Каква зимна гума да сложа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 30 Окт 2014 12:24

didak написа:Е, то и аз съм се събличал гол до кръста и съм цопвал в снега, ама не съм стоял гол цяла зима.
Т.е. може, ама не е желателно, и което е по-важно - ако настина ще навредя само на себе си!
Много правилно!Това имах предвид. Във Варна и Пловдив може и да може с летни целогодишно, но по проходите шега не бива. Това, че се минава е така(зависи обаче колко е снега, вали ли в момента, буря ли е-за такива условия говорех)! И аз го минавам чат-пат с летни гуми, но не се хваля. Така се е случило. Просто в истински сняг няма шанс с летни. Явно не сте минавали често, че да попаднете на големия:)! То понякога и със зимни няма минаване. Ако пътува постоянно, човек трябва да е подготвен за там, където отива.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от slowtraveler » 30 Окт 2014 13:36

mirott - ами на времето имахме само летни галошки (или всесезонни - както искаш ги наречи ) tooth.gif
Като се движиш целогодишно с тях, ти е ясно какво може...
Някъде 1990г в една февруарска буря (с щормово предупреждение за цяла България и предупреждение да не се пътува на никъде по републиканската пътна мрежа) бях тръгнал с летни галошки от Варна към Берковица. Замръкнахме, засядахме, вадихме се от преспите, връщахме се да пробваме друг път (когато на нашия имаше много преспи) и стигнахме след 8 часа (вместо 'летните' 5-5.5 часа) - така е зимата. Тогава и със зимни гуми нямаше да успея да пробия преспите (защото след тях имаше и замръкнали тирове, запречили пътя)...
Дето се казва - дедо ти все със зимни гуми се е движил tooth.gif :whistle: Та ако става въпрос за можене - може...

Но съм напълно съгласен с Дидо: може, ама не е желателно, защото вече са други условията и ИМА и МОЖЕМ да слагаме подходящи гуми...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от mirott » 30 Окт 2014 15:18

Очаквах някой да го каже-навремето...то тогава нямаше ни джиесеми, ни интернет:)! Дядо ми едно време си слагаше синджира от юлара на магарето в колата...и си караше навсякъде-сняг, лед...:) А сега и тва не правят. Пък и да имат повечето не могат да си сложат веригите-и на това съм се нагледал! Много добре ме разбрахте какво казах. Не четете като Дявола евангелието, моля! Аз като тръгна, обичам да стигна. Нормално, без излишни главоболия. И понеже зимата там където карам има доста сняг го правя със зимни гуми. Който иска да замръква, засяда, да търси други пътища, да се вади от преспите-негова воля! Лошото е, че такива пречат и на такива като мен, дето са стриктни и грижовни. И се налага да ги влачим и бутаме-щото сме човечни. Та ако става въпрос за можене-може и от Аспаруховия мост без бънджи да скоча-ама не искам! И те така.

Аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Мнения: 3835
Регистриран на: 27 Авг 2007 18:25
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Vesko » 30 Окт 2014 15:50

С летни гуми и авенсис 1 съм се качвал зимата на семково. На никого не попречих и никого не забавих. Просто в началото (т.е. в края на последното село) спрях и си сложих веригите.

ПП: Дори на 1-2ма помогнах по пътя да си сложат веригите, че ми пречеха да мина tooth.gif
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Аватар
Akima
Мнения: 7128
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 63 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Akima » 30 Окт 2014 15:54

Е тука чичо Жоро ни върна във времето на баба Вида.
Да,вярно е че дядовците ми и баща ми са карали с едни гуми - да ги наречем универсални,но не разбирам защо се води спор при положение,че са ясни нещата на всички.

Я да питам аз нещо - някой помни ли колко е струвал комплект гуми Вида Спорт примерно или подобни преди "лошите капиталисти" да ни пробутват разни шарки,бордове и канали и пари да ни вземат даже? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

П.С.Питам сериозно!
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от scorpion » 30 Окт 2014 16:32

Акима, в магазина с връзки или на черно biggrin.gif
Значи мисля че имаше едни обикновенни видинки мисля по около 45 лева парчето и вида спорт които бяха 75 лева ... Имаше и едни боклуци на софийския Георги Димитров.
Руски гуми също се намираха но трудно...

