Какво става с банките?

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Какво става с банките?

Мнениеот nowyaris » 27 юни 2014 22:55

Аз тука нали съм си като на курорт и на вестниците само спортните статии чета покрай световното , днес мойта ми звъни от Русе че ФИБанк капалъ,а Корпоративна още преди няколко дни капалъ.Не че имам финансови интереси в тези две банки,но моля който има предположения относно тенденциите да сподели.Днес не можело да се купи в Русе валута от никъде.На къде отиват нещата според Вас,колеги ????? За незнаещите чужди езици "капалъ" на комшийски е "затворено" tooth.gif .
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Re: Какво става с банките?

Мнениеот slowtraveler » 28 юни 2014 08:15

Засега не виждам проблем - поддържам мнението, изказано от специалисти, че някой абсолютен идиот се опитва да клати банковата система и държавата.
ПИБ не е затворена - напротив... Вчера са раздали на уплашени клиенти над 800млн лева в брой... Лично аз извърших транзакция от няколко хиляди лева и мина безпроблемно.
Абстрахирайки се от това, с какви пари е направена банката, и тъй-като съм и донякъде клиент, виждам, че по принцип действат много предпазливо с кредитите и не евтино...
Което пък за моя несчетоводен мозък води до извода, че би трябвало да е стабилна, защото стъпва внимателно.
Освен това само преди 3 месеца закупи Юнионбанк (и то за обявена смешна цена, а така получи много клиенти)...
Та общо взето - предполагам, че си е битка на олигарси - кредитни милионери/милиардери. Които се надяват да останат безнаказани и да не връщат сериозни пари чрез събаряне на банковата система...
Но ми се струва, че този път номера им няма да мине...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 28 юни 2014 13:53

Може и да мине номера този път.Някак си не ми се връзват понятията "пълен идиот" и "финансов олигарх".Познавам този тип хора - дълго мислят и пресмятат,но когато решат нещо и почнат да действат - няма връщане.В никакъв случай не са "случайни хора" и явно са стигнали до извода че този валутен борд вече си е изпял песента.А и някак не ми се връзва вече този фиксиран курс 2:1.И то не само на мене..На този свят случайни неща няма - важни мозъци са почнали да действат и са намерили да прецакат най-слабите звена - българските банки.Чуждите трудно ще ги пипнат.Не знам какво ще стане,ама фактите са налице - левове много - валута никаква.Тоз филм вече съм го гледал.....
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 28 юни 2014 14:36

nowyaris написа:Може и да мине номера този път.Някак си не ми се връзват понятията "пълен идиот" и "финансов олигарх".Познавам този тип хора - дълго мислят и пресмятат,но когато решат нещо и почнат да действат - няма връщане.В никакъв случай не са "случайни хора" и явно са стигнали до извода че този валутен борд вече си е изпял песента.А и някак не ми се връзва вече този фиксиран курс 2:1.И то не само на мене..На този свят случайни неща няма - важни мозъци са почнали да действат и са намерили да прецакат най-слабите звена - българските банки.Чуждите трудно ще ги пипнат.Не знам какво ще стане,ама фактите са налице - левове много - валута никаква.Тоз филм вече съм го гледал.....

Да, може би не се изказах правилно - пълен идиот бе повече като обидно определение отколкото определение на интелектуален капацитет...
Дали валутния борд си е изпял песента - не знам... Трудно би било да се определи, защото на наше ниво не знаем дали са спазени правилата му. Ако са спазени правилата му - той е 'вечен'...
Освен това имам съмнения, че ще мине номера - в момента не е никакъв проблем да си прехвърлиш сметките в каквато си искаш валута и да извършиш превода...
Затова си мисля, че номера е повече за 'опростяване' на някои кредити - обявяването им за несъбираеми и загубени...
Дано съм прав, и дано няма сериозни стресове на банките...
Защото към момента освен психозата не виждам проблем - реално това си бе DOS атака... Колко коректни сайтове са преживявали такива атаки? Ами практически всичките.
А и ПИБ вече преживя такава атака преди няколко години - чудото отмина за 3 дни/две седмици... Дано и сега е така... Но и дано се вземат мерки срещу инициаторите на такива целеви стресове.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Мнениеот Airfan » 28 юни 2014 15:32

Не съм уверен, че икономиката ни е силна, за да не генерираме твърде много инфлация ако падне борда.
Иначе заради народопсихологията, вчера имаше опашки по банките, особено при някои и в никои не искаха да ми продадат смешна сума в евро, а пътувам за Италия във вторник... просто страхотно! Дай боже В-пей картите на Уникредит да работят на банкоматите в Италия.
А и между другото курса на еврото стигна 2.30 лв за 1 евро по чейндж бюрата в Пловдив.
Изображение

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Регистриран: 27 авг 2007 18:25
Контакти:

Мнениеот Vesko » 28 юни 2014 17:04

Airfan написа:Дай боже В-пей картите на Уникредит да работят на банкоматите в Италия.
А и между другото курса на еврото стигна 2.30 лв за 1 евро по чейндж бюрата в Пловдив.

