МОЛЯ , спазвайте дистанция !!! Избегнете ПТП !

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Тонии
Регистриран: 17 май 2013 09:15

МОЛЯ , спазвайте дистанция !!! Избегнете ПТП !

Мнениеот Тонии » 28 ное 2013 08:52

Дистанцията е важна особено зимно време !

tyrnovo_12
Регистриран: 29 окт 2013 09:10

Re: МОЛЯ , спазвайте дистанция !!! Избегнете ПТП !

Мнениеот tyrnovo_12 » 09 дек 2013 08:33

:thumbsup:

Харди
Регистриран: 08 яну 2013 14:52

Мнениеот Харди » 09 дек 2013 15:07

Каква е правилната дистанция ?

Потребителски аватар
Petar
Регистриран: 16 юни 2007 21:20

Мнениеот Petar » 09 дек 2013 15:23

Харди написа:Каква е правилната дистанция ?

Правилната дистанция е такава че да можеш да спреш нормално без да удариш пред теб даденият предмет преценява се от зад кормилното устройство

Потребителски аватар
saho
Регистриран: 19 сеп 2010 07:45

Мнениеот saho » 09 дек 2013 17:35

Аз пазя винаги по голяма дистанция, но все се намира нагла въшка да се шмугне със супер, мега резачка. следва затваряне на клапата на купето, bash.gif защото не се диша
Toyota Corolla E12 2006 1.4 vvti 2006 FOBOS
Toyota Avensis T25 1.8 vvti 2008

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 10 дек 2013 19:26

Хубава тема!
Дистанцията много често зависи от навиците на определения водаш, те.е. различна е при всеки. Водач, който е свикнал да кара близко зад предния автомобил, по-трудно би си променил навиците през зимно време, но всичко е до усет и проява на здрав разум.
Обикновено младите водачи имат тенденция да карат по-близ, т.е. с по-малка дистанция. Аз до преди няколко години бях така и не го осъзнавах, докато една позната не ми каза. Сега забелязвам други мои познати, че карат прекалено близо, може би и защото аз вече спазвам солидна дистанция, просто моята философия е, че трябва аз да пазя другите и да се пазя от тях също така.
Има една много лесна формула за спазване на дистанция ще вия напиша в мили/час, а не км/ч (умножете милите по 1.6, за да получите километри), защото се помни по-лесно:

20 мили/ч - разстояние до предната кола 2 дължини (2 дължини, ако вземем за мерна единица дължината на твоята кола)
30 мил/ч - разстояние 3 дължини
40 мили/ч - 4
и т.н.

При мокро и заснежено дистанцията се увеличава в зависимост от уменията на водача, гумите и спирачките на автомобила.
Също дистанцията се измерва, спрямо статичен предмет покрай пътя - дърво, стълб и подобни.
Мисля, че безопасна дистанция беше, ако минеш покрай дърво 3 сек. след като от там е минала колата пред теб.
Ако някъде съм в грешка ме поправете. Това е, което знам и го спазвам. Но, ако имаш усет към колата (тегло, гуми, спирачки), когато караш всичко става от само себе си.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 10 дек 2013 19:57

Japanese_fever написа:...Мисля, че безопасна дистанция беше, ако минеш покрай дърво 3 сек. след като от там е минала колата пред теб...
Джапи, при нас е 2 секунди, но то е щото колите тук са по-къси от щатските.
Освен туй правилото ти за дистанция при различните скорости е напълно неверно - дължините се умножават в геометрична прогресия. Ако приемеш че автомобила ти е 4м при скорост 50mph за 3 секунди ще изминеш 66 метра или 16 дължини. :whistle:
Последна промяна от Scott на 10 дек 2013 20:04, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
dnedkov
Регистриран: 26 ное 2011 17:45
Контакти:

Мнениеот dnedkov » 10 дек 2013 20:00

Реално погледнато, 50км/ч са 13.88 м/с. Така че, всяка секунда забавени реакции, са си 14 метра напред. :)
Corolla Verso 1.8VVTi SOL 2006
www.polivni.com

dimkaraganchev
Регистриран: 03 юни 2010 18:23

Мнениеот dimkaraganchev » 10 дек 2013 20:17

И аз се чудя на "шофьорчетата", дето имат навик да ти се залепят на задника. Първо, би трябвало да е крайно изнервящо за тях, защото очите им трябва да играят на четири. Второ, пораженията по предницата са многократно по-скъпи, от тези, по задницата. Често си правя майтап с такива "специалисти", като им светна със стоповете и им гледат сеира в огледалото.

