Интересни факти за ГРАМОТНОСТТА

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
Raya
Регистриран: 10 апр 2009 12:17

Мнениеот Raya » 20 юли 2011 15:46

Забелязах буквичката :). Това е простително когато бързаш и пишеш разговорно в чат, сайт. Но когато седнеш да пишеш текст за обществено достояние, човек освен да го формулира културно, трябва да го препрочете, трябва да си провери грешките, ако се съмнява. Но като гледам журналистите как пишат, вече няма на какво да се чудим.
....--Celica 1.8_00г--Avensis 1.6_00г--Avensis 1.8_05г--....

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 21 юли 2011 20:05

Ако всички пишем вярно,грамотно и разбрано редактори и модератори ще умрат от скука /и от глад/.То пълно щастие и пълна грамотност няма.Никъде.

Потребителски аватар
Bass_Man
Регистриран: 15 сеп 2007 20:38

Мнениеот Bass_Man » 21 юли 2011 20:44

zi_zi_top написа:Изместваш темата. Придържай се към основната мисъл.

По-скоро ти се опитваш да създадеш имагинерна реалност , която всички ние много добре знаем , че не съществува !!! Съвсем случайно имам доста добро впечатление върху болниците в БГ и грамотността на персонала в тях . Та за това те карам да кажеш къде е тази перла на интелекта в БГ но явно те е страх от саморазправа biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .

ПС:
Би ли ми обяснил какво е това твое желание да обясняваш на другите колко са неграмотни и да мрънкаш непрекъснато ?

Ако се чудите защо сме на това дередже това е точно заради такива безпомощни опити за промяна на нещо . Които са супер , гига , мега характерни за псевдо грамотни хора на възраст между 30 и 60 години !

Разбираш ли , че подобни теми с нищо не помагат ?

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 21 юли 2011 21:44

Bass_Man написа:...Та за това те карам да кажеш къде е тази перла на интелекта в БГ но явно те е страх от саморазправа biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .

Ни най-малко не се страхувам и имам сериозни основания за това!
Намесването на институция, на която аз не съм официален юридически представител е неетично и незаконно.
Първо ти бях пратил отговор на ЛС (както ти направи), но после го изтрих преди да си го прочел, защото съобразих горните причини. Във форума не съм лекар, а фен на Тойота и това къде работя няма нищо общо.

Bass_Man написа:...Ако се чудите защо сме на това дередже това е точно заради такива безпомощни опити за промяна на нещо . Които са супер , гига , мега характерни за псевдо грамотни хора на възраст между 30 и 60 години !
Разбираш ли , че подобни теми с нищо не помагат ?

Тук си прав и повече няма да се опитвам да ограмотявам и да будя никого. :thumbsup:

П.П Да не се опитваш да ме плашиш с тези въпроси? cool.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Мнениеот Kiki » 21 юли 2011 22:32

На всеки може да се случи да изяде някоя буквичка когато е гладен. smile.gif
Лошото е, когато човек е хронично гладен. biggrin.gif
Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385
http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

Потребителски аватар
Bass_Man

Мнениеот Bass_Man » 21 юли 2011 23:04

Или за да сме в тон с темата да кажем ненаяден ? :whistle:

baba_metca
Регистриран: 28 апр 2009 07:55

Мнениеот baba_metca » 22 юли 2011 10:33

martod написа:...
Иначе резон има, ама проблема е, че тези които пишат неграмотно, в повечето случаи си мислят, че пишат правилно .

Тук си много прав и аз без много да се срамя, ще кажа, че и аз съм от тези хора. И имам голямото желание да се поправя, за това и не се сърдя като ме поправят, а гледам да научавам. Споменато бе и 10-12г. училище, но мисля, че всеки знае на какво ниво е училището в България и как всъщност не само училището(като система на обучение) е важно, а и Учителя на когото ще попаднеш. Аз не веднъж съм казвал, че овцете се управляват лесно. Малко кучета, тояга и готово, дори не изисква и много умения, нещо да ги учиш, команди. Те не са от най-умните животни и така е по-лесно. Много лесно ги "насочваш" в правилната за теб насока и те си слушкат и правят всичко.

Важно е и как се пише по вестниците и списанията. Те са основен източник на четиво след книгите, а в днешно време има много млади, които наблягат на тях. Да не говорим и за рекламите по телевизиите. За пример ще дам горивото на ЕКО - "95 EKONOMY". Сега това нито е на английски, нито на български. Вярно, че е по-скоро наименование, ама е твърде близо до самите думи и когато се пуска по телевизиите в най-гледаните часове, се набива и хората после грешат. И това важи за всички реклами.

Да не говорим и за използването на термините и ме-кането където трябва и не трябва. Най-много ме дразни използването на термина "цифра" или "цифри", когато всъщност става въпрос за числа. За пример извадка от сайта на Тойота "Мощността на двигателя е 136к.с., а ускорението от 0 до 100км/ч е 10,4сек. - цифрите говорят сами за динамиката на автомобила.". Сега цифри много, ама сами по себеси не говорят нищо, числата обаче може и да ти проговорят. На мен ми е ясно какво искат да кажат, ама едно малко дете може и да се зачуди, а впоследсвтие да го запомни грешно. Цифрите са само 10, от 0 до 9 и от тях се съставят числа. Както буквите в българската азбука са 30, от А до Я и от тях се съставят думи.

