Българинът е беден, защото управлява лошо парите си.

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Re: Българинът е беден, защото управлява лошо парите си.

Мнениеот zi_zi_top » 26 ное 2013 22:25

Japanese_fever написа:.....
Та като имам да изплащам, си налягам парцалите иначе тези пари да съм ги дал за кола, писти, гуми т.н. забавления и хобита.
Иначе аз пак си имам 2-а комплекта гуми, но за по улиците само.

Няма значение, Джапи! Важното е алъш-вериша да върви.... smile.gif
До сега никой не е успял да формулира по-ясен смисъл на живота от това да се размножиш!
Замисли се имаш да наваксваш! smile.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 22:55

В темата не става въпрос кой има и с какво да наваксва, а общо за финансови въпроси.
Иначе аз имам първо да наваксвам с колите, че като се задомя после и да искам няма да мога. biggrin.gif
Аз с алъш-вериш не се занимавам.
Един приятел си навакса преди 2 седмици - '08 Corvette Z06. Пак му помогна това, че 28 години все още живее с техните, ако живееше сам като мен надали щеше да си вземе Корвета, но аз ни най-малко не му завиждам, а се радвам колкото него. Другото лято ще сме по пистите с него.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 26 ное 2013 23:35

Jap, не си мисли, че в БГ ядем доматите с колците...
За ученето - само адмирации :thumbsup:
Ако се сещаш преди няколко години тук водихме един спор, в който стана 'ясно', че висшист е нещо лошо :whistle:
Продължавам да смятам, че доброто образование не са загубени пари... И доста познати и приятели подтикнаха децата си и им дадоха възможност за добро образование..
За таксата - мога да кажа само че завиждам за ниските такси...
Другата седмица ще придружавам сина на едно интервю, за което го извикаха в един много известен университет. Та там таксите са доста по-височки от посочените от теб... :help:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 26 ное 2013 23:38

Japanese_fever написа:...
Един приятел си навакса преди 2 седмици - '08 Corvette Z06. Пак му помогна това, че 28 години все още живее с техните, ако живееше сам като мен надали щеше да си вземе Корвета, ...

Корветът е голям "пасив" според финансовия дърдорко, но той никога няма да усети тръпката и емоцията на този контакт с пътя! В това време ще инвестира... laugh.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.

Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 26 ное 2013 23:54

slowtraveler написа:Jap, не си мисли, че в БГ ядем доматите с колците...

Никъде не съм казвал подобно нещо и не съм си го помислял даже. По това, че постоянно ми го натяквате, обаче ми се струва, че имате комплекси, за които аз съм най-малко виновен.
Мерси за адмирациите! Висшето не те прави по-кадърен или квалифициран, всичко са лично способности и умения. Просто по много фирми се изисква мин. висше за да те наемат.

zi_zi_top написа:Корветът е голям "пасив" според финансовия дърдорко, но той никога няма да усети тръпката и емоцията на този контакт с пътя! В това време ще инвестира... laugh.gif

Да, така е - Кефът цена няма!
И тук се връщаме на темата - ако моят приятел беше под наем, вместо да живее с майка си и баща си, сега нямаше да има пари за Корвет! biggrin.gif
Хубаво е да имаш собствено жилище, независимо в коя държава живееш, но не на всяка цена! Т.е. ако цената на заемът е прекалено висока ис голяма лихва, не си струва.
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 27 ное 2013 00:19

Japanese_fever написа:
slowtraveler написа:Jap, не си мисли, че в БГ ядем доматите с колците...

Никъде не съм казвал подобно нещо и не съм си го помислял даже. По това, че постоянно ми го натяквате, обаче ми се струва, че имате комплекси, за които аз съм най-малко виновен....

Не става въпрос за комплекси...
Просто оставам с такова впечатление, защото постоянно обявяваш общоизвестни истини споменавайки 'там при вас' и т.н....
Затова и коментирах по този начин - това са общоизвестни и общоприложими из целия свят дребни тарикатлъци на 'псевдоикономистите', подвеждащи част от населението на планетата...
И това се разбира от всички мислещи хора, включително и в БГ...

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 27 ное 2013 00:48

slowtraveler написа:Затова и коментирах по този начин - това са общоизвестни и общоприложими из целия свят дребни тарикатлъци на 'псевдоикономистите', подвеждащи част от населението на планетата...
И това се разбира от всички мислещи хора, включително и в БГ...

