Съвет за избор на нова кола

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
pesh0_
Мнения: 13
Регистриран на: 08 Апр 2014 23:10
Местоположение: Пловдив

Съвет за избор на нова кола

Мнение от pesh0_ » 08 Апр 2014 23:27

Здравейте, бях се спрял на 3 модела малки коли, но прочетох в интернет доста добри отзиви за надеждността на тойота и се замислих за една нова yaris, втората модификация която е speed или как се води, но после се зачетох из форума и видях, че се пишат много лоши неща за обслужването в официалните сервизи. Някой може ли да ми каже няакви подробности от 1ва ръка? Чувам, че доста гледали по всякакъв начин да не си изпълнят гаранцията и да ти вземат парите, де те набутат с работно време, да ти сменят всевъзможни консумативи и какво ли не, има ли нещо вярно или са само митове това? Другите два варианта които разглеждах бяха мазда и корса, (киа също, но чух подобни неща и за тях като сервизно обслужване), някакви мнения може ли да споделите?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от slowtraveler » 09 Апр 2014 00:01

Колега, моля попълнете си профила (най-вече местоживеене) - помага доста за точен отговор...
Относно автомобилите - мога да споделя от втора ръка....
Колежка във фирмата и взехме Ярис .... Вярно, че се кара пенсионерската, но е безпроблемна (Д4Д).
Други двама колеги бяха взели за щерките си Корса (1.2) и Мазда 2...
Корсата бе доста евтина като поддръжка, но и стила/качеството и бе доста под Яриса.
Маздата - бе безпроблемна, но се караше малко. Лично на мен не ми хареса.
Обаче ценово стояха различно - Корсата бе най-изгодна, докато Тойотата бе на някаква доста сериозна цена (е, не чак като Aygo, но пак доста скъпо за такъв автомобил)...
Относно обслужването - часовете са по инструкция. Може да смениш филтър за 5 минути, но в официалните документи на производителя да пише 30 минути - сервиза е ДЛЪЖЕН да ти пише 30 минути (предпочитам така, отколкото да ми държат автомобила в сервиза излишно без да правят нищо по него...
Относно гаранцията - при всички представители е възможно да има известни девиации особено при износваеми детайли - например отказ от гаранционна смяна на амортисьори след 50-60х.км...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от LEXUS » 09 Апр 2014 00:20

Здравей, по темата за официалния сервиз - в който и форум да влезеш, винаги ще прочетеш недоволства от официалните сервизи, които често граничат дори с конспирацията. Всеки има някакво мнение и го пише, вероятно филтрираш само критиките към офиц. сервиз. Някак си не си представям така официалните сервизи на примерно 2 или 3 марки да са незадоволителни,а останалите марки да имат добри сервизи и да си заслужава да си купиш кола от там.

Да не си изпълнят гаранцията? - Как по-точно няма да я изпълнят. Когато има повреда как няма да изпълнят гаранцията.
Да те набутат с работно време- принципно е възможно, но за "плаващи" услуги, ако мога така да се изразя. Аз примерно имам 3 фактури за смяна и баланс на гуми,като 3-те са с различна часова ставка - От 0,5 до 1,5 раб.часа за абсолютно еднаква услуга - както казах смяна и баланс на гуми,които са си на джантите.
И това го разбрах на 4-тата година,когато си сменях гумите biggrin.gif Тогава се загледах във фактурата и по спомени,че миналата година беше друга цената за същата услуга. biggrin.gif

Дай ако искаш линкове горе-долу какви толкова лоши неща са изписани за офиц.сервиз.

Иначе за вариантите - И Яриса, и Маздата са отлични автомобили- много надеждни и практични, въпрос на предпочитание по-детайлно. Киата не знам кой модел визираш, но ми изглеждат много красиви и успешни автомобили, като надеждност са по-малко надеждни, но пък си имат 7 години гаранция, но доколкото съм проверявал тази гаранция покрива само основни агрегати. Маздата с изненада установих,че предлага най-добрата гаранция, направо уникална- 8 години или 160 000км., което си е супер оферта.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

pesh0_
Мнения: 13
Регистриран на: 08 Апр 2014 23:10
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от pesh0_ » 09 Апр 2014 01:12

