Българинът е беден, защото управлява лошо парите си.

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Re: Българинът е беден, защото управлява лошо парите си.

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 17:34

Japanese_fever написа:
slowtraveler написа: При голяма част от чужденците точно заради 'капсулирането', нямат проблем да са гъвкави на пазара - като не им отърва на едно място - лесно сменят местоположение, работа и т.н. Което създава фиктивно чувство за богатство (ето виж, досега работих по източния бряг, а сега ме викат по западни)...Просто защото няма какво да губят - нито жилище, нито приятели...

Никой не се мести с желание и не се местят, за да си създават "фиктивно чувство за богатсво", а за по-висока заплата....

Навярно не съм се изразил добре... Точно заради тази по-висока заплата на новото място се създава "фиктивно чувство за богатство"...
Защото повечето от тези пари се "губят по трасето"... Като се преместиш на новото място не си достатъчно адаптиран към средата - плащаш повече за повечето услуги и т.н. докато се ориентираш....
'Наместването' на домакинството също лапа известна сума...
Та документално вземаш по-голяма сума, а реално качеството ти на живот не се повишава пропорционално (пък и реално може да спадне)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 17:40

Ти ги изкара хората, че не могат да си правят сметката и едва ли не - се местят на сляпо?!?
За първата година може и да си прав, че няма да им е лесно, но след това вече няма как да е така.
Мисълта ми беше, че местенето е един вид двищета сила за развитието на самия човек, който се мести, най-малкото за да отцени, че мястото на което е в момента или се е родил е най-подходящото за него.
Но без да си обиколил (да речем собствената си страна) да твърдиш, че в твоя град е най-добре за теб е смехотворно. Както се вижда от реалността повечето хора в БГ смятат, че в София, Пловдив и Варна е най-добре за тях.
Да не мислиш, че сметките им излизат по евтино, в сравнение с това да си седят в родния град?
Като се тегли чертата не е така или ти викаш те хората се уповават на - "За лудо работи, за лудо не стой"?
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 17:56

Japanese_fever написа:...Както се вижда от реалността повечето хора в БГ смятат, че в София, Пловдив и Варна е най-добре за тях.
Да не мислиш, че сметките им излизат по евтино, в сравнение с това да си седят в родния град?
Като се тегли чертата не е така или ти викаш те хората се уповават на - "За лудо работи, за лудо не стой"?

Ами имам познати, които подлъгани за двойни заплати се прехвърлиха във Варна... И след 6 месеца дадоха назад...
Защото двойна заплата не ти покрива разходите, а за да си поддържаш същия стандарт ти трябва тройна заплата tooth.gif

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 26 ное 2013 18:08

В доста страни хората практикуват обмен на жилища, т.е. ползваш жилище на хора, които са отишли да работят в друг град, а пък твоето го ползва някой трети. Това е осъществимо при добре регламентирано отдаване на жилищата и финансов ангажимент към поддържането им от ползвателите. Обикновено става чрез посреднически агенции. В БГ такъв почин може да те доведе до инфаркт или депресия. laugh.gif
Тук ако искаш да си мобилен е по-добре да нямаш собственост, а да живееш под наем.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 18:12

slowtraveler написа:Ами имам познати, които подлъгани за двойни заплати се прехвърлиха във Варна... И след 6 месеца дадоха назад...
Защото двойна заплата не ти покрива разходите, а за да си поддържаш същия стандарт ти трябва тройна заплата tooth.gif

Няма лошо. Опитали са, видели са - това е ценен житейски опит за тях, който никой не би им дал на готово.
Нито са фалирали, нито нищо, нали? А още по-малко загинали. Но вече имат много по-широк поглед над нещата или просто не умеят да си правят сметката, което пак е било безценен урок за тях! smile.gif
Аз се водя напоследък от максимата - "Ако не опиташ, няма как да знаеш дали ще успееш!"
Преди се водих от друга - "Стой си на сигурно, за да не загубиш и малкото което имаш и да станеш за смях."
Въобще много е пагубно да плащаш данък "обществено мнение"!
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 18:15

zi_zi_top написа:В доста страни хората практикуват обмен на жилища, т.е. ползваш жилище на хора, които са отишли да работят в друг град, а пък твоето го ползва някой трети. Това е осъществимо при добре регламентирано отдаване на жилищата и финансов ангажимент към поддържането им от ползвателите. Обикновено става чрез посреднически агенции. В БГ такъв почин може да те доведе до инфаркт или депресия. laugh.gif
Тук ако искаш да си мобилен е по-добре да нямаш собственост, а да живееш под наем.

Имам познати, които тук в БГ ползват такива фирми, които да им управляват имотите... Не са се оплаквали...

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 18:40

zi_zi_top написа:Обикновено става чрез посреднически агенции. В БГ такъв почин може да те доведе до инфаркт или депресия. laugh.gif

А не може ли да си дадеш жилището под наем без да минаваш през агенция и с наема + парите, които ще изкарваш в новия град да си плащаш наема на новото място?

