Вече собственик на Авенсис

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
kaltcev.72
Мнения: 116
Регистриран на: 02 Май 2013 21:30
Местоположение: Wiesbaden Germany

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от kaltcev.72 » 30 Май 2014 19:22

Просто собственика ще дойде и ще каже, че колата е била там случайно. Ходи доказвай, предвид, че няма граници, че колата не е била в България.

Още веднъж ,след като си трайно установен с анмелдунг / адресна регистрация / никой не го интересува кога е пристигнала колата ,дължиш данък от датата на регистрация ,той има регистрирано гевербе /еднолична фирма / и е длъжен да обяви в годишнита си данъчна декларация за въпросният автомобил независимо от регистрацията

Важното е друго. Един мой много близък приятел живее в Австрия, конкретно Виена.
Та човека живее там от вече 4 години. Колата естествено още му е с БГ номера и никой нищо не му е казвал. Просто като пример.

От началото на годината 2014 ,с регистрациите на автомобили се заеха ZOLL полис / митническа полиция / и се третира като данъчно нарушение . Също в по горен пост Цитирам човек който пише че срещу него е заведено дознание , лично потърсих информация за Австрия и се оказва че е по строго и от Германия глобите са около 5000 евро . Пиша това не да плаша някого ,а просто да знаете какъв е закона ,от там нататък всеки избира как да постъпи !
До nowyarys ,не знам какви са ви отношенията ,но те съветвам да минеш на твърд договор ,това с гевербето е малко кофти темата е много дълга ,но ако държиш ще ти напиша конкретно . Още един начин да се измъкнеш по тънко е да ходиш в финансамта и да плащаш данък в Австрия и управляваш автомобила на БГ номера ,но задължително копираш решението и при проверка го представяш на полицайте ,единствено не можеш да впишеш автомобила на фирмата . Не се връзвай ти да поемаш отговорност за БГ регистрация . Още веднъж НЕ ангажирам никого с мнение ,моето желание е да помогна ! :thumbsup:
Ше фърла с тебе по нещо!

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от nowyaris » 30 Май 2014 21:06

Мерси и на теб още веднъж,Калчев.Като дойде работодателя ми ще го мислим двамата.Щото той да ми даде пари да си купя кола на мое име с български номера не е лоша идея въпреки последствията,които я дойдат,я не.И да дойдат ще е после.Я камилата,я камиларя.Ама иска мислене.Ако искаш на лични ми обясни какво против гевербето имаш че да не занимаваме колегите. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от Not_active_user_1 » 30 Май 2014 22:32

Щом си в малко населено място и колата всеки ден се вижда, че е там и могат съседи да потвърдят е добре да си откриеш фирма в Бг и колата да се води фирмена. Тогава не могат да те пипнат дори и да имаш адресна регистрация. Това с доказването дали си напускал страната няма как да стане освен, ако съда не реши да прави пълни проверки. Ама трябва до съда да стигне, а полицаите едва ли ще го придвижат до там. Ако не си правил престъпления и няма съмнение за такива, никой съдия няма да си сложи главата в торбата да прави проверки за това. Струва много пари на държавата. Ако работодателят ти се заеме с цялата работа и щом е наясно с нещата, имаш му доверие му се довери! Не всеки ще извади пари да си купиш кола и едва ли има сметка да те хващат и глобяват, ако не е наясно с нещата. По отношение работата ти с гевербе е добре да се информираш какви данъци и осигуровки не си задължен да плащаш. Ако не смяташ да пребиваваш постоянно в Австрия може да не ги плащаш. Можеш да си намалиш данъците, като пращаш банкови преводи на дъщеря си, която учи (води се разход на фирмата) и също така да пращаш пари на роднини в БГ, които също се водят за разход, предполагам в Австрия. Имаш ли щоербератер? Ако не, си намери или се съветвай с някой, който е навътре в нещата! Има начини (съвсем законни) да не плащаш данъци или да са съвсем минимални, но не ги знам австрийските закони. Ако беше в немско щях да те светна. По-добре плати на някой да ти оправи данъчните декларации и да спестиш данъци, отколкото да се набутваш и да плащаш многократно на държавата. Потърси какви са данъчните ставки и си направи сметката за границата на дохода. Примерно, ако е надвишаваш и нямаш разходи, можеш някое лаптопче, таблетче, смартфонче или нещо друго да си вземеш, вместо същите пари да ги даваш, като данък.Също така в Австрия имате винетки. Винетката ти трябва да не е за цяла година, а за по-кратък период. Сещаш се защо! А ако си решил да им спонсорираш икономиката, прави както някой други колеги те съветват, без много да мислиш! :whistle:

Аватар
kaltcev.72
Мнения: 116
Регистриран на: 02 Май 2013 21:30
Местоположение: Wiesbaden Germany

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от kaltcev.72 » 30 Май 2014 23:40

dobchov написа:

... спряха ме полицаи за проверка в NRW докато се прибирах от работа. Това беше на 11.01.14 и ми съобщиха че подлежа на финансова глоба. Попитаха ме къде живея и от къде се прибирам. След това ми съобщиха че трябва да ида до местния КАТ и да сложа немска регистрация.
...тъй като съм регистриран в Германия от 01.05.2012, но се прибирах до България март 2013 за заверка на преглед и застраховка.

Сгазил си лука, брат. Надявам се разбираш, че си бил в нарушение - след 1 година престой си бил длъжен да смениш номерата на колата или да се отървеш от нея, съгласно Fahrzeug-Zulassungsverordnung (FZV) §20 (1). Интересно, че това нарушение не е отразено от полицаите.

dobchov написа:
И така днес получих писмо от полицията - Schriftliche Äußerung als Beschuldigter в което е записано Straftat gg. Kraftfahrzeugsteuergesetz (Par.370 AO).Трябва също така да попълня и Äußerungsbogen Beschuldigter и да го изпратя до 2 седмици в КАТ. Въпроса е че не зная какво точно трябва да попълня в горе споменатия документ освен персонaлните ми данни. Знаете ли какво ще е наказанието или размера на гореописаната глоба? Ако ме привикат на разпит, какво трябва да отговоря за да мина по най-лекия възможен път, тъй като съм регистриран в Германия от 01.05.2012, но се прибирах до България март 2013 за заверка на преглед и застраховка. Ако можете да помогнете със съвети или някои добри идеи ще съм много благодарен.

Какво следва:
1. признаваш вината, не ангажираш адвокат
2. признаваш вината, ангажираш адвокат (силно го препоръчвам, ако можеш да си го позволиш; той може и да успее да ти намали размера на глобата, която пък може да бъде стотици или дори хиляди евро ...но може и да е доста по-малко)
3. не признаваш вината, не ангажираш адвокат (безсмислено при така описаната ситуация)
4. не признаваш вината, не ангажираш адвокат (безсмислено при така описаната ситуация)
5. служебно прекратяване на случая (абсолютно невероятно)

Паричната глоба
При твоя случай вероятно ще се размине с парична глобата (Geldstrafe). Размерът й не е фиксиран и може да бъде съгласно Strafgesetzbuch § 40 от 5 до 300 дневни ставки (Tagessätze). Как се изчислява дневната ставка (Tagessаtz) и други полезни подробности ще намериш в материала Was Sie über Geldstrafe wissen sollten.

Може да се договори разрочено плащане на глобите.

Schriftliche Äußerung als Beschuldigte(r)
Освен стандартната информация, която трябва да попълниш за себе си, е необходимо да декларираш как избираш да се процедира по твоя случай - признаваш ли вината си, ще се възползваш ли от адвокат и т.н. Някъде във формуляра има място, където се посочва/отмята всичко това.

Може също (но не е задължително!) да напишеш и допълнителни разяснения по случая в свободен текст, да представиш факти/аргументи в своя полза. Не мога да те посъветвам нищо конкретно, но бъди внимателен, защото от написаните обяснения ще зависи и в много голяма степен размерът на паричната глоба. Съвет от мен - помисли за адвокат и прежали 100-200 EUR за хонорар, ако имаш легални доходи. Например, месечните ти приходи са 1500 EUR (Netto) имаш Tagessаtz 50 EUR. При един нисък размер на глобата (15-20 Tagessätze) става въпрос за глоба от 750-1000 EUR. Всичко това естествено е валидно , ако имаш официални доходи.

dobchov написа:
Знам че много от вас ще ме съдят и ще решат че съм тарикатлувал и т.н. , но не съдете човек ако не сте минали по неговите стъпки и не знаете житейската му история.

