Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Заключено
Аватар
iovkito
Мнения: 2839
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от iovkito » 20 Яну 2016 22:02

Аз лесно избрах, и двете.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от slowtraveler » 20 Яну 2016 23:08

СУВ има и преимущества и недостатъци.
От личния опит:
+ наистина по-добра гледна точка. Уж са само няколко единици сантиметри, а видимостта е друга.
+ дупките и капаците съвсем не са толкова страшни. Просто не ги усещаш. Преди месец скокнах в такъв трап, че навярно лек автомобил би оставил бронята си, а не пода... Джипа дори не достигна до ограничител на окачването. За липсата на каквито и да е поражения по гуми/джанти - да не говорим...
+ бордюрите не са толкова страшни при паркиране (качването на тротоари не го смятам за правилно преимущество, въпреки, че джипа стои винаги с двете колела на един тротоар пред блока, който не се ползва tooth.gif - просто това е единствения начин да не пречи на другите автомобили...
+ добър комфорт при висока скорост и магистрали. Въпреки всеобщото мнение, че клати - няма нищо такова... Напротив - на магистралите се държат доста добре...

- повишен разход (особено на магистрала)
- често по-големи размери, въпреки, че например Кашкая си е като един не чак толкова голям среден автомобил. (Джипа е дълъг и широк - доста по-трудно повратлив в града)
- повишени експлоатационни разходи. Дори и автомивката е по-скъпа. Гуми, масла - всичко...

Ако се сетя още нещо - ще допълвам...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от BOz » 21 Яну 2016 12:45

Аз лично съм голям фен на колите стил 2-в-1 - лек автомобил, ама с височината на Джипа на колегата.
Ето за мен може би едно от най-добрите решения в бранша, което ми харесва:

Изображение

Като го караш нямаш онова гадно (за мен) усещане, че седиш на пейки и краката ти висят от тях, няма го това чувство, че стоиш в хамбар.
Това хем имаш необходимия просвет, хем разхода е съвсем малко над лек автомобил, но нищо общо с разхода на Джип. Разходите са като на лек автомобил, автомивките и т.н., които се засегнаха.
Имам вътрешно усещане, че това е силно вероятно да ми е следващия избор на автомобил, живот и здраве. Само, че не с такива джанти, а с поне 2 инча по-малки. Хем гумите по-евтини, хем да мога да се възползвам от по-високите му характеристики, без да се притеснявам много за самите гуми и джанти. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2016 15:42

Е, височината май съвсем не е колкото на Джипа, ами май е с около 20см по-ниско...
Просвета е с около 8см по-малък (горе-долу колкото на Кашкая), но това не означава, че е лош автомобил...
Напротив - много добър компромис е...
Практически всеки търси някакъв компромис... Тъй-като ми харесва ходене по планините, предпочетох компромиса да е по-изнесен към известни възможности извън пътя. Но тъй-като пък съм принуден повечето време да се движа по пътя, затова и компромиса съвсем не е някакъв офроуд звяр...
Ако се движех само по хубави пътища, лекия автомобил идеално ми пасваше... Че и спортния - също tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от BOz » 21 Яну 2016 15:57

Под височина имах предвид просвет - моя грешка. 21 сантиметра са си като на повечето СУВ-ве.
До колкото намерих информация, ако не си с активно окачване, на Джипа ти е отново 21 сантиметра просвета. Колкото и на МЛ-а и на Х5-цата да кажем.
Точно защото не искам габаритна височина, за това харесвам такива коли. Защото стил "джип" не ми харесват. И точно защото клатят много, колкото и да го отричаш. Сега не говорим ако е с активни амортисьори и подобия. А и шумят повече, което за мен реално е най-големия минус.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2016 16:33

С активно окачване съм и просвета бе някъде около 27-29см... Не че го използвам винаги де (в аеродинамичен режим над 60-90км/ч май слизаше до 18см)...
Понижаващите предавки съм ги ползвал няколко пъти (липсвали са ми на Кашкая при лош път)..
За шума - твърдо не съм съгласен - не зависи от типа автомобил...
Джипа е най-тихия автомобил, който съм карал (въпреки, че е дизел)... Просто там повече има значение какви изолации и т.н.
За клатенето - нямам активни амортисьори (пневматиката не променя параметрите си), но явно масата си казва думата - стои като танк на пътя без клатене... (и е почти толкова повратлив boo.gif tooth.gif ).
Тировете като минават наблизо - не се усещат...
Но недостатъците както съм ги забелязал - ги споменах по-горе...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от LEXUS » 21 Яну 2016 16:59

slowtraveler написа:...... но явно масата си казва думата - стои като танк на пътя без клатене... (и е почти толкова повратлив boo.gif tooth.gif ).
Тировете като минават наблизо - не се усещат...
Но недостатъците както съм ги забелязал - ги споменах по-горе...
Точно заради масата следва да се клати повече в завои специално. Както и комбитата да са по-нестабилни в завой от хечбек да речем, в общия случай. В крайна сметка нито тези повдигнати комбита, нито сувовете са правени за динамично каране, така че те следват експлоатационната си задача по лоши пътища.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2016 17:52

