Ще карате зимата само със зимни май?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Одобрявате ли зимата да се кара само със зимни гуми?

Да, аз и без това си карам със зимни.
84
79%
Да, одобрявам, въпреки че при мен не вали сняг.
10
9%
Не, в моят район не вали сняг и не ми трябват.
12
11%

Общо гласове: 106

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Re: Ще карате зимата само със зимни май?

Мнениеот Airfan » 14 окт 2015 10:19

Аз не одобрявам и фаровете/ДРЛ, ама няма как... Така ще е и с гумите - тъй както се злоупотребяваше преди с фаровете и си получихме законче, сега се злоупотребява с гумите и пак ще си го получим.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 14 окт 2015 12:49

Japanese_fever написа:Зимни гуми се слага точно като темп. падне под 10°С и се свалят като се качи над тази темп. Но това не значи да ги слагаш и да ги качваш всяка седмица. smile.gif

Тц... Зимни гуми слагам след като в краткосрочната прогноза се появи отрицателна температура... Тъй-като есента земята е по-топла, то замръзванията започват след като се задържи по-дълго отрицателна температурата...
Докато преминаването към летни малко го задържам - трябва уверено да поддържа положителни температури няколко дни без дългосрочна тенденция за поява на отрицателни температури
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

extory
Регистриран: 08 сеп 2015 11:51

Мнениеот extory » 14 окт 2015 17:17

По принцип всеобщото правило е ,че когато температурата ама средната за деня падне под 7 градуса е за зимни гуми. То станат ли отрицателни може да е късно wink.gif
Toyota Avensis Estate 2006 1.8 GI Fobos

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 14 окт 2015 18:55

Всеобщото правило за мен не важи tooth.gif
Не може да се поставя всичко под общ знаменател.... Всеки си знае обичайните маршрути...
Защото не ми е проблем при първото застудяване да си сложа гумите - под ръка ми са, сложени на джанти и надути...
От друга страна неколкократно ми се е случвало да пътувам из страната за малко по-дълго време - тогава слагам зимните дори и краткосрочната прогноза да не дава сняг - може след 2-3 дни или в някой от проходите всичко да се промени, а тогава нямам достъп до гумите - не са ми под ръка...
Затова - просто трябва да се мисли... Но не и да се спускат такива решения, при които 'партията мисли вместо нас'...

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 14 окт 2015 18:59

slowtraveler написа:
Japanese_fever написа:Зимни гуми се слага точно като темп. падне под 10°С и се свалят като се качи над тази темп. Но това не значи да ги слагаш и да ги качваш всяка седмица. smile.gif

Тц... Зимни гуми слагам след като в краткосрочната прогноза се появи отрицателна температура... Тъй-като есента земята е по-топла, то замръзванията започват след като се задържи по-дълго отрицателна температурата...
Докато преминаването към летни малко го задържам - трябва уверено да поддържа положителни температури няколко дни без дългосрочна тенденция за поява на отрицателни температури

Айдееееее, почнаха теориите...
На зимните гуми не им пречи да се карат и над 0ºC стига да не е над 10-15ºC, защото и без това земята/асфалта е ВИНАГИ по-студена от въздуха. Отделно като се движиш при ниски темп. гумата допълнително се охлажда.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 14 окт 2015 20:07

Japanese_fever написа:.....защото и без това земята/асфалта е ВИНАГИ по-студена от въздуха. .

Кво речи ? :whistle: tooth.gif guns.gif
Я пробвай пак.... punk.gif

Потребителски аватар
Рошко
Регистриран: 09 ное 2008 14:41
Контакти:

Мнениеот Рошко » 14 окт 2015 21:27

Зимни гуми слагам в началото на Ноември, след като температурите трайно се задържат под 5°C, на пролет слагам летните, когато трайно се закрепят над 10°C. Налагането със закон за задължително поставяне на даден тип гуми е тъпотия, защото не може точно да се предвиди кога точно ще стане необходимо да си с тях - все едно да гласуват закон, че парното се пуска от 10-ти Октомври, но при толкова много идиоти, които карат цяла зима с летни "галоши", които е трябвало да бъдат изхвърлени преди 3 години, както и такива, които пък цяло лято карат със зимни, е#@ват им майката и на зима също са с летни "сликове", друг начин няма... Лошото е, че и това ще има също толкова ефект, колкото въвеждането на задължителни дневни светлини! boxed.gif
Изображение Toyota Auris HSD 2015 Facelift Powered by 豊田 佐吉 and 豊田喜一郎
Изображение

Потребителски аватар
TATI
Регистриран: 02 авг 2005 11:54
Контакти:

Мнениеот TATI » 14 окт 2015 21:38

Тези които карат цяла зима с летни, пак ще продължат да карат и да предизвикват ПТП-та. Нали се сещаш, че ще иде да вземе някой 8 годишен галош, на който обаче пише Winter, M+S и прочие и ще се пъчи че е със зимни гуми и тогава ефекта ще е нулев, дори и отрицателен.
А тук пак ще се правим на по-Евопейци от Европейците, ако това мине в Парламента и го запишат в закона.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Потребителски аватар
Рошко
Регистриран: 09 ное 2008 14:41
Контакти:

Мнениеот Рошко » 14 окт 2015 21:53

Точно затова wscientist написа

wscientist написа: Не може гуми на повече от 6 години да се смятат за годни, въпреки че имали дълбочина на протектора 5 или 6 мм, разбираш ли.

