Как паркирам? И учили ли са ме на курсовете за това.

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти

Как паркирам?

на свободна и дърпам ръчната (само при ръчни скорости)
1
2%
на скорост или Р
18
41%
на скорост и дърпам ръчната
25
57%
 
Общо гласове: 44

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Как паркирам?

Мнение от ffsolutions » 14 Дек 2014 17:49

Аз също гледам да не я използвам зимно време. Ако съм на равно или при лек наклон, оставям си я на първа. Ако наклонът е по-голям, просто навивам вонала към бордюра и спирам максимално близо до него. Така съм относително спокоен, че дори и да превърти нещо и да изтърве, колата ще се подпре сама и няма да мръдне повече от 5 сантиметра. През останалите сезони я използвам малко по-често, но като цяло се придържам към тази практика постоянно.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Как паркирам?

Мнение от nowyaris » 14 Дек 2014 22:03

За последните 25 години Яриса е първия ми автомобил дето му работи ръчната.Кога да свикна да я използвам biggrin.gif ? Гумата в бордюра и това е. blush.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Как паркирам?

Мнение от Nedkow » 14 Дек 2014 22:06

Japanese_fever написа:Като гледам как някои карат в БГ и бетер бавно развиващи се. Или може да са бързотазвиващи се с купени книжки?! biggrin.gif
:thumbsup: Много е зле ситуацията, а нищо не се предприема за подобряване на обучението.

Аватар
mitko007
Мнения: 86
Регистриран на: 08 Сеп 2009 14:35
Местоположение: Austria

Re: Как паркирам?

Мнение от mitko007 » 15 Дек 2014 13:47

СЕга вече с тези електрически ръчни спирачки всичко става автоматично и като изгасиш колата автоматично се задейства ръчната. Иначе преди винаги съм я дърпал - и зима и лято и не съм имал проблеми досега
Toyota RAV4 AWD Hybrid

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Как паркирам?

Мнение от scorpion » 15 Дек 2014 16:54

Nedkow написа:
Japanese_fever написа:Като гледам как някои карат в БГ и бетер бавно развиващи се. Или може да са бързотазвиващи се с купени книжки?! biggrin.gif
:thumbsup: Много е зле ситуацията, а нищо не се предприема за подобряване на обучението.
Защото сега е важнод а се вземе таксата пък кой кавото е учил, учил (купил,купил) !

Иначе за протокола, през далечната 1983-та ... За категория "В"
Курс в СБА "Орландовци" София: Теоретична подготовка; Тренажор !; Практическа подготовка - полигон, градско, извънградско. Изпити - теория (листовки), полигон (ако те скъсат си дотук) и градско (ако си взел полигона)... Изпит взет от 1-ви път на Москвич 412. По скромни спомени обща продължителност на обучението около 3-4 месеца.

Там ме научиха да паркирам винаги с ръчна. Да понижавам винаги предавките при забавяне и спиране, да спускам на наклон винаги на скорост и да се придържам към един много важен принцип (за ръчните скорости разбира се) - на каквато скорост изкачваш на такава се спускай. Разбира се съвремените автомобили дават по-голяма възможност за прилагане/рариране на/от наученото но след 30 г. стаж смятам, че си е струвало ученето :)

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas

Re: Как паркирам?

Мнение от Japanese_fever » 15 Дек 2014 21:21

^ Nedkow се изказа саркастично (имаме си приказка от една друга тема в раздел "Off Topic"), превеждам - "Няма такова нещо, обучение на млади водачи в БГ е на много високо ниво! Просто Japanese-то хейтва, защото живее в САЩ и винаги дава акъл, все едно ние тук пасем трева."

А аз ще добавя - Nedkow, подготовката и уменията на водачите в БГ се вижда всеки ден по пътищата на БГ, както градските, така и междуградските. Междуградските също така са украсени с цветя на някои завои...

Интересно защо съдите, че всички хора са на вашето ниво по отношение на управлението на МПС и защо се надявате хора с купени книжка да карат като вас и на НАЙ-ВАЖНОТО защо ги защитавате? Хората в БГ се вайкат защо толкова неграмотни и досадни водачи карат в БГ, а не си дават сметка кой им е дал книжка и въобще какво е нивото на курсовете в момента в БГ. А може би из БГ има и самоуки водачи, ами да, тези с купените книжки са точно самоуки - водачи тип проба -> грешка. biggrin.gif
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Как паркирам?

Мнение от slowtraveler » 15 Дек 2014 21:31

Japanese_fever написа:...подготовката и уменията на водачите в БГ се вижда всеки ден по пътищата на БГ, както градските, така и междуградските. Междуградските също така са украсени с цветя на някои завои...
....
Джап, предлагам ти експеримент... Когато някога се върнеш тук, вземи един автомобил и тръгни от София до Солун....
И обратно... От гръцка страна ще видиш примерни шофьори, мигачи, скоростен режим... До границата. И от границата насам същите хора ги виждаш какви простотии правят - изпреварвания в завои и т.н....
Навярно проблема е в подготовката и обучението? Тц... Манталитета и всеобщата безнаказаност тук...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Как паркирам?

