Емиграцията

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Емиграцията

Мнениеот zi_zi_top » 22 дек 2011 21:56

Образованите българи в Англия трудно намират работа за "бели якички"

Ако жизненото равнище в България се промени рязко нагоре, българите ще се върнат

Галя Кларк

"....
Проблемите на българите тук са от най-различен характер според Клери Костова поради различните им културни нива и възраст. Мнозина от нашенците са доста странни, твърди организаторката на общността. Някои били свръхчувствителни, изпълнени с недоверие към хората от собствената си нация и света, показвали неоправдан песимизъм и в крайна сметка живеели в

самота, която направо убива личността

Някои българи според Клери почти напълно не разбират света около тях поради незнанието на езика. "Не е все едно да контактуваш с двама-трима, а не със стотици роднини, познати, колеги. Какво иначе те прави човек, ако не общуването", разсъждава г-жа Костова-Балцер. Тя допълва, че много от българите се страхуват от всичко и най-вече да говорят на английски, тъй като знаят, че не могат да се изразят правилно. Страхуват се, че няма да ги разбират, че англичаните ще бъдат отблъснати от акцента им и изобщо няма да им отговорят. Това се е случвало и с нея в началото, особено по телефона, който е вид микрофон и увеличава недостатъците в говора. Някои нашенци развивали омраза към англичаните, която също идвала от неразбирането и неприемането на други културни наследства и навици. В крайна сметка част от емигрантите на Острова били доста объркани, защото нито харесват българската нация, нито се чувстват добре в Англия. Не е лесно да се живее така, обобщава организаторката на българската общност.
......
Биха ли се върнали "външните" българи" в България?
Естествено, особено ако жизненото равнище се повиши рязко, предполага Клери Балцер. Според нея обаче зависи и от типа на емигрантите. На хора като нея - женени за англичани, съдбата им е да останат в Англия. Други уж все искат да се връщат, но очевидно ще останат тук до пенсия. Те чакали да станат британски граждани и да вземат британска пенсия, а на стари години да се върнат в България. Децата им обаче израстват в Англия. Честно казано, споделя Клери с болка, именно икономическите обстоятелства в България са "изпратили" емигрантите на пазара на труда в Британия и по цял свят. "Иначе предполагам, че искреното съзнателно и подсъзнателно желание на всеки е да си живее в родината. Та кой иска да бъде погребан в чужбина? Изобщо такова понятие като щастлив емигрант няма, нали?", заключава с тъга журналистката. Дали ще се върна в България е много труден въпрос, казва Йонка Венедиктова. "Да, ще се върна. Но не защото в България ще намеря по-добра реализация или повече пари. А защото е моята Родина, моите корени са там, спомените ми, миналото ми, всички близки", признава тя. Йонка обаче е реалист, вижда, че децата й израстват в Англия, за тях тук са техните спомени. Иначе й липсват същите неща - мръсния въздух в България, шумът на реката, подвикванията на съседите от близкия двор... "

Цялата статия е на линк
http://www.duma.bg/duma/node/24591
Заслужава си да се прочете.

Създавам тази тема понеже в последно време имаше периодични напрежения във форума между българите тук и българите навън. За мен, а надявам се и за други съфорумници би бил интересен един ползотворен диалог и съвети на тази тема. Времената са трудни и много нашенци вероятно ще тръгнат по света за да търсят препитание. Хубаво е да сме подготвени! :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

muf
Регистриран: 30 окт 2009 22:59

Мнениеот muf » 22 дек 2011 22:12

Toва с "напрежението" е безсмислена работа.
Повечето емигранти не са заминали от хубаво.
Лошото е че точно хората, които можеха да променят държавата заминаха.
И не гласуват там където са.
Corolla 1.6 Dual VVTI 2008г
Rav 4 I 2.0 1998 г.

Потребителски аватар
Raya
Регистриран: 10 апр 2009 12:17

Re: Емиграцията

Мнениеот Raya » 22 дек 2011 23:00

zi_zi_top написа:Изобщо такова понятие като щастлив емигрант няма, нали?", заключава с тъга журналистката.

Създавам тази тема понеже в последно време имаше периодични напрежения във форума между българите тук и българите навън. :

1. Всичко си зависи от човека и битието му. Има и щастливи емигранти, които нямат никакво желание да се връщат.

2. Напряжението е защото всеки живее в различни условия, няма смисъл нито от диалог, нито от спор. Този, който отдавна не е живял в БГ, няма как да разбере българина и обратното.
....--Celica 1.8_00г--Avensis 1.6_00г--Avensis 1.8_05г--....

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 25 дек 2011 20:59

"Къде животът е по-тежък - в Лондон или в София"

Юлиан Попов, който работи в Англия, прави в този текст полушеговито някои сравнения между живота на Острова и в България.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1156709

"Заключението обаче е едно. Животът на англичанина е тежък. Защо обаче не се оплаква, никой не може да разбере." cool.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.

Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Raya

Мнениеот Raya » 25 дек 2011 22:31

zi_zi_top написа:Очаквам реални практически съвети и насоки за да имаме по-правилна представа какво ни очаква при емиграция. :thumbsup:

Да не си тръгнал да емигрираш?!

