Избор на семеен автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от spiridoncho » 22 Сеп 2017 11:59

sstefan написа: Спиридончо...от къде да започна. Според теб с 3 дизела дали пътувам на кратки отсечки? Карането на вътрешен въздух само теб може и да те замайва/омайва,но досега не съм чул някой да се е оплакъл или разконцентрирал?
Относно обонянието-лекар ли сте,врачка....не става ясно.
Въздуха в София само от гадните дизели ли е такъв? Само на нафта ли мирише по пътищата? Няма прах,няма бай мангал с каруца и миризлив кон? Няма боклуци по улиците и тротоарите...
Сигурно четеш и П. Коелю,щом толкова често ходиш по моловете и се разхождаш по паркингите там? Аз нямам потребност от всекидневния шопинг...
И не разбрах кой те пита за миризливите дизели и какво общо има с темата?
Искаш да си компетентен по всичко,няма лошо....ама трябва и акъл,мозък. Ама той се развива от ранна детска възраст,после закърнява.

И последно-издай тайната за твоята еко,меко,гига,хипер екологична и не смръдлива кола.
Това твоето го превърна на лична нападка, не усещаш ли? Това колко пътуваш с твоите три дизела мен не ме е*е. Прочети малко литература щом си по акъл от мене и имаш повече мозък, за влиянието на понижено количество кислород във въздуха, и какви са ефектите(азотни окиси и CO няма да ги коментирам). Не мисля, че съм казал нещо грешно. Пък за въздуха в София като цяло не съм казал нищо, че въобще да коментираш колко боклук горят мангалите. Това някак звучи празно и безпомощно оправдание в защита на нещо. Говорех за смрадта в Мола, а това е съвсем друга тема. И да, подкрепих мнение на batececo за смрадта, а не съм изразил мнение 'щото някой ме е питал! Поне се аргументирам, а такива специалисти и разбирачи като теб го обръщат на нападки защото така или иначе нищо друго не могат да кажат в защита на любимите си дизелачета. Аз поне не съм седнал да защитавам така бензина, защото и той бълва яко какво ли друго не. Бензина бълва токсини, а дизела канцерогенни в-ва. Ясно ли ти стана сега защо не защитавам бензина така както защотниците на дизела.
Какво чета не е твоя работа, а в мола и по барове ходя за да си харча парите по ку*ви, и това не е твоя работа с какво си уплътнявам времето! Всеки си има мераци и желания и си ги задоволява по някакъв начин.
Това колко мозък имам и дали е закърнял също не те касае! Самото ти изречение някак стои в нищото и няма общо с темата, нито с обсъжданото. Или понеже си достатъчно некомпетентен и няма друго какво да кажеш, почваш да ръсиш лични нападки. Малко нефелно ми идва всичко. Това колко съм некомпетентен и дали мозъка ми е закърнял ги интересува единствено близките ми и тези които ми плащат. Компренде?

Каква тайна искаш да издам за моята меко,гига,хипер екологична и не смръдлива кола(умишлено пропуснах еко, защото е направилно човек да повтаря една и съща дума няколко пъти в изречения)? Първо ще ти кажа, че нямам такава и това не е тайна. Второ за да ми стане по-несмръдлива колата спрях да я карам често. Взех си друга подлежаща на екофициране и похарчих над 2к лв за да и вдигна евронормата, за да дишаме една идея по чист въздух. Интересно е обаче ти каква инвестиция направи?
Сега можеш да продължиш да тролиш на воля. Но за всеки твой пост в който усетя лична нападка срещу член от форума, ще ти оставям по един негативен рейтинг. Имай уважение и толерантност към останалите. Можеш да противоречиш, да критикуваш, да спориш и още куп други неща. Хората са различни и имат различно мнение и разбиране. Но да обиждаш малко не е редно. Или това го правиш защото ти е бедна "граматиката", и ти се налага да избиеш някой друг комплекс.

