Платен данък онлайн. Ами стикер?

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
hyankov
Регистриран: 11 сеп 2006 22:05
Контакти:

Платен данък онлайн. Ами стикер?

Мнениеот hyankov » 17 дек 2013 22:48

Здравейте колеги,

Успях да си платя данъка на МПС-то онлайн (май работи само за София), чрез ePay. От ePay сега мога да принтирам бележката за платения данък, която изглежда почти идентична с тази която издават в данъчното. Проблема е че очевидно на нея няма нито печат, нито подпис. А сега научавам и за някакви холограмни стикери, дето почнали да ги лепят от Юни месец.

На въпроса - в ГТП пункта дали ще ми признаят бележката от ePay или ще стават циркове? Нали уж свързаха системите, би трябвало да могат да чукнат и да проверят дали ми е платен данъка (тогава каква е ползата от стикера им?!).

Може да се окаже че можеш да си платиш данъка онлайн, но пак трябва да ходиш до същата каса и опашка, да се редиш за стикер. Това няма да ме очуди, имайки впредвид че все пак става дума за Българистан.

Някой с опит в това?
Subaru Impreza III Hatchback (2009) - 2.0R MT, 150 hp
Toyota Avensis (2000) - 2.0 D-4D (личен рекорд - 4.1л/100км) - SOLD
Toyota Corolla LE (2000) - 1.8, 125 hp - SOLD

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Re: Платен данък онлайн. Ами стикер?

Мнениеот hyankov » 17 дек 2013 22:55

http://clubcitroen.bg/forum/viewtopic.p ... 6f#p658890

до колкото си спомням, за прегледа ще питаш, да ти издадат в общината бележка, че не дължиш данъци за колата и всичко е платено към дата еди коя си, мисля, че струваше 5 лв :?

Хаха, ако това е вярно, с това плащане на данъка не само че нищо не съм спечелил, ами съм се и набутал с 5лв. stupid.gif stretcher.gif

ufer
Регистриран: 12 ное 2010 10:35

Мнениеот ufer » 18 дек 2013 08:14

За съжаление е така. И аз платих данъка пролетта онлайн и после ходих да ми издадат допълнителна бележка, че съм платил - е струваше допълнително 2 лв., но пак чакане. Догодина пак ще се редим на опашки... Поне ще имаме "оригинален" документ!

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 18 дек 2013 08:15

Преди две седмици продадох колата. До момента винаги съм плащал по банков път данъците...
И не са ми искали друго освен платежното при преминаване на преглед...
Нотариуската поиска 'платен данък' - давам копието...
Казва - Трябва да го заверите на еди-кое си гише...
Отиваш, молба, проверка, и 'зелено печатче' на листа...
ИДИОТЩИНА...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 18 дек 2013 08:32

Каква идиотщина... нямам думи просто. Надявах се че аз не съм разбрал нещо...

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Мнениеот zi_zi_top » 18 дек 2013 09:52

Welcome to Bulgaria and have enjoy! w00t.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

dimkaraganchev
Регистриран: 03 юни 2010 18:23

Мнениеот dimkaraganchev » 18 дек 2013 10:10

От 2004 г. ползвам услугите на e-pay. Всички сметки си ги плащам през системата. С изключение на данъците. Само една година платих данъците на имотите през e-pay, но тогава разбрах, че за колите отново ще трябва да им ходя на крака. Така че се отказах да плащам данъци по Интернет. Отивам и плащам всичко на веднъж. Наистина е голяма простотия. Все още администрацията ползва компютрите, като пишещи машини, т.е. като компоти.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 18 дек 2013 10:21

Последно минавах преглед през м.Септември и там нямаше проблем с платежното - не ми искаха печатчета и т.н.

Потребителски аватар
kickata
Регистриран: 11 юни 2009 10:50

Мнениеот kickata » 18 дек 2013 15:13

Идеята беше да се свържат системите на пунктовете за ГТП с тези на НАП и на практика да могат да правят прверка за платен данък онлайн без да се носи бележка, ама като гледам още не се е случило... wacko.gif
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 18 дек 2013 22:29

zi_zi_top написа:Welcome to Bulgaria and have enjoy! w00t.gif

Докторе, английският ти е перфектен! tooth.gif
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 19 дек 2013 10:02

Минах преглед - приеха ми разпечатката от ePay. Но имам чувството че много зависи от настроението на човека.

dimkaraganchev
Регистриран: 03 юни 2010 18:23

Мнениеот dimkaraganchev » 19 дек 2013 15:07

Хм, интересно. Сега влязох в ePay.bg и не видях от къде може да се плати данъка на колата. Виждам само за данък сгради. Би ли споделил, как става номера?