Това, че не живеем в страната на чудесата, не означава, че не трябва да се борим за същата. Лошите навици доста бързо набират скорост, дали защото са модерни, интересни, смешни или нещо друго, но е факт.

Най-важното е това
martod написа:...
Иначе резон има, ама проблема е, че тези които пишат неграмотно, в повечето случаи си мислят, че пишат правилно .

Ако някой не ги поправи тези хора, те няма от къде да разберат, че грешат.

Потребителски аватар
Bass_Man

Мнениеот Bass_Man » 22 юли 2011 13:14

Така е ! Всеки знае на какво ниво са ни училищата , болниците и всичко останало !!! Но хора , като Зизи и Слоу се опитват да ни втълпят , че разбираш ли единия бил много грамотен понеже е вишист , а пък на другия в болницата всички са абсолютни отличници и супер културни и грамотни !
А както всички знаем благодарение на наше училище или университет никой не е постигнал нищо !!! Ако някой е постигнал нещо то е благодарение единствено и само на неговото желание и потенциал ! Всичко останало са пълни глупости ! А училищата само могат да ти дадат една тапия , която да ти послужи пред други по-големи неграмотници . За това всеки трябва да си погледне в къщичката и да си възпита децата , а не да лежи на форумите , училищата или европа да го оправят !

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 22 юли 2011 16:31

Bass_Man написа:Така е! Всеки знае на какво ниво са ни училищата, болниците и всичко останало!!! ...
За това всеки трябва да си погледне в къщичката и да си възпита децата, а не да лежи на форумите, училищата или Европа да го оправят!

Какво правиш лично ти за да се промениш и да въздействаш на хората около себе си?
Как си представяш промяната и личния принос на всеки един от нас? Някакви идеи?!? cool.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.

Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 22 юли 2011 21:22

Тук май отново участваме в експеримент.Моля уточнете хонорара.Иначе Чичо да затвори темата,ако може разбира се.

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 22 юли 2011 23:53

На следващият линк можете да прочетете извънредно интересно интервю за образователната система във Финландия, която е на челно място по образованост на населението в ЕС.

http://www.euinside.eu/bg/faces/the-fin ... -a-country

Потребителски аватар
Dizzle
Регистриран: 22 дек 2009 15:58

Мнениеот Dizzle » 23 юли 2011 00:40

Да не се засягат софиянци, но тук за първи път видях официални писма и реклами от банки, енерго и т.н., наблъскани с правописни грешки. Как може да напишеш Света Троица с "й" (около 50% от случаите)? Една клиентка на приятелката ми дори спорила за правописа на горното. Същото явление масово се забелязва и тук във форума, надявам се заради грешка, а не незнание wacko.gif ... "провинций", "гаранций", "претенций" и т.н.
Toyota Auris 2007, 1.4 D4D
Lexus IS 250

Потребителски аватар
rudolf
Регистриран: 21 ное 2007 02:15
Контакти:

Мнениеот rudolf » 23 юли 2011 01:54

Dizzle написа:Да не се засягат софиянци,.

е ти засегна 1/3 от българския народ:)...в тези институции работят най-вече кореняци:)
бг не е малка държава ,всеки който има нужда да общува с грамотни хора ,при желание може да открие себеподобни без да е нужно д анатрапва грамотността си и да цъка кат пенсионер пред дискотека.

езика и писмеността са средство за изразяване на мисли. както мислите не могат да бъдат еднакви,така и граматиката ,езиците ,правописа на различните народи са различни,и въпреки това хората контактуват помежду си доста преди да са изучили в съвършенство другия език благодарение на способността си да разсъждават и адаптират.

за разлика от адаптивната личност която има голям спектър от възможности за комуникация,праволинейния човек бива объркан,затруднен и неефективен в среда различна от зазубрената му.

въпреки че затруднявам приятелите с които комуникирам с моята неграмотност,това никога не ми е било пречка да се разбера с хора с които имаме интерес да се разберем и беседваме за нещо което ни интересува, а за безсмисленото заяждане за правописа то практиката показва,че решил ли е някой да флуудва беседа с без мислени забележки,то той винаги ще си намери повод и причина без значение каква.

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 23 юли 2011 11:27

Правилно,ако можеш да броиш $$$$$$$$$$$$ вярно,може и да допускаш дребни грешки при писане.Те не са проблем в общуването.

Потребителски аватар
rudolf
Регистриран: 21 ное 2007 02:15
Контакти:

Мнениеот rudolf » 23 юли 2011 19:47

nowyaris написа:Правилно,ако можеш да броиш $$$$$$$$$$$$ вярно,може и да допускаш дребни грешки при писане.Те не са проблем в общуването.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1% ... 1%81%D1%82

докато проблема на българския език, на който разговарят 0.1% от населението на света и обогатява света основно с данъчни разпоредби, е дали да се сложи Й или И,сред хора беседващи за автомобили, то мисля че автомобилизма в бг- е на много ниско ниво happy.gif

лично за мен е много по неудобно човек да не знае английски или д ане може да борави с компютър. преимуществото на грамотността във възрожденската история на България,някак си е заличено от жаждата на човек към знания,а не към умения,каквото е да спазваш правопис и правоговор.

Върни се в “Off Topic”