П.П. Преди да се разрастне темата в спор прочете ли ми първите мнения? Почти съм сигурен, че не си. Защото идеята ми беше да не ги хвалят яко дизелите при положение, че не са повече от бензина. То и обратното е в сила. До тук 1-2 ма без да цитирам, карат относително нови дизели, не са пристрастни, и са си взели дизели не заради разхода, а заради някакви техни нужди и другите предимства на дизела. И от тях не видях едно сектантско мнение - евала за което. И по рано го казах, че човек трябва да е обективен, а не да изкривява нещата щото така го кефи.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от BOz » 22 Сеп 2017 12:18

spiridoncho, защо така се палиш не мога да разбера?
Аз лично виждам във всичките ти мнения пристрастност към бензина и то недвусмислено.
Както казах общата миризма в подземието не идва от дизела, ама ти не та не, от него е. Чак дънките ти се омирисвали, че чак и жена ти познавала след това че си бил чистил колата. Това ако не е измислено и пристрастно мнение против дизела, то аз лично не виждам какво е.
И един леко отклоняващ въпрос - ти какво правиш в мол-а в подземния паркинг, с твоята еко-завишена кола, като изрично е забранено да влизаш точно с нея?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Toyota Yarispz
Мнения: 186
Регистриран на: 20 Яну 2015 00:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Избор на семеен автомобил

Мнение от Toyota Yarispz » 22 Сеп 2017 12:58

Колеги успокойте топката, не сме във форума на аутомедия и да се джафкаме с фолкфаген феновете tooth.gif . Двата типа двигатели имат плюсове и минуси въпроса е човек да е наясно за какво му трябва автомобила и на базата на достатъчно информация да си подбере по-подходящия,така да се каже да направи информиран избор! Изобщо не коментирам гробниците които незнайно по какви правила и закони законно са в движение :censored: .
tooth.gif Toyota

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от spiridoncho » 22 Сеп 2017 13:06

BOz написа: .........
BOz, ако те обидя няма ли да запалиш? В мола ходя с дизелака. И аз спомагам за миризмите там и не го отричам sad.gif . Много ясно, че ще звуча пристрастно след като се опитвам да оборя нещо, затова и няколко пъти това написах, че нямам нищо против дизелите.Но сектантски изказвания ме провокират. И двата начина на работа на машините си имат своето обаяние. Даже по рано написах, че зимно време като е студено и си паля дизела сутрин, изпитвам едно вътрешно удовлетворение. Не, че няма да запали, ами заради всички истории за затруднено палене на дизела. Самия звук на мотора също кефи (поне мен де). На бензинката какво да и се кефя как пали. На последните генереции дизели(след 2010) ауспусите им са чисти и светят, и за разлика дори от новите бензинки нямат никакъв аромат. И така ще е докато са им изправни системите за екология. Както споменах, в сервиза до офиса, постоянно пристигат коли на стойност доста по-висока от тази на чисто нов Avensis D4D. И тези коли усмърдяват целия район всяка сутрин. Наистина дошли са с проблем, но не за да се оправи и да не пуши, ами за да се шунтират "спирачките" и колата да се отпуши и да върви повече. Никой не дава пари за да си оправи екологията. Да чистят DPF-и в сервиза не съм ги виждал от поне 2 години. И тогава се кефя, как с моята дизелова трошка на 100 години, съм по-екологичен от тия коли дето струват по над 100 бона на старо.
За моят дизел, за 3 години някъде дадох към 3.5к лв за ремонти, и то все за неща дето ме дразнят. А можех да си го карам пушещ и смърдящ, той нали пак си върви. И като се изтрелям някъде, да прави черна завеса и хората зад мен да ме псуват. По нагоре описах защо сутрин се вмирисвах на недоизгоряло гориво и проблема го отстраних. Сега този ефект го няма, но миризмата която се генерираше наподобява тази в задръстването в The Mall(подчертавам вечер). Но и не отричам, че там мирише и на куп други гадости които се усещат и през деня и нямат общо с дизела.
Ако си намеря читав дизел пак ще си взема. Мощността която предлага и разхода който прави са просто чудесни. Това разбира се ако ще се въртят километри. Ако бях голям противник на дизела щях ли въобще да имам дизел?
Ако в темата се защитаваше яростно бензина сигурно щяхте да ме обвините, че съм фен на дизела. Отдавна съм се отказал да робувам на Марки и подобни, защото не е икономически изгодно. Иначе щях да имам I-shit, да карам BMW и още куп подобни.
п.с. Нищо от написаното не е измислено, и мога да го докажа (дори и вмирисаните сутрин дрехи). Срещу определена сума мога да възстанова проблема и да поканя невярващите да ми помиришат дънките tooth.gif .
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от slowtraveler » 22 Сеп 2017 15:26

