Нужда от съдействие от колега от София

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Иван Шопов
Регистриран: 07 май 2014 13:18

Нужда от съдействие от колега от София

Мнениеот Иван Шопов » 07 май 2014 13:23

Здравейте момчета и момичета. ;)
С някои от Вас се познаваме, с други не.

Имам нужда от малко съдействие от колега с Toyota Camri ( след 2010г.), Prius (2010-2013г.) или RAV4 (след 2010г.) от София. Става въпрос за следното:
- До десетина дни ми пристига новия тестови видеорегистратор (камера за автомобил), който се свързва чрез OBD II с ECU на автомобила. Не работи с всички автомобили, но в поддържаните протоколи е точно този за гореспоменатия модел.
- Имам нужда да направим няколко тестови клипа (по възможност светло/тъмно) за да проверим коректната работа на камерата.

Искам да имам реален тестови клип от България, на който да се виждат всички необходими данни - обороти,мигачи,скорост,местоположение и т.н.

Няма да давам линкове към примерни видеа и прочее, защото не търся реклама, а помощ.

Моля всеки, който има желание да помогне да се свърже с мен на ЛС, на имейл alltimecams@gmail.com или на 0888216942 - Иван Шопов.

Благодаря Ви предварително!

Потребителски аватар
Rudy
Регистриран: 14 юни 2009 17:35

Re: Нужда от съдействие от колега от София

Мнениеот Rudy » 07 май 2014 20:22

Както се вижда от профила - едва ли мога да ти помогна, но според мен не е лошо да качиш повече информация, вкл. клипчета. Все пак целта на форума е обмен на информация - ако не е заблуждаваща - всичко е ОК.
Във форума е пълно с търговци под прикритие - и дори да не са помогнали - не са навредили никому.
Изображение

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 07 май 2014 20:41

Привет!
Ако и когато реша да рекламирам, ще го направя според правилата на форума и ще си заплатя за услугата. Не ми е в начина на мислене и манталитета да го правя по друг начин.

Относно твоята помощ, възможно е и да се случи. Поддържат се OBD II протоколи за Lexus за следните модели:
- GS (2006-2013)
- ES (2007-2014)
- IS250 (2008-2014)
- RX (2009-2012)

Това са годините на производство (начална дата). Ако твоят Lexus е сред тях, ще се радвам да ми пишеш.

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 12 май 2014 19:50

Колеги, видеорегистратора вече е тук. Някой ще се отзове ли?

Потребителски аватар
Чо :)
Регистриран: 11 юни 2011 18:57
Контакти:

Мнениеот Чо :) » 13 май 2014 14:33

Ако има шанс за Prius 2008 може да опитаме :)
Prius 4 Изображение Smile is Health :) Keep Smiling ... :)

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 13 май 2014 16:24

За съжаление дават за Приус от 2010 до 2013г.
Не бих искал да експериментирам, защото пораженията вероятно ще бъдат за ECU-то, а не за камерата.:)
Благодаря ти за отзивчивостта, но не искам да навредя.

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 14 май 2014 09:15

Абсурд да има проблем... Навярно камерката взема от ОБД сигнала само за скоростта и може би обороти?
Няма промяна на стандарта на ОБД в последните години. Има вероятност просто дадения автомобил да не пуска дадения параметър към ОБД-то...
Т.е. камерката няма да може да определи в цифровия сигнал конкретния параметър и няма да изписва върху изображението дадения параметър.
Какви параметри би трябвало да чете камерката през ОБД-то?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 14 май 2014 10:13

Привет,
Честно казано и аз мисля, че няма какво да изгори, но не е честно и морално от моя страна да рискувам чужд автомобил, когато не съм уверен на 100%.
Относно данните - зависи от модела на автомобила (при някои марки и модели се губи част от информацията), но ето пълния списък:
- обороти
- мигачи (ляв и десен)
- предавка
- спирачка
- газ ( по TPS от 1 до 5)
- икономичност на режима на каране
- напрежение (зареждане на алтернатора)

Това е от ECU по спомен, иначе разбира се има и скорост, но тя е от GPS приемник.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 14 май 2014 10:26

Уверен съм, че това ще работи на повечето автомобили без да се изобразява 'мигачи, предавка, спирачка'...
В останалите параметри не виждам нищо особено - те са в стандартния 'пакет' информация, която я чете всеки тъп ОБД скенер от памтивека.
Просто информацията за мигачите, предавката и спирачката се споделя само от по-новите автомобили с CAN bus...
Драсни какъв е модела на видеорегистратор.
И ако си търсил разни модели срещал ли си със следните параметри:
1. видеорегистратор full HD (IR подсветката за мен е излишна и вредна, но добрата чувствителност при ниска осветеност - задължителна)
2. GPS
3. Предупреждение за камери (в отворен формат на файла - за да може да се качват 'любителските' актуални бази данни за камерите)

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 14 май 2014 11:16

Привет!
На едно и също мнение сме по повод ECU и черпената информация.
Относно модела - това е LK7900ARA на Lukas. Ето корейски клип с него.

