Ще карате зимата само със зимни май?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Заключено

Одобрявате ли зимата да се кара само със зимни гуми?

Да, аз и без това си карам със зимни.
84
79%
Да, одобрявам, въпреки че при мен не вали сняг.
10
9%
Не, в моят район не вали сняг и не ми трябват.
12
11%
 
Общо гласове: 106

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 16 Окт 2016 09:04

nowyaris написа: Жорка,само да ти кажа,че това което за едни е идиотизъм,за други е религия.
Явно не ме разбра много добре... Нямам нищо против спазването на закон и т.н.. Обаче съм против автоматичното пренасяне на правила, с които съм напълно съгласен при дадени условия, но при други условия просто изглеждат идиотски...
Все едно да приемат правило да се кара с гуми с шипове, щото това правило работи много добре например в Норвегия...
Ами да, в Норвегия е необходимо и работи добре... При нас това правило не би работило добре и дори са забранени тези гуми (да, и поради други фактори)...
Напълно те разбирам, че когато си въртял из цяла България, си слагал зимни гуми от рано...
Аз също когато тръгвам на дълъг път или към балканите зимата действам по-консервативно (слагам зимни гуми от рано).
В същият момент зимата съм оставал до късно (дори Януари) с летни гуми, просто защото температурата в района на експлоатация се е държала устойчиво над +10С..
Затова твърдо не съм съгласен, че това трябва да стане задължително за всички условия/райони (и съответно да ме глобяват ако при +20С си карам с летните гуми, само и само защото било зима)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от nowyaris » 16 Окт 2016 09:58

Aми да си караш в ясен и топъл юлски ден на фарове съгласен ли си ? Аз например не съм съгласен с моногамията tongue.gif . Ама така са казали че е добре и си го спазвам.Не разсъждавам излишно,не ми пречи да го изпълнявам и така или иначе от време на време ми е полезно.Въпрос на манталитет и характер.Това е проблема-всички разсъждават за неща от които много не разбират.В немскоговорящите си губят времето за други неща .И зимата след Октомври си карат със зимни.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от BOz » 16 Окт 2016 11:13

nowyaris, честно да ти кажа не исках да ти отговарям, ама го правя, защото прекаляваш и подвеждаш целия форум с лъжлива информация! Тази Австрия ти е в тезата от не знам колко мнения вече.
Тълкуване на закона. Ако може да дадеш абсолютно точен превод и да приключваш вече:
Wann gilt die Winterreifen-Pflicht?

Die Vorschrift zur Winterreifen-Pflicht gilt von 1. November bis 15. April (seit 1.1.2008) mit dem ausdrücklichen Zusatz "bei winterlichen Verhältnissen". Das heißt bei Schnee, Matsch oder Eis. Ausgenommen sind parkende Fahrzeuge. Als Alternative zu Winterreifen können mit Einschränkungen auch Schneeketten verwendet werden.
Поздрави.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от nowyaris » 16 Окт 2016 11:59

При зимни условия-Лед,Сняг,Кал/киша/. :thumbsup: При всяко положение едно от тези явления съществува или е възможно да съществува през зимата.На практика през посочения период вероятноста да попаднеш на едно от трите съществува и когато те пипнат трудно можеш да докажеш че е нямало или няма да има подобни условия по пътя.Може да се ползват също така и вериги за сняг,не е упоменато на какви гуми.Предполага се че също на зимни.Освободени са превозните средства които са на паркинг.Написано е доста йезуитско,тълкува се доста йезуитско,и най-вероятно при обжалване на глобата някой йезуит в черна тога Ще вземе йезуитско решение в полза на тукашната полиция.Затова тук в посочения период всички карат със зимни гуми.
Всъщност нека всеки си кара с каквито гуми си иска през зимата.Като стане беля докато карам в България зимата освен лопатката и бухалката все още е в багажника.
ПП.До колегата-пробвай да караш през посочения период с летни гуми из Австрия и ако те пипнат ченгетата им покажи това тълкуване.
Поздрави.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
ivied
Мнения: 306
Регистриран на: 08 Юни 2014 14:39
Местоположение: Germany
Автомобил: Yaris Cross
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от ivied » 16 Окт 2016 12:38

[quote="Akima"Винаги пълни с азотна смес за мое удобство. [/quote]

Това с азота няма никакъв смисъл... Търговски трик за някой лев повече...
Въздухът е смес от азот (78%), кислород (21%)...
И в действителсност използването на азот за помпането на автомобилни гуми не дава рекламираните ефекти.
По света има все по-малко мотики, върху които не е стъпвал човешки крак.

