Нов собственик на RAV 4 D4D 2002 / няколко въпроса

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
zaksofon
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Яну 2015 01:15
Местоположение: Троян

Нов собственик на RAV 4 D4D 2002 / няколко въпроса

Мнение от zaksofon » 06 Яну 2015 01:51

Привет колеги!
От тази вечер съм горд собственик на гореспоменатата машина, поздравявам всички ценители на японските автомобили! До сега карах Мазда 626 1993 дизел comprex, която по своему е много чаровна машина, но за съжаление поостаря. Това с равката беше идея на приятелката ми, която толкова много я хареса, че днес едва не получи инфаркт, като я видя пред къщи, но стига с общите приказки. Имам няколко въпроса, за които ако биват повторение на други подобни от форума, моля да бъда извинен и преместен от модераторите в подходящият раздел.
1. Бавно запалване, дори и при загрял двигател; Прави ми впечатление, че не пали от раз, а стартера върти поне 4-5 пъти докато затрака дизелака. Може би си е така нормално, но аз все още сравнявам с Маздето, което пали не от четвърт, а от осминка - чак не дава шанс на стартера да завърти biggrin.gif Кажете моля и при вас ли е така?
2. Доста “хубаво“ се чува мотора в купето; Може и това да е в резултат от сравнението ми с Маздата, но малко шумничко ми се струва с равката, кажете моля нормално ли е? Ако не е нормално, дайте съвет как се изолира?
3. Idle up бутона; Променя ли оборотите при вече загрял мотор, защото аз не отчитам разлика, а студен ще го запаля за пръв път утре сутрин - признавам че това е малко тъп въпрос blush.gif . Когато натисна въпросния бутон има ли някаква индикация, че е включен, защото при мен няма нито диодче на копчето, нито някъде лампа по таблото.
4. Предна броня; Купих колата на учудващо добра цена, но защото имаше уловка - счупена предна броня. Моля, ориентирайте ме от къде да си набавя. Рових се в раздел “Продава“ , но такива части за РАВ нямаше.
Благодаря ви от сърце предварителската, моля да ме извините ако съм писал в неподходящ раздел и повтарям тема!!!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Нов собственик на RAV 4 D4D 2002 / няколко въпроса

Мнение от slowtraveler » 06 Яну 2015 07:42

Честито колега!
1. Маздата не бе ли без електроника по помпата - ако да, то те обикновено палят по-бързо - няма какво да си настройват? Освен това усещането е субективно - навярно ако направиш клипче, колегите с такива автомобили ще могат да сравнят времето за палене и да дадат мнение
2. Отново субективно... На мен също ми се струваше 'твърда' работата на дизеловата РАВ-ка. Ако много те дразни - можеш да изолираш моторен отсек (виж дали имаш кече на капака, или е разкарано) и купето със звукоизолиращи материали (вата и т.н.). Част от звука преминава през тампоните - огледай ги да не би да имаш някой скъсан.
3. Доколкото се сещам в инструкцията пише, че не ги променя при загрят двигател, а само при студен...
4. Не става ли с лепене (все пак предна броня е доста 'разходна' част и едва ли се продават много здрави)? Обикаляне по морги и дебнене на автомобил на части му е майката. В краен случай - доставка на едрогабаритни части, ама цената сигурно ще е стряскаща.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Нов собственик на RAV 4 D4D 2002 / няколко въпроса

Мнение от veso_hds » 06 Яну 2015 20:56

Честито колега и да си я караш със здраве!
Слоу ти отговорил на въпросите,аз само ще допълня.
1.Моята пали от раз с шестгодишен акумулатор-провери твоя!
2.Провери това,което ти е казал Слоу-изолациите(кечета)!
3.Копчето го ползваш само при ниски температури(повишава оборотите за по бързо загряване на двигателя).При загрял двигател не действа,дори да е натиснато!Няма индикация при натиснат бутон.
4.Ако бронята е леко ударена най-добре е да се залепи и боядиса.Ако е силно повредена-търсене по моргите,но ще трябва търпение.В оторизираните сервизи можеш да си поръчаш нова,но цената няма да ти хареса.
Ако те интересува друго-питай. :thumbsup:
p.s.Виж това:
http://www.carmarket.bg/toyota-rav4-2.0d4d-945770
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4201
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Нов собственик на RAV 4 D4D 2002 / няколко въпроса

Мнение от zi_zi_top » 06 Яну 2015 23:49

Провери и подгревните свещи!
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

zaksofon
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Яну 2015 01:15
Местоположение: Троян

