За референдума

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Регистриран: 27 авг 2007 18:25
Контакти:

Re: За референдума

Мнениеот Vesko » 30 яну 2013 13:16

rudolf написа:3.причината за авария на 3те реактора които са аварирали от 1000дите други, поколението им и спецификацитя, и нивото им на защита-сравнение със сегашните.

Причината надали е толкова важна. Дори и човешка грешка да е на 100%, няма как и за вбъдеще да се елиминира тази грешка.
От друга страна дори и аварията в япония създаде проблеми в българия.

Така, че това не може да е причина да се откажен от атомната енергетика. След като няма значение къде е централата за последствията защо да не си е у нас?

Иначе да има или да няма централа е въпрос на чиста математика и прогнози, а не на политика.
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Потребителски аватар
rudolf
Регистриран: 21 ное 2007 02:15
Контакти:

Мнениеот rudolf » 30 яну 2013 13:22

Vesko написа:
Japanese_fever написа:Отделно АЕЦ Козлудуй е единственият АЕЦ на Балканите. Така, че ако спре Козлудуй, не нашия ток ще се вдигне, а този на съседите.

АЕЦ-а в румъния на дунав на го броиш на балканите???? Или в америка географията е друга biggrin.gif

освен това електричеството на НЕК -вече е неконкурентно по цена. в цената му се сключва задължението да изкупува скъпата фотоволтайчна и вятърна енергия. която е нерентабила и не може да се продаде.

http://www.ecocatalog.eu/eco-eye/scienc ... price.html

това е цената на която държавната НЕК е задължена да изкупува електричество от близки до управляващите централи и да го продава на 79лева на мегават...

Потребителски аватар
lederman
Регистриран: 20 май 2010 14:25

Мнениеот lederman » 30 яну 2013 13:25

Vesko написа:
От друга страна дори и аварията в Япония създаде проблеми в България.

Иначе да има или да няма централа е въпрос на чиста математика и прогнози, а не на политика.

Два въпроса:
Е какви са проблемите в България ? Освен, че влезе в устата на "зелените".

Не смяташ ли, че политиката определя за кого да работи математиката (кой да вземе задачата)
Поздрави :thumbsup:
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Контакти:

Мнениеот Vesko » 30 яну 2013 13:27

Ижестицията във фотоволтаици е около 2 Евро на ват. Въпреки дотирана цена на изкопуване те се "избиват" за около 10г. Е как тогава се избиват 10 000 000 000 Евро за 1000МВ (10 Евро/Ват) без дотиврана цена?
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Потребителски аватар
rudolf
Контакти:

Мнениеот rudolf » 30 яну 2013 13:27

Vesko написа:
rudolf написа:3.причината за авария на 3те реактора които са аварирали от 1000дите други, поколението им и спецификацитя, и нивото им на защита-сравнение със сегашните.

Причината надали е толкова важна. Дори и човешка грешка да е на 100%, няма как и за вбъдеще да се елиминира тази грешка.
От друга страна дори и аварията в япония създаде проблеми в българия.
.

не е така Васко:,,, и правилата за движение, и мерките за безопастност се променят., има нови правилници и процедури.
гледах филма за чернобил. руските пияници са си изключили защитните системи за учение и проби. довели са реактора по аварийни нива, след което системите за безопасност не са сработили и не са се задействали...общо взето руснаците сами са си предизвикали аварията , с фукушима положението е подобно, неотремонтирана центрла, стар тип, няколко пъти удулжаван лиценц,без да се вкарват инвестиций,построена в супер неблагоприятно местоположение от стар тип./японците са спазили серия от условия за да е възможна аварията.
- и системите, и опита, и правилниците вече са съвсем други.

Потребителски аватар
didak
Регистриран: 04 юни 2007 09:49

Мнениеот didak » 30 яну 2013 13:31

lederman написа:Съгласието за провеждане на този референдум от страна на управляващите, за мен, означава че те не заслужават заплатите си. Означава че са на власт, а бягат от отговорност.

