Интересни факти за ГРАМОТНОСТТА

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 23 юли 2011 19:54

rudolf написа:
nowyaris написа:Правилно,ако можеш да броиш $$$$$$$$$$$$ вярно,може и да допускаш дребни грешки при писане.Те не са проблем в общуването.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1% ... 1%81%D1%82

докато проблема на българския език, на който разговарят 0.1% от населението на света и обогатява света основно с данъчни разпоредби, е дали да се сложи Й или И,сред хора беседващи за автомобили, то мисля че автомобилизма в бг- е на много ниско ниво happy.gif

лично за мен е много по неудобно човек да не знае английски или д ане може да борави с компютър. преимуществото на грамотността във възрожденската история на България,някак си е заличено от жаждата на човек към знания,а не към умения,каквото е да спазваш правопис и правоговор.

Извинявай Митко, но аз никога не съм сигурен в смисъла на това, което си написал. Би ли разяснил по-добре последното си мнение!
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 24 юли 2011 14:40

Тепърва ще берем плодовете на спада в авторитета на училищата...
През 90-те имаше един логичен ефект на отричане на това, на което ни учат поради промяна на 'направлението' на страната.
Което обаче рефлектира върху липса на дисциплина и съответно - убеждение в някои индивиди, че училището 'е длъжно да им налее мозък' без никакво старание от тяхна страна.
А в други индивиди - че училището е съвсем не необходима институция 'щото я и така си го знам'..
Образованието помага на този, който е заинтересован от него и който допълнително задава въпроси при обучението си. На циганите не знам да е помогнало, защото настройката им е съвсем негативна. И те спокойно могат да кажат, че няма никаква полза от него...

П.С. по някаква случайност последните седмици двама познати на около 50г, които досега бяха добре като реализация (добре платена работа, защото са работливи и съвестни) изведнъж изпищяха, че щели да останат без работа. Проблема, че нямат добро образование изведнъж лъсва, и сега имат сериозен проблем с бъдещето си...
За мен образованието е необходимо, но не достатъчно условие за реализация.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
rudolf
Регистриран: 21 ное 2007 02:15
Контакти:

Мнениеот rudolf » 24 юли 2011 15:37

slowtraveler написа:П.С. по някаква случайност последните седмици двама познати на около 50г, които досега бяха добре като реализация (добре платена работа, защото са работливи и съвестни) изведнъж изпищяха, че щели да останат без работа. Проблема, че нямат добро образование изведнъж лъсва, и сега имат сериозен проблем с бъдещето си...
За мен образованието е необходимо, но не достатъчно условие за реализация.

slo:когато за 1 работно място се борят 5 човека,,,,математически е невъзможно ,грамотността да назначи 3ма... и 5тима филолози да кандидатстват за склададжий,то никой няма да си назначи 5мата защото са грамотни.

липсата на грамотност не пречеше да се отварят работни места когато имаше свежи пари в обръщение.

всъщност има много типа грамотност,,едно е да бъркаш И и Й, докато упражняваш професия таксист, продавач,дърводелец или шлосер, съвсем различно е да не можеш да четеш и пишеш.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 24 юли 2011 17:08

Под 'грамотност' имах предвид образование...
Без значение дали образованието е получено в 'официално' учебно заведение, или добър стаж в добра фирма/при добър майстор....
rudolf, познатите ми се срещат със следните проблеми заради липса на високо 'официално' образование: с времето се повишиха изискванията за конкретните кадри. Преди не се изискваше специализирано образование, но в последните години се промениха задълженията и се поставиха изисквания за специализирано образование(става въпрос за моряци). При освобождаване от работа работодателя предпочита да си остави по-образованите кадри, които са се доказали с работата си, защото може да ги премества на други позиции.
Съответно ако ги уволнят, при търсенето на нова работа в повечето случаи по-доброто образование ти дава известно предимство - ориентир за работодателя е предишната история/опит, но и образованието.
Освен всичко друго по-доброто образование ти предоставя повече възможности за избор (можеш да кандидатстваш за позиции с изискване на конкретното образование, които са недостъпни за хора без образование)...

