Ще карате зимата само със зимни май?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Заключено

Одобрявате ли зимата да се кара само със зимни гуми?

Да, аз и без това си карам със зимни.
84
79%
Да, одобрявам, въпреки че при мен не вали сняг.
10
9%
Не, в моят район не вали сняг и не ми трябват.
12
11%
 
Общо гласове: 106

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от iovkito » 15 Окт 2015 12:59

slowtraveler написа: Та не разбирам защо ще ме задължават да слагам зимни гуми тогава, когато няма смисъл?
Ако всички бяха толкова съобразителни колкото теб , нямаше да има нужда да бъдат приемани закони за доста неща. Проблемът е там , че има един доста голям % , които правят каквото си искат и по мое наблюдение този % се увеличава с всяка година , защото всеки по-млад и всеки малко по-умен се изнася оттук. Щом ме целят с фасове от 5-тия етаж , докато вървя по тротоара и намалят леко на червен светофар , за да се огледат и да продължат , смятайте докъде сме я докарали.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
wscientist
Мнения: 104
Регистриран на: 25 Мар 2013 11:35
Местоположение: София

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от wscientist » 15 Окт 2015 13:39

scorpion написа:Зимните гуми са разработени и произведени от смеси, които се държат добре при температури на настилката под 7 градуса и надолу. Започнат ли температурите да падат през нощта под 5 градуса е добре да се поставят.
...
Винаги, когато сменям гумите, измивам добре джантата и гумата, подсушавам, напръсквам/намазвам с течност за поддържане и слагам в калъфи, наредени върху скара.
Подкрепям напълно!
Аз също сменям летните със зимни, когато температурата падне толкова! Също измивам гумите и джантите на автомивката, почиствам от камъчета, пръскам с препарата за поддръжка (ползвам SONAX), обличам ги в калъфи и нареждам на стойка за гуми, на която седят хоризонтално (една наистина добра покупка от Lidl).
Toyota Yaris 1.33 VVT-i, 99hp, 6-степенна, ръчна, 09.2011.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Airfan » 15 Окт 2015 14:31

iovkito написа:
slowtraveler написа: Та не разбирам защо ще ме задължават да слагам зимни гуми тогава, когато няма смисъл?
Ако всички бяха толкова съобразителни колкото теб , нямаше да има нужда да бъдат приемани закони за доста неща. Проблемът е там , че има един доста голям % , които правят каквото си искат и по мое наблюдение този % се увеличава с всяка година , защото всеки по-млад и всеки малко по-умен се изнася оттук. Щом ме целят с фасове от 5-тия етаж , докато вървя по тротоара и намалят леко на червен светофар , за да се огледат и да продължат , смятайте докъде сме я докарали.
Не мога да не се съглася - голяма пасмина сме станали и може да е неудобно за някои, но ще спести много главоболия на много хора.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 15 Окт 2015 16:28

iovkito написа:....
Абе прав си, ама нещата биха се оправили с образование, а не с глоби... Просто хората трябва да станат съобразителни, а не да правят напук както доста пъти се случва...

А за вериги - да дам поне 700лв за вериги, които едва ли ще използвам, ама трябва да ги мъкна в багажника - тц...
На маздата имах - все пак бе лек автомобил. Не че не съм ходил с нея из балкана - ходил съм... Ама вериги не ми се е налагало да слагам..
Като си помисля - последно съм слагал вериги навярно 2007г на Авенсиса... И то защото поради собствена глупост (снежно заслепяване) при движение назад пода опря в една пряспа...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от gimara » 15 Окт 2015 17:48

Моля модераторите да поправят в анкетата Удобрявам на Одобрявам.
Ще бъде интересно да има в анкетата и отговор - всесезонни гуми.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 15 Окт 2015 18:13

Пипне ли се анкетата, най-вероятно ще се изтрие статистиката...
И мен ми вадеше очите още като погледнах темата, но вече доста колеги бяха гласували...
Но ако искате - ще я коригирам/нулирам, и отново ще трябва да гласувате...


П.С. хм... за мое учудване не нулира статистиката.... punk.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Akima » 15 Окт 2015 20:39

Още,когато Джап пусна анкетата му коригирах правописа,но после той бунтарски пак си редактира мнението - справка пост №2 в тази тема. :whistle:

И аз се замислих за всесезонните гуми. wink.gif
Май не е лошо да направим една подробна анкета - върти ми се в главата даже идея.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
georgi.mehana
Мнения: 68
Регистриран на: 08 Юли 2014 21:26
Местоположение: Пловдив

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от georgi.mehana » 15 Окт 2015 20:54

Ако има "всесезони" гуми, защо тогава да ги сменяме зиме и лете. worthy.gif
Toyota Corolla Verso 2.0 D4D 2005г.