Мисля беше 1982, когато родителите ми си купиха от Кореком Полски фиат 125р (беше на свободна продажба и малко по скъп от Лада 1500) . Беше обут с гуми Стомил (днес мисля завода е преименован на Дебица) . Всесезонни хубави за онова време гуми. После от Кореком с долари на черно за по 100 долара парчето я обухме с Дънлоп.... леле тузари biggrin.gif

На първата ми лична кола някъде 1991 ва - Москвич 408И (за по неведущите И не значи инжекцион biggrin.gif) намерих едни втора ръка Континенталки. Леле каква радост беше... и те така за онова време

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Оги » 30 Окт 2014 16:52

Изобщо никой не е гледал , дори не е знаел за зимни-летни гуми. Идеята беше да имат някъв грайфер колкото да не са лъснати като маркуч и зимата си минаваше. Като закове лед се пътуваше само в крайна необходимост. А сега- за щяло и нещяло се ходи къде ли не и зимната гума на 3-тата година се "опекла". wink.gif
Последно промяна от Оги на 30 Окт 2014 16:55, променено общо 1 път.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от nowyaris » 30 Окт 2014 16:55

Vesko написа:С летни гуми и авенсис 1 съм се качвал зимата на семково. На никого не попречих и никого не забавих. Просто в началото (т.е. в края на последното село) спрях и си сложих веригите.

ПП: Дори на 1-2ма помогнах по пътя да си сложат веригите, че ми пречеха да мина tooth.gif
Дето ще слагаш вериги,що направо не си вземеш едно превозно средство дето заводски си е с вериги-,Картечницата ще ми я подариш.Темата не беше ли за избор на зимни гуми от колега без кирилица.Сигурно вече си е купил и от повече писане файда няма,както няма и зима. :thumbsup:
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 22 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от veso_hds » 30 Окт 2014 17:27

nowyaris написа:.....Темата не беше ли за избор на зимни гуми от колега без кирилица.Сигурно вече си е купил и от повече писане файда няма,както няма и зима. :thumbsup:
Ноу ми взе думите от устата.Колегата,задал въпроса,не се е включвал в темата от 18 октомври и сигурно вече си е купил гуми.А иначе миналата год. по това време пак си чесахме пръстите на тая тема. biggrin.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4203
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от zi_zi_top » 30 Окт 2014 18:03

От няколко дни съм с GoodYear ULTRAGRIP 9. Много тихи и меки гуми. На мокро са без грешка, макар и все още да ги щадя, защото няма дори 100 км да съм минал с тях. За сега съм много доволен, че ги взех, а пък като дойде зимата ще видим... cool.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от ffsolutions » 30 Окт 2014 18:16

И аз утре отивам да сменям обувките на авенсиса, гледам дават 15 градуса и им се сърдя. biggrin.gif
Иначе по дискусията - да, едно време са карали все едни гуми, но пък в днешно време и автомобилите са по-мощни, и скоростите по пътищата са други...
Най-добре всеки да има възможност и да си слага качестена гума и зима, и лете. И да не забравяме, че най-важно е "задкормилното устройство". :thumbsup:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от nowyaris » 30 Окт 2014 18:17

zi_zi_top написа:От няколко дни съм с GoodYear ULTRAGRIP 9. Много тихи и меки гуми. На мокро са без грешка, макар и все още да ги щадя, защото няма дори 100 км да съм минал с тях. За сега съм много доволен, че ги взех, а пък като дойде зимата ще видим... cool.gif
Пък ако не дойде как ще те е яд...... biggrin.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4203
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от zi_zi_top » 30 Окт 2014 18:53

Хотелиерите в Банско, Боровец и Пампорово ще ги е яд повече. laugh.gif Аз ще го преживея някак си... tongue.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Not_active_user_1 » 30 Окт 2014 19:10

slowtraveler написа: Ами аз проверявах по БГ сайтовете, но като гледам и твоите сайтове не предлагат нужния ми размер - 265/50/20...
Нищо специално няма в гумите... Само размера им е малко по-големичък tooth.gif Сигурно трябва да ги търся при камионите stupid.gif
В БГ не знам какво е положението с тези гуми. Предполагам е както с хибридите... biggrin.gif
Иначе в немско ги има. Ето ти 5 модела да си избереш всесезонки с твоя размер 265/50 R20 :
http://www.idealo.de/preisvergleich/Lis ... 0-r20.html
Линковете по-горе ги пуснах на колегата, който е като шопа и твърди, че такова животно, като всесезонна гума едва ли не няма и понеже в тяхното затънтено село всички са тарикат нагоре, трябва да се съобразяваме с техните виждания за тарикатлък. Ето и в Австрия ги продават с твоя размер всесезонни:
http://www.idealo.at/preisvergleich/Mai ... 265+50+R20

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: kakva zimna guma da sloja

Мнение от Not_active_user_1 » 30 Окт 2014 19:15

mirott,
не само Петрохан, но и Троянския и Шипка и Хаинбоаз съм минавал. А специално Петроханския мога да ти кажа, че най-гадно се минава през есента, сутрин, когато пътя е целия покрит с паднали листа и е заскрежен. Просто няма такава пързалка, вервай ми! С каквито и гуми да си, мисията е почти невъзможна.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot] и 74 госта