Слобяема преместваема къща-документи.

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
boyanmt
Регистриран: 15 яну 2018 21:01

Мнениеот boyanmt » 13 фев 2018 22:34

Привет,колеги!
Замислил съм да "инсталирам" сглобяема къща на ранчото ми.Ориентирал съм се към тип "преместваема" къщичка или фургон/контейнер.Заделил съм по този.проект към 15К,за площ не по-голяма от 30квадрата(стаичка за почивка и малък кухненски бокс. Гледам една фирма Топ Хаус предлага подобни,но ме интересувакакви специални документи се изискват за такъв нид построика,лежаща на бетонни блокчета,при положение че имам наториален акт,ПУП(не мисля да строя там),ток от "енергото" и вода от кладенец?
Общината или кметството дават "добро",и въобще има ли бягане по инстанции ?
Идеята е когато се отиде на ранчото,да имаш къде да седнеш,а ако удариш една ракия...и да легнеш?
Горещо приветствам всякакви идеи и съвети,линкове към фирми(стига това да не е в разрез с правилата на форума).
Благодаря Ви предварително!

aandonov
Регистриран: 16 ное 2017 17:55

Мнениеот aandonov » 14 фев 2018 06:43

Привет колега
Ако ще ти я прави фирма би трябвало да е с всички документи. Проекта за такъв тип къщи е някакъв стандартен около 500 лева защото се води временна постройка и не би трябвало да имаш много усложнения с инстанциите но мисля че за 15к можеш да си я направиш сам стига да имаш нужните знания. Брат ми си направи такава на село и мога да го поразпитам кое как е било. След като имаш прекаран ток и вода няма да е трудно. Прави се от дърво гипскартон и с мазилката отвън става перфектна
Toyota Yaris 1.0 2010
Toyota Yaris 1.0 2013

Потребителски аватар
e 10
Регистриран: 10 мар 2015 10:44

Мнениеот e 10 » 14 фев 2018 09:31

Щом къщата не е трайно прикрепена към терена, може да се постави с разрешение от общината за поставяне на преместваем обект.
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г.

Потребителски аватар
boyanmt

Мнениеот boyanmt » 14 фев 2018 16:22

aandonov написа:Източник Привет колега
Ако ще ти я прави фирма би трябвало да е с всички документи. Проекта за такъв тип къщи е някакъв стандартен около 500 лева защото се води временна постройка и не би трябвало да имаш много усложнения с инстанциите но мисля че за 15к можеш да си я направиш сам стига да имаш нужните знания. Брат ми си направи такава на село и мога да го поразпитам кое как е било. След като имаш прекаран ток и вода няма да е трудно. Прави се от дърво гипскартон и с мазилката отвън става перфектна

Здравей,колега!
Благодаря предварително за инфото от брат Ви!

Потребителски аватар
boyanmt

Мнениеот boyanmt » 14 фев 2018 16:25

e 10 написа:Източник Щом къщата не е трайно прикрепена към терена, може да се постави с разрешение от общината за поставяне на преместваем обект.

Аз по скица имам някаква паянтова постройка в мястото,която е съществувала преди да закупя имота.Дали не може да се използва за основание?

Потребителски аватар
e 10
Регистриран: 10 мар 2015 10:44

Мнениеот e 10 » 14 фев 2018 16:43

Ако фигурира постройка върху скицата, изграждането на сглобяема къща трябва да съвпада със застроеното петно и тогава може да се води като ремонт на постройката:
Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишен текст на чл. 151, изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) Не се изисква разрешение за строеж за:
1. текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации;
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г.

