Васил Левски (1837-1873)

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Re: Васил Левски (1837-1873)

Мнениеот nowyaris » 21 фев 2015 12:47

didak написа:Доста се двоумях дали да напиша този пост, защото лоша реклама казват няма, но смятам всеки ще си направи извода за себе си.
Нито Дякон, нито Левски

Прав си.Проблема е че статията е написана от личност като Велислава Дърева.От нея съвети и акъл съм спрял да взимам още 1996.Филма не съм го гледал,в Австрия не го прожектират.
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Потребителски аватар
didak
Регистриран: 04 юни 2007 09:49

Мнениеот didak » 21 фев 2015 17:40

Достатъчно е само на 10% да е права, за да сметна, че филмът е направен най-вече с комерсиална цел mad.gif
естествено авторите ще си приберат парите на база всеобщия интерес, а после ще се оправдават, че киното е художествена измислица, демек могат да бъзикат с всичко.
Ако някога решат да променят конституцията, трябва да има текст, че филми за Левски могат да излизат само след одобрение от спец. художествен съвет.
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 21 фев 2015 19:53

didak написа:Достатъчно е само на 10% да е права, за да сметна, че филмът е направен най-вече с комерсиална цел mad.gif
естествено авторите ще си приберат парите на база всеобщия интерес, а после ще се оправдават, че киното е художествена измислица, демек могат да бъзикат с всичко.
Ако някога решат да променят конституцията, трябва да има текст, че филми за Левски могат да излизат само след одобрение от спец. художествен съвет.

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif То навремето по комунистическо имаше такива текстове,не чак в конституцията,ама имаше.И не само за филми за Левски,а и за други филми.И не само за филми,а и за всякакво друго изкуство.И имаше тричленки - двама партийни секретари и един профсъюзен.Та тогава те казваха кое е изкуство и кое не е.Велислава Дърева беше щатен член на една такава комисия , ама на много високо ниво . Така че идеята ти,колега, не е нова и просто трябва да се възроди , като Феникс от пепелта , кърваво червената пепел.
ПП.Често ме питат тук в Австрия как е в България.Отговарям с едно изречение : Комунизма умря,комунистите - не.Немския ми е лош,затова :thumbsup: .
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.

Потребителски аватар
Vokil
Регистриран: 03 мар 2009 00:35
Контакти:

Мнениеот Vokil » 22 фев 2015 19:38

Темата изобщо не се е развила както си мислех че е логично. Жалко !
Човек и добре да живее умира .......

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 23 фев 2015 11:20

Vokil написа:Темата изобщо не се е развила както си мислех че е логично. Жалко !

Не е така,колега.Всичко е много логично.Просто медала има две страни.Ако се поставиш на Мястото на Димитър Общи или на мястото на охраната на хазната в Арабаконак сам ще разбереш къде е логиката.Просто по него време Турската империя е гледала на БРЦК както сега Американската империя гледа на Ислямската Държава или на Ал Кайда. Нищо ново под слънцето.Имало си е държава , имало си е полиция , имало си е съд и прокуратура.Просто органите са си свършили работата.И то добре.И не е "пял" само бачо Димитър,всички са се надпреварвали да "пеят".Щото като видиш ръжена в огнището и вече знаеш колко е горещ,мисленето ти се променя.В никакъв случай не оправдавам авторите на филма,но ги разбирам.Авторите на клишета също не ги оправдавам,но и тях ги разбирам. :thumbsup:
ПП.Всъщност идеята за "чиста и свята република" по онова време е била пълна глупост.В Европа е имало само една такава тогава - Швейцария.

