За референдума

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
didak
Регистриран: 04 юни 2007 09:49

За референдума

Мнениеот didak » 16 яну 2013 10:34

В полза за обоснования избор се разрових и намерих това:

http://belene.bghot.com/index.php

в случая се покрива с предварителната ми нагласа, така че за сега на референдума съм "пас".
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

Потребителски аватар
lederman
Регистриран: 20 май 2010 14:25

Re: За референдума

Мнениеот lederman » 16 яну 2013 13:29

Сайта е пълна боза... ако се обърнете внимание ще видите, че повечето изводи се правят на голословни твърдения, а написаното в текста не се подкрепя от таблиците, който са сложени само за украса.

Поредната фирма дето се занимава с вятър и мъгла, и плюе по АЕЦ щото ще и хапне хляба:
Лифтис ООД
Слънчева енергия и PV панели

Защо автора на текста не си е написал името ?????

П.П. забележете само какво твърдение :
само в ЕС за 2011г. е произведен ток от вятър 16 пъти колкото от АЕЦ Козлодуй.... просто нямам думи ......защо сравняват производството в ЕС с производството от 1 АЕЦ ...... ми дали 16 АЕЦ Козлодуй (32 000 MW) ще са достатъчни на ЕС ?
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Потребителски аватар
didak

Мнениеот didak » 16 яну 2013 14:09

При сегашната ситуация - проект "според-зависи", "взе парите и каза "ще видим"", има ли въобще нормална защита /с цифри/ на тезата "за"?
Не е важно тази защита да ми хареса на мен, а да хване дикиш пред частен инвеститор, който да плати изграждането.
Няма съмнение, че за държава плащаща под 20Е майчински на месец, нова АЕЦ е абсурд, пък кой каквото ще да си гласува на референдума.

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Регистриран: 27 авг 2007 18:25
Контакти:

Мнениеот Vesko » 16 яну 2013 14:27

За съжаление и вятъра и слънцето генерират енергия, когато на хоратана не им трябва.... само трябва да я плащаме guns.gif
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 16 яну 2013 14:53

Парите за майчински (предполагам че имаш предвид детски надбавки но това не е толкова важно) и парите за строеж на инфраструктура са различни неща.
Една държава не се управлява ден за ден.
Проблема с АЕЦ, е че политиците се омазаха в далавери и никой не иска да носи отговорност. Комунистите вместо да го построят се оляха, а десните сега искат да прокарат проекта на чичо Сам....
нашите интереси са на последно място....
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 16 яну 2013 14:57

Vesko написа:За съжаление и вятъра и слънцето генерират енергия, когато на хоратана не им трябва.... само трябва да я плащаме guns.gif

Не само това. Изброените централи произвеждат малко, искат много място а производството на слънчеви централи е доста мръсно....
При тях е малко като при електромобилите :) при експлоатация не цапат, а замърсяването е изместено на друго място по друго време ....
T25 2AD-FTV /2007

Потребителски аватар
andrian999999
Регистриран: 19 мар 2009 11:51

Мнениеот andrian999999 » 17 яну 2013 00:35

lederman написа:Сайта е пълна боза...

П.П. забележете само какво твърдение :
само в ЕС за 2011г. е произведен ток от вятър 16 пъти колкото от АЕЦ Козлодуй.... просто нямам думи ......защо сравняват производството в ЕС с производството от 1 АЕЦ ...... ми дали 16 АЕЦ Козлодуй (32 000 MW) ще са достатъчни на ЕС ?

:thumbsup:

това е само от 2 реактора нали другите 4 ни ги затвориха, за тях интересите на България защитаваше една съдрана чанта (ХУБАВОТО НАДЕ) Надежда Нейски, са последно се махна от СДС , ма нали благодарение на СДС Я избраха за евро депутат , ма тая селянка няма да напусне европарламента щтото всеки месец лапа 16 000 евро
професионален мапер

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 17 яну 2013 08:11

Няма смизъл от АЕЦ Белене!
Много пари откраднаха от проекта, а нищо на лице.
Отделно да се строи АЕЦ в земетръсен район е пародия.
Отделно и да построят АЕЦ Белене, пак ще ви вдигнат тока, това няма връзка.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 17 яну 2013 10:44

