Каква зимна гума да сложа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 18:34

BOz написа:Както се казва - който плаща той поръчва музиката и за това си прав. Прави каквото си искаш, това е твое право. Въпроса беше да не се отричат препоръките, които малко хора ги знаят. Ето ти си преценяваш, че не ти изнася и си правиш каквото искаш.
Мен друго ми стана интересно - защо като натресеш ти някой, то си плащаш, ама той като те натресе и веднага става жална му майка. tooth.gif
Важното е при взаимното натрисане да се излезе и никой да не го е яд, и да не се прави някой на мъж. Случилото се случило. Жертви да няма. Пиете по една ракия докато дойде полицията punk.gif и кой от къде е.
Принципно ракията се започва след като приключиш с полицията.Иначе кофти.
ПП.Предлагам да се върнем на темата докато не разберем препоръките на Щатските гумаджии, Явно скоро няма да я заключат като абсолютно изметната.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
paco_escobar
Мнения: 98
Регистриран на: 07 Яну 2013 19:43
Местоположение: Варна

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от paco_escobar » 12 Ное 2014 18:40

nowyaris написа:
paco_escobar написа:А не не никакво приключване ,още нямаме коментар в Щатите как стоят нещата.Опред ли ,,,отзад ли?!? tooth.gif
Джапанезето сигурно не си е платил интернета biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .Без него не е същото biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Спряли са Нета и Планета tooth.gif
Corolla E11 4E-FE Wagon

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 18:41

paco_escobar написа:
nowyaris написа:
paco_escobar написа:А не не никакво приключване ,още нямаме коментар в Щатите как стоят нещата.Опред ли ,,,отзад ли?!? tooth.gif
Джапанезето сигурно не си е платил интернета biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .Без него не е същото biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Спряли са Нета и Планета tooth.gif
И го е ударил на вино и кюфтета biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
paco_escobar
Мнения: 98
Регистриран на: 07 Яну 2013 19:43
Местоположение: Варна

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от paco_escobar » 12 Ное 2014 18:47

worthy.gif
Corolla E11 4E-FE Wagon

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от philipp » 12 Ное 2014 19:40

Всъщност ще задам контра въпрос - колко по-хубави могат да са тези на заден мост спрямо тези на преден? Дайте например да оценим качеството на гумата от 1 до 10 (1 - за изхвърляне, 10 - топла от завода). Ако разполагаме с два чифта гуми - 9 и 10, тогава е едно. Ако разполагаме с 1 и 10 е друго. Ако са 5 и 6 трето. Ако са 5 и 8 четвърто. Всъщност броят на комбинациите е изчислим по формула. Вие съвсем сериозно ли смятате, че при всички възможни комбинации важи правилото "по-малкото число на преден мост"? Аз лично не съм убеден.
prius 3 написа:Ако успееш да кажеш как и по какъв начин търговците казват да слагаш по-добрите гуми на задния мост и с това генерират продажби и печалби, цена няма да имаш
Ето например как - в самото начало обаче дебело подчертавам, че следващите думи в този параграф са целенасочено наивен пример: Ти можеш ли да караш с "галошки" (напълно изтъркани гуми) на предния мост? Гарантирано и 100%-ово НЕ можеш, защото дори лятото е много гадно. Дори да желаеш да го обориш, няма как да стане - ще се пребиеш и усещаш, че ще се пребиеш, не ти е комфортно - това е реалността. Затова и няма да го правиш, освен ако не си в някаква тотално крайна принуда. Докато в същото време на задния мост относително спокойно можеш да караш не просто с изтъркани гуми, а и с такива, на които им се виждат конците даже. И ето ти теория на конспирацията - псевдонаучно с изсмукани от пръстите тестови сценарии ти "доказват" нещо, което да те убеди, че отзад е хипер важно да имаш много читави гуми. ОК, правиш го... но щеш нещеш сменяш и предните. Сега теглиш счетоводната черта от гледна точка на производителя и ето - преди две от гумите на бай Киро му стигаха до състояние "галошки" и ги търкаляше по 10 години, а сега същите тези по "принуда" (реално рекламен псевдонаучен трик) той ги сменя някъде по средата. Печалба - два пъти по-големи продажби на гуми за един от мостовете на колата.

Пак подчертавам - не казвам, че горното е вярно, по-скоро е наивен пример, който цели да покаже, че всяко нещо може да се подложи на съмнение и нищо на този свят не трябва да се приема като чиста монета. Далеч от съм от самоубеждение, че съм прав. Работя в сферата на науката (математика и информатика) и твърдя, че добре знам какво е научен метод и какво не е. Когато се правят експерименти е много важно предварително да се отчитат всички възможни фактори, които влияят на тези експерименти - както вътрешни, така и външни за експеримента. И т.н. - все неща, които поне по плахия ми опит с преглед на т.нар. "тестове на гуми" от разните ADAC-оподобни организации аз не виждам. Правят си експерименти, които имам съмнение, че са предварително заложени по такъв начин, че да дадат точно определен резултат. Това не е научен, а псевдонаучен подход. А теоретично обобщение на получените резултати пък въобще не вадят.