Работата е там, че само да се досещаш и разбираш е едно, а да си го изпитал на свой гръб съвсем друго.
Та за теб може и да казвам всеизвестни истини, но аз не знам свой познат или приятел връстник в БГ да такъв житейски опит и финансова култура, каквато аз съм изградил до сега. Ако бях в БГ и аз щях до сега да съм карал на гърба на мама и на тате и щеше да ма е бъз един заем да взема.
Отделно тук всеки завършил бакалавър или, ако не, то по-голямата част, имат на гърба едно $40-50К да връщат после. Т.е. те в момента излизат на пазара на труда и са вече $50К назад. Къде гоима това в БГ, където висшето е реално без пари?
Имам приятел доктор, 2-3 години е по-млад от мен, не е завършил още, учи вече близо 10 години и има на гърба си над $100К да изплаща. Викаш докторите в БГ и те излизат от университета с такъв пасив?

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 27 ное 2013 06:55

Jap, нещата наистина се променят в БГ...
И доста хора се опариха от този тип финансова култура - в началото тя наистина липсваше, което подведе доста хора...
Но по същия начин както ти си нямал познати в БГ натрупали такъв опит, то аз имам доста такива познати.
Да, повечето им заеми или банкови операции не са били за образование, но това съвсем не значи, че се различава принципно.
Обаче кредитите съвсем не са показател за наличие на голяма банкова култура.
Аз самият съм минал през почти всички банкови 'хватки' лизинги, кредити (над 100к$), акредитиви... - добрия разчет и внимателното четене на предложението на банките може да помогне за правилния избор и безпроблемното обслужване.
Обаче в момента, в който се появи възможност за предсрочно погасяване - действам.
Не обичам да живея на кредит. И изведнъж вместо да се моля на банките и те да им извиват ръцете - те идват да ми се молят и да кършат ръце...

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 27 ное 2013 14:48

slowtraveler написа:...Защото повечето от тези пари се "губят по трасето"... Като се преместиш на новото място не си достатъчно адаптиран към средата - плащаш повече за повечето услуги и т.н. докато се ориентираш....
'Наместването' на домакинството също лапа известна сума...
Та документално вземаш по-голяма сума, а реално качеството ти на живот не се повишава пропорционално (пък и реално може да спадне)...
В UK почти всички компании предоставят т.нар. Relocation package - определена сума пари, която покрива разходите по преместването, такси за закупуване на ново жилище и дори понякога елементи от обзавеждането, зависи как се пазариш. Просто израстването в кариерата е изключително бавно, а понякога и ограничено в по-малка компания. Затова т.нар. професионални кадри (специалисти и мениджъри) си сменят компаниите на 2-3 години. Аз преди се местех доста, но последните 8 години си стоя в едно жилище, а сменям само работата - въпрос на добро местоположение.

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 27 ное 2013 15:10

slowtraveler написа: - добрия разчет и внимателното четене на предложението на банките може да помогне за правилния избор и безпроблемното обслужване.
Обаче в момента, в който се появи възможност за предсрочно погасяване - действам.

Да, точно това имах на предвид под финансива култура, но ти май пак не ме разбра.
За теб финансова култура явно изначава взимане на заеми без човекът да се замисля много.
А основно финансова култура е като вземемш пари на заем да ги върнеш. Ако не може да ги върнеш, защо ги взе? И т.н.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 28 ное 2013 08:07

Japanese_fever написа:
slowtraveler написа: - добрия разчет и внимателното четене на предложението на банките може да помогне за правилния избор и безпроблемното обслужване.

Да, точно това имах на предвид под финансива култура, но ти май пак не ме разбра.
За теб финансова култура явно изначава взимане на заеми без човекът да се замисля много..

