Безопасна скорост по нашите магистрали

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 29 Юли 2016 10:37

penywise, пак се връщаме на реципрочността....
Въпроса е и че тук доста народ спори, че дори допустимата и законна скорост не е безопасна (ами то никоя скорост по принцип не е) и е неправилно да се кара с такава по нашите магистрали.. А според мен не е така...
Всичко зависи от обстановката...

Офтопик
► Виж съдържание
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от WoLF » 29 Юли 2016 11:07

slowtraveler написа: Честно казано 'непукистите', които си карат както знаят, без да осъзнават, че и те трябва да направят компромис, не ги разбирам
Като се замисля гореупоменатите непукисти ме дразнят много повече от съобразителните закононарушители... От чисто егоистични подбуди като видя някой засилен се старая да си извърша маневрата по-максимално удобен за мен и него начин, т.е. нито аз да правя резки промени в посоката(в скоростта правя), нито той. Нетърпимост имам обаче към наглите и несъобразителни водачи, които или изпреварват с опасно ниска скорост без сверка с огледали или използване на пътепоказател и така пробват спирачките и вниманието на 10ина автомобила или другите, които ти се залепят без да включат и втората си мозъчна клетка и очакват да вършиш автокаскади от филм за Бонд под непрестанното му дискотечно осветление punk.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от BOz » 29 Юли 2016 11:35

Да, настъпваш и си носиш отговорността. Преценил съм, че мога да изпреваря със скорост над позволената на пътя, ама излиза такъв неосъзнат индивид пред мен, нарочно, за да ме възпитава.
Ти реално в каква роля се изживяваш? Възпитател, проверяващ, ограничаващ, какъв?
Искам другия път на всеки който носи оръжие, да му искаш разрешителното и ако не ти го покаже, да го заколиш, защото така е устроен света. Ти мъж ли си или си или какво? Само да не стане да си мъж с колата пред девойките, а пред тези с незаконните пистолети да си, какво... worthy.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Scott » 29 Юли 2016 12:13

Много интересно развитие на темата. Напълно подкрепящо наблюденията ми - щом някой има що годе хубава кола и се смята за 'голям' шофьор, значи другите са му виновни.
Приемете следната ситуация, неопитен шофьор счита че безопасната му скорост е 120км/ч и започва изпреварване на колона от тирове. Няма никой на хоризонта, но Вие се приближавате със 150км/ч и бързо се лепвате зад него. Сега какво правите? Започвате едно трескаво святкане с фаровете, което само го изнервя и той се паникьосва. Нито напред, нито назад, нито да се мушне между тировете? Резултат - ситуацията е влошена от 'по-опитния' водач, заради неговото чувство за превъзходство. Първи извод - за да не се нервите допълнително, трябва да сте по-толерантни. Втори извод - максималната скорост в момента е преувеличена и българските магистрали се нуждаят от още едно платно за да се вдигне до сега налижената.
Това са моите две стотинки по темата, не мисля повече да коментирам.

penywise
Мнения: 114
Регистриран на: 17 Фев 2010 14:44
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от penywise » 29 Юли 2016 12:15

BOz написа:Да, настъпваш и си носиш отговорността. Преценил съм, че мога да изпреваря със скорост над позволената на пътя, ама излиза такъв неосъзнат индивид пред мен, нарочно, за да ме възпитава.
... толкова си и преценил, явно ermm.gif
Ти реално в каква роля се изживяваш? Възпитател, проверяващ, ограничаващ, какъв?
Виж си тона?... Кой от двама ни има претенции за нещо на пътя според теб?
Искам другия път на всеки който носи оръжие, да му искаш разрешителното и ако не ти го покаже, да го заколиш, защото така е устроен света.
112
Ти мъж ли си или си или какво? Само да не стане да си мъж с колата пред девойките, а пред тези с незаконните пистолети да си, какво... worthy.gif
Както са казали китайците, да не дава Господ човек да живее в интересни времена :whistle:
(или да попада в "интересни" ситуации)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 29 Юли 2016 13:44

