Ще карате зимата само със зимни май?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Заключено

Одобрявате ли зимата да се кара само със зимни гуми?

Да, аз и без това си карам със зимни.
84
79%
Да, одобрявам, въпреки че при мен не вали сняг.
10
9%
Не, в моят район не вали сняг и не ми трябват.
12
11%
 
Общо гласове: 106

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Airfan » 14 Окт 2015 10:19

Аз не одобрявам и фаровете/ДРЛ, ама няма как... Така ще е и с гумите - тъй както се злоупотребяваше преди с фаровете и си получихме законче, сега се злоупотребява с гумите и пак ще си го получим.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 14 Окт 2015 12:49

Japanese_fever написа:Зимни гуми се слага точно като темп. падне под 10°С и се свалят като се качи над тази темп. Но това не значи да ги слагаш и да ги качваш всяка седмица. smile.gif
Тц... Зимни гуми слагам след като в краткосрочната прогноза се появи отрицателна температура... Тъй-като есента земята е по-топла, то замръзванията започват след като се задържи по-дълго отрицателна температурата...
Докато преминаването към летни малко го задържам - трябва уверено да поддържа положителни температури няколко дни без дългосрочна тенденция за поява на отрицателни температури
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

extory
Мнения: 161
Регистриран на: 08 Сеп 2015 11:51
Местоположение: Пловдив

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от extory » 14 Окт 2015 17:17

По принцип всеобщото правило е ,че когато температурата ама средната за деня падне под 7 градуса е за зимни гуми. То станат ли отрицателни може да е късно wink.gif
Ex Toyota Avensis Estate 2006 1.8 GI Fobos
Subaru Legacy 2.5 Wagon 2012 .. blue pearl , GI AEB

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 14 Окт 2015 18:55

Всеобщото правило за мен не важи tooth.gif
Не може да се поставя всичко под общ знаменател.... Всеки си знае обичайните маршрути...
Защото не ми е проблем при първото застудяване да си сложа гумите - под ръка ми са, сложени на джанти и надути...
От друга страна неколкократно ми се е случвало да пътувам из страната за малко по-дълго време - тогава слагам зимните дори и краткосрочната прогноза да не дава сняг - може след 2-3 дни или в някой от проходите всичко да се промени, а тогава нямам достъп до гумите - не са ми под ръка...
Затова - просто трябва да се мисли... Но не и да се спускат такива решения, при които 'партията мисли вместо нас'...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Japanese_fever » 14 Окт 2015 18:59

slowtraveler написа:
Japanese_fever написа:Зимни гуми се слага точно като темп. падне под 10°С и се свалят като се качи над тази темп. Но това не значи да ги слагаш и да ги качваш всяка седмица. smile.gif
Тц... Зимни гуми слагам след като в краткосрочната прогноза се появи отрицателна температура... Тъй-като есента земята е по-топла, то замръзванията започват след като се задържи по-дълго отрицателна температурата...
Докато преминаването към летни малко го задържам - трябва уверено да поддържа положителни температури няколко дни без дългосрочна тенденция за поява на отрицателни температури
Айдееееее, почнаха теориите...
На зимните гуми не им пречи да се карат и над 0ºC стига да не е над 10-15ºC, защото и без това земята/асфалта е ВИНАГИ по-студена от въздуха. Отделно като се движиш при ниски темп. гумата допълнително се охлажда.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 14 Окт 2015 20:07

Japanese_fever написа:.....защото и без това земята/асфалта е ВИНАГИ по-студена от въздуха. .
Кво речи ? :whistle: tooth.gif guns.gif
Я пробвай пак.... punk.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Рошко » 14 Окт 2015 21:27

Зимни гуми слагам в началото на Ноември, след като температурите трайно се задържат под 5°C, на пролет слагам летните, когато трайно се закрепят над 10°C. Налагането със закон за задължително поставяне на даден тип гуми е тъпотия, защото не може точно да се предвиди кога точно ще стане необходимо да си с тях - все едно да гласуват закон, че парното се пуска от 10-ти Октомври, но при толкова много идиоти, които карат цяла зима с летни "галоши", които е трябвало да бъдат изхвърлени преди 3 години, както и такива, които пък цяло лято карат със зимни, е#@ват им майката и на зима също са с летни "сликове", друг начин няма... Лошото е, че и това ще има също толкова ефект, колкото въвеждането на задължителни дневни светлини! boxed.gif

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от TATI » 14 Окт 2015 21:38

Тези които карат цяла зима с летни, пак ще продължат да карат и да предизвикват ПТП-та. Нали се сещаш, че ще иде да вземе някой 8 годишен галош, на който обаче пише Winter, M+S и прочие и ще се пъчи че е със зимни гуми и тогава ефекта ще е нулев, дори и отрицателен.
А тук пак ще се правим на по-Евопейци от Европейците, ако това мине в Парламента и го запишат в закона.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Рошко » 14 Окт 2015 21:53

Точно затова wscientist написа
wscientist написа: Не може гуми на повече от 6 години да се смятат за годни, въпреки че имали дълбочина на протектора 5 или 6 мм, разбираш ли.
и точно затова, аз пък писах, че този закон (ако мине) ще има същия ефект като този за задължителните DRL

