Безопасна скорост по нашите магистрали

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
WoLF
Мнения: 2640
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 256 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от WoLF » 26 Юли 2016 13:55

И аз се старая да карам в дясната лента, но да ме извиняват пагоните - когато мога карам където ми е най-добре, освен ако има и минимална опасност и дискомфорт за другите участници в движението cool.gif
Ако дам мигач първи за изпреварване на никой не правя път tooth.gif Щом си го оставил да се залепи за теб не си свършил отговорната работа по безопасно управление на собственото си МПС...
ИзображениеИзображениеИзображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 26 Юли 2016 14:09

Аз да отговарям затова, че той нарушава и не се съобразява нито със закон, нито с правила, нито с трафик и трябва да предвидя от 1 км на огледало, че той не върви а лети ? Ма нещо не съм бил добър с ясновидските способности... wink.gif Вълчо, нещо си в грешка, мой...

п.с. при тез скорости един лозунг от "милицията"- "Миг невнимание и цял живот мъртъв".
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
WoLF
Мнения: 2640
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 256 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от WoLF » 26 Юли 2016 16:15

Като те удари с 200 по твое невнимание и негова глупост слез, намести си краката и го питай защо така прави... Аз отговарям за себе си и за тези в колата ми, както и за тези пред мен. За състезателите и комплексарите просто внимавам и тук таме им размахвам видеорегистратора spell.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 26 Юли 2016 16:54

Със задния фар за мъгла се укротяват за секунда. Особено ако много светкат. После се влачат като тир с 20 тона. tongue.gif
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

penywise
Мнения: 114
Регистриран на: 17 Фев 2010 14:44
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от penywise » 26 Юли 2016 17:38

Цялата истина за автопарка у нас в цифри

"40% от тях са на възраст над 20 години (1,791,604)"
"Новите автомобили на възраст 0-5 години наброяват 155,067"

Пък вие ми говорете за "безопасна" скорост :whistle:

Аватар
Akima
Мнения: 7132
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 34 пъти
Получена  благодарност: 68 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Akima » 26 Юли 2016 23:50

Офтопик
Темата, освен че е поредната "лаладжийница", е добър индикатор за реалните активни потребители на форума и тяхната култура като водачи на МПС.
Напомням, че наказателната отговорност е лична, а също така, че в ЗдВП ясно са формулирани ограниченията на скоростта.
"АМ" Тракия отдавна не е магистрала, а "кър" с коловози... :whistle:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
Kiki
Мнения: 8210
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Kiki » 27 Юли 2016 10:59

Akima написа:"АМ" Тракия отдавна не е магистрала, а "кър" с коловози...
Тук-там на "къра" му сложиха нов асфалт. tooth.gif
Последно промяна от Akima на 27 Юли 2016 14:48, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
Akima
Мнения: 7132
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 34 пъти
Получена  благодарност: 68 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Akima » 28 Юли 2016 21:46

Не я харесвам - скоростна отсечка от аграрен тип е - не бих я нарекъл АМ...
Карат в лентата за изпреварване, защото лентата за движение е вълнообразна/набраздена.

Новият асфалт, ако не е с номинална дебелина и правилно положени инертни материали, не се различава много-много.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4926
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 28 Юли 2016 21:52

Аз тук чакам Недков да се изкаже, ама нещо се е умълчал :whistle: tooth.gif
Последното ми минаване по АМ Тракия бе преди около 2 години... Темпомата си бе забит на 'моята скорост'...
Да, имаше неравности (доста народ намаляваше), но джипката ги поемаше много добре и практически не се усещаха като нещо повече от променен звуков фон...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7132
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 34 пъти
Получена  благодарност: 68 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Akima » 28 Юли 2016 21:54

С 9-3-ката се прибирахме последно - даже сме коментирали липсата на култура при магистрално каране.

