Пътуване с кола из Европа

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
desSs
Мнения: 3289
Регистриран на: 02 Окт 2007 23:11
Местоположение: Варна

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от desSs » 07 Май 2015 07:55

toyoda_nippon написа:Окончателно установено - депозит. Възстановен. Явно и аз не съм доогледал указанията по колонката.
Да се почувства човек глупаво от време на време е с положителен ефект върху собственото му развитие. wink.gif
и на мен ми се случи същото преди 5-6 години, пак в Италия, мисля на Тексако...указания никъде не видях, въпреки че ги търсих след като получих СМС-а и видях сумата. веднага звъннах в Алианц да ги питам какво се случва, не бяха наясно. решихме да изчакаме извлечението на края на месеца, и тогава да подавам жалба, но всичко си беше наред. на моя приятелка й се случи същото, ама добре че й бях разправяла, та не се паникьоса. явно е практика там
но така и не ми стана ясно за какво им е депозит, и то в такъв голям размер. айде да е хотел разбирам, да си им откраднал нещо, да си изпил алкохола от хладилника...тоест да установят липси впоследствие, които да покрият. но на бензиностанция си зареждаш точно количество гориво, трябва да си запорират съответната сума, не повече unsure.gif

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Грижа за доброто настроение

Мнение от scorpion » 12 Май 2015 12:27

На това с талоните му казвам "Хем вълка сит, хем агнето цяло", или:
- за да не си развалят рахатлъка с полицейските власти в Гърция и Унгария и да не се напънат белким родят едно споразумение, КАТ решиха да въведат някакъв странен хибрид талони, които в ЕС не се изискват
- за да не си развалят рахатлъка и да не бъдат хулени от гражданите на РБ тези същите талони ще бъдат изготвеяни само срещу представяне на старите талони (1 и 2) и то забележете в рамките на 30-на минути. Което реално си е поне 1/2 ден - отиване до КАТ, подаване документи, чакане за получаване, връщане от КАТ...
- за да не се минат обаче КАТ слагат и такса в рамките на 9 лева. Така де, вълкът трябва да е сит.

Това, че в ЕС се движат автомобили с номера от преди 20 години дали прави впечатление на КАТ и защо винаги България изпълнява стриктно европейските регулации wacko.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Грижа за доброто настроение

Мнение от slowtraveler » 12 Май 2015 13:50

Мислих по въпроса още като се вдигна патардията...
И след първоначалното ми (и типично) негативно отношение към гърците, в случая се убедих, че са прави...
Съвсем легално и законно могат да си изискват данните, които ги няма в нашите малки талони...
На тяхно място също бих ги изисквал при определени случаи - например виждам автомобил с ремарке, натоварено с голяма яхта...
Дали автомобила е пригоден да влачи такъв товар? Това няма да го видиш в малкия талон...
За натоварване по оси - също...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Грижа за доброто настроение

Мнение от nowyaris » 12 Май 2015 16:38

Понеже искам да не си развалям доброто настроение като отида по 25 май на Тасос и се грижа за него,което е в тон с темата да питам - какво да имам като документи в колата (пардон-в Яриса biggrin.gif ) като тръгна за южната съседка,че отдавна не съм в час с тези неща ?
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Грижа за доброто настроение

Мнение от slowtraveler » 12 Май 2015 19:08

Нищо повече отколкото в БГ...
Махни ножове и радар-детектори ако имаш (не трябва да ги носиш въобще, дори и да не ги ползваш)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Грижа за доброто настроение

Мнение от nowyaris » 12 Май 2015 19:17

slowtraveler написа:Нищо повече отколкото в БГ...
Махни ножове и радар-детектори ако имаш (не трябва да ги носиш въобще, дори и да не ги ползваш)...
Радар-детектор нямам,ама с ножовете няма как да се разделя-професионално заболяване cool.gif .
ПП.Да разбирам Гражданска,преглед,каско,голям и малък талон,така ли ? Нещо друго ?
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Re: Грижа за доброто настроение

Мнение от veso_hds » 12 Май 2015 19:26

Да нямаш стърчащ теглич отзад(само сгъваем) и да не караш с джапанки или чехли.Друго май не се сещам.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от Akima » 12 Май 2015 19:33

2000 евро е глобата за притежание на радар детектор в Гърция.

За превишаване на допустимата скорост с до 20км/ч налаганата глоба в Република Гърция е 40 евро,
при превишение с над 20км/ч е 100 евро,
с над 30км/ч - 350 евро.