тук пък къде отлетя?
при събрани 500 000+ подписа референдума е задължителен
Yaris 1,0-1999->Yaris 1,3-2009->Yaris 1,33-2009

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 30 яну 2013 13:32

Vesko написа:Ижестицията във фотоволтаици е около 2 Евро на ват. Въпреки дотирана цена на изкопуване те се "избиват" за около 10г. Е как тогава се избиват 10 000 000 000 Евро за 1000МВ (10 Евро/Ват) без дотиврана цена?

грешки няколко :) не 1000MW a 2000MW и не 10 милиарда а ~6 милиарда и защо за 10 г. ?
T25 2AD-FTV /2007
Началната грамотност, е овладяване на четенето и писането в едно с разбиране на смисъла на написаното.
В процеса на писане се цели оформяне на съдържанието за постигане на определена комуникативна цел.

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 30 яну 2013 13:35

didak написа:
lederman написа:Съгласието за провеждане на този референдум от страна на управляващите, за мен, означава че те не заслужават заплатите си. Означава че са на власт, а бягат от отговорност.

тук пък къде отлетя?
при събрани 500 000+ подписа референдума е задължителен

За това не мога да споря защото не съм юрист, но от друга страна в ЗАКОН ЗА БЕЗОПАСНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ е ясно написано :
Чл. 45. (1) Ядрена централа се изгражда по решение на Министерския съвет.

виж и мнението на конституционният съдия....
Последна промяна от lederman на 30 яну 2013 13:36, променено общо 1 път.
T25 2AD-FTV /2007

Потребителски аватар
rudolf
Контакти:

Мнениеот rudolf » 30 яну 2013 13:36

Vesko написа:Ижестицията във фотоволтаици е около 2 Евро на ват. Въпреки дотирана цена на изкопуване те се "избиват" за около 10г. Е как тогава се избиват 10 000 000 000 Евро за 1000МВ (10 Евро/Ват) без дотиврана цена?

васко 2 евро на ват?? това само за панела ли е или за цялата инвестиция??...я кажи сега колко часа в годината тази инвестиция дава тези 2 вата,или това е пикова мощност на 15ти август в 14 часа??:)
...я кажи колко години е гаранцията и живота на тези волтайци за които 1000 мегавата ще струва-2милярда евро. и откъде разбра че белене ще струва 10 милярда евро???
в момента руснаците и шкода ще правят в чехия за 10милярда два реактора..

ако ми сметнеш живота и гаранцията на тези фото войтаици и слънцегреенето в българия ,сигурен съм че цената ще удави двойно поне белене:))

ледерман те е поправил много уместно:)

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Контакти:

Мнениеот Vesko » 30 яну 2013 13:37

Каквито и ситеми за сигурност и безопасност да има, НЯМА как да елиминираш човешката небрежност. Аварии има и ще има. biggrin.gif Авариите в другия тип централи могат да бъдат също толкова пагубни, макар и с по-ограничен регион. Това надали трябва да бъде сериозен аргумент за "ЗА" и най-вече за "ПРОТИВ". Аргументите трябва да со подкрепени математически. Фотоволтаиците и вятърните мелници не са алтернатива. И във моментното им състояние са по-скоро пречка за икономиката ни. Дали трябва нова АЕЦ не знам. И няма как да преценя с наличните ми данни. Да към момента българия изнася енергия, което значи че произвеждаме повече от колкото потребаваме на първо приближение. Да обаче, кога точно изнасяме? Вечер, денем, при върхово натоварване? Не беше толкова отдавна времето при което заради договори за износ стояхме на тъмно въпреки повечето мощности тогава.

Фотоволтаиците и вятърните мелници произвеждат ток, когато те си искат, а некогато ни трябва. А това си е основен и голям проблем.

