Аман от мошенници....

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Регистриран: 27 авг 2007 18:25
Контакти:

Аман от мошенници....

Мнениеот Vesko » 10 авг 2013 00:56

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/08/ ... _na_putia/

Единственият закон в БГ, който не работи :)

Не съм от много примерните водачи... обаче имам доста ПТП, ама всичките с ниска скорост. Та, ако вдигнат глобите и 1000 пъти, какво ще спре ПТПтата с ниска скорост?
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Потребителски аватар
НиКо
Регистриран: 18 сеп 2010 18:49

Re: Аман от мошенници....

Мнениеот НиКо » 15 авг 2013 11:25

Бате тук не става въпрос за това колко пари ще ни натресат за ПТП или друго нарушение.
Тук става въпрос за това ние сами да се самодисциплинираме и подсъзнателно да изпадаме в шок ,когато усетим ,че по един или друг начин нарушаваме закона.

Всичко е в манталитета.В Англия и Германия има жестоки глоби , но не глобите са научили хората да карат разумно а самият им манталитет.

Тук хората са изнервени и агресивни и не на последно място много простовати .Точно оттук тръгва всичко.
Независимо колко добър шофьор си , не знаеш в каква ситуация ще попаднеш и от кой отсреща ще зависиш.

Миналия ден ми пристигна фиш със превишена скорост 31км.
Отидох до банката да го платя и от банката тоя взе да ми устакярства...
Как тези снимки от КАТ били незаконни .Нямало право колите да се крият и да те снимат.
Да съм го бил обжалвал и щял да ми падне.

Докато си плащах с най-голямо удоволствие , защото съм престъпил закона макар и несъзнателно, през цялото време
си представях как му размазвам тарикатската муцуна по бюрото в банката.

Очаквам когато призная ,че съм нарушил отстрани да се чуват критики и някой да ме поучи , а не тарикатски прояви.
Защото глобата трябва да е като нещо ,което по-скоро да те подсети ,че си в нарушение от колкото да те откаже да го правиш.И вече ти сам да разбереш ,че така не трябва ...

Всичко ще се оправи , когато ние сами заедно го поправим.
И 10 000лв да е глобата за без колан.Този ,които е живял на село(нищо лично) и в акъла му има само фекалий от винарски мушици няма как да проумее ,че колана е за негова безопастност, и то от някой такъв като него.

На всеки ще се случи...
Поддръжка, ремонт и огромна гама от авточасти(нови и втора употреба)за вашата Тойота или Лексус:0878130400 - "РЕНД" ЕООД
Монтиране на газов инжекцион на цени от 600лв *MIMGAS *LOVATO
https://www.facebook.com/REND.autoparts/ www.rend.cars.bg

mitoko
Регистриран: 22 ное 2007 15:31

Мнениеот mitoko » 15 авг 2013 11:55

Факт е че контрола , е много занижен
Факт е също че актовете също не се събират както трабва, защо да има давам парите , като не могат да си ги вземат, това е нормативна враатичка в закона, не мисля че си тарикат ако може да не ги дадеш, щом може имаш право да си избираш или плащаш или не , като го направят на да няма избор тогава ще си плащам
Факт е също че таикатеят с номера като преди беше До50 лева не може да се обжалва, и събраха парите и после като ги осъдиха върнаха ли незаконно взетите пари - не, те се пробват ако мине номера мине
Фиша е друго вече , ако не го платиш в срока директно се счита за влязло в сила НК и се дава на съдия изпълнител
Фиша също се счита за валиден дори и да не ти е връчен лично

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 15 авг 2013 19:31

mitoko написа:...актовете също не се събират както трабва, защо да има давам парите , като не могат да си ги вземат, това е нормативна враатичка в закона, не мисля че си тарикат ако може да не ги дадеш, щом може имаш право да си избираш или плащаш или не , като го направят на да няма избор тогава ще си плащам