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 10 дек 2013 20:24

Scott написа:
Japanese_fever написа:...Мисля, че безопасна дистанция беше, ако минеш покрай дърво 3 сек. след като от там е минала колата пред теб...
Джапи, при нас е 2 секунди, но то е щото колите тук са по-къси от щатските.
Освен туй правилото ти за дистанция при различните скорости е напълно неверно - дължините се умножават в геометрична прогресия. Ако приемеш че автомобила ти е 4м при скорост 50mph за 3 секунди ще изминеш 66 метра или 16 дължини. :whistle:

Da 3 secundnoto ili tam kolko bqha sekundi pravilo, ne sum siguren, no drugoto s duljinata na kolata e mnogo po-lesno vizualno da se sledi.
Ina4e moje da si smetnesh geometrichnata progresiq i vas i da si q lepnesh na tabloto. Dai q tazi geometrichna progresiq da q vidim!
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 10 дек 2013 20:26

dnedkov написа:Реално погледнато, 50км/ч са 13.88 м/с. Така че, всяка секунда забавени реакции, са си 14 метра напред. :)

1 сек., когато става дума за рефлекси е страшно дълго време. За 1 сек. рали пилотите и особено мотористите извършват над 2-3 различни действия.

Потребителски аватар
JapCar
Регистриран: 02 май 2010 01:53

Мнениеот JapCar » 11 дек 2013 00:30

dimkaraganchev написа: Често си правя майтап с такива "специалисти", като им светна със стоповете и им гледат сеира в огледалото.

На времето на Волгата бях сложил бутонче на колонката на волана с което включвах стоповете, та можех за тази цел да ги светна без спирачка и дори с газ biggrin.gif
Живей широко и художествено!
Avensis 1.8, 7A-FE, 2000г

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 11 дек 2013 00:45

dimkaraganchev написа:Второ, пораженията по предницата са многократно по-скъпи, от тези, по задницата. Често си правя майтап с такива "специалисти", като им светна със стоповете и им гледат сеира в огледалото.

Това е така, но само на пръв поглед. Те като си сменят радиатора и бронята отпред са готови, а на теб ще ти влиза вода в багажника до живот.

dimkaraganchev
Регистриран: 03 юни 2010 18:23

Мнениеот dimkaraganchev » 11 дек 2013 12:51

Хм, отпред нормално има 2 радиатора, фарове и други скъпи играчки. Като им изтече фреона и антифриза, ще си останат на място, в студа. А отзад много лесно се оправя. Пък ако имаш и теглич, става още по-забавно. Другият недостатък на неспазване на дистанцията е хилядите следи по боята от изхвръкнали камъче. А за предимства не мога да се сетя дори за едно. Трябва да си голям мазохист, за да караш по този начин. Може би си мислят, че този отпред ще се стресне и ще им отстъпи място, но никога не знаеш на кого ще попаднеш.

Харди
Регистриран: 08 яну 2013 14:52

Мнениеот Харди » 11 дек 2013 15:07

Japanese_fever написа:

Хубава тема!
Дистанцията много често зависи от навиците на определения водаш, те.е. различна е при всеки. Водач, който е свикнал да кара близко зад предния автомобил, по-трудно би си променил навиците през зимно време, но всичко е до усет и проява на здрав разум.
Обикновено младите водачи имат тенденция да карат по-близ, т.е. с по-малка дистанция. Аз до преди няколко години бях така и не го осъзнавах, докато една позната не ми каза. Сега забелязвам други мои познати, че карат прекалено близо, може би и защото аз вече спазвам солидна дистанция, просто моята философия е, че трябва аз да пазя другите и да се пазя от тях също така.
Има една много лесна формула за спазване на дистанция ще вия напиша в мили/час, а не км/ч (умножете милите по 1.6, за да получите километри), защото се помни по-лесно:

20 мили/ч - разстояние до предната кола 2 дължини (2 дължини, ако вземем за мерна единица дължината на твоята кола)
30 мил/ч - разстояние 3 дължини
40 мили/ч - 4
и т.н.

При мокро и заснежено дистанцията се увеличава в зависимост от уменията на водача, гумите и спирачките на автомобила.
Също дистанцията се измерва, спрямо статичен предмет покрай пътя - дърво, стълб и подобни.
Мисля, че безопасна дистанция беше, ако минеш покрай дърво 3 сек. след като от там е минала колата пред теб.
Ако някъде съм в грешка ме поправете. Това е, което знам и го спазвам. Но, ако имаш усет към колата (тегло, гуми, спирачки), когато караш всичко става от само себе си.

Абсолютно вярно. Аз дори добавям 1м.+

Върни се в “Off Topic”