За жалост още много водачи не са разбрали, че мигачът не дава предимство.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
WoLF
Мнения: 2640
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 256 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от WoLF » 28 Юли 2016 23:34

Те ми мигат, аз им давам аварийни, че съм ги видял и така си светкаме, докато не изпреваря спокойно колоната от тирове.. Ако си мисли, че ще се забия между тях по негово желание се е объркал леко :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от BOz » 29 Юли 2016 01:04

Оги написа: Ма не ми пука че запалил спирачките, изобщо ! Ако толко не може да прецени какво прави и да се търкаля- все ми е тая.
Ами по същата логика ми кажи кой номер ти е колата и като те видя в огледалото, изнасям се пред теб с 20км/ч и отново няма да ми пука дали ще си запалиш спирачките.
Ако си го видял в огледалото и умишлено заставаш пред него с ясната мисъл, че ще трябва или да си запали спирачките, за да не те удари, или ще те удари, ами съжалявам, че ще го кажа, ама такива като теб нямат място по пътищата. Да правиш нещо умишлено с ясната мисъл за ПТП си е :censored: . Другия път като видиш джипа на колегата на магистралата, намали до 60км/ч и на 10м пред него му застани в лентата, за да го превъзпиташ да не кара с по 150. Като се извърти 10 пъти през таван, за да не те удари може и да си промени характера на шофиране. Нали и без това не ти дреме за хората в другата кола. worthy.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от ffsolutions » 29 Юли 2016 07:24

Северната магистрала е ужас, по мое лично мнение... Там не карам с повече от 130 км/час, да не кажа и 120, и избягвам да минавам от там по възможност. Тракия е доста по-добре в това отошение, но и дясната лента там разлюлява заради постоянното преминаване на камиони и тирове, които и разказват играта и пътят започва да пропада.

Лично аз държа лява лента на скорост 140км/час (по Тракия), което според мен е по-удачно в сравнение с това да шофирам в дясна лента на 110/120, на моменти и по-малко, и да правя по 150 маневри за изпреварване до Пловдив. Опитвал съм и така и не ми е комфортно. За мен всяко едно такова изнасяне и прибиране е по-рисково от колкото да си държа пътя и да внимавам за 'убавите хора, идващи със 180-200км/ч зад мен, както и какво става в дясна лента пред мен, предвиждайки потенциални изпреварвания.

Говорейки за което - много е важно човек да гледа по-напред от носа си и от оная си работа, с извинение. Аз съм едва на (почти) 28 г., което ме прави млад шофьор, но прекалено често ми се случва да имам доста по-добра преценка от околните участници в движението. За да ви дам прост пример - при въпросната скорост от 140км/ч, с която шофирам по Тракия, съм стигал до Пловдив почти без да пипна спирачката (говорим за сравнително натоварено движение, обикновено в петък след 18:00), с редки излючение, когато някой от дясна лента изкочи пред мен защото не си е свършил работата добре, както Боз много добре описа. Това е поради простата причина, че гледам напред, отпускам педала на газта от доста по-далеч, опитвам се да предвидя реакциите и движението на хората около мен. Не ми се налага да скачам на спирачката, да премигвам, святкам, псувам, и какво ли още не. И смятам, че не притеснявам или застрашавам никой от участниците в движението, движейки се по ограничението, както винаги правя - въпрос на принцип. Безопасността не винаги е въпрос на скорост, а на внимание и малко мислене докато човек шофира и носи отговорност за себе си и участниците в движението по пътя. Разбира се, по-добре идиот на 110км/ч, от колкото идиот на 180км/ч, но идиота си е идиот, и каквото и да го правиш, все ще те засече, притесни, натисне отзад, застраши и т.н.