До момента за шофьорския си стаж имам 2 акта и 3 фиша - помня всеки случай за какво е бил - формално винаги КАТ са били прави и не съм ги оспорвал (1 акт за изтекла книжка, и акт и 3 фиша за превишена скорост).
Признавам си, че фиш до момента не съм плащал освен когато можех да ги платя директно на катаджията (не подкуп - плащане срещу холограмна бланка на фиш с точната сума)...
Държавата ме принуди с абсурдните и комични действия... При една проверка се оказа, че някога съм имал фиш, но е отпаднал по давност...
В един момент получих още един фиш за 5 лв...
Обаче нещо се замотах с него и един ден получавам препоръчано писмо.
Отивам да си го взема от пощата а то - заплаха да си платя фиша...
В писмото беше степенувано:
Ако не си платя фиша ще бъда залепен на стената на срама в данъчното
.... още няколко заплахи ....
и последната - най страшна:
'Ще обявим в средствата за масова информация за това' ......

Последното ме разби - за 5лв ще ми правят реклама по телевизията ли ??? :)
Та специално този фиш реших да не го плащам за да видя какво ще стане...
Ами стана - НИЩО... Отпадна по давност...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

mitoko

Мнениеот mitoko » 17 авг 2013 11:05

Добре е че сподели информацията, ще имам предвид за фишовете и за напред.
как се прави тази проверка, в кат ли ?
в момента и на мен ми изтече книжката преди един месец, са ще ходя да вида колко от актовете са минали давност, не си спомням 4или5 са вече ,
а акта ако не ти е връчен, или ако не си го вземеш от пощата счита ли се за валиден
имаш такъв случей преди години, карах с акт(без синия талон) на КПП Язовирната стена в ивайловград ми писаха акт че карам с изтекал акт.
след повече от 2 години от случея получих писмо, че ме глобяват с 10 лева ( не си помням точно) . самата глоба на акта е излезнала там в срока сигурно , но след това 2 години не могат да ми го пратят

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 17 авг 2013 12:06

За фишовете историята бе преди повече от 5г... Скоро не са ми писали (пу-пу-пу :) и затова не знам дали има някаква корекция в поведението на КАТ..
А относно актовете...
Явно има недоразбиране на административната последователност....
Поне доколкото съм запознат нещата стоят така:
АУАН -> НП -> плащане/неплащане :)
При нарушение се издава Акт за установяване административно нарушение (АУАН) и се отнема талончето.
Копието от АУАН замества талончето в срок 1 месец.
На базата на АУАН се издава Наказателно постановление.
В едномесечния срок (на АУАН) ти си длъжен да отидеш, да провериш дали ти е готово/издадено НП.
Ако ти е издадено НП - връчват ти го срещу подпис и ти връщат талончето.
Ако не ти е издадено НП или обжалваш АУАН - удрят ти печат на АУАН за продължаване на срока с още един месец и продължаваш да караш с него...

Но ако не си ходил да провериш и да си получиш НП - тогава нямаш печат и все едно шофираш без талонче... И ако те спрат - ще ти издадат нов АУАН за липса на документи...

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Контакти:

Мнениеот Vesko » 17 авг 2013 16:29

Амо, че ако забравим че става дума за закуна за движение по пътищата. НП не трябва ли да те издири държавата за да ти го връчи?
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 17 авг 2013 19:12

Vesko написа:Амо, че ако забравим че става дума за закОна за движение по пътищата. НП не трябва ли да те издири държавата за да ти го връчи?

Така е. Обаче в конкретния случай държавата действа по-хитро - след определено време прави невалидна втората част на документа за правоуправление и оставаш без необходимите документи, които да представиш при проверка (АУАН, който замества задължителния за представяне при проверка талон, ти е изтекъл).
Така ти сам се издирваш и отиваш да си получиш НП...
В момента на официалното връчване на НП (срещу подпис) ти връщат талончето и книжката отново ти е окомплектована.
В противен случай се влизаше в колелото на непрекъснати НП - караш с нередовни документи, пишат ти АУАН. Ти не 'реагираш' и след месец отново си нередовен. След 3-4 месеца могат пак да те хванат и пак да ти пишат АУАН (давайки ти още 1 месец 'легално' каране)... И така докато ти изтече книжката - тогава щеш не щеш отиваш в КАТ, получавайки и плащайки НП ( поне тези, които не са изтекли по давност)...
Май КАТ бяха тръгнали да въвеждат други мерки за да пресекат тази лоша практика (като отнемане на книжката ако те хваната с изтекъл АУАН), но не съм се интересувал как стоят нещата сега...