Уникредит не бяха ли италиянци? А чейндж бюрата май не можеха да си позволяват по закон такова мърдане от фиксираният курс.... Ама не съм следил много закона де...
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 28 юни 2014 17:47

Според мен си почва началото на края на валутния борд.В интерес на истината много се проточи biggrin.gif .Изкуствено и нагласено нещо си е валутния борд и няма нищо общо с никакви пазарни принципи.Още Дянков трябваше да го разкара,ама го хвана шубето.Орешарски май по-мъж ще излезе..... . И честно казано искрено се надявам по чейнджовете след месец-два еврото да се разменя за 23 лева,а не за 2,30 както сега :thumbsup: А иначе Уникредит вече са Италяно-Немска група.Не мисля че чуждите банки много ще пострадат-те вече парите които са раздали за кредити си ги прибраха под формата на лихви.Тук,в Австрия ипотечния е с максимум 1,7 % годишна,а в БГ-то беше с 17.Говоря за една и съща банка biggrin.gif .Да му мислят банките с основно български капитали.И да му мисли този дето има дълги позиции в левове-ще станат още по-дълги tooth.gif .

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 28 юни 2014 18:10

nowyaris написа:Според мен си почва началото на края на валутния борд.В интерес на истината много се проточи biggrin.gif .Изкуствено и нагласено нещо си е валутния борд и няма нищо общо с никакви пазарни принципи....

Дано не си прав.
Валутния борд си бе регулиращия фактор в хаоса... Само си представи какви спекулации на местно ниво биха започнали (бяхме свидетели на такива преди въвеждане на валутния борд, когато голяма част от трудовите хора - над 90%, изгубиха спестяванията си)...
Валутния борд е икономически еталон, по който да равняваш местната си валута - не печаташ пари на поразия ако това излиза от параметрите на валутата...
Премахне ли се - започва печатането на парите. Започне ли печатането - инфлацията и несигурността скачат до небесата.
Лихвите - също...

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 28 юни 2014 19:41

Не съм доктор,ама 17 години да държиш умрял на изкуствено дишане не съм чувал.Икономиката е под вода отдавна,няма чужди инвестиции отдавна и единствената валута дето влиза в държавата е от такива като мене и от някой и друг кредит който министъра уреди.Няма как да се поддържа вечно такова изкуствено създание.Време е да му спрат кранчето на борда и реално да видим докъде сме я докарали след тези 17 години.Според мен резултата от този борд ще е плачевен и много болезнен за голяма част от хората,но не е известен начин да изпържиш омлет без да счупиш яйцата.Пък и повечето сме преживяли този момент на безкрайна инфлация - аз лично нямам лоши спомени от него tooth.gif .

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 28 юни 2014 21:15

nowyaris написа:Не съм доктор,ама 17 години да държиш умрял на изкуствено дишане не съм чувал.Икономиката е под вода отдавна,няма чужди инвестиции отдавна и единствената валута дето влиза в държавата е от такива като мене и от някой и друг кредит който министъра уреди...

Бизнеса на хората около мен, включително и моя бизнес вкарва валута в страната - 100% от услугите ни са за износ...
Също си спомням хиперинфлацията - тогава бе месеца, когато просто не можех да си изхарча заплатата (тогава работихме в долари).
ОБАЧЕ я си спомни роднините и магазините тогава - сринаха се до бедняци цели поколения, които цял живот са работили усърдно и са се надявали на достойни старини... Спестените за черни дни пари особено на възрастните хора се изпариха. Заедно с някои важни фондове...
Не искам такава пирова победа/печалба..

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 28 юни 2014 22:43

Tака е Жорка,донякъде си прав.Кой колко валута вкарва е съвсем друг въпрос-такива като теб и твоите колеги я има в цялата държава 20 хиляди,я няма.Такива като мене са над 2 милиона.Ама това не е важно.Интересно ми е дали това което се случва е началото на края на валутния борд или е само буря в чаша вода.Иначе за предната инфлация изчезнаха спестяванията на пенсионерите,дето по цял ден обикаляха като гламави от пирамида на пирамида за по-висока лихва.И те не бяха обикновените трудови пенсионери които с пот на чело са спестявали цял живот.И двамата знаем че от една гола заплата трудно се спестяват големи суми-питай си работниците ако не ми вярваш.Лично моите родители и родителите на съпругата ми не загубиха нищо,понеже както никога до тогава ме послушаха и овреме обърнаха всичко в дойче марки-любимата ми валута.Магазините бяха празни,складовете също,но пък касите пращяха по заварките от пари-всичко се продаваше на момента и само срещу пари в брой.Мисля си че българската икономика има нужда от такова подобно кръвопускане с цел оздравяване на целия организъм.В следващите седмици всичко ще се изясни.Или съвсем ще се размъти.Търпение му е майката.Аз за всеки случай съм нагласил бурканите-три литрови с винтова капачка biggrin.gif .

Потребителски аватар
Vesko
ЗАВИНАГИ С НАС.....
Регистриран: 27 авг 2007 18:25
Контакти:

Мнениеот Vesko » 28 юни 2014 23:10

nowyaris написа:Tака е Жорка,донякъде си прав.Кой колко валута вкарва е съвсем друг въпрос-такива като теб и твоите колеги я има в цялата държава 20 хиляди,я няма.Такива като мене са над 2 милиона.

Значи влиза достатъчно свежа валута... та вие сте повече от работещите в БГ.
Преди: Авенсис 1.6 4АФЕ/1999г, Авенсис 1.8/2003г, Ярис 1.3 Авт/2004г, Авенсис 2.2Д4Д/2005г
Изображение

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 28 юни 2014 23:52

Че то в БГ-то останаха ли работещи?Пенсионери, деца,цигани и хора които ходят на работа.... Това е.Май работят само тези дето обслужват гореописаните четири групи.Които групи за съжаление не са особено платежоспособни blush.gif .Като уточнявам че София не е България,разбира се.Виж как е в селата и градчетата около Добрич.Единственото което успешно се изнася от страната е работна ръка,нищо друго.За мен последните 7-8 год.всичко е картонени кули и пясъчни замъци-нищо което реално да подобри финансовото положение.В такава ситуация най-нормалното е борда да гръмне и пазара ,а не някой шеф на БНБ да казва кое колко струва. И може би след това ще се роди нещо по-ново и по-добро.Обаче няма раждане без болка.Преживява се biggrin.gif .За всеки случай си приготви бурканите :thumbsup: .

Потребителски аватар
Rudy
Регистриран: 14 юни 2009 17:35

Мнениеот Rudy » 29 юни 2014 08:47

nowyaris написа:И може би след това ще се роди нещо по-ново и по-добро.Обаче няма раждане без болка.Преживява се biggrin.gif .За всеки случай си приготви бурканите :thumbsup: .

Толкова глупости написа в темата, че повече едва ли можеше! Точно от бабуването ти влизат пари в БГ икономиката? Мизерните няколкостотин евра дето пращаш на жената, или няколкото хиляди, които са за учението на щерката в ЮК.
Че то ако гастарбайтерите изкарваха пари щяха да ги изгонят от всякъде. Истината е, че сте там да вършите работа, която белите хора не искат да вършат, нито заради естеството на работата, нито заради заплащането. А мнозинството от "работещите" в странство (далеч по-малко от 2 млн.), дори не си и помослят да пращат "пари" на роднините си тук.
И понеже сега се търси изкупителна жертва за зловредни и злонамерени слухове - твоите постове доста добре се вписват в един обв. акт. Гледай да не те върнат (заедно с твоя съсед Цвъ Вас) с един и същ самолет...

Както виждаш, случайно или не, почват от Русе: http://m.capital.bg/politika_i_ikonomik ... ok_status/
Според ДАНС, Ангелов "чрез профила си във Фейсбук и чрез клип, качен в YouTube, е публикувал информация, съдържаща злонамерена атака срещу голяма българска банка и призиви за сваляне на валутния борд". 
Изображение

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Мнениеот Japanese_fever » 29 юни 2014 11:21

Rudy написа:Толкова глупости написа в темата, че повече едва ли можеше! Точно от бабуването ти влизат пари в БГ икономиката? Мизерните няколкостотин евра дето пращаш на жената, или няколкото хиляди, които са за учението на щерката в ЮК.
Че то ако гастарбайтерите изкарваха пари щяха да ги изгонят от всякъде. Истината е, че сте там да вършите работа, която белите хора не искат да вършат, нито заради естеството на работата, нито заради заплащането. А мнозинството от "работещите" в странство (далеч по-малко от 2 млн.), дори не си и помослят да пращат "пари" на роднините си тук.

Много смело се изказваш, за пореден път, но де да можеше да подкрепиш приказките си с факти!
Мога да ти кажа, че всеки, който познавам, вкл. и аз пращаме пари в БГ, някои сотин, други хиляди, някои веднъж годишно, други повече. Отделно тези дето си ходят лятото трошат средно по $3-4К за месец в БГ. Какво ще кажеш за $10К на месец като шофьор да ТИР, как ти се струва? Какво ще кажеш по $300-400 на вечер като барман и $200-300 на вечер като сервитьор. Като говорим за бачкаторски професии. А като говорим за офисни професии пресметни колко са 40 часа на седмица по $30-40 на час.
Айде моля ти се!
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Върни се в “Off Topic”