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от TATI » 14 Окт 2015 22:03

Да, но нашите "любимци" ще напишат 4мм граница и толкова, както е за летните гуми в момента - 1,6мм и толкова.
Аз съм категорично ЗА да се шофира с подходящи гуми в съответните сезони, но не и да ми се казва кога да ги слагам и кога не, така както и повечето колеги тук са на това мнение.
Много ме съмнява, че това ще го прокарат, но журналистите както винаги всяха паника.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Оги » 14 Окт 2015 22:11

През ноември съм обул 3 коли със зимни гуми, през април съм ги свалил без да се интересувам от температури, синоптици и тем подобни усложнения, а в зависимост само и единствено от възможностите, по-конкретно личното ми време. Че 80 % от пътищата са сухи през зимата - за това избирам зимни гуми, които се държат добре на сухи терени. Щото "много" зимните и посредствените гуми на сухи пътища общо взето са зле.
Никак не съм против за зимните гуми да бъде наложен регламент и задължително изискване. Който не може да си купи- колата на трупчета през зимата и с рейса, влака, таксито или обути приятели- каквото попадне. За проблем със стари зимни гуми смятам, че преувеличавате- те все пак са зимни и не са като с летни на сняг или лед. Това съм го преценил от личен опит понеже едната, "моята" си кола- аварийката- носи само стари гуми. Не съм се пързалял, въпреки че си позволявам да се катеря и на 1500 м. надморско през зимата. Нося вериги, но не съм ги ползувал- чисто нови са. Може би защото съм от тези, които са изкарвали и зими с диагонални цървули, и с каквито изобщо се намерят, дори и с летни с какъвто и да е грайфер. Но в съвременния трафик и качестово на курсовете за шофьори, при положение, че по-голямата част от лекия автопарк е с мотори над 100 к.с. и средната скорост за последните 20-30 г. се е увеличила поне 2 пъти - по-добре да са задължителни.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Kiki » 14 Окт 2015 22:26

Оги написа: при положение, че по-голямата част от лекия автопарк е с мотори над 100 к.с. и средната скорост за последните 20-30 г. се е увеличила поне 2 пъти - по-добре да са задължителни.
:thumbsup:
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 15 Окт 2015 07:56

Хм... Имам няколко приятели, които не ползват зимни гуми тук във Варна...
Настане ли сняг - не шофират (е, то единия живее в полу-селски район без почистване, та в сняг ще му е трудно да излезе дори и с танк tooth.gif )...
Стопи и изсъхне ли - ползват си автомобилите ...
Просто не се чувстват сигурни на хлъзгаво и са решили да не употребяват автомобилите си... Единия ми колега кара джип. Падне ли сняг - също го спира, въпреки, че има зимни гуми....
Т.е. преценил е, че не може да шофира по хлъзгаво и си е намерил друго решение.
Друг приятел никога не слага зимни гуми... Кара с летни... Колата му е над 300к.с...
На негово място разбира се бих сложил зимни гуми, но той така си е решил.
Водили сме спорове с него - мнението му е, че и така автомобила се държи много добре...
Преди време мисля бях споменал как ходихме заедно със стария му автомобил (той бе малко под 300к.с.) из балкана зимата... Аз - с авенсиса с нови зимни гуми, а той - с летни галошки на предния му 4х4 лек автомобил... Ами там, където аз излизах само със засилване и майсторлък, и не можех да тръгна ако спра, той спираше и тръгваше съвсем уверено... Явно автомобила има друга развесовка, а и стоковите гуми бяха доста тънки за мощността. 4х4 също си казваше думата, но ме учуди увереното спиране...
Общо взето се държеше доста по-добре от авенсиса ми със зимните гуми...

Варианти има много.
Та не разбирам защо ще ме задължават да слагам зимни гуми тогава, когато няма смисъл?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Airfan » 15 Окт 2015 10:28

Задължават те, защото на много места, където трябват зимни гуми - не ги слагат. За това те задължиха и да пускаш фаровете - защото не си ги пускат или ги пускат без нужда. Покрай сухото и мокрото гори.
Изображение Изображение

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от scorpion » 15 Окт 2015 12:39

Зимните гуми са разработени и произведени от смеси, които се държат добре при температури на настилката под 7 градуса и надолу. Започнат ли температурите да падат през нощта под 5 градуса е добре да се поставят. Приемлив компромис е да се кара с M+S, т.е. всесезонни гуми, но смяната им с нови трябва да е по-честа.
Вече смених на моята гумите със зимни (имам си комплект джанти и гуми), които ще направят 6-ти сезон и вероятно около 30 хил.км. Ще имам едно наум при дъжд, лед и сняг, защото не са първа младост, макари да имат грайфер и гумата да стои мека. Това ще им е последния сезон.Винаги, когато сменям гумите, измивам добре джантата и гумата, подсушавам, напръсквам/намазвам с течност за поддържане и слагам в калъфи, наредени върху скара.
Съгласен съм да има закон, задължаващ управлението на автомобилите със зимни или всесезонни гуми за периода от 01.11-01.04, а при преминаване на проходи или трудно проходими при зимни условия пътища наличие на вериги.

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 72 госта