Напротив, искам да ти благодаря за това, че си решил да споделиш с нас този неприятен случай. Надявам се, че дори и обстоятелствата да се развият неблагоприятно за теб, ще добавиш още информация, когато всичко приключи.
Ше фърла с тебе по нещо!

Аватар
kaltcev.72
Мнения: 116
Регистриран на: 02 Май 2013 21:30
Местоположение: Wiesbaden Germany

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от kaltcev.72 » 30 Май 2014 23:48

Fahrzeug-Zulassungsverordnung in der Fassung der Änderung durch Artikel 1 der "Ersten Verordnung zur Änderung der Fahrzeug-Zulassungsverordnung und der Gebührenordnung für Maßnahmen im Straßenverkehr" vom 8. Oktober 2013 (BGBl. Teil I Nr. 61 Seite 3772), ausgegeben zu Bonn am 11. Oktober 2013, in Kraft ab 1. November 2013.

Hinweis: Die o.g. Verordnung enthält bereits die neue Anlage 4a FZV mit der Ausgestaltung der neuen Stempelplaketten sowie damit zusammenhängende weitere Änderungen im Paragrafenteil. Da diese allerdings erst am 1.1.2015 in Kraft treten, sind sie hier noch nicht berücksichtigt.



Redaktionelle Vorbemerkung
Am 1. März 2007 ist die Fahrzeug-Zulassungsverordnung (FZV) erstmals in Kraft getreten. Konsequenz ist, dass alle zulassungstechnischen Paragrafen und Anlagen (z.B. die §§ 24-28, der Teil IIa und die Anlagen I -VII) aus der StVZO gestrichen und mit entsprechenden Änderungen in die FZV überführt wurden.

Mit der FZV werden nicht lediglich Teile aus der StVZO herausgenommen, sondern sie ist nach der Fahrerlaubnis-Verordnung (FeV) von 1998 bereits der zweite Schritt zur schrittweisen Auflösung der StVZO. Inzwischen ist auch die EG-FGV (Fahrzeug-Genehmigungs-Verordnung) für erstmals in Verkehr kommende Fahrzeuge in Kraft getreten (29.4.2009). Geplant ist außerdem eine Fahrzeug-Betriebsverordnung (FBV). Mit Einführung dieser letzten der neuen Verordnungen wird die StVZO nur noch für Altfahrzeuge Geltung haben.

Wir bringen hier den vollständigen Paragrafenteil der FZV (§§ 1-50) mit den Anlagen 4 bis 12. Eine tabellarische Übersicht der aus der StVZO herausgenommenen und und die FZV überführten Bestimmungen finden Sie am Ende des Inhaltsverzeichnisses.
Urheberrecht beachten
© 2013 MORAVIA Druck + Verlag GmbH. Die Datenaufbereitung auf dieser Webseite ist unter Verweis auf die §§ 4 und 87a ff. UrhG urheberrechtlich geschützt. Die Vervielfältigung der Inhalte auf Speichermedien und die Einspeisung in Netze jeglicher Art sowie ihre kommerzielle Nutzung sind untersagt. Zuwiderhandlungen werden strafrechtlich verfolgt und berechtigen den Verlag zu Schadensersatzforderungen. Der Wortlaut der Texte wurde sorgfältig überprüft, eine Gewähr kann jedoch nicht übernommen werden. Verbindlich bei Verordnungstexten ist immer die amtliche Druckfassung.
Ше фърла с тебе по нещо!

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от BOz » 31 Май 2014 09:59

Нямам идея какво пише в горното мнение, защото ми е написано с неразбираеми за мен думи. laugh.gif

Но да питам
1. Ако ме спре полицията с кола, която не е на мое име, какво правим в този случай?
2. Ако имам регистрация в Германия, но имам автомобил намиращ се в България, а в Германия е бил точно един ден (да речем сестра ми е дошла на гости с него и тя си го кара по принцип) и точно тогава ме е хванала полицията, то пак ли ще имам отговорност? Като тезата, че колата не е в Германия, а се намира в България може да се докаже от 100 свидетеля.