Потребителски аватар
mfandakov
Регистриран: 20 апр 2015 21:00

Мнениеот mfandakov » 14 фев 2018 16:45

Може ако не се обадят съседите,изобщо в България всичко става ако не се обадят комшиите. :D
Иначе правно това няма как да стане,всяко нещо стъпило на земята си иска проект. :thumbsup:
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

Потребителски аватар
boyanmt

Мнениеот boyanmt » 14 фев 2018 17:12

mfandakov написа:Източник Може ако не се обадят съседите,изобщо в България всичко става ако не се обадят комшиите. :D
Иначе правно това няма как да стане,всяко нещо стъпило на земята си иска проект. :thumbsup:

Мдааа,а съседите са.. guns.gif

Потребителски аватар
mfandakov
Регистриран: 20 апр 2015 21:00

Мнениеот mfandakov » 14 фев 2018 17:14

Можеш да им пратиш килъри tooth.gif ,и да черпиш после за идеята тук. punk.gif
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

Потребителски аватар
boyanmt

Мнениеот boyanmt » 14 фев 2018 17:20

e 10 написа:Източник Ако фигурира постройка върху скицата, изграждането на сглобяема къща трябва да съвпада със застроеното петно и тогава може да се води като ремонт на постройката:
Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишен текст на чл. 151, изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) Не се изисква разрешение за строеж за:
1. текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации;

Значи,в случая трябва да извикам геодезист,който ще нанесе точките на съществувалата паянтова постройка,и после ще ридя дали мястото(положението) ме устройва.
mfandakov написа:Източник Можеш да им пратиш килъри tooth.gif ,и да черпиш после за идеята тук. punk.gif

Някой вече ги е "минавал".Нещо вътрешно ми подсказва,че май ще има голяма бюрократична спънка,свързана с висене по опашки и институции.Жената утре ще пита Кварталния архитект.Да видим какво ще каже.

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 15 фев 2018 06:50

Няма какво да го пита.Направо да се разберат за какви пари става дума,той после архитекта си знае работата - никъде няма да висиш или да чакаш.За две-три седмици ще подготви всички нужни документи.
ПП.Комшиите да го духат...... . После ще станете приятели :D
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Потребителски аватар
boyanmt

Мнениеот boyanmt » 15 фев 2018 09:17

nowyaris написа:Източник Няма какво да го пита.Направо да се разберат за какви пари става дума,той после архитекта си знае работата - никъде няма да висиш или да чакаш.За две-три седмици ще подготви всички нужни документи.
ПП.Комшиите да го духат...... . После ще станете приятели :D

Да,предполага се че знае,но ако не се запозная с изискванията,е те тогава може да ми начисли "бонус"услуги.Все пак сме в БГ.При комшиите...темата е болна,и да го духат..и да не го,се тая,брат!

aandonov
Регистриран: 16 ное 2017 17:55

Мнениеот aandonov » 15 фев 2018 09:36

boyanmt говорих с брат ми и каза че най удачния ти вариант е да отидеш и да се консултираш с адвокат и ако те устройва хонорара му го наемай да действа защото има бягане по разни инстанции и енергота и ВиК са с проекти. Ако искаш всичко да ти е наред и дето са вика да спиш спокойно това е начина :)
Другия ти вариант е да си близък с комшиите и да нямаш спънки от тяхна страна и да го правиш ей така но не е препоръчително
Toyota Yaris 1.0 2010
Toyota Yaris 1.0 2013

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 15 фев 2018 13:35

Така или иначе без шефа на общински отдел архитектура няма да се мине.Таксата по-добре сам да я дадеш,отколкото той да ти я иска.Уверявам те,че "бонус услугите" си струват и в последствие водят до значително намаляване на последващите разходи.
И наистина е по-добре да пратиш жената :thumbsup: .
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Потребителски аватар
peterhr
Регистриран: 31 яну 2007 12:24
Контакти:

Мнениеот peterhr » 15 фев 2018 21:27

Виж какви документи има за "старата" постройка в имота. Провери скици в общината.
Като купува имота в нотариалния акт пише ли нещо за постройка?

Пишеш вода от кладенец. Ако нямаш вода и канал, то и за една септична яма ще ти искат документи.

Но като цяло ако съседите правят проблеми е трудно и даже е по-добре да смениш парцела (т.е. съседите).
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Върни се в “Off Topic”