Лизинг с остатъчна стойност

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Trigeminus
Регистриран: 10 авг 2016 10:33

Мнениеот Trigeminus » 16 окт 2016 18:12

Извинете ме ако има подобна тема , но имам конкретно запитване :) !
Да си представим ,че имаме следния лизинг :
30000лв е автомобила , аз давам 35% първоначална вноска ,която е ок 10500лв и остатъчната стойност да речем също да е 35% =10500. А месечните вноски за 60 месеца са по 172лв .
С такава голяма ост. стойност се предполага ,че ще има лимит от ок 15000км годишно .
Та въпросът ми е : След изтичането на лизинга , когато настъпи времето за връчване на ост.стойност , възможно ли е да не я заплащам , а да им върна автомобила и по този начин той да върши работата на нова първоначална вноска и закупуването на нов модел ??
Извинявам се ако въпросът ми е глупав!! :)
Поздрави!

Потребителски аватар
TATI
Регистриран: 02 авг 2005 11:54
Контакти:

Мнениеот TATI » 16 окт 2016 18:31

Това може да ти го каже лизинговата компания. Тя е тази, която диктува правилата.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 16 окт 2016 21:40

Това, за което говориш прилича на оперативен лизинг, така, че уточни дали точно това имаш предвид...
Ако варианта го мислиш за лична употреба, ми се струва че няма да стане - т.е. няма да ти е изгодна такава схема (да, оперативният лизинг е само за служебни автомобили, но може да измислиш нещо ако много ти се иска така)...
Защото да, застрахователя ще приеме автомобила по 'цена' остатъчна стойност като задатък за нов автомобил...
Ама ако им платиш остатъчната стойност и сам продадеш автомобила, може да излезеш с няколко хиляди отгоре.
Например да го продадеш за 16-17х.лв и така първоначалната ти вноска за нов автомобил ще ти е с едни 50% по-голяма... Като пример - преди време автомобил, току-що платен като остатъчна стойност около 10х.лв си бе съвсем нормално застрахован за 80х.лв, като спокойно би могъл да бъде продаден за такава цена..

А ако имаш предвид обикновен финансов лизинг, то трябва да си луд да им дадеш за такава стойност автомобила като задатък. Обикновено ти го оценяват ако искаш да им го оставиш, но оценката логично е занижена, за да могат да си сложат своята надценка...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 16 окт 2016 22:54

Trigeminus написа:...давам 35% първоначална вноска ,която е ок 10500лв и остатъчната стойност да речем също да е 35% =10500...
Проста математика - при това което предлагаш се 'губят' едни 10500лв. Схемата която говориш се нарича PCP (Personal Contract Purchase) в UK. При нея, когато връщаш колата се взема РАЗЛИКАТА между стойността на автомобила на която дилъра го изкупува от теб и остатъчната стойност от договора (в твоя случай 10500лв) и това се взема като първоначална вноска. Би било много хубаво ако тази разлика е достатъчна за тлъста първоначална вноска, но сам разбираш че това е невъзможно. Обикновено реалната цена (продажна) на автомобила е с няколко хиляди по-висока от остатъчната стойност, но никога двойна.
Може пък в България да е различно.. :D

Trigeminus
Регистриран: 10 авг 2016 10:33

Мнениеот Trigeminus » 17 окт 2016 07:25

Благодаря Ви за бързите отговори ! bow.gif

Върни се в “Общи теми”