Scott написа: Няма никой на хоризонта, но Вие се приближавате със 150км/ч и бързо се лепвате зад него.
Постановката не е съвсем коректна... Дори и да 'летя' със 140-150км/ч, приближаването ще е с около 8м/с...
Т.е. ако се е огледал и ме е нямало в близките 250 метра, то ще го настигна за почти 30 секунди...
Ако той не е могъл да изпревари два тира за това време, значи наистина не е било време да изпреварва... Защото ако ТИР-овете са се движили със 100км/ч, без да променя скоростта си, то за това време той би изпреварил колона, дълга над 100 метра (би изминал със 165м по-голямо разстояние)... А ако леко би дал газ без да превишава ограниченията на скоростта, бих го настигнал след доста километри..
Съвсем друг е въпроса, че когато нямаш опит, или пък имаш технически проблем с автомобила, не се правиш на отворко...
Ти като млад шофьор често ли си се мотал в лявата лента?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от BOz » 29 Юли 2016 13:58

penywise написа: 112
Аха. Значи за едните ползваш 112, а за другите не може. Явно прилагаме двоен, мъжки стандарт ми се струва.
И за мен не е "мъжка" постъпка с ясното и умишлено съзнание да накарам друг човек да пострада.
За да бъдеш мъж, то си има законов ред. Подаваш жалба срещу този индивид и ставаш свидетел. Нали си "мъж"? Постъпи мъжката тогава, а не балъшката, като засичаш умишлено и с ясното съзнание, че може да има жертви от твоята постъпка.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 29 Юли 2016 15:02

Това развитие на темата ми напомни за едни поговорки : Сит на гладен или здрав на болен не вярва.
Аз имам едно предложение към колегите, които така яростно защитават високите скорости и предимството си в лявото платно, визирам числа над 150 та и 200. Качете се на кола с 60-80 к.с., напълнете я с каквото искате, и тръгнете в натоварен ден от Калугерово до тунел Траянови врата, от София за Вакарел, от Ихтиман за Вакарел.... хайде.
После ще си пишем пак.
Много моля, не приемайте нещата като "превъзпитание", защото някои неща, които вие искате да се случват понякога са невъзможни. Една такава скорост и видимост назад поне 500 и повече метри от колата пред вас, където в лявото платно не се движи никой няма как да се предвиди, че може да долети някой хвърчащ. Но някои от вас не знаят това, защото са свикнали да се возят на коли със 150 и повече коне под капака и едва ли това, че са настигнали някой, който просто не може или няма къде да се прибере за да не пречи на движението ги интересува. Но ги интересува само това, че в лявата който им пречи няма работа там. Което в някаква степен е така, но не и винаги. При една съобразена що-годе скорост това не би се получило, дори да е от порядъка на 120-150 км/ч. Затова казвам който кара с повече да си носи кръста, както аз си го нося сам.
В такъв момент да светиш на някой отзад, летейки си е чиста проба нахалство и с това не правиш нищо друго, освен да му досадиш качествено при това. Защото той те е видял и натиска газта, но нито може да се изтегли нито има къде да отиде. Няма как да освободи лентата. Така един пуска аварийки, друг фар за мъгла, трети може и друго да скрои забързо. Ми така е.
Все пак имайте предвид, че по пътищата все още може да се движи и някой Трабант, който също може да тръгне да изпреварва тирове. Това не означава, че той няма право да го прави след като не ви е имало в неговото огледало. Може да ви види, ако пътя е прав- но навсякъде ли е така ? А летящи навсякъде съм срещал. И аз съм летял. Но си давам сметка какво може да има напред.
Поздрави, аз със таз тема бях дотук. В по предните ми постове съм изразил едни позиции, които допускам, че от някои колеги не са четени, затова и по-следващи ми коментари са станали повод за напрежение. За което съжалявам. Иначе фара за мъгла върши добра работа в някои случаи, разбира се. Не съм тръгнал да преча все пак и не ми е работа да превъзпитавам никого. Тръгнал съм както и вие- да отида до едно място. От А до Б.
Съвсем наясно съм, че при бързо каране не се печели кой-знае колко време. Бих казал никакво. Но за някои то е по-важно, отколкото да се приберат читави.
п.с. ... и да си го вирят голям. :whistle:
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 29 Юли 2016 17:06