Мен ме домързя да гласувам. Въпреки това съм за атомните централи към момента. Друг е въпроса трябва ли цената да е 10евро/ват. И дали да на на уран или на друго гориво. Но това е въпрос на технологии
Изображение

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 30 яну 2013 13:49

Vesko написа: Да към момента България изнася енергия, което значи че произвеждаме повече от колкото потребяваме на първо приближение. Да обаче, кога точно изнасяме? Вечер, денем, при върхово натоварване?

Търговията с ток не е като търговията с жито например. Не можеш да прецениш колко от произведеното ще изядеш, колко ще продадеш.
При тока няма склад!!! консумацията е променлива, от потреблението зависи качеството на стоката (трябва да се следят и характеристиките на подаваното напрежение и да се гарантира честотата с малки допуски). Трябва да се изкупи от всички производители (въпреки, че някои правят когато могат, а не когато трябва) и сметките стават ужасни, погледни правилата за търговия с електрическа енергия (винаги ме боли главата като ги чета).
Не може да се направи толкоз лесно извода харчим толкова, трябват ни толкова, другото продаваме, а ако не стигне купуване ..... не става така
T25 2AD-FTV /2007

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 30 яну 2013 17:55

lederman написа:...
При тока няма склад!!! консумацията е променлива, от потреблението зависи качеството на стоката (трябва да се следят и характеристиките на подаваното напрежение и да се гарантира честотата с малки допуски). Трябва да се изкупи от всички производители (въпреки, че някои правят когато могат, а не когато трябва) и сметките стават ужасни, погледни правилата за търговия с електрическа енергия (винаги ме боли главата като ги чета).
Не може да се направи толкоз лесно извода харчим толкова, трябват ни толкова, другото продаваме, а ако не стигне купуване ..... не става така

В БГ все пак има ПАВЕЦ "Чеира", която е "склад" за електроенергия, а също така имаме мощно трасе, по което можем "да дръпнем" няколко мегавата от Русия, когато ни трябват.
Според мен не е за подценяване възможността да внасяме ток, както правят доста други държави (Австрия, Гърция, Сърбия, Словения,Македония, Албания, Турция и др.). Компютри и автомобили не се произвеждат у нас, но всички имаме такива. cool.gif
Мненията ми са провокирани от чувството ми на самосъхранение и са по-скоро емоционални, а не аргументирани.
Точно защото не съм специалист по енергетика, ядрена физика или макроикономика не ходих да гласувам на този референдум. Смятам, че не съм компетентен да давам акъл по този въпрос. Все пак имам право на страх от радиация, защото по този въпрос вече съм компетентен. :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
rudolf
Контакти:

Мнениеот rudolf » 30 яну 2013 22:18

zizi: може да си с плашиш ,но това с аналичните ; http://www.euronuclear.org/info/encyclo ... europe.htm

ето и германия на която 2011 и изтекоха лицензите за повечето ректора и се би в гърдите че спира реакторите http://www.euronuclear.org/info/encyclo ... ermany.htm

япония миналата година включи отново една централа ,а тази година ще си рестартира ядрените програми.

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 31 яну 2013 10:53

Една статия за енергетиката на Германия:
http://www.3e-news.net/show/21109_slync ... zaleze_bg/

и още:
http://www.3e-news.net/show/28861_golya ... proval_bg/
Последна промяна от lederman на 31 яну 2013 11:18, променено общо 1 път.
T25 2AD-FTV /2007

Потребителски аватар
lederman

Мнениеот lederman » 31 яну 2013 11:07

zi_zi_top написа:Все пак имам право на страх от радиация, защото по този въпрос вече съм компетентен. :thumbsup:

Би следвало като си запознат с йонизиращите лъчения и действието им да не те е страх... Praemonitus praemunitus. Но явно радиофобията надделява и при теб....
T25 2AD-FTV /2007

Върни се в “Off Topic”