Регистрация в КАТ обяснение

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
stinger
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Яну 2013 08:47
Местоположение: София

Регистрация в КАТ обяснение

Мнение от stinger » 21 Яну 2013 12:37

Здравейте,

Съвсем от скоро се сдобих с автомобил - Тойота Авенсис D4D 85 kW (1CD-FTV engine) 2004-та. До скоро карах ланча и не зная дали си представяте как се чувствам като шофирам Тойотата... все едно съм в космически кораб punk.gif ...

Та имам пресни впечатления от регистрацията (18.01.2013) на автомобил нов внос закупен от фирма. Става дум за София.
Бах чел теми по въпроса в братски форуми, но явно нещата са се променили. А и тук не намерих подобна тема.

Важно: За целта трябва да имате платена Гражданска Отговорност и Еко такса. Не забравяйте и комплекта с пожарогасител, аптечка, триъгълник и светлоотразителна жилетка. Хубаво е да си носите комплект с отвертка и шестограми.
  • Първо трябва да преснимате Договора за покупко-продажба и Фактурата издадени от търговеца.
    Спирате колата най-близо до един от двата входа на КАТ.
    След това трябва да влезете в една малка сграда точно до портала (пада се в дясно като влизате). На входа един чичо пуска хората като се освободи гише. В моя случай имаше опашка, защото закъснях - трябва да се отиде възможно най-рано. Там ви комплектуват документите и плащате първите такси - в коя случай 11 лв. Важно: тук ви дават и номерче за получаване на документи - пазете го добре.
    Без да се бавите отивате при бялата будка срещу тази сграда да ви разпределят на канал. Тя се намира точно по средата между двата входа (типична кабинка за охранител). Униформеният ви питат ви пред кой вход сте спрели колата и пише в документите. Важно: не давайте документите си на друг. При мен дойде някакъв чешит да ми вземе документите, че униформеният имал работа - не им се връзвайте на такива.
    Веднага се нареждате на опашка на канала, на който сте разпределен и чакате да ви повикат да влезете.
    Вътре, на канала ви карат да отворите капака, за да проверят номерата на шасито и на двигателя. Забележка: ако знаете къде се намира номера на двигателя (в документацията на съответният модел и двигател е показано много добре) постарайте се предварително да е почистен и да се чете. В моя случай махах кората и бърках на едно тясно и горещо място да почиствам... някак минах. Не ме проверяваха въобще. Само ме поздрави човека за добрият избор на кола. На съседен канал на едно рено му тестваха спирачките.
    След това изкарвате колата от халето (като ви кажат де) и паркирате на импровизираният паркинг след канала. Ако имате транзитни номера ги развивате и ги взимате със себе си.
    Много бързо свивате в дясно (вече пеша) и отивате в залата след последният 10-ти канал. Тук плащате на банковото гише такса. В моя случай 66.40 лв.
    Оставате в тази гнусна заличка и зачаквате да ви извикат по уредбата. В моя случай около час и половина.
    Като ви съобщят името се нареждате на упоменатото гише по най-бързият начин. Дават ви новите талони и стикер за технически преглед, а вие им давате транзитните номера.
    Отивате в колата и с нея се отива в халето за поставяне на новите номера. То се намира в дясно от каналите.
    Докато ви поставят и номерата си залепвате стикера за технически.
    Това е последната процедура в КАТ и трябва да потегляте евентуално към застраховател ако ще правите каско или да оставите колата в къщи. Вече може да се черпите drunk.gif
От първоначалните документи ми върнаха само полицата за гражданската, оригиналите на документите за покупко-продажба и нищо повече.
В КАТ останаха оригиналните талони и документа за платена еко такса.
Това нормално ли е?

Дано да съм бил от полза. Ако нещо пропускам допълнете ме. Ако има въпроси - насреща съм.
Toyota Avensis 2.0 D4D, CDT250L-AWMEYW, 1CD-FTV (June.2004)

deqn86
Мнения: 130
Регистриран на: 07 Яну 2013 17:16
Местоположение: a1234

Re: Регистрация в КАТ обяснение

Мнение от deqn86 » 21 Яну 2013 14:02

Жив и здрав да си за това worthy.gif worthy.gif worthy.gif
Да ти е честита колата и безпроблемно каране много км.
До месец и аз трябва да си взема кола и нямах идея как стоят нещата с КАТ :)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], ivanov3 и 168 госта