Просто тезата, че ако имаш адресна регистрация в Германия, то не може да притежаваш имущество в друга държава за мен е противозаконна и подлежи на съд много спокойно. Особено, че притежаваната вещ е част от страна членка на ЕС.

Въпросите са ми просто теоретични, че ми е интересно.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от nowyaris » 31 Май 2014 11:18

Тук е като в България - когото хванат,него ебат.Системата "мой човек" изглежда австрийците са я измислили.Много разчитам сина на баба да го е измислил вече.В градчето,в което живея и работя всички са като роднини.Аз бачкам за Куехенбергер,кмета е Куехенбергер,шефа на полицията е Куехенбергер,половината хотели са Куехенбергер,католическото падре и то е Куехенбергер.Само шефката на бардака е Стоилович,ама тя си е тук от 20 години и преди да се разведе май пак е била Куехенбергер biggrin.gif .Другата половина са Питбергер blush.gif . Така че ще му мислим по-нататък.То аз и да го мисля файда няма-аз тук съм само екзотика за бабите в махалата.Все пак искрено благодаря на всички за мненията и съветите - бяха ми много полезни като инфо :thumbsup: .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
kaltcev.72
Мнения: 116
Регистриран на: 02 Май 2013 21:30
Местоположение: Wiesbaden Germany

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от kaltcev.72 » 31 Май 2014 13:12

Горното мнение е закона по който си задължен да пререгистрираш автомобила на ДЕ номера и е отправено към колегата prius , надявам се да може да го прочете .
Да предполагам в градчето няма да имаш проблеми , освен ако не станеш обект на някой , щото националният спорт тука е писане на жалби . Не дай боже се стигне до донос нещата загрубяват .
Не разбирайте погрешно , но когато станеш част от една добре работеща система е логично да спазваш правилата . В последствие ползваш и нейните облаги . Така че не сте спонсор а част от тази икономика ......, но креативни личности дал господ . no.gif
Ше фърла с тебе по нещо!

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4204
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от zi_zi_top » 31 Май 2014 13:29

kaltcev.72 написа:.... щото националният спорт тука е писане на жалби . Не дай боже се стигне до донос нещата загрубяват ... no.gif
Всъщност е общо образователен предмет. Децата във втори клас, след като предишната година са се научили да пишат и четат, започват да се учат как се пише донос/жалба. wink.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4924
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от slowtraveler » 31 Май 2014 13:39

zi_zi_top написа:
kaltcev.72 написа:.... щото националният спорт тука е писане на жалби . Не дай боже се стигне до донос нещата загрубяват ... no.gif
Всъщност е общо образователен предмет. Децата във втори клас, след като предишната година са се научили да пишат и четат, започват да се учат как се пише донос/жалба. wink.gif
Мдааа. Колега отиде на гости на щерка си в немско градче и пристигнал късно вечерта... Спрял си на разрешено място и т.н.
На сутринта - полиция звъни на вратата - 'получихме повикване от съседите, че някакъв непознат автомобил е спрял в района. Ваш ли е, цел на пристигане в района и т.н.' tooth.gif
Между другото това е стратегията на Хитлер за разузнавателните служби още преди втората световна война - всеки да следи и докладва за всеки.
И на това са обучавани и учени още в началото на миналия век.
Немската система работи безотказно и до момента...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Вече собственик на Авенсис

Мнение от nowyaris » 31 Май 2014 13:48

Това че пишат жалби и доноси - ясно.Но и тук,както и у нас преди да седнат да ги пишат много мислят.Щото и в това тиролско градче е както в някое нашенско - всички са навързани кат свински черва и гледат един на друг да не си вадят очите.Отделно дето не е ясно кой ще ги чете писанията и как ще реагира - и тук всички са грешници по най-различни параграфи.Ама който мисли да купува и регистрира кола в България и да я ползва тук да му мисли - аз няма как да се откажа от такъв подарък.Пък ако вземе да става дебела работата събирам куфара и дим да ме няма - из немско повече от болни баби и дядовци няма,поне ще ми остане скъп спомен от това работно място biggrin.gif .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 137 госта