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 23 фев 2015 20:56

Ислямска държава напада демократични страни с демократично избрани правителства. БРЦК се бори с/у една империя, в която правата на българите са били крайно ограничени, освен ако не приемат мохамеданството. Тези, които са приели мохамеданството плащат по-малко данъци, от тези които са били христяни - това в деншно време се нарича дискриминация и го няма в нито една държава!
Отделно в днешно време манипулирането на личности е равно на злоупотреба с тяхната воля и в по-развитите държави манипулирането се преследва от закона. Манипулиране е примерно, ако жена ти ти каже, че ако не измиеш чиниите и не изчистиш къщата няма да ти даде секс! Манипулиране е, когато те карат да правиш нещо против волята ти като пред това ти е казано, че ще бъдеш лишен от нещо, което обичаш.

nowyaris, :censored: :censored: :censored: :censored: :censored:

Моля да се запазва добрия тон icon_n_bann
/slowtraveler
Последна промяна от Japanese_fever на 23 фев 2015 21:44, променено общо 1 път.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 09 юни 2009 17:28

Мнениеот Akima » 23 фев 2015 21:19

Двамата започвате да прекалявате!

Говорили сме за обидите.

Свободата на словото е гарантирана от КРБ:

Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
(2) Това право не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго и за призоваване към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпления, към разпалване на вражда или към насилие над личността.

Това е първо и последно предупреждение.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 23 фев 2015 22:22

Имаше нужда от филм... И то филм с 'клишетата', както си ги знаехме..
Защото последните десетилетия общата нагласа е да се омаловажава каквото и да е постигнато. И омаловажаване делата на велики българи...
Подмяната на идеите с такива, удобни за определени кръгове, продължава да върви с пълна сила...
Доколкото чета цитати от филма - той подпомага точно такива тенденции...
Преди година бях поканен в един комплекс, където се учат деца - чужденци... И в съседство - комплекс за ветерани...
Децата гледаха със зяпнали уста живи герои - редовно правиха съвместни срещи... И съм убеден, че в част от тези деца това ще бъде голям стимул за в бъдеще...
И поне малка част ще станат идеалисти - тези, които ще са коректори в този свят...
А при нас как е? Какъв е примера който виждаме ежедневно? За мен 'примера' е ясен:
1. Купувайте. Купуването е хубаво...
2. Може да не работите. Вземайте кредит
3. Ама който плаща, той поръчва музиката
4. Добрите са назапад и черното, идващо от запад винаги е бяло.
5. Лошите са на изток. И ако (понякога все пак) генерират нещо бяло, трябва да се нарече черно...

Това го виждам в децата ми (и го отчитам и като моя грешка)...

И затова за мен е неприемливо омаловажаването на делата на велики българи - това е в услуга на външни сили с цел по-лесно контролиране на българите... Не веднага и не за едно поколение... Но резултата при такова поведение ще е неизбежен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 09 юни 2009 17:28

Мнениеот Akima » 23 фев 2015 22:45

Целенасочено не писах в тази тема.
Не смятам да коментирам и филма - не съм го гледал и няма и да го направя скоро.

Като човек учил доста история и с интереси в тази сфера ви препоръчвам,ако все пак искате да прочетете някаква художествена литература по въпроса,а не чисто историческа.

Българската художествена литература:
Любен Каравелов - “Сбирайте се моми, булки” /1873г./.
Христо Ботев – стихотворението “Дякон Васил Левски” /1875г./, прекръстено от Захари Стоянов в “Обесването на Васил Левски”.
Иван Вазов – разказите “Из кривините” /1892г./, “Апостолът в премеждие” /1895г./, “Чистият път” /1895г./, повестта “Немили – недраги” /1895г./, стихотворението “Левски”.
Цветан Минков – романът “Васил Левски” /1932г./
Стефан Дичев – романът “За свободата” /1954г./
Георги Мишев – разказите “Синеокият рибар” /1958г./
Яна Язова – романът “Левски” /1987г./, посмъртно.
Вера Мутафчиева – повестта “Процесът 1873” /1972г./
Магда Петканова – пиесата “Апостолът на свободата”.
Любомир Дойчев – “Левски в светлина” /1943г./, “Войводата и знаменосецът” / 1963г./, “По пътеките на Апостола” /1971г./, “Знаменосецът на свободата Васил Левски” /1973г./
Жечко Попов – “Без сън, без покой” /1986г./
Константин Илиев – пиесата “Великденско вино”
Стефан Цанев – пиесата “Тайната вечеря на дякона Левски”
Радой Ралин – кинороманът “Аз съм Левски”.