и точно затова, аз пък писах, че този закон (ако мине) ще има същия ефект като този за задължителните DRL
Изображение Toyota Auris HSD 2015 Facelift Powered by 豊田 佐吉 and 豊田喜一郎
Изображение

Потребителски аватар
TATI
Регистриран: 02 авг 2005 11:54
Контакти:

Мнениеот TATI » 14 окт 2015 22:03

Да, но нашите "любимци" ще напишат 4мм граница и толкова, както е за летните гуми в момента - 1,6мм и толкова.
Аз съм категорично ЗА да се шофира с подходящи гуми в съответните сезони, но не и да ми се казва кога да ги слагам и кога не, така както и повечето колеги тук са на това мнение.
Много ме съмнява, че това ще го прокарат, но журналистите както винаги всяха паника.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Оги
Регистриран: 09 юли 2012 14:32

Мнениеот Оги » 14 окт 2015 22:11

През ноември съм обул 3 коли със зимни гуми, през април съм ги свалил без да се интересувам от температури, синоптици и тем подобни усложнения, а в зависимост само и единствено от възможностите, по-конкретно личното ми време. Че 80 % от пътищата са сухи през зимата - за това избирам зимни гуми, които се държат добре на сухи терени. Щото "много" зимните и посредствените гуми на сухи пътища общо взето са зле.
Никак не съм против за зимните гуми да бъде наложен регламент и задължително изискване. Който не може да си купи- колата на трупчета през зимата и с рейса, влака, таксито или обути приятели- каквото попадне. За проблем със стари зимни гуми смятам, че преувеличавате- те все пак са зимни и не са като с летни на сняг или лед. Това съм го преценил от личен опит понеже едната, "моята" си кола- аварийката- носи само стари гуми. Не съм се пързалял, въпреки че си позволявам да се катеря и на 1500 м. надморско през зимата. Нося вериги, но не съм ги ползувал- чисто нови са. Може би защото съм от тези, които са изкарвали и зими с диагонални цървули, и с каквито изобщо се намерят, дори и с летни с какъвто и да е грайфер. Но в съвременния трафик и качестово на курсовете за шофьори, при положение, че по-голямата част от лекия автопарк е с мотори над 100 к.с. и средната скорост за последните 20-30 г. се е увеличила поне 2 пъти - по-добре да са задължителни.

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Мнениеот Kiki » 14 окт 2015 22:26

Оги написа: при положение, че по-голямата част от лекия автопарк е с мотори над 100 к.с. и средната скорост за последните 20-30 г. се е увеличила поне 2 пъти - по-добре да са задължителни.

:thumbsup:
Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385
http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 15 окт 2015 07:56

Хм... Имам няколко приятели, които не ползват зимни гуми тук във Варна...
Настане ли сняг - не шофират (е, то единия живее в полу-селски район без почистване, та в сняг ще му е трудно да излезе дори и с танк tooth.gif )...
Стопи и изсъхне ли - ползват си автомобилите ...
Просто не се чувстват сигурни на хлъзгаво и са решили да не употребяват автомобилите си... Единия ми колега кара джип. Падне ли сняг - също го спира, въпреки, че има зимни гуми....
Т.е. преценил е, че не може да шофира по хлъзгаво и си е намерил друго решение.
Друг приятел никога не слага зимни гуми... Кара с летни... Колата му е над 300к.с...
На негово място разбира се бих сложил зимни гуми, но той така си е решил.
Водили сме спорове с него - мнението му е, че и така автомобила се държи много добре...
Преди време мисля бях споменал как ходихме заедно със стария му автомобил (той бе малко под 300к.с.) из балкана зимата... Аз - с авенсиса с нови зимни гуми, а той - с летни галошки на предния му 4х4 лек автомобил... Ами там, където аз излизах само със засилване и майсторлък, и не можех да тръгна ако спра, той спираше и тръгваше съвсем уверено... Явно автомобила има друга развесовка, а и стоковите гуми бяха доста тънки за мощността. 4х4 също си казваше думата, но ме учуди увереното спиране...
Общо взето се държеше доста по-добре от авенсиса ми със зимните гуми...

Варианти има много.
Та не разбирам защо ще ме задължават да слагам зимни гуми тогава, когато няма смисъл?

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Мнениеот Airfan » 15 окт 2015 10:28

Задължават те, защото на много места, където трябват зимни гуми - не ги слагат. За това те задължиха и да пускаш фаровете - защото не си ги пускат или ги пускат без нужда. Покрай сухото и мокрото гори.
Изображение

scorpion
Регистриран: 03 юни 2009 15:02

Мнениеот scorpion » 15 окт 2015 12:39

Зимните гуми са разработени и произведени от смеси, които се държат добре при температури на настилката под 7 градуса и надолу. Започнат ли температурите да падат през нощта под 5 градуса е добре да се поставят. Приемлив компромис е да се кара с M+S, т.е. всесезонни гуми, но смяната им с нови трябва да е по-честа.
Вече смених на моята гумите със зимни (имам си комплект джанти и гуми), които ще направят 6-ти сезон и вероятно около 30 хил.км. Ще имам едно наум при дъжд, лед и сняг, защото не са първа младост, макари да имат грайфер и гумата да стои мека. Това ще им е последния сезон.Винаги, когато сменям гумите, измивам добре джантата и гумата, подсушавам, напръсквам/намазвам с течност за поддържане и слагам в калъфи, наредени върху скара.
Съгласен съм да има закон, задължаващ управлението на автомобилите със зимни или всесезонни гуми за периода от 01.11-01.04, а при преминаване на проходи или трудно проходими при зимни условия пътища наличие на вериги.

Върни се в “Общи теми”