Затова поне преди да бъде изкарана по-сериозна литература от "клипчето в ютюб, на което се вижда...", поне за самия себе си предпочитам да се обуславям повече на личен опит, отколкото на някакви съмнителни "тестове". Карал съм по принуда със задни гуми, които са буквално опасни. Не съм имал особени проблеми с шофирането с такива. Не мога да кажа същото обаче, когато карах с кофти гуми на преден мост - напротив, имах проблеми... а грайфера не беше съвсем изчезнал.

philipp
Мнения: 265
Регистриран на: 24 Авг 2014 09:17

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от philipp » 12 Ное 2014 19:54

И накрая едно малко плахо съветче и аз да се опитам да дам. Ценете свободата си и не приемайте винаги на чиста монета всичко, което някой "специалист" казва (a.k.a. щом го казва гуруто Х, значи трябва да се направи на закон). Препоръките са едно, забраните и задължителните неща са съвсем друго. Колкото повече забрани и задължителни работи има, пък било то "за повишаване на качеството на твоя собствен живот", толкова по-малко свобода притежавате. И тръгне ли се по пътя на забрани и задължения, да знаете, че не е далеч момента, когато от "за повишаване на качеството на твоя собствен живот" прогресирате до "роб". Историята го е показвала нееднократно. Бъдете истински демократи и пазете демокрацията, която ви е дадена. Не си слагайте зорлем царе.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 12 Ное 2014 20:01

То не е само с гумите така,със всички консумативи е така - масла,антифризи,ремъци,спирачна система,свещи..... Всеки ти обеснява как и колко е опасно да пропуснеш зададения интервал.Аз пък Яриса го взех нов и с изключение на масло и филтър само акумулатор смених на шестата година.Решил съм да употребя до последно заводски вградените "консумативи",пък да видим какво ще стане.И с гумите така-любимия ми гумаджия убеждавал жената че летните оригинални са за смяна и тя ма пита кво да прави.Аз я помолих да му предаде от мое име поздрави на майка му,съпругата му и голямата му дъщеря.Той ако беше много умен,нямаше да е гумаджия.В България biggrin.gif . Просто Яриса си дойде с гуми почти без грайфер Дънлоп SPORT 3020.Кусура и на въшката сликове,ама досега не са мръднали-върви обеснявай на гумаджия дет продава Ласса кое е нормално за японски Дънлоп.Че така - повече практика зад волана и по-малко седене пред компютъра трябват.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

oskarwaild
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Мар 2012 08:39

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от oskarwaild » 16 Ное 2014 09:33

За Тойота Ярис - са подходящи - Yokohama W drive -зимни

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 16 Ное 2014 14:01

oskarwaild написа:За Тойота Ярис - са подходящи - Yokohama W drive -зимни
Мерси,колега,за съвета.Вероятно са добри,ама моя си е обут,пък и жената много-много не го търкаля зимата.Знаеш ли цената на 185/60/15 за посочения от теб модел?
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

the_priest
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Ное 2014 18:04

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от the_priest » 23 Ное 2014 18:59

а проблем ли е да сложа нови предни гуми по високи от задните.разликата е 65 за предни и 60 за задни

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 23 Ное 2014 22:17

the_priest написа:а проблем ли е да сложа нови предни гуми по високи от задните.разликата е 65 за предни и 60 за задни
И зашо трябва да го правиш това ?
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
ss_mitko
Мнения: 448
Регистриран на: 25 Яну 2009 14:48
Местоположение: София

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от ss_mitko » 24 Ное 2014 08:21

nowyaris написа:
the_priest написа:а проблем ли е да сложа нови предни гуми по високи от задните.разликата е 65 за предни и 60 за задни
И зашо трябва да го правиш това ?
Такива има. biggrin.gif Колега, по добре сложи предни 60 а задни 65.

the_priest
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Ное 2014 18:04

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от the_priest » 24 Ное 2014 21:24

проблема е че в момента съм на 60 и не са читави, а искам да взема две нови на 65 защото излизат по евтино. като ще са нови следва да ги сложа отпред или ?

Аватар
Not_active_user_1
Мнения: 1480
Регистриран на: 16 Юни 2011 18:59
Местоположение: Германия

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от Not_active_user_1 » 26 Ное 2014 16:16

Слагай отзад и се не бой! Виж, ако имаш места където трябва да драпаш нагоре и не се чистят редовно от сняг и караш спокойно може и отпред, но в общия случай новите и хубави гуми отзад.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Каква зимна гума да сложа

Мнение от nowyaris » 26 Ное 2014 21:14

prius 3 написа:Слагай отзад и се не бой! Виж, ако имаш места където трябва да драпаш нагоре и не се чистят редовно от сняг и караш спокойно може и отпред, но в общия случай новите и хубави гуми отзад.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . В общия случай - ОТЗАД wink.gif . Той колегата иска да си сложи новите гуми отпред и пита дали може да са малко по-големи. Отзад иска да си е със старите.Що не му отговаряте на въпроса ?
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Hursa, mimojef и 74 госта