За първи път съм съгласен със spiridoncho, и с Toyota Yarispz, :whistle: :thumbsup: tooth.gif
Няма смисъл да се спори 'бензинът ли е по-добър или нафтата'... В зависимост от начина на експлоатация е напълно възможно при дадени условия единият избор да е по-добрият, а в други - другият избор...
Затова и не поддържам 'абсолютни' твърдения от рода 'само това е правилното гориво'...
Както многократно съм давал за пример - трактор и Ф1... Кое е по-добрият избор? Ами ако само това е въпросът - може да си спорим колкото си искаме... Безрезултатно...
Защото единият ще си мисли за пистата, и логично ще твърди, че Ф1 е правилният избор (и ще е прав), но другият може да си мисли за полето, твърдейки, че единствено трактора е правилният избор... И той също ще е прав...
Затова и трябва да се разглеждат мненията само в конкретния контекст...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от BOz » 22 Сеп 2017 15:40

spiridoncho написа: Срещу определена сума мога да възстанова проблема и да поканя невярващите да ми помиришат дънките tooth.gif .
Каква е сумата?
И второ - какъв е бил конкретния проблем, че дрехите ти се омирисвали? И предполагам няма да ги набуташ в ауспуха, за да си докажеш тезата, а просто ще си обикаляш около колата, за да чистиш снега, както написа.
Правил съм много строшени дизели, като един от последните фрапантни случаи се изразяваше в това, че като му подадох газ, от сажди монитора на диагностичния ми компютър почерня, защото се покри целия със сажди за едно (буквално) изфорсиране, като бях вътре в колата на шофьорската седалка. Е, вярно имаше и вятър, ама да не изпадаме в подробности. Друг случай - за няма и една минута в гаража започваш да ревеш като малко дете от неизгоряла нафта. Ама дори при такива крайности дрехите няма шанс да се умиришат така, че чак жената да познае, че съм правил такъв автомобил.
За това ти казвам, че това е измислица, което си написал, за да извъртиш или подсилиш тезата ти за гадната миризма.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
spiridoncho
Мнения: 335
Регистриран на: 16 Юли 2016 12:07
Местоположение: София

Избор на семеен автомобил

Мнение от spiridoncho » 22 Сеп 2017 15:53

Първо, по-нагоре съм написал какъв е бил проблема и не е нужно да повтарям за непрочелите. Второ, за хората с предрасъдъци цената е без значение, защото са способни да кажат на черното бяло! С една дума - Whatever, или казано на български "Има ли смисъл, след като няма значение". Добре, че още не е измислен уред "Смрадомер", иначе и гетата щяха да бъдат затворени отдавна.
Последно промяна от spiridoncho на 22 Сеп 2017 17:11, променено общо 1 път.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

ТТодоров
Мнения: 194
Регистриран на: 09 Авг 2016 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 36 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от ТТодоров » 22 Сеп 2017 16:38

slowtraveler написа: Затова и трябва да се разглеждат мненията само в конкретния контекст...
true

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Избор на семеен автомобил

Мнение от nowyaris » 22 Сеп 2017 21:04

:D :D :D .Да се върнем на темата за избор на семейна кола,а? Важи единствено и само правилото на баба ми - "Кола и жена са на късмет,синко.А мъж и куче-както ги научиш,дъще".Тва е истината.
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
krasengn
Мнения: 1303
Регистриран на: 19 Мар 2016 00:11
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Избор на семеен автомобил

Мнение от krasengn » 24 Сеп 2017 00:24

nowyaris написа: :D :D :D .Да се върнем на темата за избор на семейна кола,а? Важи единствено и само правилото на баба ми - "Кола и жена са на късмет,синко.А мъж и куче-както ги научиш,дъще".Тва е истината.
Тоест, съпругата може да научи мъжа си на това-онова и той става по-добър? С други думи мъжа се поддава на обучение? А жената не? Такава си остава каквато си я взел? Не се ъпдейтва?
Polski Fiat 125p (1980) --> VW Passat 1.8 RP (1990) --> Toyota Corolla Hatch 1.4 D-4D MMT (2005)

baba_metca
Мнения: 587
Регистриран на: 28 Апр 2009 07:55
Местоположение: София и Пазарджик

Избор на семеен автомобил

Мнение от baba_metca » 25 Сеп 2017 09:59

Семейния автомобил наистина си е натоварен, но ако се кара основно в града и то по около 8000км на година общо не виждам чак какво гориво ще се спести не повече от 150лв на година от към гориво и то ако в най-добрия случай.

tymypa
Мнения: 29
Регистриран на: 09 Апр 2014 23:02
Местоположение: София
Автомобил: Версо 1.8 147к.с.