Визирам киа рио. На киа обаче гаранцията им е много плаваща, макар, че е 7 години директно от производителя, покрива не толкова много неща като другите марки и то си пише изрично, че ако един елемент ти се прецака 2ри път не се поема от гаранцията. Маздата ми е основен конкурент, но е най-осакатена от към екстри на базовия модел, а втория вече идва на доста висока цена, понеже е и с по-голям двигател. Просто събирам + и - на двата модела главно. Опел, киа и рено са ми като резервни варианти, като ми писне накрая да се чудя коя от двете, да взема една доста по евтина френска или немска и после и да се развали, тя тази разлика в цената дето си я спестил от към закупуването после за ремонти да отиде и така... :Д А относно 8те години от мазда и аз бях приятно очарован от тях. Те реално мисля че са примерно 4 от производителя 4 от вносителя, при което 2рите 4тири не знам дали няма да се правят също на интересни, но има ги, ако решиш да я продаваш е още гаранционна :). Не знам само дали с това че си правиш всички прегледи при тях не си ги връщат няколко пъти тези пари от гаранцията, но това е друг въпрос :D. rolleyes.gif И колкото повече чета, повече се обърквам... Има нещо за тойота сега, което не разбирам съвсем какво се включва в него, но е за безплатно обслужване на колата ако е на лизин май или нещо такова...... Как беше онзи лаф ''на жена и кола трябва да улучиш, мъж и куче както ги научиш''.

Аватар
Georgepetrov137
Мнения: 242
Регистриран на: 20 Мар 2010 12:45
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от Georgepetrov137 » 09 Апр 2014 10:47

За Мазда - имам познат с нова мазда 3 и при първото техническо обслужване го "одраха" за диагностика на колата някаква прилична сума. Той им вдигнал скандал каква е тази диагностика на нова кола - ами такива били изискванията. На мен пък ми смениха маслото на скоростната кутия на 60х.к. без никъде да го има упоменато в сервизна книжка, че трябва да се сменя, но го забелязах късно и както казват - "след дъжд качулка".
Така, че всички са един дол дренки :)
П.П Карал съм и нова корса и май от техните сервизи съм най-доволен от обслужване и цени.
Toyota Auris 2010 1.33 ->Lexus - RX II - 300 4WD (204 Hp)

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от nowyaris » 09 Апр 2014 10:59

Аз така знам-ако някой ми предлага нещо много изгодно,значи иска да ме изайдака отзад.Затова с тези евтини цени и дълги гаранции нещата не стоят много добре.Зависи колко ще караш.Аз за три години гаранция навъртях общо 14 хиляди.Два пъти ходих при дилъра и платих общо към 500 лева.Третия изобщо не отидох и със най-качествените масла и филтри платих в друг сервиз около 110 лева.И така на всеки 18 месеца харча само тези пари.Тойота може и да е по-скъпа,ама има защо-ако смяташ че разликата в цените ще е достатъчна после да ремонтираш Киа или Рено или Форд,лъжеш се.А и ако решиш да продаваш после тази разлика в цените си остава.Но избора си е твой.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от scorpion » 09 Апр 2014 12:02

pesh0_ написа:Здравейте, бях се спрял на 3 модела малки коли, но прочетох в интернет доста добри отзиви за надеждността на тойота и се замислих за една нова yaris, втората модификация която е speed или как се води, но после се зачетох из форума и видях, че се пишат много лоши неща за обслужването в официалните сервизи. Някой може ли да ми каже няакви подробности от 1ва ръка? Чувам, че доста гледали по всякакъв начин да не си изпълнят гаранцията и да ти вземат парите, де те набутат с работно време, да ти сменят всевъзможни консумативи и какво ли не, има ли нещо вярно или са само митове това? Другите два варианта които разглеждах бяха мазда и корса, (киа също, но чух подобни неща и за тях като сервизно обслужване), някакви мнения може ли да споделите?
Не мога да се оплача от обслужването в ТМ като цяло. Дават ми час, отивам, приемат ми колата, обслужват я или отремонтират ако се налага (за 5 години: карета, прът и рейка - сменени по мое настояване заради леко пукане; водна помпа - не се вързах на приказките за едва ли не консуматив; сменена леща на гърне, уплътнение на въздушен филтър и няколко прегледа по мое настояване на окачване, скорости и пр. просто за преглед, сложен модул за дн.светлини, 2 пъти боядисване на брони за драскотини). Обслужването е скъпо като консумативи и наистина доста време губаят в размотаване но щом го пише в книгата на Тойота ... Отнасяли са се вежливо и в Изток и Запад (София). Нямам оплакване, освен че преди миеха колите и слагаха на седалката найлонче но последните пъти пропускаха ...

