Безопасна скорост по нашите магистрали

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
flammen
Мнения: 95
Регистриран на: 04 Фев 2014 19:05
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от flammen » 30 Юли 2016 23:23

Той тир-а е ясен. Ама какво да кажем за неделните сладури каращи с 60 в лявата лента на цариградко, да речем. Апропо... заради гюмезарниците по пътищата ни, аз в 99% от времето карам с натиснат бутон за рециркулация.
Corolla E15 2.0 D4D

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от BOz » 31 Юли 2016 09:14

Какво значение има къде и с колко карат в случая?
Ти пък си карай с 80 в дясната лента и си гледай живота, без нерви.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 31 Юли 2016 11:40

BOz написа: Какво значение има къде и с колко карат в случая?
Ти пък си карай с 80 в дясната лента и си гледай живота, без нерви.
Изпреварването от дясно не само е забранено на магистрала и е много опасно, но е и причинител на доста сериозни катастрофи (някой в лявата изведнъж се стресне и се прибере вдясно върху изпреварващия, което при тези скорости си е опасна маневра)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

penywise
Мнения: 114
Регистриран на: 17 Фев 2010 14:44
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от penywise » 31 Юли 2016 12:06

flammen написа: Той тир-а е ясен. Ама какво да кажем за неделните сладури каращи с 60 в лявата лента на цариградко, да речем. Апропо... заради гюмезарниците по пътищата ни, аз в 99% от времето карам с натиснат бутон за рециркулация.
Какъв е проблема да караш с 60 в лява лента по Цариградско? Там максималната позволена скорост е 80 км/ч, ако пътната обстановка не го позволява, караш с по-малко, какъв е проблема? И без това в последните 6-7 години винаги има ремонти там...

Аватар
flammen
Мнения: 95
Регистриран на: 04 Фев 2014 19:05
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от flammen » 31 Юли 2016 12:48

Ами проблем е. Защото другия неделник кара отдясно с 59, пред тях на километър поне няма никой, за разлика от тапата зад тях. Нали не си помисли че говоря за дните, когато цялото Цариградско е една безкрайна колона. И да, проблем е и когато и на магистралата се кара с 90 я лявата лента. Безпричинно ниската скорост в днешния трафик е проблем
Corolla E15 2.0 D4D

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от BOz » 31 Юли 2016 14:40

slowtraveler написа:
BOz написа: Какво значение има къде и с колко карат в случая?
Ти пък си карай с 80 в дясната лента и си гледай живота, без нерви.
Изпреварването от дясно не само е забранено на магистрала и е много опасно, но е и причинител на доста сериозни катастрофи (някой в лявата изведнъж се стресне и се прибере вдясно върху изпреварващия, което при тези скорости си е опасна маневра)
И от кога Цариградско шосе е магистрала?
flammen написа: Ами проблем е. Защото другия неделник кара отдясно с 59, пред тях на километър поне няма никой, за разлика от тапата зад тях. Нали не си помисли че говоря за дните, когато цялото Цариградско е една безкрайна колона. И да, проблем е и когато и на магистралата се кара с 90 я лявата лента. Безпричинно ниската скорост в днешния трафик е проблем
Може би говориш за много частен случай.
Минавам често от там и почти никога не съм попадал в такава ситуация.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 31 Юли 2016 15:25

Ако изпреварващия е в .лявата лента докато не сте го видели кога е отишъл там или е излязъл когато сте били далече след него му се казва движение по многолентов път и подир него неспазване на дистанция. Аре да не се правим на мъже.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

penywise
Мнения: 114
Регистриран на: 17 Фев 2010 14:44
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от penywise » 31 Юли 2016 17:07

mellow.gif


Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от Оги » 31 Юли 2016 22:19

Дам. Все на някой са накакви подобни идиоти. Дето имат чувство че са безсмъртни.
На цариградско движението е 10 пъти по-добре от магистрала. Ако в лявата лента някой кара с 60 и негодувате значи пред него има друг, най-често колона. Още не съм срещал такъв изтребител там, който да кара в лявата така и пред него или в средната да е свободно. А не съм без опит в столицата. Бих казал никак. Просто повече са изнервените заради трафика там в пик.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
WoLF
Мнения: 2639
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 253 пъти
Получена  благодарност: 114 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от WoLF » 31 Юли 2016 23:12

Чувството за безнаказаност е по-силен опиат от което и да е високооктаново гориво и качва на голф двойката още 50 коня... Къде е полицията и колко пъти са настигали някой с магистралното БМВ или само кафе се пие удобно в него? :censored:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
ffsolutions
Мнения: 261
Регистриран на: 07 Фев 2014 07:45
Местоположение: София

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от ffsolutions » 01 Авг 2016 07:20

На Тракия винаги има поне един "дискотечен", който да те настигне изневиделица, дори когато караш по ограничението...
При такава ситуация гледам да се прибера възможно най-бързо, когато това не представлява рискова маневра, т.е. ако аз карам на 140 км/ч (или вече 150 заради въпросния мигащ господин), няма да се прибера между 2 коли в дясно, намиращи се на по 10 метра една от друга, движещи се със 120км/ч.Няма също да се лепна и за днякой тир, ако няма поне 150 метра разстояние до него, за да може летащият да премине, без аз да се чудя дали ще успея да спра. Давам му десен мигач и изчаквам за безопасна дистанция от дясно, а той нека си мига... Ако могат да му поникнат крила - нека мине над мен. tooth.gif