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Iliyа Damyanov » 16 Окт 2016 12:51

В Германия няма фиксирани дати за зимните гуми. Искат гумите да са съобразени с пътната и метеорогогичната обстановка. Но някои застрахователи се напъват и пращат писма с препоръки за монтиране на зимни гуми в определен от тях период защото при възникване на ПТП може да се окаже проблем да ти покрият щетите. Аз не съм получавал подобно писмо но вероятно има такива писания в договора който подписах без да прочета.
Какво показва практиката в Мюнхен и околията. Повечето водачи нямат възможност да следят времето и два часа преди да завали сняг да си сложат зимните гуми. Причините са няколко , първо голяма част няма възможност къде да съхранява зимните гуми , включително и аз съм в тази група. За целта гумите се сменят в автоцентър който ги изпраща да се съхраняват в хотел за гуми. За самата смяна е необходимо да се направи уговорка една - две седмици предварително. Смяната започва от края на октомври до началото на декември. Друга група водачи имат условия сами да си завъртят гумите но не им се занимава. Възрастните също предпочитат услугите на автоцентър дори и да имат условия. Та така времето може и да е хубаво но като се влезе в сезон хората си слагат зимните гуми и не мислят по въпроса до пролета.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от BOz » 16 Окт 2016 13:23

nowyaris написа: и когато те пипнат трудно можеш да докажеш че е нямало или няма да има подобни условия по пътя.
Чакай сега. За България ли става въпрос или за Австрия? Нали е важен закона да се спазва?
И не, излишно си пише, че може да караш при зимни условия и с вериги, без значение дали гумите са ти летни или зимни.
Та така. Никой в Австрия не те задължава да караш със зимни гуми. Изискването е само при зимни условия, което е доста различно, което се коментира и в тази тема, което ти се пробваш да опровергаеш с тезата, че в Австрия настъпва 1-ви ноември и ако не си със зимни гуми, то си в нарушение на закона.
Та така. Незнанието на закона не те опровергава да даваш и грешни мнения. :thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Hursa » 16 Окт 2016 18:39

Май и аз ноември месец началото или до към средата слагам зимните гуми, които макар и с много добре запазен "грайфер" са вече за смяна. Така, че и да ги пазим зимните гуми, след три сезона са си за смяна, мисля.
ivied написа:И в действителсност използването на азот за помпането на автомобилни гуми не дава рекламираните ефекти.
Какви ефекти рекламират?
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от nowyaris » 17 Окт 2016 10:05

BOz написа:
nowyaris написа: и когато те пипнат трудно можеш да докажеш че е нямало или няма да има подобни условия по пътя.
Чакай сега. За България ли става въпрос или за Австрия? Нали е важен закона да се спазва?
И не, излишно си пише, че може да караш при зимни условия и с вериги, без значение дали гумите са ти летни или зимни.
Та така. Никой в Австрия не те задължава да караш със зимни гуми. Изискването е само при зимни условия, което е доста различно, което се коментира и в тази тема, което ти се пробваш да опровергаеш с тезата, че в Австрия настъпва 1-ви ноември и ако не си със зимни гуми, то си в нарушение на закона.
Та така. Незнанието на закона не те опровергава да даваш и грешни мнения. :thumbsup:
Значи сега да обесня.Закона е цитиран правилно.Обаче.Тук в Австрия АПРИОРИ/знаеш кво значи това /се приема че след 01.11. условията за движение вече са зимни/каквото и да значи това/.Следователно изискването за зимно оборудване на автомобила се следи от контролните органи/това включва и общината,не само пътна полиция/.След 06.11.започват масирани проверки за пригодността на МПС-то за движение през зимата.Тук масирани проверки означава само и единствено масирани проверки.Отделно още преди две седмици застрахователя/в случая УНИКА/ изпрати писмо,с което ни задължава в срок до 15.11. да предоставим копия от документи за извършен "Винтерчек"/тук му викат Винтерфест/с който да удосоверим че колата е подготвена за зимния сезон според изискванията на Австрийската Автомобилна инспекция/нямам немските букви,но е нещо като OAMTC или нещо подобно/- фактура за извършен зимен преглед и писмо от автосервиза който го е извършил.В писмото е упоменат регистрационния номер,номера на автомобила и още куп други неща.В противен случай сумата по застраховката нараства драстично/тук и без това си е безбожна/.От близо две седмици телевизия и вестници информират за всичко което съм написал.По тази причина и по желанието на моя дядо още миналия петук 14.10 . аз предоставих и двата автомобила в съответните сервизи и срещу 200 евра те свършиха всичко , включително и с писмата за застрахователя.Имам в двата автомобила документ който удостоверява пригодността на МПС-тата за движение през периода 01.11-15.04. Това е.
Съвсем отделно е че властите тук тълкуват законите по следния начин-Закон който е валиден на територията на цялата Република Австрия се изпълнява на територията на цялата република Австрия.Което значи че дори да си в Нидеростерайх и там в момента да пече слънце е много вероятно след упоменатата в закона дата някъде около Инсбрук вече да са на лице съответните зимни условия.И понеже на аутобана няма как да преценят къде точно отиваш ченгетата приемат че е много вероятно да отиваш от Виена за Инсбрук,а не за Линц например.И според тях,и не само , без съответен документ за Винтерчек ти не си подготвен за това пътуване и подлежиш на санкции.Дори и да решиш да обжалваш санкциите,хонорарите на адвокатите и съдебните такси са в пъти-пъти по-големи от стойността на едни зимни гуми и зимен преглед.
Та така е тук.
Последно промяна от nowyaris на 17 Окт 2016 12:12, променено общо 1 път.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2016 10:27

