Пътуване до Гърция

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
desSs
Регистриран: 02 окт 2007 23:11

Re: Пътуване до Гърция

Мнениеот desSs » 12 дек 2014 20:02

значи само легализиран превод, без заверка в консулството в Бургас?
ама туй с превода на езика на страната е егати галимацията, ако ходя примерно до Германия, колко пълномощни трябва да легализирам unsure.gif на румънски, унгарски, словашки, чешки, немски...къде ще му излезе края unsure.gif

Потребителски аватар
Rudy
Регистриран: 14 юни 2009 17:35

Мнениеот Rudy » 12 дек 2014 21:31

Правете разлика между легализиран и официален превод (от заклет преводач). Легализация в МВнР, посолства и консулства.
1. Каква е разликата между официален (легален) и легализиран превод ?

Официален (легален) е преводът, извършен от заклет преводач върху бланка на оторизирана преводаческа агенция, който носи неговия подпис и печата на агенцията. Преводът се прикрепва със свързващ печат на агенцията за документа и по този начин се удостоверява, че съдържанието на текста е напълно идентично на двата езика.
Легализиран е преводът, който освен че отговаря на горните изисквания, е заверен от дирекция “Консулски отношения ” към Министерството на Външните работи на Република България. В повечето случаи, за да бъде легализиран преводът, е необходимо да бъде легализиран и документът, който е преведен.
Изображение

Потребителски аватар
Nedkow
Регистриран: 26 фев 2008 00:25

Мнениеот Nedkow » 12 дек 2014 22:23

desSs написа:значи само легализиран превод, без заверка в консулството в Бургас?
ама туй с превода на езика на страната е егати галимацията, ако ходя примерно до Германия, колко пълномощни трябва да легализирам unsure.gif на румънски, унгарски, словашки, чешки, немски...къде ще му излезе края unsure.gif

За EU нещата са различни там и българския е официален. За Турция легализиран превод на турски е достатъчен :thumbsup:

Потребителски аватар
paco_escobar
Регистриран: 07 яну 2013 19:43

Мнениеот paco_escobar » 13 дек 2014 12:14

desSs написа:пак съм аз laugh.gif днес имах път покрай лизингодателя, и реших да питам за пълномощното - срещу 30 лева ще ми издадат такова на английски.
сега остава въпроса тая заверка в турското консулство дали е задължителна? щото ако е, няма да се занимавам, но пък ще си имам пълномощно за страните от ЕС biggrin.gif
Само за фирмени автомобили е заверката.
Corolla E11 4E-FE Wagon

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 09 юни 2009 17:28

Мнениеот Akima » 13 дек 2014 13:21

Колега по смисъла на закона лизингодателят също е фирма - АД - говорим за случая на Деси.
А познай чия собственост е автомобила.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Мнениеот Airfan » 13 дек 2014 14:07

Превод на турски си трябва за влизане с чужда кола, каквато и да е тя.
Изображение

Потребителски аватар
Nedkow

Мнениеот Nedkow » 13 дек 2014 22:27

Airfan написа:Превод на турски си трябва за влизане с чужда кола, каквато и да е тя.

:thumbsup: Точно така дори да си ET или ЕООД пак сам трябва да се опълномощаваш

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 14 дек 2014 12:14

Nedkow написа:
Airfan написа:Превод на турски си трябва за влизане с чужда кола, каквато и да е тя.

А ако си вписан в талона - някой пробвал ли е?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 09 юни 2009 17:28

Мнениеот Akima » 14 дек 2014 14:14

Управител ли си?
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Мнениеот Airfan » 14 дек 2014 20:04

slowtraveler написа:
Nedkow написа:

А ако си вписан в талона - някой пробвал ли е?

Аз съм вписан като ползвател, но не съм пробвал. Изрично от лизингодателя ми обърнаха внимание да си преведа пълномощното.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 14 дек 2014 20:23

Akima написа:Управител ли си?

В талона на лизинговия автомобил съм вписан... Не съм управител на лизингодателя/собственика tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Nedkow

Мнениеот Nedkow » 14 дек 2014 22:08

Аз не съм пробвал, винаги си правя едно пълномощно и го легализирам излиза към 20-30лв. процедурата.

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 14 дек 2014 22:36

Аз до 2010 не знам колко пъти съм ходил по търговия до Истанбул винаги с бусове дето нито са били на мое име,нито съм имал каквото и да било пълномощно.Никога не съм имал проблеми от това естество.Всъщност ако не броим проблемите по митниците не съм имал абсолютно никакви проблеми в Турция angel.gif .
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Потребителски аватар
Rudy
Регистриран: 14 юни 2009 17:35

Мнениеот Rudy » 14 дек 2014 22:38

Nedkow написа:Аз не съм пробвал, винаги си правя едно пълномощно и го легализирам излиза към 20-30лв. процедурата.

Аз пак да питам - легализираш или официализираш? Легализация се прави в отделение на МВнР и струва поне 50 лв. за страница. Официален превод се прави в преводаческа фирма и цената започва от 13 лв. на страница.
Изображение

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 14 дек 2014 22:55

desSs написа:Акима, извинявам се, търсих тема за Турция, но не открих. модератора ако иска да премести мненията там

пътуване със самолет не ме устройва, по Коледа евентуално ще сме в Сливен, и мислех да се разходим за един ден до Одрин през Лесово, да пием кафе и да хапнем локум...но с тия заверки на пълномощни и простотии ме отказахте, не си заслужава.

та благодаря за коментарите, спестихте ми едно ходене до границата и обратно хаха :)

Значи Деско,пали колата и заминавайте с мама да пиете кафе в Едрине.Нищо не ти трябва,освен да си провериш споменатите от Акима неща дали ги имаш в теб.Задължително е само да се усмихваш на границата на всеки който е с униформа и да бъдеш максимално любезна.Сега, ако по пътя стане бела ,друг въпрос.Да не дава Господ...... Полицаите им са криви като колянови валове.
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Върни се в “Off Topic”