Избор на семеен автомобил

Мнение от tymypa » 13 Окт 2017 23:49

Карах преди бензинка на газ 5 години никакви проблеми и после се почна едно след друго да се сменят неща. Сега карам дизел и поради прибързване уцелих куцото та вече съм се вътрил много с тоя дизел и проблемите не свършват и са все скъпо струващи. Много си зависи от конкретния екземпляр. Ако бях продал бензинката преди 5тата година щях да кажа ебаси това е най-здравата кола и следващия който я купи да каже пък - това е ебаси трошляка. И двете си имат плюсове и минуси и всеки трябва да си прецени според нуждите какво го устройва. Дизела ми хареса, че потегля много по лесно направо сам си тръгва харесва ми и динамиката и разхода. Бензина ми хареса по-евтината поддръжка и лесно палене зимата (всички знаем колко е готина нафтата в БГ).
Та да си дойда но основното, че се отплеснах докато изчета темата :D Да не отварям нова тема имам няколко конкретни въпроса за 2 модела (понеже реших, че ще сменя дизеловата кола защото след толкова набити пари сега има още 3 скъпо струващи ремонта и просто нямам нерви, а и майсторите са от зле по-зле за конкретния модел - хич не му разбират) Та реших да си се върна на бензин отново с оглед на това, че на година за момента изминавам между 8 и 10 хиляди км. и не ми се занимава отново с евентуални дизелови проблеми. Моделите на които се спрях са както при авторката на темата. Авенсис и Корола Версо. И двете ще ми вършат работа от към място (авенсиса ще е комби). Това което ме интересува е просвета на двете коли коя е по висока (предполагам версото?) Спрял съм се и за двете коли на 1.8 двигателите 129к.с. с верига ли са и при двата автомобила и до колко са надеждни? Също така ме интересува автоматиците дали са надеждни и колко би струвал един евентуален ремонт на автомата? Общо взето писна ми да седя по сервизите и търся нещо по-надеждно tongue.gif Верси или Авенсис ще реша според зависи кой е по запазен при огледите и което ми допадне повече при тест драйва.

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от gimara » 14 Окт 2017 10:00

tymypa написа: Спрял съм се и за двете коли на 1.8 двигателите 129к.с. с верига ли са и при двата автомобила и до колко са надеждни?
Колега, толкова много е изписано по въпроса във форума, че може и книга да се издаде, ако някой се наеме да систематезира мненията.

Аватар
krasengn
Мнения: 1303
Регистриран на: 19 Мар 2016 00:11
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Избор на семеен автомобил

Мнение от krasengn » 31 Дек 2017 00:11

Приятел иска да си купи комби дизел след 2004. Бюджета е до 6 000 левa. Не е важна визията на колата - живее с родителите си и е на 43г. Досега караше Сеат 1995г. Сега се оглежда за Киа Сийд https://www.mobile.bg/11403378672631684 Почти го разубедих за Рено Меган. Убеждавам го за Корола Е12, но му е скъпа. Някакви други идеи?
Polski Fiat 125p (1980) --> VW Passat 1.8 RP (1990) --> Toyota Corolla Hatch 1.4 D-4D MMT (2005)

Karaboev
Мнения: 64
Регистриран на: 09 Дек 2017 07:55
Местоположение: Велико Търново

Избор на семеен автомобил

Мнение от Karaboev » 31 Дек 2017 08:56

Колега аз работя в Кия Моторс Велико Търново, разбира се карам и Авенсис, относно Сиида който е в линка по горе мога да кажа само че е много "прост" и евтин за подръжка автомобил. Ако обаче сравня с Авенсиса който карам 2.0d4d 116к.с, мога да кажа че Тойотата го превъзхожда по всички параметри, по добра возия на първо място и въпреки че са с еднакви коне динамиката е по добра при Авенсиса, единствено е по скъпа за подръжка Тойотата която и да е тя. Бих заложил на Корола Версо 2 ако ще е семейна кола пак дизел разбира се. За Рено дума да не става, другия вариянт за здрав семеен автомобил е VW sharan след 2001г пак е с просто окачване като на голф 4 и изключително икономичен и практичен. Имам го доста време планинар съм и събира много багаж с високи гуми е и по-проходим като джипка е.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: NNNikolov1983 и 57 госта