Re: Нов собственик на RAV 4 D4D 2002 / няколко въпроса

Мнение от zaksofon » 07 Яну 2015 01:20

Благодаря за бързите отговори, да споделя впечатленията ми от днешния ден:
Повече от времето прекарах в ходене по банки и нотариуси, тъй като мой приятел ми докара колата от южна България и трябваше да се разплатя с него и да я прехвърлим, за съжаление с второто ударих греда, защото предишния собственик не беше подсигурил бележка за платен данък и .... нищо и половина... След това ходих по сервизи за да видя как е положението от долу и какво да я правя бронята. Оказва се, че съм случил на много пазен екземпляр, като ходовата част е бетон със сменени биалетки и тампони, няма и намек даже за ръжда punk.gif . Бронята обаче освен, че е счупена с голяма дупка под десния халоген, ами е и понатиснат левия калник, а за капак и фаровете едни пожълтели и помътнели.... може би защото са пластмасови. Та, бронята ще се лепи и боядисва, калника ще се прави и ще се полират фаровете за да станат пак прозрачни. За тези всички процедури, ми поискаха по предварителна договорка - 340 лв. Утре ще кача снимки да си кажете мнението, дали сме около справедливата цена. Не че съм такава стипца де, просто от любопитство, така или иначе ще се прави.
Относно паленето, в сервиза ми обясниха, че било нормално да врътне стартера 4-5 пъти, защото колата си правела някаква настройка на помпа и т.н. Все пак, тази сутрин си запали без никакви ядове, но по вече споменатия начин. Явно съм се тревожил напразно blush.gif . Пробвах и бутона Idle Up, сутринта при студен двигател вдигна оборотите до 1200 и ги държа така докато загря. Опитвах се да го включа след това и при загрят мотор, вдигна оборотите, но на 1000. За шумоизолацията... имам си всичко необходимо по предния капак, но си е шумничко. Може би правя грешка, че го сравнявам с Маздето. Ще се огледам и ослушам за други Равки, за да направя сравнение. И сега малко нови въпроси mellow.gif :
1. Предното стъкло, долу в ляво и дясно има липса на уплътнение около 2-3 сантиметра. Видях същото и на друга Равка, нормално ли е? Трябва ли да го лепя?
2. Бордови компютър. Имам среден разход, моментен разход и средна скорост. Моля обяснете ми, на каква база ми засича средния разход? Т.е., на база какви километри, ясно е, че е на 100, но има ли как да разбера от компа, колко км съм минал с този разход? Спира ли засичането на средния разход, без да го занулявам аз и при какви условия се спира автоматично - като изгася колата за повече от 5 минути ли, като изстине мотора ли... как става?
3. Днес ми показа среден разход 7,5 градско, минал съм около 40 км. Километрите си ги засичам по километража, което може би от части дава отговор на горния ми въпрос tongue.gif . Нормален ли е разхода за двулитровия Д4Д?
4. Как да си сменя крушката на левия габарит? Четох някъде, че се бърка изпод подкалника, но не е ли твърде много работа за едно крушкле това? Все пак това е процедура, която би трябвало да се прави на бензиностанцията в студ и мрак, за не повече от 2 минути, т.е. с напипване.
Извинявам се още веднъж ако повтарям теми, знам че със сигурност съм го направил, но така и така съм написал че съм нов и с въпроси, ще карам за сега тук. За по-нататък, ще се ориентирам правилно.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Нов собственик на RAV 4 D4D 2002 / няколко въпроса

Мнение от veso_hds » 07 Яну 2015 18:14

1.Паднали са двете парченца.Потърси от морги или залепи със силикон.
2.Нищо не се нулира автоматично.На аудио системата най-долу в дясно има един бутон TRIP NAVI.С натискане и задържане се нулира разхода и скоростта.
3.За градско този разход не е нормален.По документи е 8,9/100.А сега при тоя студ докато загрее качва и над 10л.Не вярвай на комп.Най-добре се засича по резервоара-пълниш догоре,изминаваш повечко километри,пак пълниш догоре и изчисляваш колко км.си изминал с изгорения бензин.За по-голяма достоверност това го правиш няколко пъти.Моя комп. показва с 1,1-1,2л по-малко от реално изгореното.Тая тема е дъвкана няколко пъти във форума-ако те интересува потърси с търсачката.
4.Тук не мога да ти помогна.За 5г. ми е изгаряла късата на единия фар, но ми я смени приятел,който има сервиз и това му е работата(не че е проблем-смени я за по-малко от минута).
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 52 госта