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 18:50

Може, но контрола на поддръжката на имота е малко по-неудобен....
А и търсенето на човек/наемател те връзва отново да ходиш на мястото..

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 18:56

Ти все едно си изгорил всичките си кораби и не може да се върнеш на мястото, където е собственото ти жилище?!? laugh.gif
Ами ще се връщаш от време на време. Ние тук плащаме наем на един сърбин, който живее в Белград. Чекът за наема го пиша лично на неговор име (преди го пишех на майка му, тя живееше тук, но почина, Бог да я прости). Тук той има роднини, които му го вкарват в сметката, която пак е тук. Човека за последните 2-3 години всяко лято е тук за по 1-2 месеца. Предния път ни боядиса целия вход - стените + прозорците и сложи перденца на прозорците. Отделно това лято ми помогна да се отърва от оси, които се бяха настанили на тератаса и влизаха в хола. Ако пък ми се наложи нещо майстор или запушен канал идва неговият шурей, който живее тук и забележи е над 70-годишен, кара Субару Форестър, отзад пълен с инструменти. Ако той не може да се справи вече се обажда на специализирана фирма. Иначе аз съм си сменял сам бятерията в бяната, но той не знае. Своеволията, когато си под наем се наказват, в повечето пъти. :whistle:
Та, какво казваш за връщането...? biggrin.gif

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 20:00

Явно говориш за пенсионери...
Аз се чудя как да се оттърва за 2 седмици наведнъж да си почина, а ти разправяш, че трябва да ги загубя за да водя и да показвам имот на евентуални наематели? ! no.gif
Или пък периодично да проверявам дали няма проблеми?!
Няма начин - времето на служителите на фирмите за недвижими имоти и по-евтино от моето...
Наема си го получавам коректно, заедно с плащанията на всички комунални услуги - аз ги плащам (през интернет), а парите си ги получавам от наемателите.
Да, когато наемателя е познат - нещата стават много по-лесно и може да се прескочат фирмите.
А познатите ползват фирми, при условие, че са в същия град. Просто и на тях не им се занимава с имоти - имотите са дадени на фирми, които да ги оперират...
И наемодателя не се занимава с почистване, предлагане, събиране на наем и т.н. Той си получава договорената сума, стига да му харесва наемателя.
Ако не му харесва - крайното решение е негово и го изхвърля...

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 26 ное 2013 20:55

Все пак мисля, че определена категория хора са по-мобилни и това не е свързано толкова с държавата и континента. И в Америка и Европа има много хора, които цял живот живеят в едно и също населено място или правят най-много 1-2 промени.
Статията е идиотска с това, че се опитва да изкара българинът по-тъп от останалите, като се изтъкват статистически данни за собствеността. От друга страна ново проучване показва, че 58% от българите не биха искали кредит за нищо на света, а това е факт, който показва изтрезняване и здрав разум.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.

Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 21:03

zi_zi_top написа:...От друга страна ново проучване показва, че 58% от българите не биха искали кредит за нищо на света, а това е факт, който показва изтрезняване и здрав разум.

Е да, но според западните псевдоикономисти, това показва липса на инициативност...

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 21:14

slowtraveler написа:
zi_zi_top написа:...От друга страна ново проучване показва, че 58% от българите не биха искали кредит за нищо на света, а това е факт, който показва изтрезняване и здрав разум.

Е да, но според западните псевдоикономисти, това показва липса на инициативност...

Искат да ви изкарат под наем и да имате заеми, за да сте по-лесно контролируеми.
Ако изплащаш заем за къща - няма бате, ще работиш каквато работа ти падне и ще питаш за още. Ще бачкаш на 2-3 места, за да може да си покриваш не само сметките, но и заема и ето в един момент колко бързо си на тръстиката.
А веднъж на тръстиката ли си - няма мърдане, защото вече нямаш избор.
А като си имаш осигурено жилище (най-често бащино) - "Мое да копам, мое да не копам!" biggrin.gif

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 21:20

Japanese_fever написа:
slowtraveler написа:

Искат да ви изкарат под наем и да имате заеми, за да сте по-лесно контролируеми....

Разбира се... Затова и казах 'псевдоикономисти'...
И да СМЕ по-лесно контролируеми - защо си мислиш, че това не е валидно за целия свят?
Да, не е валидно в една друга част на света, където навярно също няма да ни е много приятно :)

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 21:37

slowtraveler написа:.
И да СМЕ по-лесно контролируеми - защо си мислиш, че това не е валидно за целия свят?

Разбира се, че валидно за цял свят и осбено за Западна Европа и САЩ, но като чувство е непознато на повечето българи.
Аз в БГ никога не съм мислил за изплащане на заем за училище, а в момента изплащам университет, който ми струваше $10К на семестър. (няма да споменавам колко семестри изкарах, но не са 4 години, важното е, че имам бакалавър от тук вече)
Та като имам да изплащам, си налягам парцалите иначе тези пари да съм ги дал за кола, писти, гуми т.н. забавления и хобита.
Иначе аз пак си имам 2-а комплекта гуми, но за по улиците само.

Върни се в “Off Topic”