Каква зимна гума да сложа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
ripwalk
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Юли 2014 14:03

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от ripwalk » 29 Окт 2014 13:34

Аз лично взех michelin 5 имам съмнения ,че continentala е малко по-добър
, но няма да е забележимо.
Toyota Avensis 1,6 2011г.
Желание за подобрения: навигация, стелки exclusive, лети джанти
:D

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 29 Окт 2014 14:00

Дано не ти се налага да го разбереш никога колко е по-добър! А наистина е! Безаварийни км с новите гуми!

kaloian1_g
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Авг 2012 07:43
Местоположение: Пловдив

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от kaloian1_g » 29 Окт 2014 14:21

Миналата зима купих 4бр. Falken HS449 205/55/16 наистина на гумите пише,че са японски.Тава което мога да кажа за тях, че не са шумни и много добре се държат на мокро и киша.За сняг мнение не мога да дам, тъй като в Пловдив миналата година почти нямаше сняг. Оценката по тестовете мисля,че беше 10 позиция веднага след топ марките.За парите си според мен са добри зимни гуми.
Изображение

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Not_active_user_1 » 29 Окт 2014 15:18

slowtraveler написа:Не знам, ама за сегашния ми автомобил по сайтовете няма 'всесезонни гуми'....
Зимни и летни - има...
Относно параметрите и начина на шофиране - вярно, че карам малко по-агресивно, но едва ли съм 'състезател'...
Обаче принципа ми е, че ако с нещо може да се увеличи шанса за избягване на авария, то трябва да се използва...
Ако правилната гума може да ми спести нерви в дадена ситуация - ще използвам шанса....


А за гуми втора ръка (както е питал колегата в първото мнение) - ами мерси - не е за мен... По-добре по-нисък клас (в смисъл по-евтина) нова, отколкото супермарка, ама галошче/стара и т.н....
Как така няма? Няма в БГ или по принцип? Специални ли са някакви гумите ти?
Иначе всесезонната гума е компромис при всички случай, но разумен, ако се кара разумно естествено. При агресивно и спортно каране, мисля не са препоръчителни, макар съм гледал тестове на които в някой дисциплини всесезонните се представят по-добре. На мокро примерно в повечето случай са по-добри от зимните. AllSeasonExpert на Uniroyal например има по-добро сцепление на сняг от зимните и т.н. Всеки сам си решава според пътищата по които се движи и начина на шофиране.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Not_active_user_1 » 29 Окт 2014 15:31

nowyaris написа:Въпроса с гумите,както и въпросите с всички останали неща,е въпрос на финансови възможности към дадения момент.Това е.Тук около мене всички вече са с зимни гуми,минимум 6 мм.Който е с по-малко яде голямо дърво-проклетите ченгета отбиват от аутобана и проверяват.За ФРГ-то не знам,ама тука няма всесезонни . Или-или.Ако датата на техническия преглед е след 01.09 задължително представяш колата с зимни гуми.Австрийска му работа.
Не е само до финансови възможности, защото, ако гледаме така на нещата е по-изгодно да си вземеш всесезонни, отколкото да си вземеш 2 чифта джанти с летни и зимни гуми. Особено пък за хората, които въртят малко км. на година изобщо не е изгодно. Те не могат да изтъркат 1 чифт гуми за 5 г. а какво остава 2 чифта.
Тези 6 мм дълбочина на грайфера за които говориш някакво изискване ли е или просто хората в този регион си имат неписано правило да е така?
Колкото до това, че в Австрия нямало всесезонни, много се лъжеш. Има и още как. Ето ти да видиш:
https://geizhals.at/?cat=aumrf&xf=2912_Ganzjahresreifen
Цъкай си на конфигуратора с размера, който искаш:
http://www.reifendirekt.at/cgi-bin/rshop.pl

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Not_active_user_1 » 29 Окт 2014 15:36

ffsolutions написа:Те като проверяват за "грайфера", сещат ли се да гледат и ДОТ-а? Едва ли, а той е също толкова важен. Няма лошо гумата ти да е с хубав грайфер и да не е износена, но като е на 4-ти, 5-ти + сезон, няма нищо общо с представянето и като нова.
В крайна сметка, всички трябва да сме внимателни и търпеливи, и нещата ще са окей. :thumbsup: Желая на всички колеги нови и хубави гуми, и най-вече лека и безаварийна през сезона на най-хубавите празници! Живи и здрави! drunk.gif
Няма или поне аз никъде не съм срещал закон в който да има изискване за ДОТ. В Германия съм 100% сигурен, че няма и предполагам в другите държави е така. Има само препоръка, гумите да не са по-стари от 5 г. но никой не те задължава да не караш с тях. Така, че ДОТ никой не гледа, а само дълбочината на протектора. С едни мини-шублерчета са с дълбокомер и с тях ти мерят дълбочината. В Германия понякога правят хайки за течност за чистачки, работещи светлини и др. подобни неща, които са важни за зимния сезон.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Japanese_fever » 29 Окт 2014 17:51

prius 3 написа:
ffsolutions написа:Те като проверяват за "грайфера", сещат ли се да гледат и ДОТ-а? Едва ли, а той е също толкова важен.
DOT - department of transportation (USA)

