Магистрала Тракия - мнение

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Магистрала Тракия - мнение

Мнение от scorpion » 07 Май 2014 13:54

След последното пътуване до Сл.Бряг (софия - сл.бряг-софия) по вече изцяло изградената магистрала бих искал колеги, да споделя следното:
Посока София - Бургас
С изключение на някои участъци, магистралата от София до Пловдив се нуждае от сериозно преасфалтиране но ми се струва, че подложката е доста здрава (не съм стр.инженер но малко са местата с пропадане). Мостовете е ясно, че трябва да се ремонтират. Сериозни кръпки и неравности поради калпавото им изпълнение, а асфалта на места е толкова грапав
След Пловдив или по-скоро сравнително не толкова стария участък от Чирпан до Ст. Загора за съжаление вече не е в това добро състояние, особено дясната лента. Има участъци с образувани коловози, пропадания и видими неравности, което говори за недобра подложка и изпълнение. Ако не се вземат мерки догодина две нещата ще се влошат значително, а и има опасност от изгубване управлението на автомобила при висока скорост.
След Стара Згора до края на новия участък до Карнобат общо взето няма забележки. Пътят е все още равен, няма хлътвания в настилката и/или коловози (или поне не съм усетил такива). За съжаление не се поддържат около платната - храсталаци между мантинелите и около аварийните платна, мрежи разпокъсани, вкл. и тези за птиците. Видях не едно и две убити животни. Имаше и хора движещи се в аварийната лента !
Виждам, че започват да се появяват и първите бензиностанции след Ст. Загора - засега Лукойл. Има и места за отдих но засъжаление няма дървета, сенчица, пише, че има вода, а аз чешми не видях макар и само гледайки от колата без да спирам. Химически тоалетни - ОК. Дано се поддържат чисти.
След Карнобат до Бургас -макар и участъка да е стар, платната са ОК и почти нямам забележки.

В обратната посока е почти същото но малко преди и след Пловдив до тунела нещата на места са трагични. Кръпка връз кръпка, дупки. Видимо няма пропадания но платната се нуждаят от преасфалтиране. Отново проблем със сгазени животни на пътя (че даже малко след Рафинерията имаше и убит явно ниско прелетял щъркел !).

Като цяло - доволен съм, че за по-малко от 4 часа с движение с разрешената скорост се взима разстоянието от точка дом (София - Хладилника) до точка дом (Сл. Бряг). Вероятно ако си позволя повечеко от разрешената скорост ще взема разстоянието и за малко под 3 1/2 часа. Разбира се за сметка на спокойствието и разхода на гориво. Магистралата е чудесна и не е скучна. Ако се ремонтира пътуването ще бъде наистина бързо и приятно. И сега гледките са невероятни, особено След Чирпан заради хълмистия терен. Всичко беше в зелени тонове, свежо. Апропо каква е тази жълта култура засята на доста места ?

Поздрави !

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от scorpion » 07 Май 2014 13:57

Апропо скорост от 140 км/ч е напълно подходяща и ако не са лошите участъци може да се поддържа спокойно. Аз го постигнах при слаб трафика на около 80 % от времето. За статистиката среден разход на гориво в двете посоки 5.6/100 (вкл. и придвижването по първ.път Бургас - Сл.бряг) :whistle:

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от Rudy » 07 Май 2014 14:11

scorpion написа:Апропо каква е тази жълта култура засята на доста места ?
Рапица
Изображение
Изображение

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от scorpion » 07 Май 2014 15:52

Rudy написа:
scorpion написа:Апропо каква е тази жълта култура засята на доста места ?
Рапица
Изображение
worthy.gif Мерси Руди. През целия път и на отиване и връщане ми се въртеше името за да отговоря на въпроса на съпругата ми и ето какво било !
Мерси !

Аватар
iovkito
Мнения: 2840
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от iovkito » 07 Май 2014 16:15

Много е красива , когато цъфти , но това е една измамна красота , която привлича пчелите , които си нямат ни най-малка представа с какви боклуци е напръскана преди това.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4203
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от zi_zi_top » 07 Май 2014 18:53

На повечето стари участъци от АМ "Тракия" е невъзможно да се възползваш от позволените 140 км/ч, ако искаш да шофираш сигурно и спокойно.
На такива участъци при скорост над 120 км/ч децата на задната седалка започват да протестират и ми заповядват да намаля. laugh.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от Japanese_fever » 08 Май 2014 18:40

iovkito написа:Много е красива , когато цъфти , но това е една измамна красота , която привлича пчелите , които си нямат ни най-малка представа с какви боклуци е напръскана преди това.
Сори за офф топика. offtopic.gif
Ползва се готварско олио (canola oil) и биодизел. Обиконвено е ГМО и хакана с пестициди и хербициди за високи добиви.
Поне това е, което съм чувал. Сериозен бизнес е продаването на семена от Монсато - фирмата, която направи първия ГМО домат през 80-те и прозивежда продукта Раунд-Ъп.
Раунд-Ъп казват бил безвреден за разтенията и хората, само докато боравиш с него трябва да си с маска и ръкавици... :whistle:
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
iovkito
Мнения: 2840
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от iovkito » 08 Май 2014 19:28