Мнение от ffsolutions » 15 Дек 2014 21:34

Japanese_fever написа:^ Nedkow се изказа саркастично (имаме си приказка от една друга тема в раздел "Off Topic"), превеждам - "Няма такова нещо, обучение на млади водачи в БГ е на много високо ниво! Просто Japanese-то хейтва, защото живее в САЩ и винаги дава акъл, все едно ние тук пасем трева."

А аз ще добавя - Nedkow, подготовката и уменията на водачите в БГ се вижда всеки ден по пътищата на БГ, както градските, така и междуградските. Междуградските също така са украсени с цветя на някои завои...
Japanese, то е така, ама не само... Мен ако питате, най-големият проблем е там, че няма кой да те "плесне през ръцете", или с други думи да ти зашие една хубава дебела глоба, дето да не можеш 3 месеца да идеш на една кръчма, за да си я платиш... mad.gif Просто няма контрол, като няма контрол - никой не спазва правилата и резултатите са налице. hmm.gif Тук вече темата може съвсеееем да отиде в реката, сиреч поради ред какви причини няма контрол и сме на тоя хал, но те нещата са взаимно свързани и можем да си чешем езиците дълго време. Bottom line is, както казват братята англичани, е че всичко е въпрос на самосъзнание. Ако аз, ти, и всички останали по пътищата бъдат по-внимателни, по-сдържани и спазват правилата, нещата ще бъдат по-различни. И това важи и в живота като цяло. Ама айде, че главата на коня вече се топна в реката, та ще спирам с приказките. :whistle:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Как паркирам?

Мнение от Nedkow » 15 Дек 2014 22:19

Japanese_fever написа:^ Nedkow се изказа саркастично (имаме си приказка от една друга тема в раздел "Off Topic"), превеждам - "Няма такова нещо, обучение на млади водачи в БГ е на много високо ниво! Просто Japanese-то хейтва, защото живее в САЩ и винаги дава акъл, все едно ние тук пасем трева."

А аз ще добавя - Nedkow, подготовката и уменията на водачите в БГ се вижда всеки ден по пътищата на БГ, както градските, така и междуградските. Междуградските също така са украсени с цветя на някои завои...

Интересно защо съдите, че всички хора са на вашето ниво по отношение на управлението на МПС и защо се надявате хора с купени книжка да карат като вас и на НАЙ-ВАЖНОТО защо ги защитавате? Хората в БГ се вайкат защо толкова неграмотни и досадни водачи карат в БГ, а не си дават сметка кой им е дал книжка и въобще какво е нивото на курсовете в момента в БГ. А може би из БГ има и самоуки водачи, ами да, тези с купените книжки са точно самоуки - водачи тип проба -> грешка. biggrin.gif
Неразбрах какво мнение си ми приписал. Пак си неподготвен както обикновено и се опитваш да вкарваш интриги.

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas

Re: Как паркирам?

Мнение от Japanese_fever » 15 Дек 2014 23:20

Като водач съм много подготвен.
Не знам само защо ме плашат, че като се прибера в БГ ще съм много неподготвен... :whistle: laugh.gif
Нарочно карам вече дълги години ръчни скорости в страната, в която "колите нямат скорости...", за да доказвам на себе си и да се усъвършенствам. biggrin.gif

Сега ще кажа нещо, което може би трябва да прмълча, но знаете, че винаги съм бил честен с вас - в БГ аз си взех изпита с 50% покрити часове, т.е. двойно по-млако кормуване - бащата е познат с шефа на СБА. laugh.gif Аз бях против това да карам по-малко часове, но ми беше казано, че карам добре и няма смисъл да покривам целия курс. А колко такива като мен и такива с купени книжки има в БГ не ми ражда главата...
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Как паркирам?

Мнение от Nedkow » 15 Дек 2014 23:35

Japanese_fever написа:Като водач съм много подготвен.
Не знам само защо ме плашат, че като се прибера в БГ ще съм много неподготвен... :whistle: laugh.gif
Нарочно карам вече дълги години ръчни скорости в страната, в която "колите нямат скорости...", за да доказвам на себе си и да се усъвършенствам. biggrin.gif

Сега ще кажа нещо, което може би трябва да прмълча, но знаете, че винаги съм бил честен с вас - в БГ аз си взех изпита с 50% покрити часове, т.е. двойно по-млако кормуване - бащата е познат с шефа на СБА. laugh.gif Аз бях против това да карам по-малко часове, но ми беше казано, че карам добре и няма смисъл да покривам целия курс. А колко такива като мен и такива с купени книжки има в БГ не ми ражда главата...

