Каква зимна гума да сложа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от slowtraveler » 12 Ное 2014 13:57

prius 3 написа:...Логиката и физиката не винаги са на едно мнение, нали. ...
Напротив... Отново не каза дали гумата, която се износва повече (предна - за предно предаване, или задна - за задно), не е била по-често до или над границата на сцеплението според физиката.... И съответно дали вероятността да загубиш сцепление точно с тази гума не е по-голяма...
Та казваш - дори дадената гума да губи по-лесно сцепление, ще е по-добре на него мост да сложиш 'галошките'... Доообре.... :whistle:
Разлика в поведението разбира се ще има - презавиване и недозавиване...
Презавиването се контрира лесно особено ако си правил експерименти преди това на широко място за да усетиш реакцията... Точно такива опити (и навярно и късмет) ми помогнаха в идиотски снежен дрифт с около 80км/ч с микробус (задно предаване) на един широк завой - дрифт при който волана е завъртян докрай срещу поднасянето, а треакторията я командваш само с газта.... И гледаш дали ще успееш да свиеш треакторията достатъчно за да се разминеш с метален стълб външно на треакторията...
След около половин час стълба бе отрязан от лек автомобил с предно предаване и недозавиване (да - колелата му бяха завити по завоя, ама следите си бяха направо)...
Всеки си решава за себе си..
Но сте прави в едно - кола с предно предаване се шофира от неопитен шофьор много по-лесно, отколкото такава със задно...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 14:07

slowtraveler, кои гуми се износват повече няма отношение по темата. Тук говорим за това кои, къде да се сложат и защо. Какво има да коментираме логиката ти, като специалистите са го казали ясно къде се слагат по-добрите гуми и къде по-лошите. Контролирането на колата е хубаво нещо и редовно го правя на широки паркингзи, като се заснежи и много добре чувствам липсата на сцепление и знам как да е вкарам в правия път, но не винаги може да се получи при по-висока скорост, заледен, заснежен или мокър участък. Там нещата са доста по-различни от дрифтенето.
Аз пък мисля, че не предното, а 4х4 е най-доброто предаване за неопитните шофьори, но както и да е да не се отклоняваме от темата.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 14:40

Тоз казал,оня рекъл - не знам.Аз по-добрите две зимни гуми винаги на двигателния "мост" съм слагал - и на жигула,и на тойота,и на бусове и на всичко що съм карал. .И за 30 години и не знам колко точно стотин хиляди в най-големите снегове по най-големите баири не помня да съм се завъртал на пътя.Обаче винаги съм знаел собствените си възможности и възможностите на автомобила който управлявам.Какво недозавиване,какви глупости...
Както казваше старшината : Ако си "аматьорче" и снегорин да ти дадат,пак ще нощуваш в пряспите.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 16:54

nowyaris,
„Тоз казал,оня рекъл“ го ползваш точно ти. Ако си забравил се върни и прочети за това какво ти е казал старшинката в казармата! tooth.gif
Интересно ми е какво масло ти е казал да наливаш? Същото ли наливаш на Ярето или слагаш каквото ти е казал производителя. Ние тук говорим за това което казват производителите на гуми, а не някой от казармата, комшийката, баджанака или някой друг. пък ти си слагай гумите където ти е кеф, но не убеждавай в погрешната си позиция другите!

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от philipp » 12 Ное 2014 17:06

"Специалистите" най-често са просто търговците/производителите. Те със сигурност искат да ви продават повече. Това е сериозен фактор, имайте го предвид.

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 17:13

Ако успееш да кажеш как и по какъв начин търговците казват да слагаш по-добрите гуми на задния мост и с това генерират продажби и печалби, цена няма да имаш. Между другото АДАК, ТЮФ, ДЕКРА, Ауто Билд, АМС, ТГ не продават гуми и препоръчват същото. На тях пък каква им е далаверата да лъжат? Абе явно всички ни лъжат, ама ние си знаем нашето, защото цял живот така сме го правили и така са ни казвали... :whistle:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от slowtraveler » 12 Ное 2014 17:22

prius 3 написа:...Абе явно всички ни лъжат, ама ние си знаем нашето, защото цял живот така сме го правили и така са ни казвали... :whistle:
Не бих казал... Просто за да се направи някакъв извод, е нужно да се преценят при какви условия работи даденото изделие...
Защото въпреки мнението на 'масата', пак опита показва, че някои гуми при определени условия се представят много по-добре при монтиране срещу стандартната им посока на въртене, при монтаж на единия мост, и в стандартната посока за въртене на другия...
Затова всеки си има глава на раменете за да мисли и обмисли каква е причината за дадено 'действие' или 'препоръка'... Защото издалия препоръката може да е голям специалист, но да не е предвидил, че условията ще са други...
Той и законодателя издаде официална заповед всички автомобили да са с АБС, въпреки, че при някои условия спирачния път с АБС е по-дълъг, отколкото при автомобили без АБС.... Затова се съобразяваш и с условията и с препоръките... И накрая си вземаш сам решение..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 17:32

slowtraveler ,
говориш за частни случай, а става дума за общ случай. По твоята логика не трябва да слагаме и предпазни колани, защото 1 на 1000 се е спасил, като не го е сложил. Така е и с АБС за който говориш. Ако това е както с цигарите 1 на 100 000 000 пушач да стане столетник, не може да го отнасяме към общия случай. С цигарите вредиш предимно на себе си и няма проблем да ги пушиш, но с безопасостта рискуваш живота на тези в колата и другите участници в движението. Там има правила, които трябва да се спазват. Да, това за гумите е пожелателно, а не задължително, но е по-добре да се вслушваме малко повече в мнението на специалистите, отколкото да налагаме своето, като правилно.

Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от BOz » 12 Ное 2014 17:32

Всяко нещо си има плюсове и минуси.
За това има статистика и се гледа дали с въвеждане на някакво изискване това ще подобри нещо или няма да подобри. За това е по-добре да имаш АБС, защото в по-голяма част от случаите то би ти помогнало. Е, има и такива ситуации, където няма да ти помогне, но като теглиш чертата е по-добре да спасиш 2-ма шофьори, и да утрепаш един с въвеждането на дадена мярка, вместо да оставиш от 5-ма, 4-ма да се трепят, защото нямат идея що е то АБС и що е то траектория на автомобила.
Същото е и с коланите - в повечето случаи помагат, доказано, но има и единични случаи, когато могат да навредят. За това е по-добре да насилваш чрез закони индивидите, които си мислят, че знаят всичко да си слагат колана, защото статистически във времето шанса да оцелее при ПТП е по-голям с колан, от колкото той да си мисли, че колана винаги му вреди - има голяма част и такива потребители.
За това е и с гумите - ако сложиш по-хубавите гуми отзад имаш по-голям шанс да избегнеш ПТП от колкото ако са отпред. И това е.
Аз ако карах само по един баир от 100 метра и единственото ми изискване е да мога да го кача, то никога няма да сложа гумите на недвигателните колела, но при положение, че имам разнородно пътуване от всякакъв вид и мога да попадна във всеки един момент в 10к различни ситуации, то предпочитам да заложа на физиката, статистиката и препоръките.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 17:34

BOz,
не преписвай! tooth.gif

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 17:58

Темата не беше ли "Каква зимна гума да сложа" ? А не "Къде да си я сложа" ? Приуса ако иска на оная работа да си слага "гума с по-голям грип" - негов си е избора и на мен ми е все тая.Като почне производителя да ми ги подарява зимните гуми,тогава ще ми дава съвети къде какво да слагам.Докато си вадя парите от моя джоб аз ще си преценявам какво,къде и как.Логика,физика,препоръки от организации - аз си карам колата и докато няма някаква законова разпоредба ще си поддържам колата в това отношение както ми харесва на мен.Ако ботурясам някого - ще си плащам.Ако мен ме ботуряса някой - жална му майка mad.gif .Тва е.Да приключваме drunk.gif
ПП.Досега всичко което ми е казал старшинката-инструктор относно безопасно и безпроблемно кормуване все вярно се е оказало punk.gif .Е,почти всичко.Той беше категорично против да караш и да ти правят в същото време феласио.За това не беше прав. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от BOz » 12 Ное 2014 18:08

Както се казва - който плаща той поръчва музиката и за това си прав. Прави каквото си искаш, това е твое право. Въпроса беше да не се отричат препоръките, които малко хора ги знаят. Ето ти си преценяваш, че не ти изнася и си правиш каквото искаш.
Мен друго ми стана интересно - защо като натресеш ти някой, то си плащаш, ама той като те натресе и веднага става жална му майка. tooth.gif
Важното е при взаимното натрисане да се излезе и никой да не го е яд, и да не се прави някой на мъж. Случилото се случило. Жертви да няма. Пиете по една ракия докато дойде полицията punk.gif и кой от къде е.
Последно промяна от BOz на 12 Ное 2014 18:09, променено общо 1 път.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
paco_escobar
Мнения: 98
Регистриран на: 07 Яну 2013 19:43
Местоположение: Варна

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от paco_escobar » 12 Ное 2014 18:08

А не не никакво приключване ,още нямаме коментар в Щатите как стоят нещата.Опред ли ,,,отзад ли?!? tooth.gif
Corolla E11 4E-FE Wagon

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 12 Ное 2014 18:14

nowyaris написа:...Той беше категорично против да караш и да ти правят в същото време феласио.За това не беше прав. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
За гумите не е бил прав къде се слагат, но за фелациото е бил прав. Трябвало е докато ти го правят да се наложи рязко да набиеш спирачки или да скочиш в някоя дупка, пък да видим тогава... tooth.gif
Иначе не е лошо де. Изобщо не усещаш времето на път. Лети, лети и не искаш да пристигнеш... tooth.gif

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 18:28

paco_escobar написа:А не не никакво приключване ,още нямаме коментар в Щатите как стоят нещата.Опред ли ,,,отзад ли?!? tooth.gif
Джапанезето сигурно не си е платил интернета biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .Без него не е същото biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], Google [Bot] и 142 госта