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от skydiver » 15 Окт 2015 21:02

georgi.mehana написа:Ако има "всесезони" гуми, защо тогава да ги сменяме зиме и лете. worthy.gif
Конспирация, колега...
Всички сме в матрицата tooth.gif
Изображение
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 15 Окт 2015 21:10

Akima написа:Още,когато Джап пусна анкетата му коригирах правописа,но после той бунтарски пак си редактира мнението - справка пост №2 в тази тема. :whistle:

И аз се замислих за всесезонните гуми. wink.gif
Май не е лошо да направим една подробна анкета - върти ми се в главата даже идея.
Видях поста, ама не видях, че си коригирал ... Ама то има и други средства за контрол на мнението ppp.gif

А за всесезонни - карал съм... Зимъска бяха що годе ок, ама лятото бе МЪЪЪЪКАААА.... Мляскане, пищене, сеене по пътя....
И свършиха за едно лято blush.gif
На кашкая май стоковите ги водеха всесезонни, ама без снежинката - абсолютно летни гуми... Предната зима успях да се окопая с кашкая докато отивам да му сменя гумите (жена ми не ми го даде преди това, щото все и трябвала колата - да навърти още някой друг метър (или сантиметър - с това темпо едва ли ще успеем да му навъртим 100х.км преди да са забранили изцяло ДВГ по света tooth.gif )

Т.е. стават за човек, който кара много рядко...

Иначе анкетата наистина би могла да бъде по-пълна...
Например аз карам със зимни гуми, и смятам, че това е правилното решение, но не смятам, че закона трябва да ме принуждава да ги сменям на дадена дата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Japanese_fever » 15 Окт 2015 21:42

Akima написа:Още,когато Джап пусна анкетата му коригирах правописа,но после той бунтарски пак си редактира мнението - справка пост №2 в тази тема. :whistle:
Аз пък мислеш, че аз съм го написал одобрявам и го поправих на удобрявам (след забележката), а той Акима е бърникал преди мен. laugh.gif
Не съм правил бунтарски работи, а просто го поправих, но не знаех, че ти си го направил вече.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 16 Окт 2015 08:09

Japanese_fever написа:....Аз пък мислеш, че аз съм го написал одобрявам и го поправих на удобрявам (след забележката)....
Хахах :thumbsup:
Още малко занимавки по български правопис, и ще си 6 stupid.gif
Явно не си учил при нашите стари учители... При тях редовно имаше подвеждащи въпроси и учудени подвеждащи забележки от типа 'това е сгрешено', за да видят колко си сигурен в знанията си...
Като резултата не се харесва на жена ми - бил съм станал доста твърдоглав от тогава - държиш на своето до дупка и се опитваш да докажеш, че си прав guns.gif tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 4 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от Оги » 16 Окт 2015 13:28

slowtraveler написа:...Например аз карам със зимни гуми, и смятам, че това е правилното решение, но не смятам, че закона трябва да ме принуждава да ги сменям на дадена дата...
Ако приемат промени в тоз смисъл със сигурност няма да засегнат 5 или 100 души, а всеки Ганьо и всеки движещ се на Бг територия. То това е и целта- не да се тормозят добросъвестните, а да се наложи на "изтребителите". С образоване и съвети няма да стане или става но все си има необразовани и непосъветвани. Както винаги никога закона не е съвършен. Може да го построят така, че да не са задължителни, но ако те пипнат с летни гуми на сняг, киша или лед или си предизвикал ПТП затова че си се хлъзнал да отнасяш глоба. Но така се намесва субективизма, издевателството, експертизите, казването за черното че е бяло и носенето на мътна вода от 10 дерета. Затова и за да има ефект от такава норма трябва да е просто : Щом носиш зимни чепици ше търкаляш и зимни гуми. Как обаче ще се третират всесезонките нямам никаква идея. Щото не са добри нито за зиме нито за лете, но са измислени като за тесен бюджет, което е в друг смисъл спрямо качествата им на пътя.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от slowtraveler » 16 Окт 2015 14:16

Оги, умните хора биха го направили чрез застраховката... Имало сняг, ама ти си карал с летни гуми - ти си виновен - не хващаш нищо... Че може и регрес да получиш..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнение от BOz » 16 Окт 2015 15:24

Е то и сега си има при някои застрахователни компании това със зимните гуми.
Даже лично съм го ял това. При едно ПТП снимаха снежинката на гумата, за да се приложи към досието, че колата е била със зимни гуми, за да се изплати обезщетението.

И всесезонните гуми са си много добър вариант. Новите поколения отстъпват с много малко пред чисто зимните гуми. И пак са сертифицирани за зимни такива и имат зимните лога, стил планинката със снежинката.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 59 госта