Дидо, звучи напълно логично и вероятно...
Но както казах нагоре - това е само едно от решенията, и в никакъв случай не бих казал, че е най-разумното.
В момента, в който се 'кове закона', е добре да се обсъдят всички възможни варианти/решения на въпроса, и да се избере най-разумното за дадените условия...
Защото сам знаеш, че в случая (Австрийския) навярно голяма част от изискванията са продиктувани от лобистки интереси...
Колкото по-кратък, ясен и логичен е Закона, толкова по-лесно се спазва и контролира...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от WoLF » 17 Окт 2016 11:17

Практиката за изричен документ за приведен автомобил под зимните изисквания я има силно заложена там, където условията са наистина сурови... Тук трябва да имаме избор според мен, НО и контрол на местата с наистина такива условия! bash.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2016 11:32

Офтопик
зимната тема и смесването/въвеждането на еднакви правила за различни условия ми напомни вица за шопа, който отишъл в Сахара...
И рекъл :
- малиииии, що снег пада зимата тука
- защо мислиш така?
- ами виж що песок са разсипАли
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Iliyа Damyanov » 17 Окт 2016 12:50

Какво да им коментираме на нашите и чуждите закони? Още на техническия преглед нещата се осират и на пътя пускат опасни за движението автомобили. Мисля че всички са наясно и няма нужда от примери. По смъртни случаи и осакатени в катастрофи вероятно сме на първо място. Конкретно в България гумите са ни най-малкия проблем за бесопасноста. Като цяло в Западна Европа и Скандинавие се кара спокойно но не защото водачите имат някакво голямо самосъзнание а защото има голямо наказание и с времето си свикват да карат според правилника. Преди няколко месеца видях в Мюнхен как глобиха пешеходец 60 евра за неправилно пресичане на булевард. Да си призная направо изтръпнах защото и аз пресичам често по този начин. Сега пресичам като натурален германец ама го правя от уважение към парите.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от nowyaris » 17 Окт 2016 13:44

slowtraveler написа: Дидо, звучи напълно логично и вероятно...
Но както казах нагоре - това е само едно от решенията, и в никакъв случай не бих казал, че е най-разумното.
В момента, в който се 'кове закона', е добре да се обсъдят всички възможни варианти/решения на въпроса, и да се избере най-разумното за дадените условия...
Защото сам знаеш, че в случая (Австрийския) навярно голяма част от изискванията са продиктувани от лобистки интереси...
Колкото по-кратък, ясен и логичен е Закона, толкова по-лесно се спазва и контролира...
Преди двеста и няколко години Наполеон извикал Талейран и му поръчал да направи Конституция.На въпроса каква да е точно Наполеон отвърнал "Кратка и ясна".Талейран отказал с довода че всяка една Конституция трябва да е Кратка и Неясна.И такава я написал за французите.Оттогава с всички закони е така по целият свят-кратки и неясни.Щото ако бяха ясни нямаше да съществуват адвокатите и юристконсултите. И не само те. :thumbsup: .
ПП.А зимни гуми през зимата си трябват,това е.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от tora » 31 Окт 2016 14:23

Чаках да се появи стенограмата, вече я има. Определено намирисва на лобизъм в български вариант...

http://www.parliament.bg/bg/parliamenta ... no/ID/4408

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 56 госта