Чуждестранни автори за Левски:
Александър Стеколников – “Васил Левски”, Москва, 1958г.
Мерсия Макдермот – “Апостолът на свободата”, Лондон, 1967г.
Алфред Ото Шведе – “Посланици на свободата”, Берлин, 1973г.
Ото Емерслебен – “Вятърът има много имена”, Берлин, 1985г.

Любим ми е “Чистият път”.

П.С.Личности като Васил Левски са рядкост не само за България,но и за света.Вярвам,че такива хора се раждат веднъж на поколение и винаги с цел.
Надявам се тази тема да остане място за почитане на паметта на Апостола.
Поклон! worthy.gif worthy.gif worthy.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 24 фев 2015 09:37

Чудесен списък . Изпълнен със чудесни заглавия . Само ако е възможно да ни препоръчаш нещо написано след 1987 г. :thumbsup: Щото до тогава на всички ни (или поне на по-възрастните) ни е ясно за какво ставаше дума.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 24 фев 2015 09:41

nowyaris написа:Чудесен списък . Изпълнен със чудесни заглавия . Само ако е възможно да ни препоръчаш нещо написано след 1987 г. :thumbsup: Щото до тогава на всички ни (или поне на по-възрастните) ни е ясно за какво ставаше дума.

Това имах предвид Дидо под подмяна на идеалите... И обезличаването на де що стойностно е правено от българите...
Престанахме да ценим и да се учим от дедите си и приехме 'западния' стил.. Ама онзи 'западен', който ни препоръчват да следваме, и който е изгоден за 'по-западните' държави...

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 24 фев 2015 09:50

slowtraveler написа:Имаше нужда от филм... И то филм с 'клишетата', както си ги знаехме..
Защото последните десетилетия общата нагласа е да се омаловажава каквото и да е постигнато. И омаловажаване делата на велики българи...
Подмяната на идеите с такива, удобни за определени кръгове, продължава да върви с пълна сила...
Доколкото чета цитати от филма - той подпомага точно такива тенденции...
Преди година бях поканен в един комплекс, където се учат деца - чужденци... И в съседство - комплекс за ветерани...
Децата гледаха със зяпнали уста живи герои - редовно правиха съвместни срещи... И съм убеден, че в част от тези деца това ще бъде голям стимул за в бъдеще...
И поне малка част ще станат идеалисти - тези, които ще са коректори в този свят...
А при нас как е? Какъв е примера който виждаме ежедневно? За мен 'примера' е ясен:
1. Купувайте. Купуването е хубаво...
2. Може да не работите. Вземайте кредит
3. Ама който плаща, той поръчва музиката
4. Добрите са назапад и черното, идващо от запад винаги е бяло.
5. Лошите са на изток. И ако (понякога все пак) генерират нещо бяло, трябва да се нарече черно...

Това го виждам в децата ми (и го отчитам и като моя грешка)...

И затова за мен е неприемливо омаловажаването на делата на велики българи - това е в услуга на външни сили с цел по-лесно контролиране на българите... Не веднага и не за едно поколение... Но резултата при такова поведение ще е неизбежен...

Съжалявам,но петте правила които си написал са начин на живот за над 200 милиона западноевропейци.Имат си естествено и други правила още,но тези са сред основните.И Ви уверявам,че спазвайки тези правила те си живеят много , ама наистина много добре.За разлика от източно европейците .Много от източно европейците все още смятат че Ленин е Господ,плачат за Сталин и непрекъснато твърдят че от Съветския Съюз по-хубаво няма .Просто са свикнали с клишетата и това си знаят,това си баят.Не мисля че нормален човек трябва да робува на клишета,живота е значително по-шарен и неща,които са били валидни през 19 век със сигурност през 21 век вече не са валидни.Който разбрал-разбрал :thumbsup: .