Точно обратното Jap...
Добрия разчет предполага да си направиш много добре сметката дали можеш да обслужваш заем...
И тъй-като лично при мен коефициента на презапасяване е доста висок, затова няколко мнения на горе казах - Не обичам да живея на кредит.
И отново поради презапасяването / стъпването на по-сигурно, досега винаги ми се отваряше възможност за предсрочно погасяване...
Като си помисля - последния път банката остана без едни 30х.евро лихви (дори и като се сметне инфлацията ) tooth.gif

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Регистриран: 27 авг 2007 18:25
Контакти:

Мнениеот Vesko » 28 ное 2013 09:01

slowtraveler написа:Като си помисля - последния път банката остана без едни 30х.евро лихви (дори и като се сметне инфлацията ) tooth.gif

За това баните са измислили глобата за предсрочно погасяване ;) Ама има разни популистки идеи да се премахне biggrin.gif
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 28 ное 2013 09:58

Vesko написа:
slowtraveler написа:Като си помисля - последния път банката остана без едни 30х.евро лихви (дори и като се сметне инфлацията ) tooth.gif

За това баните са измислили глобата за предсрочно погасяване ;) Ама има разни популистки идеи да се премахне biggrin.gif

Да, платих някоя друга 'глоба', но използвах максимално 'безплатните' проценти погасяване годишно, договорени предварително с банката.
И резултата, който банката не получи е горната сума (след приспадане на глоби, такси и т.н.)...
Да, и те семейства хранят, но пък защо да им се подаряват такива суми?

Потребителски аватар
Bass_Man
Регистриран: 15 сеп 2007 20:38

Мнениеот Bass_Man » 13 дек 2013 16:23

zi_zi_top написа:Интересно е да се прочете цялата публикация, но ето някои интересни извадки от нея.

http://www.pariteni.bg/?tid=40&oid=102181

Българинът е беден, защото управлява лошо парите си............................

Абсолютно вярно! И това е от векове!

Това е основен библейски принцип! На верния в малкото ще му бъде дадено много! И който няма ще му се вземе и това което има, а който има ще му се даде още!

Българина чака да има много за да започне да смята и да управлява до тогава само ще хленчи и ще носи вода от колкото се може повече кладенци да ти обясни как тука разбираш ли било друго.

Не случайно Бог води евреите в пустинята 40 години докато ги въведе в избраната земя. Трябваше да измрат тези които жалееха за робството и бяха със закостенели сърца. На нашия народ не знам колко години ще му трябват. Но вече 23 доста успешно се върти в кръг в пустинята.

А другарчетата дето са отишли на готово в държави със стотици години история и традиция в християнството понеже е доста по-лесно да отидеш на пометеното вместо да си подредиш твоята кочина им препоръчвам да си помислят защо все са се озовали в протестантски държави. А не да кажем в православни, будистки, хиндуски, мюсюлмански, комунистически ( атеистични ) или някакви други. Много интересно! Сега ще почне едно умуване колко точно процента са протестанти, колко католици и тн :) .
Пишете по 100 реда постове какво било, кой как ви крадял в България и тн и после нито един ред с решения. Чудна работа таква прозорливост за това какво ви правят другите, а никаква яснота какво да правите вие. Това принципно се казва себеправедност или иначе казано ти винаги си прав а всички други са криви.
Още по-якото е хора, които живеят в чужбина на по-добрите условия като започнат вещо да обясняват колко били зле тамошните хора. Просто където и да отиде човек винаги си носи дупето с него заедно с характерните му миризми.

И те така.

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 13 дек 2013 16:34

slowtraveler написа:Точно обратното Jap...
Добрия разчет предполага да си направиш много добре сметката дали можеш да обслужваш заем...

Отново не си ме разбрал!
Това, че ти имаш лукса да си направиш разчета и да прецениш дали да вземеш определен заем, не значи, че виски го имат.
Какъв разчет може да направи един абитуриент (говоря за САЩ), който още няма стабилна работа, но желае да се запише в университет, който ще му струва $10-15К на семестър?
Бакалавър трябва да се вземе, това е ясно. Повечето взимат финансова помощ от правителстото - този заем не начислява лихва, преди да си завършил университета. Също така и да си скъсаш задника да работиш, докато учиш пак като завършиш ще имаш голям пасив и ако не си намериш рабтота по специалността бързо, може да стнае доста лошо. Та за това ти казвам, че това е нещо, което не може да предотвратиш - не може да не си вземеш бакалавър заради некви си там $40-50К след това. Докато за кола, къща, холна гарнитура, телевизор и т.н. винаги може да се ограничиш и да си ги вземеш на по-късен етап, когато вече имаш правилния разчет.

Върни се в “Off Topic”