Дали има смисъл или не от АЕЦ Белене, е въпрос на който много трудно може да се отговори. За нас обикновените хора е още по-трудно понеже ни заливат с половинчата и противоречива информация. Политиците четат документите както им изнася и едни и същи думи ги тълкуват според интереса (в общия случай личен или лобистки) . Решението обаче е изключително трудно и точно поради това е безумие такъв въпрос да се подлага на референдум.
Сеизмичната характеристика на площадката е проверена многократно от много професионалисти и проекта е съобразен с особеностите. Това също е изключително сложен въпрос който изисква сериозно образование и опит за да може да се формулира позиция. Кажете ми един политик който ги има? Всички се хващат за думи и постоянно ги повтарят на хората за да постигнат политическите си цели (лобизъм). Обърнете внимание, че хората който обясняват колко е опасна ядрената енергетика, колко е излишна и колко е скъпа и по-специално Белене, изведнъж рязко сменят позицията когато стане дума за 7-ми блок в Козлодуй! Причината е проста, 7-ми блок е основна цел на Westinghouse, а Белена на Руската федерация. Въпроса дали да се строи 7-ми блок или нова централа беше решен преди размразяването на Белене и на база на тогавашните анализи беше доказано, че Белене е правилният избор. Сега когато проекта е компрометиран от безумните политици и правителството е проамерикански настроено, Westinghouse се активизира! Извода от това е, че за пореден път България е на кръстопътя на интересите на USA и Руската Федерация, и двете страни искат да строят! Двете сили са си харесали по един комплект политици и ги използват усилено. Лобистите ни заливат с противоречива информация, която води до дезинформация.
Две са важните неща при един такъв проект техническата безопасност и икономическият ефект. За техническата безопасност е достатъчно да се знае,че проекта има всички необходими лицензии от ЕС и българските институции. Това не значи много !!! Дори в България да има корупция, не вярвам да да са успели да корумпират и европейските институции. В лицензирането участват страшно много хора и институции! С икономическата изгода пък постоянно се спекулира.
Безспорен факт е обаче, че необходимостта от енергия само ще се увеличава. Какви ще са темповете на нарастване и сега ли трябва да се строи е дръг въпрос на който икономистите трябва да отговорят, нали за това са учили, иначе казано изразходвали държавни пари.
Дилемата дали да е АЕЦ или ВЕЙ също е проста и ясна и двете са необходими. Това е като да се чудиш дали ти трябва кола да идеш до морето или може с колело и двата варианта са възможни ама май е по-добре да качиш колелото на багажника.

Аз не се наемам да твърдя какво ще стане с цената на тока понеже за да се изкаже подобно твърдение и то да не е голословно трябват няколко месеца работа на екип от различни специалисти със солидно образование. Сложна и скъпа задача!

Постоянно се повтаря колко пари са откраднати, но има един друг въпрос който се пропуска, всяко правителство което дойде на власт поръчва нови анализи, а те са МНОГО скъпи!!! Проблема е, че се пилеят парите!!! Същото разхищение е и провеждането на референдум.
Не може такъв въпрос, който изисква експертно мнение да бъде решен от хора на изкуството, хора специалисти в хуманитарните науки, лекари и хора без образование (не искам да обидя никой). Това е работа на икономисти и енергетици, чието мнение трябва да бъде чуто от ръководителите на държавата, които от своя страна трябва да могат да вземат решение!!! Според мен е очевидно, че веригата се къса при последните. Нямаме управници, които да имат необходимите знания за такова решение и да се интересуват от националните интереси!!! Защо правителството абдикира от задълженията си? Какво следва за служител който не си върши работата?
Това е моето мнение. Дали ще гласуваме или не е въпрос на личен избор и позиция, но да не забравяме, че парите ще бъдат изхарчени, а това е единственият начин по който можем да изразим личната си позиция. Всеки който реши да гласува трябва обаче хубаво да помисли защото всяко действие има последици, а и бездействието също.
Успех в трилемата за/против/пас. wacko.gif
T25 2AD-FTV /2007

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Регистриран: 27 авг 2007 18:25
Контакти:

Мнениеот Vesko » 17 яну 2013 11:23

lederman написа:Дилемата дали да е АЕЦ или ВЕЙ също е проста и ясна и двете са необходими.

Първата част от твърдението определено е правила. Дали ни трябва още една или съсществуващите мощности за сега са достатъчни е отделен въпрос. Обаче за възобновяемите източници положението не е толкова категорично. По-конкретно фотоволтаиците и вятърните паркове определено обслужват частни интереси, а не интересите на икономиката (т.е. на всички). Не е нормално гореизброените източници на енергия да произвеждат по-скъп ток, ама тогава когато те си искат, а не когато на икономиката й трябва и в същото време някои да бъде длъжен да им я купи.....
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Потребителски аватар
didak

Мнениеот didak » 17 яну 2013 11:46

какво излиза - едни за, други против, едните - "вие сте лобисти", другите "и вие"... "кой е по-прав"..."ами ще питаме народа"...
интересното е, че при така формулирания въпрос - резултата от референдума не е еднозначен.. пак ще се прави това, което си реши правителството...
друг е въпроса, ако случайно еднозначно се реши да се строи, от къде пари...ако семейния ми доход е 400 лв. какво значение има въпроса "с колело или с кола" - отговорът е "няма да ходя на море"
добре би било, ако има вариант да се зачеркне темата по въпроса АЕЦ - да не се дават повече пари за референдуми, оценки, неправителствени организации...надеждата е в Меркел biggrin.gif

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 17 яну 2013 13:00

Vesko написа:
lederman написа:Дилемата дали да е АЕЦ или ВЕЙ също е проста и ясна и двете са необходими.