Всичко това се отнася за гаранционното обслужване. Дали ще продължа след това: по-вероятно не. Имам си доверен човек, който ще ми обслужва колата, вкл. и ако има нужда от някакъв ремонт. Излишно е да давам почти двойно повече за една и съща работа и за един печат в серв.книжка.

Написах горното, защото не всички се оплакват от официалния сервиз на Тойота и много хора са доволни. Че е скъпо - скъпо е. Навсякъде е така.

Иначе за избора на малолитражна кола: има доста симпатични автомобили на различни производители, които са не по-лоши от яриса: фиат 500, Нисан Микра, Рено Клио ... въпрос на вкус, пари и мерак biggrin.gif Успех !

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от slowtraveler » 09 Апр 2014 13:36

scorpion написа:...
Написах горното, защото не всички се оплакват от официалния сервиз на Тойота и много хора са доволни. Че е скъпо - скъпо е. Навсякъде е така....
Абе не навсякъде е така...
На Маздата ми ТО в официаления сервиз ми излизаше доста по-евтино отколкото на Тойота.
Иначе проблеми не съм имали в тези сервизи. Единственото ми посещение в ТМ-Ауто бе безпроблемно - гаранционния ремонт бе извършен добре (прословутата смяна на бутала, сегменти и щека).
Добре е да се смята разхода за обслужване на километър...
Защото и на Доблото обслужването му в официален сервиз струва 300-350лв (маслен, въздушен, климатик, горивни филтри + масло).
Но пък се прави на 30х.км. Т.е. на 15х.км ми излиза 150лв, което е поносим разход...
На жена ми на времето бях взел едно Шевролетче - е няма толкова евтино обслужване...
Докарахме го до 30-40х.км (не помня точно колко) безпроблемно. Единственото влизане в сервиз по принуда бе на около 8х.км за клапани (отново заводски проблем, отстраняем гаранционно с монтаж на клапани от друг производител.
Общо взето това бе автомобила с най-малко съпъстващи разходи (обслужваше се в сервиза на Опел).
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от memorex » 09 Апр 2014 20:36

pesh0_ написа:Здравейте, бях се спрял на 3 модела малки коли, но прочетох в интернет доста добри отзиви за надеждността на тойота и се замислих за една нова yaris, втората модификация която е speed или как се води, но после се зачетох из форума и видях, че се пишат много лоши неща за обслужването в официалните сервизи. Някой може ли да ми каже няакви подробности от 1ва ръка? Чувам, че доста гледали по всякакъв начин да не си изпълнят гаранцията и да ти вземат парите, де те набутат с работно време, да ти сменят всевъзможни консумативи и какво ли не, има ли нещо вярно или са само митове това? Другите два варианта които разглеждах бяха мазда и корса, (киа също, но чух подобни неща и за тях като сервизно обслужване), някакви мнения може ли да споделите?
Колега от тез които си изброил единствено маздата си заслужава парите другото е компромис.За тези пари си вземи нещо френско и ще имаш екстри ,удобства и добър сервиз на нормални цени.Козвам го въпреки че съм фен на немското.Това е лично мнение.За тойота мога да кажа че това на нашия пазар повечето както знаеш е сглобено навсякъде но не и в Япония.Така че бих казал тойота само от рав и нагоре ама много удря в джоба.Успех в избора и помни като излезеш от магазина колата ти вече е по другата ценова листа.