За твоето запитване - от 2-3 месеца си играя с видеорегистратор, който отговаря на първите ти две изисквани, а на третото - отчасти. Снима добре, няма инфраред, GPS-а се свързва бързо, разполага с вградена памет + SD и има вградена карта с предупреждение (камери за скорост, полицейски засади). Досега не е имало камера, за която да не ме е предупредил (ползват базата на iGo).
Проблема идва единствено при третото ти изискване - ръчно въвеждане на координати. Принципно имам списъка с предупреждения (визирам кой сигнал за какво е - например 100-камера,200-засада и т.н.), видеорегистратора може да се свързва с компютър. За да имам самия софтуер обаче и да може всеки един да си играе с него както пожелае, условието е просто и неизпълнимо - поръчка от минимум 1000бр. от модел (естествено произвеждат и други модели). Опасявам се, че правнуците ми ще продават последните 100 бройки и подобно капиталовложение не е по силите ми.
Доколкото съм разговарял с моите партньори, няма видеорегистратор с отворен тип ъпдейт на информация, а вероятно няма и да има. Причината е проста - производителите по този начин увеличават продажбите си лееееко изнудвайки собствените си дилъри. В момента имам обещание, че до месец ако изпратя конкретни координати и предупреждения мои руски партньори ще ъпдейтнат картата, но това е половинчато решение - няма как всеки един потребител да бъде удовлетворен.

Поздрави!

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 14 май 2014 13:55

Добре е да си попълните профила, и по-точно местопребиваването... (така не се разбира къде сте експериментирали камерите и т.н.)...
Можете ли да пратите един ъпдейт файл за камерите (може и да не е актуален) - дали се вижда нещо в него (IGO ползват обикновено текстови файл за камерите, който си го 'сдъвкват').

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 14 май 2014 16:34

Привет!
Относно профила-както споменах не желая да публикувам нерегламентирана реклама и затова ще пропусна подробностите. Тази тема е с една единствена цел - помощ от колега от София (както е описано в началото) и касае само този град. Целта на клиповете също съм я описал.

Относно файла - не е толкова просто за съжаление. Принципа на работа на видеорегистратор с предупредителна функция е следния:
- Създава се текстови файл с конкретни типове предупреждения (камера,засада,опасно кръстовище и т.н.) с избрани кодове за него (например 1,217,304 и т.н.);
- Създава се текстови файл, в който се упоменават точните координати на всяко едно място, за което водача трябва да бъде предупреден и естествено неговия код за предупреждение;
- От двата файла и още няколко (нужни за работата на камерата, настройките и и прочее) се компилира фирмуеър, ъпдейтва се видеорегистратора и всичко започва да работи.

В този ред на мисли, с Вас може да си направим 100 различни файла, съдържащи координати и предупреждения, но единственият, който може да създаде новата версия на софтуера е производителя. За да го създам аз трябва да поръчам количество, което е непродаваемо в близко бъдеще в нашата държава.

Надявам се, че съм отговорил изчерпателно.
Поздрави!

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 14 май 2014 17:04

Иван Шопов написа:В този ред на мисли, с Вас може да си направим 100 различни файла, съдържащи координати и предупреждения, но единственият, който може да създаде новата версия на софтуера е производителя...
Добавянето на клиентски POI (Points of Interest) e заложено във функциите на всички сателитни навигации. Не виждам защо добавяне на няколко координати ще изисква нова версия на софтуера, при всяко устройство има няколко нива на базата данни, в случая се променя потребителското ниво.

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 14 май 2014 17:12

Защото това не е типичната навигация, която е пригодена за това.
Ако например ползвам навигация Sygic на iPhone-а си, не мога ежедневно да променям каквото пожелая, а това е навигационно приложение.
Видеорегистратора разполага с "екстра", която върши И това.
Както споменах - това са условията на производителя.

Иван Шопов

Мнениеот Иван Шопов » 16 май 2014 10:18

Колеги,
Никой ли не може да се отзове?

Върни се в “Off Topic”