Първата част от твърдението определено е правила. Дали ни трябва още една или съсществуващите мощности за сега са достатъчни е отделен въпрос. Обаче за възобновяемите източници положението не е толкова категорично. По-конкретно фотоволтаиците и вятърните паркове определено обслужват частни интереси, а не интересите на икономиката (т.е. на всички). Не е нормално гореизброените източници на енергия да произвеждат по-скъп ток, ама тогава когато те си искат, а не когато на икономиката й трябва и в същото време някои да бъде длъжен да им я купи.....

Съгласен съм с теб но нарочно не исках да поемам в тази посока. Щеше ми се да си мисля, че това не са перачници и кранчета за източване.
От друга страна вече започнаха промени в тази област. Вече спря интереса към строителство на фотоволтаици и вятърни паркове.
Кой папал, папал ...
T25 2AD-FTV /2007

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 18 яну 2013 20:02

След катастрофата във Фукушима няма дилема по въпроса за ядрената енергетика!
Отговорът е само един - ТВЪРДО НЕ!

НЕ НИ ТРЯБВА АЕЦ НИТО В КОЗЛО, НИТО В БЕЛЕНЕ, НИТО В ХАСКОВО ИЛИ КАСПИЧАН!

Австрия имат една АЕЦ, която не е работила един ден, Германия си спряха ядрените централи и не искат да купуват ток произведен от атомна енергия, а ние тепърва ще строим "фабрика на 9 септември" (някои набори разбират за какво иде реч)!?! Айде сиктер... :censored:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 18 яну 2013 22:20

zi_zi_top написа:След катастрофата във Фукушима няма дилема по въпроса за ядрената енергетика!

Австрия имат една АЕЦ, която не е работила един ден, Германия си спряха ядрените централи и не искат да купуват ток произведен от атомна енергия, а ние тепърва ще строим "фабрика на 9 септември" (някои набори разбират за какво иде реч)!?! Айде сиктер... :censored:

Токът от АЕЦ е най-евтиният в момента и много страни все още ползват АЕЦ-и.
Какво предлагаш ти като алтернатива?
Разбира се, аз също съм против АЕЦ Белене, както се видя от предния ми пост,
но мисля че за сега трябва да си запазим Козлодуй, докато не се намери наистина
нейн заместник, т.е. някакъв друг вид електроенергия.
Последна промяна от Japanese_fever на 19 яну 2013 04:09, променено общо 1 път.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 18 яну 2013 22:27

zi_zi_top написа:След катастрофата във Фукушима няма дилема по въпроса за ядрената енергетика!

Докторе, винаги съм се радвал на мненията ти във форума ама сега се изказа малко неподготвен. Германия са затворили 27 и експлоатират 9 реактора който дават почти 18% от общото производство. Какво ще направят в бъдеще немците, ще видим, все пак германия суверенно решава какво да прави и как да се развива!
http://www.iaea.org/pris/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=DE
Предполагам Вярваш на МААЕ.
И не е вярно, че отказват да купуват "ядрен" ток. Ходил съм в района на южна Чехия, където полу на шега, полу на истина, разправят че Австрийските перки се въртят с ток от Темелин и Дуковани. Истината е, че купуват и то яко!!!! за това в момента не ми се търси доказателство.
А със какво ще си заредиш батериите на лаптопа, телефона, как ще си пуснеш климатика лятото ? Ще си изключиш ли хладилника за икономия? Да продължавам ли да изброявам колко сме зависими от тока? Вятъра и слънцето ( с наличните технологии) не са достатъчни да ни захранят, дори да произвеждат постоянно!
И още един въпрос имам, какво стана от аварията във Фукошима ? Като оставим на страна журналистическите истерии и масовата радиофобия..... какви са последствията и от Чернобил ? Но като факти и статистика а не емоционални статии. в следващият линк има малко обобщение. И ако не вярваш на проф. Василев прилагам и сайта на МКРЗ за справка.
http://www.bulatom-bg.org/files/conferences/dokladi2010/Section%205/Report_Vasilev.pdf
http://www.icrp.org/index.asp
Колко са жертвите от ядрени инциденти (от началото на използването на ядрена енергия) и колко са жертвите на самолетни катастрофи, или автомобилни ......
Що не се откажем и от самолетите и колите? Опасна и доста мръсна е и химическата индустрия ама се заливаме със найлон и пластмаса около нас, а и сипваме нафта и бензин на колите.
А ти отказваш ли пликчета в магазина?
Дай да се откажем и от мините и металургията ? и те са мръсни и опасни.
Аман от това демонизиране на радиацията...
http://www.euronuclear.org/info/encyclo ... d-wide.htm
я разгледайте внимателно графиките..... какви са тенденциите ?
Последна промяна от lederman на 18 яну 2013 22:40, променено общо 1 път.
T25 2AD-FTV /2007

Върни се в “Off Topic”