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от Vesko » 09 Апр 2014 20:43

Е как мазда.... края на миналият месец отидохме до италия 3 коли и маздата се върна на автовоза wink.gif (Всъщност не знам още върнала ли се е)
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от slowtraveler » 09 Апр 2014 20:59

Vesko, не вярвам да сте ходили натам с Мазда 2 stupid.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от LEXUS » 09 Апр 2014 21:33

memorex написа:
pesh0_ написа:Здравейте, бях се спрял на 3 модела малки коли, но прочетох в интернет доста добри отзиви за надеждността на тойота и се замислих за една нова yaris, втората модификация която е speed или как се води, но после се зачетох из форума и видях, че се пишат много лоши неща за обслужването в официалните сервизи. Някой може ли да ми каже няакви подробности от 1ва ръка? Чувам, че доста гледали по всякакъв начин да не си изпълнят гаранцията и да ти вземат парите, де те набутат с работно време, да ти сменят всевъзможни консумативи и какво ли не, има ли нещо вярно или са само митове това? Другите два варианта които разглеждах бяха мазда и корса, (киа също, но чух подобни неща и за тях като сервизно обслужване), някакви мнения може ли да споделите?
Колега от тез които си изброил единствено маздата си заслужава парите другото е компромис.За тези пари си вземи нещо френско и ще имаш екстри ,удобства и добър сервиз на нормални цени.Козвам го въпреки че съм фен на немското.Това е лично мнение.За тойота мога да кажа че това на нашия пазар повечето както знаеш е сглобено навсякъде но не и в Япония.Така че бих казал тойота само от рав и нагоре ама много удря в джоба.Успех в избора и помни като излезеш от магазина колата ти вече е по другата ценова листа.
Колега, не ги заявявай толкова категорично тези изводи. Какво като Ярис се сглобява във Франция, като всяка година е начело на ТЮВ Германия, както и Мазда 2. Също така да те информирам,че Корола Версо, сглобявана в Турция, също е сред първите места по надеждност. На нашия пазар или пазара за Германия Ярис идва от завода на Тойота във Франция. Поспри с митовете, ако обичаш и се информирай, преди да твърдиш такива неща. Още по-добре се информирай Рено с каква надеждност е. Горе-долу в дъното на всички коли от този клас.
Последно промяна от LEXUS на 09 Апр 2014 21:39, променено общо 1 път.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
dnedkov
Мнения: 165
Регистриран на: 26 Ное 2011 17:45
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от dnedkov » 09 Апр 2014 21:36

LEXUS написа: Колега, не ги заявявай толкова категорично тези изводи. Какво като Ярис се сглобява във Франция, като всяка година е начело на ТЮВ Германия, както и Мазда 2. Също така да те информирам,че Корола Версо, сглобявана в Турция също е сред първите места по надеждност. На нашия пазар или пазара за Германия Ярис идва от завода на Тойота във Франция. Поспри с митовете и се информирай преди да твърдиш такива неща. Още по-добре се информирай Рено с каква надеждност е. Горе-долу в дъното на всички коли от този клас.
Оттървах се от Рено, "родих" се с Тойота :whistle:
Последно промяна от dnedkov на 09 Апр 2014 21:40, променено общо 1 път.
Corolla Verso 1.8VVTi SOL 2006, Honda Jazz 1.4 CVT
www.polivni.com

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от Vesko » 09 Апр 2014 21:38

slowtraveler написа:Vesko, не вярвам да сте ходили натам с Мазда 2 stupid.gif
Мазда 5, ама нали е мазда cool.gif Всъщности тойота не е ок.... добре, че в лексус хибрида (да не се бърка с тойота) си имам и кабели tooth.gif

ПП: въже за теглене имам, ама там ФВ-та дърпам worthy.gif
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

pesh0_
Мнения: 13
Регистриран на: 08 Апр 2014 23:10
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет за избор на нова кола

Мнение от pesh0_ » 09 Апр 2014 23:13

Другото, което си мислех беше за Шкода рапид, понеже е в този ценови клас със промоцията в момента, а е доста по-голяма кола :), че за парите на един ярис и газова даже ще има :D. Някакво мнение? На външен вид изглежда сравнително добре, шкода е налко над средното като надеждност до колкото съм гледал всякакви статистики. Подминава всички френски коли, че даже и някой немски :). Някой да има познати да карат такива животни? Четох нещо че на някой не били залепени добре корите в жабката и тракали, но сменяли цялата жабка гаранционно.Други лоши отзиви за сега не съм чул, но пък е нов модел все пак. Също предполагам обслужването няма да е по-скъпо от ярис? Някакви отзиви за тяхните сервизи? За сега ме притеснява факта, че се купуват доста шкодите и не държат цена след 6-7 години, но все пак всяка кола след като я купиш започва да и пада цената и да гълта пари...

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 135 госта