Може да е важен за САЩ, но предполагам си има своя аналог и в Европа. Като цяло индексът означава, че гумата е удобрена да се кара по пътищата на САЩ. Примерно състезателните гуми (сликовете) не се водят DOT, защото с тях не може да караш по улиците.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4900
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 29 Окт 2014 19:16

prius 3 написа:
slowtraveler написа:Не знам, ама за сегашния ми автомобил по сайтовете няма 'всесезонни гуми'......
Как така няма? Няма в БГ или по принцип? Специални ли са някакви гумите ти?...
Ами аз проверявах по БГ сайтовете, но като гледам и твоите сайтове не предлагат нужния ми размер - 265/50/20...
Нищо специално няма в гумите... Само размера им е малко по-големичък tooth.gif Сигурно трябва да ги търся при камионите stupid.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1471
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от gimara » 29 Окт 2014 19:43

Всесезонни гуми има. По някаква причина търговците у нас избягват да ги предлагат.
Поствам кореспонденцията ми с голям търговец на гуми. Направих запитване за три марки, посочени като всесезонни в сайта им.
Търговец:
Здравейте,
Първо бихме желали да ви благодарим за Вашето запитване и прочвеният интерес към нашите продукти и компанията.
За съжаление не можем да Ви предложим всесезонни гуми тъй като това абстрактно понятие използвано като обозначение на гумите най-вече за АМЕРИКАНСКИЯТ ПАЗАР.
Можем да Ви предложим стандартните за Европейският в частност Българският пазар – летни или зимни гуми.
Моля предвид това , че е края на лятото да уточните за какъв тип гуми желаете да получите оферта – ЛЕТНИ или ЗИМНИ

Аз:
Здравейте,
Благодаря за отговора. В прикачен файл Ви изпращам скрийн шотове от Вашия сайт.
Това са гумите, които ме интересуват. Ако такова понятие ВСЕСЕЗОННИ гуми не съществува, би било добре да коригирате информацията в сайта. Сайтът Ви е е ориентиран към българския пазар предполагам, а не към американския.

Търговец:
Здравейте ,
Както Ви писах в предходният мейл ВСЕСЕЗОННИ ГУМИ е абстрактно понятие – това не са нито летни нито зимни гуми.
Този „тип“ гуми предлагаме в ограничени количества и за определени размери.
В момента и от двата размера за които се интересувате няма налични гуми
До края на деня ще Ви върна отговор какво може да се достави , цени и срок на доставка.
В крайна сметка ми доставиха гумите, които исках(има ги в сайта им в раздел ВСЕСЕЗОННИ) goodyear 4seasons - 205/55R16 ДОТ 30.2014.
Досега съм карал 2 коли само с всесезонни, 1 със зимни/летни на различни джанти.
Тая зима реших пак да пробвам всесезонни.
Последно промяна от gimara на 29 Окт 2014 20:48, променено общо 1 път.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от veso_hds » 29 Окт 2014 20:33

gimara написа:Всесезонни гуми има. По някаква причина търговците у нас избягват да ги предлагат....
.....Тая зима реших пак да пробвам всесезонни.
Колега,аз от 10г. карам само със всесезонни гуми(2г.Трабант,5г. Опел Астра и сега 5г. равката).Нямам никакви проблеми.Не съм екстремен шофьор,карам спокойно,без да бързам.А защо у нас се намират трудно е ясно-за търговеца е по-добре да ти продаде 8гуми(летни и зимни),отколкото 4.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Оги » 30 Окт 2014 10:00

Та то в Бургас и Пловдив са едни снегове и ледове- по цяла зима няма стъпване на път. happy.gif Що да не карате и всесезонки.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 30 Окт 2014 10:25

Искам някой с всесезонни гуми, само с предно(или задно, ако е още по-смел), без вериги в багажника(съответно и на гумите) да мине Петрохан зимата, примерно. В сняг. Може и на утъпкан. Не държа да е точно тоя проход, но от него имам най-много наблюдения. И да снима клипче. Ако е удобно. Любопитно ми е просто.

Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от BOz » 30 Окт 2014 10:36

Аз съм го правил това, само с предно предаване (Фиат Типо) и само с летни гуми.
Може би ако бях с всесезони да закъсам, знам ли.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4900
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 30 Окт 2014 10:39

mirott, през годините съм го минавал многократно и с летни галошки (и с автомобил със задно и с предно)...
Така, че се минава, ама чувството е друго tooth.gif
Аз си предпочитам зимните гуми... Утре навярно ще ги бучна на колата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
didak
Мнения: 1215
Регистриран на: 04 Юни 2007 09:49
Местоположение: Варна

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от didak » 30 Окт 2014 11:42

Е, то и аз съм се събличал гол до кръста и съм цопвал в снега, ама не съм стоял гол цяла зима.
Т.е. може, ама не е желателно, и което е по-важно - ако настина ще навредя само на себе си!
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 81 госта