Потребителски аватар
mitkoa
Регистриран: 28 окт 2008 17:45
Контакти:

Мнениеот mitkoa » 24 юли 2011 18:10

Проблема не е в липсата на тапия, проблема е в качеството на образованието.Проблема не е, че никой не иска да следва, проблема е че всички искат да следват и че прекалено лесно се дипломират.
От наскоро излязлата статистика стана ясно, че всеки пети е с висше образование.Като махнем малцинствата - цигани и турци, които на 99% нямат никакво образование, ще се получи че всеки трети е с висше образование.Цигани и турци махам, защото едните се занимават основно със селско стопанство, а другите с кражби и просия.Ако махнем и пенсионерите, които убеден съм не са толкова "образовани" като процент, ще се получи че всеки втори е с висше образование.Та всеки втори, от младото и в работоспособна възраст население, иска и според тапията би трябвало да е икономист, адвокат, лекар и т.н....Кой ще произвежда продукти и услуги?Висшето образование в интервютата за работа не е толкова голям критерий вече.Защото, ако за една обява пуснат 300 човека автобиографии, то всичките ще са завършили университет.Дали СУ,УНСС или филиала в Сливен на старозагорски университет няма значение, защото реално всички ще са с тапии.Критерий ще е единствено ако се намесят чужди университети, тогава ще има тежест.Реално се набляга на езици, опит и сертификати.Ама не сертификати от филиала в Сливен, а международно признати сертификати.
Голям проблем за страната е и ще се изостря все повече изоставането на специализираните училища - електротехникуми, механотехникуми, строителни и т.н.Още от 90-те години те се наложиха единствено като местата, на които може да се изкара много лесно някакво средно образование без почти изобщо да се весваш там.Съответно нямат и истински кадри.Всеки учеше езици или математики.Сега също е така.
Имаш ли ги парите вече не е проблем да следваш, че и да завършиш.А относно грамотност, не мисля че се е променила кой знае колко с поколенията, просто повече хора имат необоснавани претенции, предвид многото университети и специалности и лесното им завършване, а и най-вече с масовото ползване на интернет гледаш писанията на десетки хиляди, на които преди време най-вероятно никога е нямало да видиш.

Потребителски аватар
Me4oKyX
Регистриран: 10 яну 2007 14:16
Контакти:

Мнениеот Me4oKyX » 24 юли 2011 18:26

Митко напълно прав, защото аз изкарах 5.40 на математиката на изпит на ВХВП, вече УХТ и ме нямаше дори на трето класиране laugh.gif Всичко по образуванието към днешна дата е пари пари и още пари.... дори не си струва да си хабя нервите и времето, за да взема висше, при положение, че познат, който не може си напише името правилно влезе и ще завърши щот си плаща......ко да говорим повече..... образуванието от 90-та година насам си е чиста машина за пари, както е и по цял свят laugh.gif Сертификатите са доста по-смислени от всякъде, а висшето е дребна подробност, защото няма никакво покритие вече... при бай Тошо и аз бих искал много да уча, защото тогава са те напътсвали и къде ще си добър и са търсили кадърни кадри и са си ги създавали, а сега е пълна пунта......Да си кажа честно ме е яд, че не съм учил по старата система, но всичко се случва с причина.... :thumbsup:

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 24 юли 2011 18:52

Me4oKyX написа:Митко напълно прав, защото аз изкарах 5.40 на математиката на изпит на ВХВП, вече УХТ и ме нямаше дори на трето класиране laugh.gif Всичко по образуванието към днешна дата е пари пари и още пари.... дори не си струва да си хабя нервите и времето, за да взема висше, при положение, че познат, който не може си напише името правилно влезе и ще завърши щот си плаща......ко да говорим повече..... образуванието от 90-та година насам си е чиста машина за пари, както е и по цял свят laugh.gif Сертификатите са доста по-смислени от всякъде, а висшето е дребна подробност, защото няма никакво покритие вече... при бай Тошо и аз бих искал много да уча, защото тогава са те напътсвали и къде ще си добър и са търсили кадърни кадри и са си ги създавали, а сега е пълна пунта......Да си кажа честно ме е яд, че не съм учил по старата система, но всичко се случва с причина.... :thumbsup:
Да не те е яд чак толкоз.Тогаз имаше разпределение и можеше да монтираш ксенонови светлини някъде между Исперих и Дулово.И тогава беше мъка,особенно ако баща ти е бил бранник,а майкати отличничка в Дойчешуле/преди девети/.Иначе съм съгласен,че в момента образованието е пълна трагедия на всяко едно ниво и създава дипломирани безработни.Иначе и Рудолфо е прав,че докато имаше свежи пари в икономиката,това не бе проблем.Просто в момента всичко е кофти и за момента всичко е безмисленно-колкото повече мърдаш,толкова повече ти влиза,във всяка една област.

Потребителски аватар
rudolf
Регистриран: 21 ное 2007 02:15
Контакти:

Мнениеот rudolf » 24 юли 2011 21:22

сло: в оффтопик си,,,зизи е пуснал темата за правописа и правоговора,,,а не за ценз и умения.

така умешани понятията излиза че много грамотни хора са неграмотни:)

Потребителски аватар
Dizzle
Регистриран: 22 дек 2009 15:58

Мнениеот Dizzle » 24 юли 2011 21:41

nowyaris написа:... докато имаше свежи пари в икономиката,това не бе проблем.Просто в момента всичко е кофти и за момента всичко е безмисленно-колкото повече мърдаш,толкова повече ти влиза,във всяка една област.

worthy.gif worthy.gif worthy.gif
Toyota Auris 2007, 1.4 D4D
Lexus IS 250

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 24 юли 2011 22:18

rudolf написа:сло: в оффтопик си,,,зизи е пуснал темата за правописа и правоговора,,,а не за ценз и умения.