Това го казвам като препратка към казаното по-горе за по-бавните автомобили. И съм напълно съгласен и с двете страни на монетата - всеки човек има право да изпревари спрямо възможностите на автомобила си, но същевременно е длъжен да го направи максимално внимателно и съобразено с приближаващите го автомобили. Всъщност, за такива автомобили една изпреварваща маневра изисква още повече внимание на водача, за което поздравявам хората, които успяват да го направят "чисто" и без да притесяват никого. Не един или два пъти съм изчаквал такива автомобили, като обикновено пускам доста дистанция, за да не притеснявам човека, като си приказвам в колата "давай, братле, стъпи здраво" с усмивка. Жената все ми се смее. :whistle:

Без значение колко бързо караш, винаги има някой по-бърз от теб, това е като някакъв природен закон.
От този, който се движи по-бързо, обаче, зависи и неговата, и твоята безопасност. Ако вижда от далеч, че те настига, и то бързо, веднага трябва да вдигне крака от газта. Нито той ще набива спирачки, нито ти ще се притесниш, нито ще се навре в теб, нито ще създаде опасност, нито ще ти мига... И когато се прибереш, може да продължи по пътя си. Виждал съм и такива шофьори на висок клас автомобили, които изчакват от дистанция да се прибера и след това преминават. За съжаление, щом такива водачи ми правят силно впечатление, си давам сметка защо е така - защото са рядкост. Повечето са от онзи тип, които много искат да им поникнат крила. Още по-страшното е когато настигнат автомобил, който не се движи със 140 км/ч, а със 110-120км/ч, защото толкова им позволява автомобилът. Става ми жал за човека от предната кола като видя джигита, залепен на 20 см. от бронята му, и мига ли, мига... Откровено се ядосвам на такъв тиш шофиране.
У нас това създава впечатление, че който се движи по ограничението, е "джигит" с дебел врат, който грам не разбира от безопасност и е рисков шофьор. Това е така заради силните автомобили в ръцете на силно нетолерантни водачи.
2005 Toyota Avensis T25 Estate - 2.0, 1CD-FTV powerplant
"Щастието ни зависи от нас самите."
- Аристотел

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от slowtraveler » 01 Авг 2016 08:30

Има и още един фактор - преди доста години ми се наложи наистина бързо прибиране по магистралата от Търговище до Варна (трябваше бързо да закарам сина до болница, че бе вдигнал температура над 40С)... Вярно, тогава имаше и сняг, магистралата - недобре почистена, та народа караше по-внимателно, ама си святках на воля - току някой реши да изпреварва с 1км/ч разлика...
Това - във връзка, че разликата в менталното състояние на хората по пътя може да е много различно - някой под стрес, а друг - тръгнал на почивка и се е отпуснал така, че не му пука дали друг бърза поради някаква причина 'ами той ще чака - аз не бързам'... Което също не е колегиално...
Горното твърдо не е в защита на малоумните бързаци... Просто понякога наистина има нужда от дадено действие...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2639
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 253 пъти
Получена  благодарност: 114 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от WoLF » 01 Авг 2016 10:08

Така е! Като по-неопитен шофьор се смеех и/или чудих на действията на колегите си на пътя, но с времето сам попадах в същите ситуации и някой като мен ми се е чудил и смял. Просто с времето разбираш, че и ти може да си на неговото място утре и колегиалното отношение е гаранцията да се разминете безпроблемно и всеки да стигне, където е тръгнал и когато трябва...

А по темата - Редовно пътувах Хемус и Тракия и на втората определено имаше места(понамаляха), където лявата лента е единствената разумна алтернатива ако искаш да караш близо до ограничението. Покрай Пазарджик беше ужас, а след Стара Загора толкова беше пропаднало от ТИР-ове, че няма нужда от волана - колата сама си кара в коловозите bash.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4290
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от BOz » 01 Авг 2016 11:46

Какво толкова се оплаквате от разни коловози.
Преди няколко години с една Алфа между Шумен и Варна изкривих 4 джанти, срязах 2 гуми и ключалката на багажника ми изпусна и той се отвори. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
iovkito
Мнения: 2839
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Безопасна скорост по нашите магистрали

Мнение от iovkito » 01 Авг 2016 11:57

Мисля си , че знам през какво си минал. Точно тогава заобиколих този трап и нацелих друг - в него изкривих само 2 джанти. Пред мен се движеше фиат брава и само като видях , че пропада в нещо бездънно , успях да свия наляво и да не си изпотроша тотално колата. И двамата спряхме на ОМВ-то , 4-те му джанти бяха с квадратна форма. Един тираджия ми даде чук и си изправих задната джанта , защото гумата не беше изпуснала . Сложих я на мястото на предната , а отзад сложих патерицата. В София ми ги оправиха и двете и общо взето се отървах леко.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: pminev и 72 госта