Оги, не защитавам яростно високите скорости...
Просто тук се опитват да ме убедят, че съм луд, че карам с превишение под 10% от ограничението, че и дори ако карам в ограничението, 'щото БГ магистралите по принцип не позволявали това'..
Мога да ти кажа, че съм почнал шофьорския опит с 44к.с.... И съм се влачил след тирове без да изпреварвам, когато съм сметнал, че не мога да ги изпреваря безопасно... А под безопасно изпреварване винаги разбирам и кратко като време изпреварване...
Колата ми преди около 10 години бе 60к.с.... Последно преди година карах около 400км по нашите пътища автомобил около 69к.с....
Ами разликата в пътното ми поведение е коренно различна... Времето за пътуване - също...
Но при всички типове пътувания съм се чувствал комфортно и в никакъв случай - нервно...

За бързото темпо - при големи дистанции времената достигат разлика от над час. Това, ако не спираш разбира се... Ако спираш по пътя - твърдо не е разумно..
Затова и за да е безопасно шофирането твърдо не трябва да си поставяш цел - час на пристигане... За съжаление ми се е налагало да гоня час по дълги дистанции... И такова пътуване винаги ми е било извън зоната на комфорт...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Kiki » 29 Юли 2016 17:35

Аз тръгвам на път, когато си искам и пристигам, когато мога.
Карам със скорост такава, каквато позволява настилката и вида на съответният път.
В никакъв случай не се влача, а гледам да се придържам към максималната в случая, а не маскимално позволената.
Не ме интересува, дали сам тръгнал по работа или на почивка.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от BOz » 29 Юли 2016 18:14

Оги написа: Качете се на кола с 60-80 к.с., напълнете я с каквото искате, и тръгнете в натоварен ден от Калугерово до тунел Траянови врата, от София за Вакарел, от Ихтиман за Вакарел.... хайде.
За протокола - първата ми лична кола беше с 34 кс. И да, трудно е и със сигурност няма да си позволя да изпреваря някой по пътя, най-малкото защото колата ми не може да си позволи това. И ако настигна някой камион случайно с 1км/ч разлика, то ще си чакам най-чинно докато успея да го изпреваря, например като дойде после спускането след Вакарел. А 80 к.с. автомобил въобще не е слаб и имаш възможност да изпревариш, когато се убедиш, че няма да попречиш на движението, както написах. Ама да застанеш пред някой, който си кара със 140км/ч и ти с 80км/ч пред него и да започнеш да изпреварваш, хайде няма нужда. Тотално малоумно решение от страна на шофьора.
За това като шофьор ти имаш глава на раменете. Не всичко е да може да натискаш педалите и да сменяш скорости.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от zi_zi_top » 30 Юли 2016 14:34

Дотук се обсъжда изпреварването на ТИР-ове от автомобили, а каква е ситуацията при изпреварването на ТИР движещ се с 80 км/ч от друг ТИР с 82 км/ч. Ако щеш свири, ако щеш светкай, ако щеш псуваш... все тая. Та умната с високите скорости!
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Двигателист
Мнения: 424
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Двигателист » 30 Юли 2016 15:34

Е,той като чукне ограничител, какво да прави? Седиш и си чакаш няколкостотин метра да приключи smile.gif Разчиташ другия да върне леко газта , или поне да имат ограничители с по-голяма разлика, че понякога вярно са си 2 км/ч.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Kiki » 30 Юли 2016 16:45

Преди няколко дена на магистралата един ТИР предприе изпреварване на друг ТИР, което продължи в продължение на някалко километра. Насъбра се колона след него от около 30-40 автомобила.
То не беше свирене, то не беше светкане....
Дето вика доктора, можеш да свиркаш, псуваш, все е тая, ама в никакъв случай не е нормално.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от zi_zi_top » 30 Юли 2016 19:04

В тези случаи намалявам и минавам в дясната лента, превключвам на вътрешна циркулация климатика и чакам търпеливо да се освободи лявата лента. От нерви нЕма смисъл!
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], BladeBG и 61 госта