така умешани понятията излиза че много грамотни хора са неграмотни:)

Затова и написах, че е 'необходимо, но не достатъчно условие' laugh.gif
Но при условие, че образОванието се представя като излишно занимание за балъци, и камо ли не - безсмислено 'изхвърляне', няма как да бъде на добро ниво дори и най-ниското ниво на образованието - грамотността..
От образованите - да кажем 1% стават за нещо...
Обаче ако няма образование - и тези 1% ще са необразовани и неставащи за малко по-високо ниво....
За чистач на улицата образование не се иска. За кражби - само 'практика'
:whistle:

Потребителски аватар
mitkoa
Регистриран: 28 окт 2008 17:45
Контакти:

Мнениеот mitkoa » 24 юли 2011 22:46

slow,
Аз говорех за висше образование, в университета не им е работа да те ограмотяват и да те учат да пишеш и четеш.Добро основно образование е достатъчно, а то е необходимост ако искаш и да живееш нормално в обществото.Все пак и шофьорска книжка няма да можеш да вземеш.А висшето образование не е за всеки и си е чиста проба изхвърляне да си пратиш детето да учи ако детето си е тъпичко и няма никакво желание да чете и нямаш връзките след това и работа да му намериш, , ако не разполагаш и с много средства.....А това се наложи като практика у нас.
Впрочем, помагал съм на колеги и съм поправял мейли, които трябва да се изпратят , това колеги са с претенции и с магистратури( завършени с отличие! ) от БГ университети.Паркирвам....корекций.... laugh.gif Да не говорим, че се завършва финанси магистратура, а не се знае какво е БВП примерно или подобни основни неща.Е какъв е смисълът.....Една книжка с твоето име и снимка на стойност няколко хил.лв.
http://www.youtube.com/watch?v=D1R-jKKp3NA Една интересна и поучителна история....сигурно сте я гледали...

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 24 юли 2011 23:29

Напълно съм съгласен с теб mitkoa...
Затова и пиша 'задължително, но не достатъчно' условие...
Негативните примери са много и на всяка крачка.

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 24 юли 2011 23:42

Грамотността е основата на доброто образование, независимо от нивото - основно, средно, висше. Тя показва отношението на човека към другите и към работата му.

За съжаление болшинството хора не са го разбрали нито в семейството си, нито в училище.

На времето майка ми, която беше университетски преподавател, участваше в проверяването на кандидат-студентски изпитни работи и ми е казвала, че е писала слаби оценки дори за това, че работата е написана неграмотно.

Аз смятам, че външния вид на човек /облекло, хигиена, прическа и т.н./ и начина му на изразяване - писмено и говоримо до голяма степен показват отношението му към живота и работата.
Познавам хора, които не са с висше образовние и са безупречни в писането и говоренето, както и професори, които говорят и пишат диалектно. Светът е шарен. cool.gif

Опростачването и рухването на духовните ценности е в световен мащаб и мисля, че не е случайно. В БГ положението вече е безнадеждно. wacko.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.

Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 25 юли 2011 19:45

Значи за външния вид и за начина на изразяване не съм много съгласен-все се сещам за изплезената физиономия на Айнщайн.И за други физиономии се сещам.Най-проспериралия мой съученик от МГ-то в момента преподава на професорско ниво астрофизика в университета в Бостън,а винаги е изглеждал като клошар/още от ученическите си години/и никога не е можел да различи Йовков от Елин Пелин,камо ли да определи любовните тежнения на лирическите им герои.Просто никога не му е било нужно.Хората са го наели за друга работа и никой не го е еня дали се е наточил с костюм на Армани или с китайски дънки.Към него има други изисквания.Не зная как му е сега английския,но българския му беше ужасен.Просто умствените му способности и образованието което е получил са му дали други умения,които в никакъв случай не го правят по-недостоен.Просто Докторе,изгледай поне един епизод с колегата ти Хаус :thumbsup:

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 25 юли 2011 20:33

zi_zi_top написа:....
Аз смятам, че външния вид на човек /облекло, хигиена, прическа и т.н./ и начина му на изразяване - писмено и говоримо до голяма степен показват отношението му към живота и работата.

Познавам хора, които не са с висше образование и са безупречни в писането и говоренето, както и професори, които говорят и пишат диалектно. Светът е шарен. cool.gif ....

Всъщност това е другият проблем! Колкото и ясно да се изразяваш, винаги има хора, които не са те разбрали правилно. laugh.gif

Върни се в “Off Topic”