Проблема в момента е че частните фирми и инструктори си пазят колите. Съкращават курсовете, когато клиента пожелае да се яви по рано на изпит . На полигон обучават само някои от по старите инструктори, а клиентите ги избягват за да не ги мъчат да паркират. Простотията стана когато отмениха полигона и в последствие изпитите се повериха на разни "ДАЙаджии" които носят минимална наказателна отговорност при корупция.

Аватар
Nedkow
Мнения: 1773
Регистриран на: 26 Фев 2008 00:25
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 1 път

Re: Как паркирам?

Мнение от Nedkow » 15 Дек 2014 23:40

Между другото явно в СБА си пропуснал техническите часове, защото всички автомобили си имат скорости, но някои са с автоматично превключване. Аз дори автоматиците си ги карам предимно в ръчен режим, защото смятам, че по добре ги подреждам от железния мозък :)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4856
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Как паркирам?

Мнение от slowtraveler » 16 Дек 2014 07:43

Nedkow написа:.....Простотията стана когато отмениха полигона ...
Да, така си е... Сина ми кара курс преди година - направо се изумих как са видоизменили самия курс... В лошо направление...
То хиляда и сто други административни простотии, но не и полигон.

Джап, никой не те плаши, че ще си неподготвен като шофьор - това ти си го знаеш...
Просто тук дори не заради лоши правила, а заради некадърно направена административна организация всеки си кара както си иска...
Затова ти предложиш като се върнеш да направиш едно ходене до Гърция през Кресненското дефиле... Контраста на границата особено като се връщаш в БГ е голям...
И то проблема тук не е толкова заради незнание (не можеш да ме убедиш, че УС голобрадите тинейджъри са по-умни от малко по-възрастните БГ, немски, румънски и албански такива)...
Виждаш едни и същи БГ автомобили около теб в гръчко, които се движат спокойно, културно, по правилата. И на границата някой им превключва копчето на NOx и настава ад tooth.gif
Самото агресивно шофиране тук е на почит. Според мен във Варна движението е доста по-агресивно отколкото в София. И ми е по-спокойно да шофирам в София отколкото във Варна. От друга страна - дори в задръстванията и 'паниката' в час пик в Истанбул се чувстваш в свои води - какво да правиш - балкански манталитет bash.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Re: Как паркирам? И учили ли са ме на курсовете за това.

Мнение от Оги » 16 Дек 2014 11:07

Излишно е да се свързват навиците и уменията, които се градят с години с шофьорски курс !
В последния се придобиват права, за които се иска да се покрие минимален норматив. Учат се правата и задълженията, правилата, практиката е да тръгнеш, спреш и завиеш наляво и дясно, да спреш и паркираш. Това е. Никак не може да се смята, че като си минал курс и взел изпит пред ДАИ си станал шофьор ! Без значение дали настъпваш 2 педала или 3.
С всеки млад шофьор при различни пътни условия трябва да се вози опитен наставник- близък, приятел, баща, майка. И младите шофьори трябва да осъзнаят това, трябва да им бъде казано, ако има нужда втълпено- защото те не осъзнават колко много и различни по естество опасности на пътя трябва да избягнат и затова са отговорни самите те- че отговарят за здравето и живота си, за имуществото си и за тез на много други хора. Трябва да се възпитават с гражданско съзнание и отговорност, а за съжаление често не срещаме точно това по пътищата. КАТ не санкционира тез неща и така остават в задния двор, но те са важни. Това са неща, което не са регламинтирани в Закона за движение, трябва да стават достояние в семействата, компаниите на приятелите- налага се да се знаят и практикуват. Обществото трябва да е отговорно за младите шофьори, защото са рискова група.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Как паркирам? И учили ли са ме на курсовете за това.

Мнение от zi_zi_top » 16 Дек 2014 18:18

slowtraveler написа:...
Виждаш едни и същи БГ автомобили около теб в гръчко, които се движат спокойно, културно, по правилата. И на границата някой им превключва копчето на NOx и настава ад tooth.gif
Самото агресивно шофиране тук е на почит. Според мен във Варна движението е доста по-агресивно отколкото в София. И ми е по-спокойно да шофирам в София отколкото във Варна. От друга страна - дори в задръстванията и 'паниката' в час пик в Истанбул се чувстваш в свои води - какво да правиш - балкански манталитет bash.gif
Тук става въпрос най-вече за категориите уважение/неуважение. В БГ за 90% от населението е въпрос на чест и задължение да не уважават другите и да се държат нагло и агресивно. Това се формира още в семейството, а по-късно и в училище, където децата не уважават нито родителите си, нито учителите си, нито съучениците си, а това е тяхно задължение според Правилника за вътрешен ред и поведение. Всичко това се пренася и извън школото и по-нататък в живота като пораснат. no.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта