МОЛЯ , спазвайте дистанция !!! Избегнете ПТП !

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Re: МОЛЯ , спазвайте дистанция !!! Избегнете ПТП !

Мнениеот Japanese_fever » 11 дек 2013 16:56

dimkaraganchev написа:А за предимства не мога да се сетя дори за едно. Трябва да си голям мазохист, за да караш по този начин. Може би си мислят, че този отпред ще се стресне и ще им отстъпи място, но никога не знаеш на кого ще попаднеш.

Nqma predimstva, prosto e losh navik na nqkoi vodachi i lipsa na suobrazqvane/zdrav razum, kakto veche spomenah po-gore.
Tozi losh navik sum zabelqzal mladi vodachi.
Nqkoi hora si karat taka i mislqt, che e normalno, dokato ne se udarqt v predniq 1-2 puti i posle veche eventualno si smenqt stila na karane.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Харди
Регистриран: 08 яну 2013 14:52

Мнениеот Харди » 13 дек 2013 14:58

Човек се учи от грешките си ! w00t.gif

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 13 дек 2013 15:30

В някои случаи просто си принуден да караш на малка дистанция - в натоварен трафик, при подготовка на изпреварване и т.н...
А в други - дори дистанцията не помага ...
Колега го глобиха за причинено ПТП поради неспазване на дистанция, защото зимата при сравнително голяма оставена дистанция, предходния се удря в бордюр и спира практически моментално напреки на пътя, докато колегата се изпързалял и се спрял в него...
А си е мислил, че дистанцията е напълно достатъчна :)
Затова според мен няма 'формула' за спазване на дистанция - просто трябва да мислиш и предвиждаш... И да гледаш далеч напред преди предходния автомобил...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Оги
Регистриран: 09 юли 2012 14:32

Мнениеот Оги » 13 дек 2013 16:53

При удар винаги е виновен който е отзад и никой не се интересува от никакви други условия или обстоятелства. Той определя дистанцията, той решава колко да бъде и съответно носи отговорност за величината и в екстремна ситуация.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 13 дек 2013 17:28

Оги написа:При удар винаги е виновен който е отзад и никой не се интересува от никакви други условия или обстоятелства....

Така си е - друг колега го удариха отпред - колата на светофара включва задна вместо предна предавка...
Виновен - колегата, защото не е преценил, че предния автомобил може да тръгне назад и не е оставил достатъчно дистанция :whistle:

Харди

Мнениеот Харди » 14 дек 2013 14:54

Оги написа:При удар винаги е виновен който е отзад и никой не се интересува от никакви други условия или обстоятелства. Той определя дистанцията, той решава колко да бъде и съответно носи отговорност за величината и в екстремна ситуация.

Така е по закон. sad.gif

Харди

Мнениеот Харди » 19 дек 2013 14:57

Сутринта се хлъзна един и ме подпря отзад.Добре че е малко,той си счупи фара. Чакахме КАТ повече от 3ч. worthy.gif

Потребителски аватар
dnedkov
Регистриран: 26 ное 2011 17:45
Контакти:

Мнениеот dnedkov » 19 дек 2013 15:06

Харди написа:Сутринта се хлъзна един и ме подпря отзад.Добре че е малко,той си счупи фара. Чакахме КАТ повече от 3ч. worthy.gif

Защо чакате КАТ, а не си попълнихте протоколите? Явно щетата е била дребна.
Corolla Verso 1.8VVTi SOL 2006
www.polivni.com

Потребителски аватар
desSs
Регистриран: 02 окт 2007 23:11

Мнениеот desSs » 19 дек 2013 19:03

slowtraveler написа:
Оги написа:При удар винаги е виновен който е отзад и никой не се интересува от никакви други условия или обстоятелства....

Така си е - друг колега го удариха отпред - колата на светофара включва задна вместо предна предавка...
Виновен - колегата, защото не е преценил, че предния автомобил може да тръгне назад и не е оставил достатъчно дистанция :whistle:
ай стига бе rolleyes.gif

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 19 дек 2013 23:02

Да Дессс. На кръстовището на Мария Луиза към подлеза на Шипка в посока общината...

Потребителски аватар
memorex
Регистриран: 07 апр 2012 22:09

Мнениеот memorex » 19 дек 2013 23:41

чл.23, ал.1 от ЗДвП .Туй ли беше ?

Чл. 23. (1) Водачът на пътно превозно средство е длъжен да се движи на такова разстояние от движещото се пред него друго превозно средство, че да може да избегне удряне в него, когато то намали скоростта или спре рязко.

179 (2) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба от 100 до 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
RAV 4, 2.2 D-4D, 136 hp, none DPF

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 20 дек 2013 06:32

Закона си е закон, но има случаи, в които може да се тълкува както ти е изгодно...
Конкретния случай - кой в кого се удря, когато предния автомобил тръгне назад?
И поУицая явно е мислил като в оня виц - 'ръката на трото-троту-трото... абе на улицата' - щом се счупени стоповете на предния автомобил, значи задния не е спазвал дистанция tooth.gif

Потребителски аватар
dnedkov
Регистриран: 26 ное 2011 17:45
Контакти:

Мнениеот dnedkov » 20 дек 2013 08:29

slowtraveler написа:Закона си е закон, но има случаи, в които може да се тълкува както ти е изгодно...
Конкретния случай - кой в кого се удря, когато предния автомобил тръгне назад?
И поУицая явно е мислил като в оня виц - 'ръката на трото-троту-трото... абе на улицата' - щом се счупени стоповете на предния автомобил, значи задния не е спазвал дистанция tooth.gif

Зависи как полицая тълкува случая. Преди около три години имах инцидент, при който при изкачване на заледен баир, колата не успя и тръгна назад. Нищо не помага в такъв случай, колата се спря в една друга зад мен (имаше дистанция около 30-40 метра, но моята се засилваше все повече назад) . Няма как да обвинявам задният автомобил. Полицаят след доста умуване какво да ни прави, реши да ми напише акт за неправилна маневра, та минах само с 20лв. акт :)
Corolla Verso 1.8VVTi SOL 2006
www.polivni.com

Оги
Регистриран: 09 юли 2012 14:32

Мнениеот Оги » 20 дек 2013 09:37

То си е така. Чл. 23 ал 1 не може да се приложи в случая понеже се отнася за случаи, в които предния намали скоростта или спре рязко. Ако това нещо са го цитирали като основание за нарушение в случай, че преднодвижещия се в посока назад е ударил колата зад него- то има солидно основание за обжалване. Нито закона е съвършен, нито полицаите са безгрешни.

Потребителски аватар
JapCar
Регистриран: 02 май 2010 01:53

Мнениеот JapCar » 20 дек 2013 16:47

Мисля, че при всички случаи ако единият е спрял, движещият се е виновен, независимо отпред/отзад. Това е логиката и не трябва закона да и противоречи.
Преди години (в UK) в един голям двор 2 коли се движим към изхода, аз отзад. Някакъв багер маневрираше и предния спря, аз на 2 метра зад него. Незнайно защо, предния започна бавно да се движи назад..., аз му свиркам, продължава и спря в бронята ми, като спука стъклото на мигача. От колата излезе 90 годишен старец с бабката...каза, че не ме е видял/чул. Разменихме си данните на застрахователите и адресите/телефоните. На другия ден отивам у тях (живееше наблизо) и му казвам да ми даде £15 да си сменя мигача и да забравим, така няма да се регистрира, че е взел пари от застрахователя, което ще му увеличи следващата застраховка... Той не ще, коренна промяна в поведението- казва обади се на застрахователя, ти може да си ме ударил, твоя е вината.
Обаждам се на неговия застраховател и му разказвам случая...той започва със същото- ти си го ударил, Ядосах се на наглостта и му казах, че има куп свидетели- багериста и няколко работници наоколо, които видяха всичко. Тогава той умекна и казва - наистина ли си ОК с £15, казах , че съм, но стареца не ще. Каза, че на другия ден ще ме посети...дойде, даде ми £15, подписах се на подготвен лист, че нямам претенции към... и се оказа, че застрахователя е син на стареца biggrin.gif
От моргата взех един мигач за £10 и го смених за 15 мин... Застрахователя щеше да плати £80 за нов, но трябваше да губя време да ходя в сервиз за оценка, документи, да си оставя колата да го сменят...
Живей широко и художествено!
Avensis 1.8, 7A-FE, 2000г

Върни се в “Off Topic”