Безопасна скорост по нашите магистрали

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4286
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 101 пъти

Маршрут София-Албена

Мнение от BOz » 25 Юли 2016 14:26

slowtraveler написа: А аргумента ми бе точно защото изрично направих забележка на пасажерката на задната седалка (по-тежко пострадалата в катастрофата им) че не си е сложила колана при връщането ни по обратния път, при което тя коментира, че била спокойна как се движим...
Това показва 2 неща:
1. Въобще не ѝ дреме за личния ѝ живот, което обезсмисля примера ти дали би ти мрънкала при дадената скорост. tooth.gif
2. Не става въпрос дали си е сложила колана след твоята забележка. Ако не си го сложи, то отново спирам и я помолвам да излезе от колата и нека се чувства спокойна на пътя, докато чака на автостоп. Човека беше толкова инат, че наистина си слезе и се прибра самостоятелно.

И за да не стане объркване, аз не съм моралист. И аз карам, макар и много рядко, по-бързо. Но никога няма да кажа, че е по-безопасно да карам със 150, вместо със 120. Просто имам добри познания по физика и си нося най-смислено отговорността ако реша да карам така. И простите сметки показват, че само в тази приблизително малка разлика в скоростите, то ще ти трябват още ~50 метра да спреш. А това е мнооого време за мислене, а ако щеш и за нанасяне на по-малки щети в последствие.

И едно основно правило, което съм си наложил и определено помага - ако накарам някой в движението да промени скоростта или посоката си на движение заради мое действие, значи не съм направил нещо както трябва. Това не включва като пример да карам със 100 извънградско и някой да ме настигне с 200 и да трябва да намали до 100, защото не може да ме изпревари. Но ако карам със 100 и тръгна да изпреварвам и накарам някой, който изпреварва с 200 да го накарам да намали до 100, то тогава не съм си свършил работата като участник в движението.
А този мой възглед понякога ми пречи, която пречка се изразява ако някой кара много насечено. Да кажем изпреварва ме, а аз си карам с 90. След това този започва да кара с 80-100, 90-105. Като застана зад такъв индивид, то винаги гледам да се отърва от такава досада. По-добре да карам зад някой със 70км/ч постоянно, вместо зад друг със средна скорост от 80.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Маршрут София-Албена

Мнение от Scott » 25 Юли 2016 15:08

slowtraveler написа:...Ами я кажи колко от 'изнежените' при вас карат под ограниченията с разлика над 30км/ч, и това проява на уважение ли е?...
Това с карането по ограниченията в 'белите' страни го споделяш от личен опит от едно пътешествие ли? Колко страни имат ограничение 140км/ч при такова качество на магистралите? Предполагам ти е известно субективното понятие 'безопасна' скорост и колко различна е тя при човек на 70 години и на 27 години или при собственик на JGC и Шкода 120L. А точно през последните 20-ина години пътищата в България се заляха от цялата гама автомобили и водачи. И поради тази причина трябва да се прави като в 'белите' страни - край на популистките елитарни правила и въвеждане на ограничения удовлетворяващи най-неспособните водачи и автомобили.
Друго също е много интересно - най-активните теми са за разхода на гориво, обаче никой не се замисля че само увеличаването на скоростта от 120 на 150км/ч води до нарастване на разхода с 40-50% в зависимост от автомобила.

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Маршрут София-Албена

Мнение от mirott » 25 Юли 2016 15:23

BOz написа:ако накарам някой в движението да промени скоростта или посоката си на движение заради мое действие, значи не съм направил нещо както трябва.
Поздравления!!!
Това нещо трябва да го сложат на листовките, на правилника...не знам къде още!
Ако поне малко от "водачите" го проумеят...БРАВО BOz!!! :thumbsup:

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Маршрут София-Албена

Мнение от Scott » 25 Юли 2016 15:30

mirott написа:Това нещо трябва да го сложат на листовките, на правилника...
То си е там - казва се отнемане на предимство. Виж раздел V от ЗЗП, Маневри. Но в България не се спазва.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4890
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 137 пъти

Маршрут София-Албена

Мнение от slowtraveler » 25 Юли 2016 16:13

Scott написа: Това с карането по ограниченията в 'белите' страни го споделяш от личен опит от едно пътешествие ли?
Не е едно посещение... И да - лични наблюдения...
Относно 'белите страни' - всичко е въпрос на виждане на конкретната автомобилна администрация... И навярно знаеш, че в някои 'бели страни' ограниченията съвсем не са поопулистки, а са на принципа - 'край на ограничението - водача да прави каквото си иска, стига да не допуска ПТП, щото тогава жална му майка'...
Та не отговори все пак - колко при Вас карат с разлика повече от 30км/ч под ограничението, и това масова практика ли е?
И второ - какво не ти харесва на БГ магистралите? Навярно дискомфорт от 'правилното', а не обратно движение?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Маршрут София-Албена

Мнение от Scott » 25 Юли 2016 16:29

slowtraveler написа:Та не отговори все пак - колко при Вас карат с разлика повече от 30км/ч под ограничението, и това масова практика ли е?
Явно не искаш да схванеш тезата ми - моя коментар беше че 140км/ч не отговаря на качеството на т.нар. магистрала Хемус. При нас ограничението е 115км/ч, така че е безполезно да се сравнява дали се спазва или не. Относно дискомфорта, не беше породен от движението в дясната лента, никога не ми е било проблем превключването, всеки 3-4 месеца ходя до Германия с кола. Просто магистрала Хемус (особено старите участъци в отсечката София-Ябланица) са под всякаква критика и да се поддържа там скорост по-висока от 120км/ч е рисково, па камо ли 150.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Маршрут София-Албена

Мнение от Kiki » 25 Юли 2016 17:28

slowtraveler написа: А относно бързане - ето Кики разправя, че трябвало да изпреварва - ами ако не бърза може да не изпреварва, и пак ще дойде по-бързо... :whistle:
Едва ли Кики ще дойде по-бързо, ако кара с 60-70 след някой камион, ако не го изпревари. :)
Затова си пътува по магистралата. worthy.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

mirott
Мнения: 2102
Регистриран на: 08 Юни 2010 09:33
Местоположение: Вършец
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Маршрут София-Албена

Мнение от mirott » 25 Юли 2016 17:37

Scott написа:То си е там - казва се отнемане на предимство.
Нямах предвид това. Общата култура и поведение на пътя не се свежда до едното предимство. Ако ме разбра. Ако не... :whistle: !

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 21 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Маршрут София-Албена

Мнение от veso_hds » 25 Юли 2016 17:55

Пак излязохте от темата и започнахте безсмислени спорове.Най-добре да спрем или модераторите да я прехвърлят в другия раздел. offtopic.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Маршрут София-Албена

Мнение от nowyaris » 25 Юли 2016 22:56

Той колегата просто искаше да отиде до Албена......... :)
Що не ми излизат емотиконите ?????
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Маршрут София-Албена

Мнение от nowyaris » 25 Юли 2016 23:01

А,пардон,излизат.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4890
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 149 пъти
Получена  благодарност: 137 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 26 Юли 2016 08:17

nowyaris написа: Той колегата просто искаше да отиде до Албена......... :)
Що не ми излизат емотиконите ?????
Вече темата е разделена - колегата си отиде до Албена в другата тема и сигурно е доволен :D
Scott написа: Просто магистрала Хемус (особено старите участъци в отсечката София-Ябланица) са под всякаква критика и да се поддържа там скорост по-висока от 120км/ч е рисково, па камо ли 150.
Скот, явно не искаш да ме разбереш... Никой не говори за малки участъци от пътя, при които се налага намаляване на скоростта под максимално разрешената...
Между другото сигурно си забелязал, че има ограничения на скоростта в указаните от теб участъци...
Става въпрос за нормално и обичайно шофиране по нормалните участъци на пътя...
И имах предвид това (скоростта е забързана осем пъти, и затова изглежда 'рязко' шофирането..
[bbvideo=640,360]https://www.youtube.com/watch?v=zPM4U3YXBBM[/bbvideo]
А това доколкото си спомням е движение с включен темпомат, настроен на 140км/ч, като скоростта е намалявана с малки изключения (някои от изпреварванията, и някъде из дъжда до Варна)....
И учудващо за мен никой не ме изпревари в този участък от 85-86км..... И никъде не се почувства какъвто и да е дискомфорт... Реално при 150км/ч усещането е напълно идентично, като разбира се има известна разлика в разхода на гориво :whistle:
Сигурно си карал по немските магистрали - ами добрите участъци на нашите магистрали са по-добри от доста голяма част от немските... Ама там си карат с около 160км/ч (ако няма ограничение), а тук както се вижда по-горе - със 100-120км/ч...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 26 Юли 2016 10:57

Не съм фен на високите скорости, но на Тракия до Ст. Загора карам в лявата лента със 120-140 защото е отврат да се пътува в средната. Яриса стъпва тук-там. На Ст. Загора в двете посоки си променям поведението и в посока Бургас или оттам си се влача в средната без да ми пука кой как кара и никой не ми пречи- нито бързащи, нито влачещи се повече от мен, нито пък смятам, че някой ми създава опасност като кара в лявата с колкото иска. Но шибаните средни платна, отъпкани до коловози и спирачки на тирове, улежали участъци, кърпежи и криви терени ме нервят и ги избягвам съвсем упорито понеже са досадни, много се клати по тях.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

penywise
Мнения: 114
Регистриран на: 17 Фев 2010 14:44
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от penywise » 26 Юли 2016 13:40

BOz написа:Но ако карам със 100 и тръгна да изпреварвам и накарам някой, който изпреварва с 200 да го накарам да намали до 100, то тогава не съм си свършил работата като участник в движението.
Този тип толерантност нещо не ми се нрави. Нямам и не чувствам абсолютно никаква ангажираност към шофьори нарушаващи закона брутално, умишлено и нагло. Ще ме прощаваш, но "да правиш път и да се съобразяваш" с малоумници, каращи с 200 си е направо съучастничество ermm.gif

А иначе за безопасната скорост за нашите магистрали, хм... Имал съм и 90, и 130 и 220 коня машини, за мен лично безопасната скорост е 110-120 км/ч, като 130 км/ч ми е приемливо за изпреварвания, а позволените и максимално допустими 140 км/ч са ми много на ръба за граница на комфорта. Все пак, немалко коли има по пътищата, които на баирите минават от газ на бензин и от 5-та на 4-та, за да могат поне 100 км/ч да изклесят :whistle:
Последно промяна от penywise на 26 Юли 2016 13:56, променено общо 1 път.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 26 Юли 2016 13:55

Да се чувстваш съучастник на идиот и за избегнеш предпоставки за ПТП с висока скорост са две различни неща.
Искаш или не, тръгваш да изпреварваш и го виждаш в огледалото съвсем далече. Ако се е движил с разрешена скорост не би създал проблем с бързото си приближаване докато изпревариш и отстъпиш платното. Но докато си се изнесъл да изпревариш и той се лепнал на багажника и се разсветка отзад. Ма не ми пука че запалил спирачките, изобщо ! Ако толко не може да прецени какво прави и да се търкаля- все ми е тая.
Последно промяна от Оги на 26 Юли 2016 13:55, променено общо 1 път.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: BladeBG и 32 госта