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 25 дек 2011 23:15

Нищо не се знае! wink.gif Нали сме европейци, може да си опитаме късмета и на други места в Европата, а и Щатите не се за пренебрегване. :whistle:

Потребителски аватар
Raya

Мнениеот Raya » 25 дек 2011 23:23

Трябваше по-рано. Млад по-лесно се приспособяваш.

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 25 дек 2011 23:27

На мен духът и тялото са ми млади. Чувствам се на 25 г. и няма значение на колко съм по паспорт. rolleyes.gif

Потребителски аватар
Raya

Мнениеот Raya » 25 дек 2011 23:57

Духът ти може и да е млад, но си имаш "багаж" като за възрастен.

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 26 дек 2011 00:53

Няма багажи тука, всеки се учи докато е жив.

А който го мързи, седи на салатка и ракийка и си милси колко багаж има... drunk.gif

Аз сега ше почвам да уча френски, а имам много багаж повярвай ми. mellow.gif
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
cokata
Регистриран: 04 дек 2009 17:41

Мнениеот cokata » 26 дек 2011 03:38

Japanesfe_fever написа:А който го мързи, седи на салатка и ракийка и си милси колко багаж има... drunk.gif

Kaji mi che se sheguvash laugh.gif
Toyota Carina E 1.8 7A-FE Liftback
Subaru Outback 2.5 AT 2005
Honda XR250

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 26 дек 2011 08:57

zi_zi_top написа:На мен духът и тялото са ми млади. Чувствам се на 25 г. и няма значение на колко съм по паспорт. rolleyes.gif
Данните в паспорта винаги имат значение.Всъщност какво е чувството да си на 25 ?И защо си мисля,че да емигрираш е едно,а да отидеш да работиш някъде е съвсем друго.

Потребителски аватар
zi_zi_top

Мнениеот zi_zi_top » 26 дек 2011 11:14

Аз имам предвид конкретно емиграция.
Единствена причина са децата. На този етап не се оплаквам от битието си, но не виждам перспектива за синовете ми. Така ще се превърна в "тор" за тях. Не мога да си отговоря доколко си заслужава. unsure.gif Имам доста пациенти, които са вече бивши емигранти и са доволни, че са се върнали. НО, повечето не се връщат и не искат и да чуят за БГ. Следователно има причини да се чувстват по-добре, въпреки че светът се променя.
Дори Германия вече не е това, което беше преди 20 години. cool.gif

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 26 дек 2011 11:21

Имам няколко близки приятели - емигранти.
Развитието на всичките нямаше нищо общо един с друг:
1. Единия замина на около 25г. Завърши тук. Започна работа в HP, постепенно се издигна в йерархията и го извикаха 'нагоре' извън страната. Последно работеше по поддръжка и конфигуриране на Hewlett-Packard клъстери, обслужващи администрацията на New York (май бе в някакво малко градче в съседство). Добре му вървят нещата. Идва тук на гости, но явно никога няма да се върне за постоянно.
2. Бивш колега - завърши морското училище - радист, след което работи при нас. Реши, че не му отговаря на 'ранга'. Изкара второ висше - навигация. Плава 2-3 години, и спечели зелена карта на около 30г. Замина с жена си в Бостън и реши да се преориентира в компютърния бизнес. Първите 3-4 години бе зле, въпреки, че е адаптивен. Но постепенно стъпи на краката си. Завърши Харвард - компютърни науки. Работи в компютърната сфера и сега след завършването очаква по-бърз прогрес.
3. Бивш колега - замина в Торонто на 35г. Тук беше много добре устроен (добра работа, имотен, известен баща и т.н.). Там работи същата работа, която работеше и тук (индустриални бои). Купи къща в скъп квартал, и вече практически е приключил кредита. Казва, че е добре, но си личи, че скоро ще се върне (навярно след като щерка му завърши училище.
4. Двама приятели - заминаха на около 40г в Торонто. Станаха шофьори на тирове на дълги разстояния (Торонто - Сиатъл или Калифорния - Торонто). Също си купиха къщи (близко до горния колега - в много добър квартал), и също по стара българска традиция гледаха да си приключат кредите максимално бързо. Но твърдо споделят - след завършване на децата се връщат в България. Не могат да се адаптират.
Децата им ще останат в чужбина.

Така, че за мен въпроса стои така - колкото си по-млад, толкова повече време имаш да се адаптираш. А и толкова по-лесно можеш да го направиш. Лично аз съм си мислил защо не съм емигрирал - имах и контакти, имаше и интерес към мен особено след завършване.
Ами никога не съм бил 'притиснат' от живота така, че да поискам да избягам от тук. Сам съм се оправял добре и тук. Имало е тежки моменти, но сега, след време, твърдо не съжалявам за избора си...
Приятелите и роднините са около мен. Живея си както искам. Като искам да видя свят - имам възможност да го направя. Та за какво ми е емиграция?
Последна промяна от slowtraveler на 26 дек 2011 12:40, променено общо 1 път.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 26 дек 2011 12:30

zi_zi_top написа:...Единствена причина са децата. На този етап не се оплаквам от битието си, но не виждам перспектива за синовете ми. Така ще се превърна в "тор" за тях. Не мога да си отговоря доколко си заслужава...
Поставено по този начин не си заслужава ... ще живееш с мисълта, че те са виновни за 'саможертвата' ти.
П.П. Извинявай, ако звуча грубо...

Върни се в “Off Topic”