mitoko

Мнениеот mitoko » 19 авг 2013 15:58

да аз тончмно по тая схема карах, като ида в кат ще споделя какво е станало
само дето по закон ако 2 години нямаш нарушения автоматично ти се възвръщат точките,
Ппо логиката > имаш акт , нямаш талон , минават 2 години, отиваш в кат, акта е давност, взимаш си талона, с всички точки и си пи4
и сега като ти свършат точките немогат насилствено да ти вземат книжката, трабва сам да си я върнеш

tyrnovo_12
Регистриран: 29 окт 2013 09:10

Мнениеот tyrnovo_12 » 11 ное 2013 09:54

ние си нямаме култура ..

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Контакти:

Мнениеот Vesko » 11 ное 2013 10:46

tyrnovo_12 написа:ние си нямаме култура ..

И защо да нямаме?

Ако е за културата по пътищата, то миналата година лятото по германските пътища не видях да е по-различна от нашата. Нито пък това лято в Италия biggrin.gif
Изображение

Потребителски аватар
kaltcev.72
Регистриран: 02 май 2013 21:30

Мнениеот kaltcev.72 » 11 ное 2013 21:00

Ако е за културата по пътищата, то миналата година лятото по германските пътища не видях да е по-различна от нашата. Нито пък това лято в Италия biggrin.gif[/quote]

По принцип да и тук по пътищата вече липсва толерантноста , но имаите на предвид че в над 40% от колите зад волана е чужденец и може би българин. Същото кофти държание на "типичния"шваба към"ауслендерите", в превод чужденци лично съм го изтърпял докато карах Гоуфо на Български номера.В голямите градове и на аутобаните темпото и стреса преобладават , но в малките населени места , където живеят предимно дойчета , времето е спряло и там откриваш типичната Дойчеланд.
Ше фърла с тебе по нещо!

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 12 ное 2013 07:49

kaltcev.72 написа:А...В голямите градове и на аутобаните темпото и стреса преобладават , но в малките населени места , където живеят предимно дойчета , времето е спряло и там откриваш типичната Дойчеланд.

Това е общовалидно...
Отиди в някое българско балканско градче - ще откриеш 'типичната' България...
Спокойстивие....

Потребителски аватар
kaltcev.72
Регистриран: 02 май 2013 21:30

Мнениеот kaltcev.72 » 12 ное 2013 18:24

Не съм сигурен , мръдни 20 км на запад от София тихото и спокойно градче Елин Пилин ище попаднеш на бесни пияни джигити , който сутрешното кафе пресичат с бира и не само там по принцип навсякъде в провинцията е занижен контрола . Хиляди примери мога да ти дам как млади хора се избиват по пътищата . То предимно на село ако пиинеш и не обяздиш после автонобило , не си е работа,е да в дивните села където са останали само стари хора и основния превоз харчи по 2 бали на сто слама ОК там е супер спокойно , но да имаме на предвид че пътна мрежа там липсва ! Също типично спокойно балканско градче Гоце Делчев по пътя за минерални бани Огняново денонощно летят пияни и безмозъчни състезатели . Лично се возих на такси в Благоевград на което шофьра беше видимо пиинал . no.gif
Ше фърла с тебе по нещо!

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Контакти:

Мнениеот Vesko » 12 ное 2013 18:54

kaltcev.72 написа: Лично се возих на такси в Благоевград на което шофьра беше видимо пиинал . no.gif

А аз лично изпих по 3-4 бири с представителя за Германия на една японска фирма в една кръчма в Хановер и след това ме остави с хотела и тръгна да се прибира на 200км от там :) Така, че и за Германия има подобни примери...
Изображение

Върни се в “Off Topic”