Е , точно рапицата не се пръска с Раундъп , а с други препарати. А хербиците , фунгицидите и инсектицидите не са просто за високи добиви , а въобще за някакви. Тази култура не се ли напръска , може и нищо да не се изкара , защото я нападат всевъзможни твари , които се загнездват в растението и в последствие при образуването на шушулките , те вече си живеят в тях и ги изяждат , може да има и 100% загуба , ако не се вземат мерки. А за Раундъп-а , вече има царевица , която издържа на този препарат и се пръска само с него , всичко друго заминава , естествено царевицата е ГМО , но се надявам, че в България няма да успеят да навлязат тези боклуци , а ще си сеем нормалните хибриди . Не случайно от Китай върнаха огромни количества царевица на Сащ , явно ГМО боклуците им не са толкова хубави и всеки си прави сметката , когато ги купува.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4920
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от slowtraveler » 08 Май 2014 21:55

zi_zi_top написа:На повечето стари участъци от АМ "Тракия" е невъзможно да се възползваш от позволените 140 км/ч, ако искаш да шофираш сигурно и спокойно.
На такива участъци при скорост над 120 км/ч децата на задната седалка започват да протестират и ми заповядват да намаля. laugh.gif
Зависи от автомобила - на някои не се усеща дискомфорт дори и над 160км/ч...
А относно рапицата - МРАЗЯ да шофирам по път около рапица с извънградска скорост - бубулечките там са толкова много и толкова мазни, че след 5км трябва да стържеш предното стъкло с шпатула... guns.gif tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от Nedkow » 08 Май 2014 23:26

И аз да се оплача в БГ няма да се научат да правят явно магистрали. От Пазарджик до Карнобат карах по Тракия гадно е в средната и понеже бях закруизил на 200 се движих само в лявата там се търпи в по голямата част след това през Риж, който я перфектен понеже го ремонтираха миналата година. Най гадно е на хемус от Шумен към Варна в часта след Нови пазар където я ремонтирах цялото минало лято и се оказа, че има пет вида кръпки и малка оправена отсечка на цяло, която е като прасе за тестване на амортесиьори .

Относно инсектите по стъклото напълно ти съчувствам Слоу и да разкажа една история.
Спираме един приятел полицай преди години на влизане в Добрич. Докато си говорим разглежда стъклото и предната част на колата при което ми заявява, а бе ти знаеш ли че мога да ти напиша АКТ за превишена скорост по свидетелски показания аз съотвено и къде ти е свидетеля ??? А той ами мухите се размазват по този начин само над 120 км/ч laugh.gif

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от BOz » 08 Май 2014 23:43

По повод последното мнение, ето какво става като караш с "малко" над ограничението:

Изображение

Обърнете внимание дори на страничните огледала. laugh.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от Airfan » 08 Май 2014 23:44

Не съм много съгласен с мнението за участъка Стара Загора - Карнобат, т.нар. "нова отсечка". Опитайте да я карате с кола с по-твърдо или спортно окачване. Веднага ще усетите, особено между Стара Загора и Нова Загора много ситни и постоянни вълнички по асфалта и не е много приятно да се шофира там. С по-голяма и комфортна кола обаче не се усеща. Този ефект, обаче, го няма по нито една от другите отсечки, т.е. асфалтът е абсолютно равен, ако изключим кръпките.
Извод не мога да направя, че не му разбирам на пътното строителство.
Днес си правих експерименти - София - Пловдив на круиз контрол сложен на 100 км/ч, климатик, 10-ина изрязвания за изпреварване и 2 изрязвания до 200 км/ч ми даде разход по борд компютър 6 л /100 км.
Изображение Изображение

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от Nedkow » 09 Май 2014 00:02

BOz написа:По повод последното мнение, ето какво става като караш с "малко" над ограничението:

Изображение

Обърнете внимание дори на страничните огледала. laugh.gif
Аз да добавя че и антената става така при мен wink.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4920
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 152 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от slowtraveler » 09 Май 2014 00:44

Nedkow написа: Относно инсектите по стъклото напълно ти съчувствам Слоу и да разкажа една история.
Спираме един приятел полицай преди години на влизане в Добрич. Докато си говорим разглежда стъклото и предната част на колата при което ми заявява, а бе ти знаеш ли че мога да ти напиша АКТ за превишена скорост по свидетелски показания аз съотвено и къде ти е свидетеля ??? А той ами мухите се размазват по този начин само над 120 км/ч laugh.gif
Филма съм го играл на горния път между Оброчище и Балчик - преди няколко години имаше много рапица. И с 90-100км/ч автомобила ставаше като по снимките, а звука бе все едно вали дъжд tooth.gif Тогава периодично молих на мивката да поиздухат и радиатора...
А баща ми май още пази една сцепена от бръмбър каска - удара точно в челото, а ЧЗ-то едва ли е вдигало над 150км/ч tooth.gif
Но от друга страна на магистралите има що годе по-разчистена територия, и съотвено такива 'нападения' на гадинки не са толкова масови...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Магистрала Тракия - мнение

Мнение от scorpion » 09 Май 2014 12:42

Ха, а аз се чудя защо миналта година след като пристигнахме късно вечерта в Сл.Бряг, т.е. пътувахме доста време по тъмно, на сутринта колата беше като оваляна в буболъонки laugh.gif , а то били рапични буболечки biggrin.gif
Добре, че ливна един дъжд, че първо да накисне буболъоните, а после и на автомивка и те така cool.gif

Още по-гадно е да минеш през ято врабци самоубийци ... веднъж някакви "самоубийци" се нахвърлиха върху колата и после като спрях два пилъока висеха забучени из решетката на радиатора laugh.gif


Airfan, искаш да кажеш, че ако сложиш круз контрола на 140 разхода ще скочи над 7-8 rolleyes.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: WoLF и 211 госта