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 24 фев 2015 10:47

Дидо, правилата на западноевропейците съвсем не са точно такива...
Дали французите, немците, англичаните не си тачат историята. И не се опитват да пробутат изгодната за тях история на 'тарамбуките'?
Питай дали обикновения германец милее за америка? Милее, докато съвпадат интересите, но иначе си прекарва своята линия със своя интерес...
Докато тук заради това обезличаване на българското и насаждане на американското (не европейско), се насажда манталитет на хора втора ръка...
Които както им кажат, така ще действат... Но няма да имат самочувствие да направят нещо самостоятелно..

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 24 фев 2015 11:00

Japanese_fever написа:Ислямска държава напада демократични страни с демократично избрани правителства. БРЦК се бори с/у една империя, в която правата на българите са били крайно ограничени, освен ако не приемат мохамеданството. Тези, които са приели мохамеданството плащат по-малко данъци, от тези които са били христяни - това в деншно време се нарича дискриминация и го няма в нито една държава!
Отделно в днешно време манипулирането на личности е равно на злоупотреба с тяхната воля и в по-развитите държави манипулирането се преследва от закона. Манипулиране е примерно, ако жена ти ти каже, че ако не измиеш чиниите и не изчистиш къщата няма да ти даде секс! Манипулиране е, когато те карат да правиш нещо против волята ти като пред това ти е казано, че ще бъдеш лишен от нещо, което обичаш.

nowyaris, :censored: :censored: :censored: :censored: :censored:

Моля да се запазва добрия тон icon_n_bann
/slowtraveler

Като ти чета постовете,се сещам за зимата на 1990 година,когато бабичките налитаха да ме бият с бастуните по митингите,щото виках "смърт на комунизма" и "долу БКП". Между другото комунистите твърдяха повече от 40 години,че ние живеем в истинска демокрация,а не западняците.Ислямската Държава твърди същото за подопечните си територии.Сепаратистите в Донецк и те така твърдят,Диктатора на Северна Корея и той така твърди.А сега де ????? А насилственото събиране на финансови средства от БРЦК за гореупоменатия период какво е - национална идея или дискриминация на нямащите,спрямо имащите.Много демократично,сега му викат "обир".Многоуважаемата личност,която обсъждаме в момента доста често си е позволявала "Да те кара да правиш нещо против волята ти като преди това ти е казала че ще те лиши от нещо,което обичаш".Честно казано,през периода 1941-1943 много партизани(разбирай шумкари) са постъпвали по същия начин,а после ги направиха министри и депутати,активни борци и прочие.А кажи ми сега кое е правилното ??????

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 24 фев 2015 11:13

slowtraveler написа:Дидо, правилата на западноевропейците съвсем не са точно такива...
Дали французите, немците, англичаните не си тачат историята. И не се опитват да пробутат изгодната за тях история на 'тарамбуките'?
Питай дали обикновения германец милее за америка? Милее, докато съвпадат интересите, но иначе си прекарва своята линия със своя интерес...
Докато тук заради това обезличаване на българското и насаждане на американското (не европейско), се насажда манталитет на хора втора ръка...
Които както им кажат, така ще действат... Но няма да имат самочувствие да направят нещо самостоятелно..

Пак съжалявам,но правилата на западно европейците са точно такива.Сигурно могат да се формулират още пет и си ги спазват като десетте божи заповеди.Единадесетата е "Трябва да си прагматичен,чувствата са за глупците".Тази последната винаги им е първа.И не знам дали си "тачат"историята,според мен не толкова,защото прагматично смятат че това са минали работи.Иначе неща като НАТО и ЕС нямаше да са възможни.Историята си е наука,не може да е начин на съществувание.И практиките до 1945 в Европа доказват това.Иначе Наполеон,Хинденбург,Мусолини,Хитлер....... Камък върху камъка нямаше да е останал наоколо.И не знам дали германците милеят за американците,но здравия разум и прагматизма им непрекъснато им говорят че без американците дори и да могат,ще им бъде много трудно.
ПП.А основната "божа заповед"тук ,и в Германия,и в Австрия е : "Keine Geld - keine Muzik" tooth.gif . Дъщерята каза,че и в Англия било така,ама не го знам как е на английски. :thumbsup:

Върни се в “Off Topic”