LEXUS написа:...Точно заради масата следва да се клати повече в завои специално. ..
Не си прав... Клатенето (т.е. колебателните движения) зависят предимно от съотношението между твърдост на амортисьорите и масата...
Твърди амортисьори при голяма маса може да клатят по-малко от меки амортисьори на малка маса...
Масата като цяло има по-голяма инерция и съответно по принцип по-добре се съпротивлява срещу опит да и промени посоката...
Наклона в завой пък зависи от съотношението между твърдост (т.е. реакция срещу усукване) на реактивните щанги и масата... И ширината на автомобила и гумите разбира се.
На някои СУВ-ове има дори разкачаща се реактивна щанга - тя 'работи' само когато си на пътя, докато извън пътя се разкача през една муфа, за да позволи по-големи независими ходове на окачването...
Абе все взаимоизключващи се изисквания...
Ей тук как го 'гънат' джипа на змейки в началото - не личи да се люлее, нали? Но от друга страна - безусловно не става за бегачка - сухата маса е 2.4-2.5 тона no.gif
https://www.youtube.com/watch?v=pN3lVgE1r1A
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

memorex

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от memorex » 21 Яну 2016 18:42

BOz написа:Под височина имах предвид просвет - моя грешка. 21 сантиметра са си като на повечето СУВ-ве.
До колкото намерих информация, ако не си с активно окачване, на Джипа ти е отново 21 сантиметра просвета. Колкото и на МЛ-а и на Х5-цата да кажем.
Точно защото не искам габаритна височина, за това харесвам такива коли. Защото стил "джип" не ми харесват. И точно защото клатят много, колкото и да го отричаш. Сега не говорим ако е с активни амортисьори и подобия. А и шумят повече, което за мен реално е най-големия минус.
Този автомобил и на мен ми е любим , нямам забележки към него , както и към олроуда при аудито но... за нови такива за мен лично цената минава разумната граница .Почти всеки в БГ със сигурност си казва "То по-добре да си взема джип". Има и алтеративни варианти между другото на полвин цена достатъчно добри.

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от scorpion » 21 Яну 2016 19:37

Да се включа и аз... Ако може laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Значи определено съм се насочил към СУВ или по-скоро към т.н. кросовъри. Утре ще тествам все пак новия РАВ4. Тествах Новия Кашкай, също X-trail и май бях първия тествал новата Киа Спортидж. Планирано е тестване на Каджар, а верoятно и на Мазда CX3 и CX5...

Ще споделя впечатления за всичките в понеделник.

Дали някои от тези би могла да бъде новата кола на Скорпион... Знам ли. Нека първо да видим ще има ли стопанин настоящата колица пък после ще го мислим ... dry.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от slowtraveler » 21 Яну 2016 20:01

Виж и обикновеното Чероки. - доста добре изглеждаше вътре.. Но не знам как стои в момента ценово...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от ffsolutions » 21 Яну 2016 20:20

Да не пропусне и CRV-то, все пак колегите от Хонда знаят какво правят. :thumbsup:
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
Akima
Мнения: 7128
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 63 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от Akima » 22 Яну 2016 02:04

Предлагам да оставим човека да си избере кола/коли,а ние след това да цъкаме умно с език като се похвали.

За феновете на леко вдигнатите паркетничета цитат от руски форум:
У кого меньше клиренс, тот и чистит дорогу от снега.
Мисля си,че в днешно време мовек има доста опции,но в 3-основни категории:
  • караш седан/комби и внимаваш за големи дупки;
  • караш "картинг"/"хотхеч" и внимаваш за "фуги";
  • караш SUV и внимаваш на колонката за гориво.
Чак се чудя как още няма предложение и за хибрид.

Ако не е тайна какъв е бюджетът за новата играчка - ориентировъчно и ако е удобно?
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от scorpion » 22 Яну 2016 06:41

До 55 макс. Държа на автомат и ако може 4х4. Но май няма как да стане.
Апропо новата Витара отпада от раз - вътре е грозна, дизайн от преди 20 години, грозни и евтини пластмаси, изработката е много зле
форд Куга - кумеца ми работи във МПф но моите и дума не дават да се продума за Форд cool.gif ме тоо.

Идемо дале laugh.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Какъв ще е новият автомобил/или SUV/ на scorpion ?

Мнение от slowtraveler » 22 Яну 2016 07:50

Като търсих автомобил бях изумен от ОГРОМНОТО надуване на цените, което се е получило в последно време...
Когато вземах Маздата 50х.лв бе за нещо супер и т.н... При следващото търсене за аналогичен автомобил (същия клас, средно оборудване) цените бяха скокнали с почти 20х.лв guns.gif guns.gif
Мазда СХ-5 високо оборудване сега мисля е над 70-72х.лв.
Гранд-Черокито като модел бе доста евтино и започваше от 74-76х.лв, като и в 'базовото' оборудване бе доста богато наситен, и със значително по-добри параметри от Маздата. Само дето бе бензинка...
Обаче наскоро минавах през Джип за една част (ако кажа каква - ще ми се смеете boo.gif tooth.gif ) и се оказа, че Джип са вдигнали цената на моя модел с още 20х.лв guns.gif
Та явно дилърите нямат за нищо хилядарките...
Затова - тестваш, мериш (и по джоба) - пък каквото излезе...
Ако е близко до 'джоба' но се двоумиш, огледай се и за тест-драйв автомобил.
Но такъв, който току-що е дошъл при дилъра (т.е. да се качиш в него на 50-100км)...
Договори се с дилъра за условията за изкупуване и съответно - пазене при тестовете (доколкото е възможно)..
Обикновено след втория, максимум третия месец имат право да ти я продадат. А при късмет километрите могат да са 2-3х.км...
Някои позволяват да сключиш предварителен договор - например предават ти автомобила до 3-я месец и на километри под 10х.км...
А това си е практически нов автомобил...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 71 госта