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 19 дек 2013 15:10

Днес свърших нещо, към което се стремя от няколко години - да платя данъка на колата по интернет, не с платежно нареждане, а като периодична сметка.

...

Ще опиша какво е необходимо да направите, в случай че нямате никаква регистрация в http://www.epay.bg, за да можете да плащате данъка на колата си като периодична сметка година след година, без да ставате от стола, на който седите в момента:

1. Правите си регистрация в epay.bg. Вече сте потребител "първо ниво".

2. След като влезете в профила си, от менюто "Плащане на сметки" -> "Регистрирайте Вашите битови сметки за плащане" можете да регистрирате отделните си сметки - ще ви трябва по една фактура от последната платена сметка. Всеки месец ще се появяват сметките ви. След като платите успешно 5 сметки, ставате потребител "второ ниво". Ако сте въвели ЕГН-то си, данъците за сгради на Ваше име ще се появяват всяка година за плащане.

3. За да можете да плащате каквото и да било през epay.bg трябва да регистрирате дебитна/кредитна карта от меню "Карти и микросметки" -> "Регистрирайте Вашата карта на банкомат". След като попълните полетата ще си запишете секретния код, ще отидете с картата на банкомат и ще въведете този секретен код. Еднократно се заплаща един лев. Вече имате регистрирана дебитна/кредитна карта, с която да плащате всякакви неща през epay.bg

4. За да можете да платите данъка на автомобила си като периодична сметка, трябва да сте потребител "трето ниво". За да станете такъв потребител, трябва да отидете до каса на Easy Pay (има безобразно много каси в България, аз ползвах една в магазин Фантастико), да представите личната си карта и да заплатите още един лев.

5. След като сте станали потребител "трето ниво", от меню "Преводи" -> "Регистрация за плащане на Местни данъци и такси" въвеждате ЕГН-то си (засега работи само за София) и хоп:
Изображение
С няколко клика платих данъка с всичките му лихви, а догодина, когато излезе новия данък, той автоматично ще се появи и ще очаква плащане.

6. За неверниците, или ако трябва някъде да представите бележка за платен данък, можете да си разпечатате безкасовата бележка.

Единствено малко неприятно впечатление ми направи, че при плащането на данъка се начислява някаква такса 80 стотинки, която при другите периодични сметки не се начислява (в зависимост от вида карта де), но съм готов да я преглътна, предвид всичките неудобства, които ми спестява.

Source

Това което може да те затрудни е да си намериш ... оф как се казваше, нещо като уникално номерче за този конкретен данък. Състои се от номера на колата + още някакви символи. Ако имаш предишен платен данък, търси го на бележката, някъде в горния десен край беше.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 19 дек 2013 16:19

dimkaraganchev написа:Хм, интересно. Сега влязох в ePay.bg и не видях от къде може да се плати данъка на колата. Виждам само за данък сгради. Би ли споделил, как става номера?

Аз си го плащам през ипей като обикновен кредитен превод на база информацията в електронната система за местни данъци и такси (преди време го правих по изчисления, но се оказа, че техните компютри закръглят по друг начин, и затова често се получаваше надвнасяне или недостиг на 1ст)...
Данък сгради го плащам по същия начин - в електронната им система информацията се различава от тази в разпечатаните им уведомления wacko.gif

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 19 дек 2013 16:22

slowtraveler написа:
dimkaraganchev написа:Хм, интересно. Сега влязох в ePay.bg и не видях от къде може да се плати данъка на колата. Виждам само за данък сгради. Би ли споделил, как става номера?

Аз си го плащам през ипей като обикновен кредитен превод на база информацията в електронната система за местни данъци и такси (преди време го правих по изчисления, но се оказа, че техните компютри закръглят по друг начин, и затова често се получаваше надвнасяне или недостиг на 1ст)...
Данък сгради го плащам по същия начин - в електронната им система информацията се различава от тази в разпечатаните им уведомления wacko.gif

Но ако го setup-неш по начина описан отгоре ще ти се появява в epay като излязла сметка. Т.е. в момента в който ти излезе данъка, ще получиш съобщение и точна сума която трябва да платиш, както примерно водата или тока.

Върни се в “Off Topic”