И ще завърша със следната идея за размисъл: докато на магистралата със 140 км/час съм "мега бърз" и се прибирам сравнително рядко, за да ме изпревари друг автомобил, в градски условия, където се движа с 50-55км/ч (както вече казах - въпрос на принцип и самосъзнание), съм като "супер спрял", докато покрай мен хвърчат със 70-80 км/ч. Защо по магистралата е пълно със съобразителни хора, фокусирани върху безопасността и каращи със 110 км/ч, а в градски условия пустее от такива? Високата скорост в града, където е пълно с хора, кучета, котки, коли, деца, баби, дядовци, футболни топки, джигити и какво ли още не, по-безопасна ли е, от колкото тази по магистралата? Все пак 70 е по-малко от 150, нали? Think about that, Mr. Anderson.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4926
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 153 пъти
Получена  благодарност: 142 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 29 Юли 2016 08:43

Гледам много 'поучители' са се появили :whistle:
Безопасното шофиране за мен винаги е било правилната преценка на ситуацията...
Тук се спряга това, да не принуждаваш другите да си променят скорост и намерения като цяло - не е съвсем така...
Безопасно е когато се намери безопасен компромис, а компромиса винаги означава промяна на намерения и скорост...
Да, има много идиоти, които изскачат в лентата за изпреварване, и се влачат със 110км/ч докато изпреварват колона тирове, движещи се със 100км/ч....
Има и такива шофьори на ТИР-ове, които решават да се изпреварват по магистралата с аналогични скорости...

А добрия компромис обикновено се получава с малко:
Настигаш автомобил пред теб, когото имаш намерение да изпревариш, и виждаш засилен изпреварващ... Ако гледаш достатъчно напред и назад, добрия компромис е леко достижим - или даваш газ и приключваш изпреварването по-бързо от предварително заплануваното (да, с цената на няколко грама гориво повече), или отпускаш газта за да успее да премине изпреварващия и след това започваш маневрата....
Случвало ми се е и обратния вариант - виждам далеч напред как в дясната лента човек се плаши от джипа и се чуди да започне ли да изпреварва или не, като виждам, че едва ли би ми попречил - лесното решение е десен мигач и леко се прибирам вдясно - обикновено това веднага инициира изпреварване от предходния (че и с повечко газ, щото човека се е притеснил :) ).
Честно казано 'непукистите', които си карат както знаят, без да осъзнават, че и те трябва да направят компромис, не ги разбирам guns.gif
И точно такива субекти обикновено са причината за изнервянето на шофирането...
Колегиалност трябва...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

penywise
Мнения: 114
Регистриран на: 17 Фев 2010 14:44
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от penywise » 29 Юли 2016 10:00

BOz написа:Другия път като видиш джипа на колегата на магистралата, намали до 60км/ч и на 10м пред него му застани в лентата, за да го превъзпиташ да не кара с по 150. Като се извърти 10 пъти през таван, за да не те удари може и да си промени характера на шофиране. Нали и без това не ти дреме за хората в другата кола. worthy.gif
Точно така. Избора да нарушава закона си е лично негова. Той (шофьора, не пола) съзнателно е избрал да кара с превишена скорост. Той застрашава живота си, живота на пътниците в неговата кола и живота на останалите участници в движението.

Виж, не може да излезеш със зареден пистолет навън и после някой друг да ти е виновен, че "те бил стреснал" и ти "без да искаш" и по "негова вина" си гръмнал някой, ама "съвсем без да искаш" guns.gif

Не е устроен така света, "отговорността" не работи по този начин, не може на българина все някой друг да му е виновен. Като се напъваш да караш като най-големия тежкар от Краводер и това, че си изгледал Tokyo Drift 7 пъти и, след като се имаш за безсмъртния рацер с уникалните шофьорски умения, значи реципрочно ще си поемеш останалата част от отговорността и ще си понесеш последствията от собствените си действия. Ей, писнало ми е от такива псевдо-гъзари, някви посрани "охрани", дето после реват по новините и в съда "аз съм готвачката, аз му пера чорапите на шефа, аз съм му личния веган-асистент, не съм охрана, а съм просто путьо"..........

Настъпваш, нарушаваш закона, караш с превишена или в този ред на мисли, несъобразена скорост и, ако не дай си Боже стане нещо... поемаш си отговорността и тва е. Мъж ли си или какво?

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 200 госта