При неправилно изпреварване, преминаване на червен светофар, неспазване на знака „СТОП” или обратен завой на непозволено място – 700 евро.

80 евро е налаганата санкция за спиране на непозволено място,
150 евро – при спиране на местата за инвалиди,
100 евро при използване на мобилен телефон по време на шофиране.

150 евро е глобата, ако не ползвате колан в автомобила.
За управление на МПС, на което е монтиран теглич, но не се използва по предназначение, глобата е в размер на 120 евро.
Наложената глоба ще бъде намалена до 50 на сто при плащане в 10-дневен срок.

Демек бавно спокойно и когато ядеш калмари и пиеш Узо Плумари да кара жената. :thumbsup:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
desSs
Мнения: 3289
Регистриран на: 02 Окт 2007 23:11
Местоположение: Варна

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от desSs » 12 Май 2015 20:05

Сериозно ли в Гърция е забранено да имаш ножове в колата и да шофираш по джапанки?
Или аз нещо не разбрах unsure.gif

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от Akima » 12 Май 2015 20:10

desSs написа:Сериозно ли в Гърция е забранено да имаш ножове в колата и да шофираш по джапанки?
Или аз нещо не разбрах unsure.gif
... и на високи токчета/над 6 см/. wink.gif tongue.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

memorex

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от memorex » 12 Май 2015 20:50

Смятам една почивка да заформя в Халкидики(Portes 632 00
Greece)От Варна моя роден град.Всякакви мнения за добрия маршрут са добре дошли.На навигации не разчитам . bash.gif Важното за мен е пътя да е възможно най– добър че да не спираме за повръщане освен всичко друго. tooth.gif Не карам бързо но моите не държат на завои и избягване на кратери.Благодаря в аванс

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 12 Май 2015 21:58

Неколкократно съм правил маршрути в тази посока от Варна...
Най-ми хареса варианта през Одрин... Маршрут Варна-Бургас-Малко Търново- магистралата Истанбул-Одрин (платена, но евтина)-Одрин (с похапване на мостовете)-Гърция (границата е на 2-3км от Одрин) - Александруполи (кафенце около пристанището) - магистралата за Солун и там - където спреш (ние винаги спирахме в Солун)...
Иначе по-бързия маршрут бе Варна-Свиленград(минавахме из прекия път Бургас-Свиленград защото не бързахме, а местата са красиви)-Александруполи- Халкидики... По-лошия участък е Бургас-Свиленград и Свиленград - Александруполи. От там нататък е магистрала (от малко преди Дедеагач - 'българското' име на базата на българския беломорски флот)...
В Гърция винаги съм се движил точно по ограниченията. Спокойно, но също така и бързо - Александруполи-центъра на Солун (пристанището) - 300км без никакво нарушение го 'лапнах' за малко над 2ч30 минути...
Не съм имал никакви проблеми с гърците - доста хиляди километри по техните пътища - само веднъж съм срещал полиция около пътя. Но винаги съм спазвал ограниченията и правилата (лично правило при пътуване в чужбина)...


П.С. Десс, да, ножовете по принцип са забранени в Гърция: http://www.mfa.bg/120/findanembassy/0/46/
Отново никой не ми е правил проблем, но правилото си го има...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от memorex » 12 Май 2015 22:29

Благодаря Slow. worthy.gif
За първия маршрут през Одрин.Значи от Къркларели /Лозенград хващам за Едрине/Одрин?По–нататъка е ясно.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от slowtraveler » 12 Май 2015 22:41

Ами аз специално през Турция минавах от Малко Търново до разклона за Бабаески (идеален четирилентов път Лозенград-Бабаески, а Малко Търново-Лозенград - трилентов) и от там се качвах на магистралата за Одрин - просто пътя ми е познат от неколкократни пътувания до Истанбул.. Иначе гледах на картата, че от Лозенград (Къркларели) има по-пряк път, но по него не съм минавал...
Одрин - малко културен тур, хапване, и от там - Гърция (границата не бе натоварена)....
Недостатъка е нуждата от паспорти и Зелена Карта (но ние си ги имахме и така)... Докато ако минаваш през Свиленград-Гърция не ти трябват паспорти и ЗК...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Re: Пътуване с кола из Европа

Мнение от memorex » 12 Май 2015 22:54

Дообре.Паспорти има з.карта има ,благодаря отново. :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта