От кои модели са изкопирани съветските автомобили?

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
Japanese_fever
Регистриран: 02 мар 2005 05:48

Re: От кои модели са изкопирани съветските автомобили?

Мнениеот Japanese_fever » 13 фев 2015 23:53

Дa, баща ми имаше трабант цели 15 години и никога не ни е оставял на път. Редвно си пълнеше километража. Просто двутактовата машина няма аналог по динамика. Единствените му недостатъци са слабото парно зимата и донакъде окачването, защото е на ресьори, но пък и това е плюс някой път. Трабантът е доста сполучлив автомобил и както казах не изисква никакво специално обслужване. Не може да се сравнява с Лада, но според мен е по-сполучлив от Москвич, ЗАЗ и дори някои Шкодички, дето на дълъг път загряваха по канавките.
1989 Toyota Camry DX, 2.0L (3S-FE), automatic -> отдавна за скрап
1998 Honda Civic LX, 1.6L (D16Y7), 5 speed -> работна
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Мнениеот Airfan » 14 фев 2015 00:52

Дърпам ръчна пред блока, пълен ляв, газ, въртя се на пета като верижна машина и паркирам. Ех.. спомени. И все пак ме беше срам с това чудо на техниката.
Не беше сполучливо, тъй като беше шумно, маломощно, гореше адски много за този двигател, замърсяваше, миришеше и хвърляше валове на по 80 000 км. Но пък беше евтино и достъпно.
Трябва да уточня, че татко го купи втора ръка през 1993 от последно произведените - беше на 2-3 години и го ползвахме да зареждаме едно магазинче със стока (махнахме му седалките). punk.gif
Изображение

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 14 фев 2015 07:33

Ние малко се отклонихме от руските машни, но искам да кажа, че нашият Трабант 601S (6V) беше купен чисто нов през 1980-та. Никога не е имал проблеми с вала и го продадохме за 15 000 лв. 93-та год. Не си спомням на какъв пробег беше, но мога да проверя. Много зависи как се кара една машина и какво масло й се налива. Двутактовите масла на Плама и Приста от началото на 90-те бяха пълни ментета. Дори на Балканчето ме беше страх да ги наливам, а какво остава за Вартбург и Трабант. thumbdown.gif
България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си, ги сложат обратно!

Потребителски аватар
veso_hds
Регистриран: 13 май 2012 12:06

Мнениеот veso_hds » 14 фев 2015 10:43

Ех...,тука не мога да се въздържа!Двадесет год. карах трабант.Купих го нов 1984г. и го продадох на приятел през 2004г. за 300лв в отлично състояние.Никога не ме е оставял на пътя(независимо какъв-черен,дерета,сняг,лед и т.н.).Тогава имах 2 възможности-трабант или москвич.Избрах трабито и спечелих.Тия с москвичите повече лежаха под тях,отколкото да ги карат, а аз си карах безметежно моето траби.Никаква поддръжка-само да не забравиш да сипиш масло в резервоара.А то си беше българско-ЛТ-2Т.Ако можеше да говори моето траби щеше да излезе страшен роман....Спомени...Спомени... biggrin.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Мнениеот Kiki » 14 фев 2015 11:50

В темата май трябваше да се пише за коли, а не за картонени сапунерки.
Единственото предимство на Трабанта е, че като го чукнеш, отиваш в книжарницата за картон , лепило и ножици за да ремонтираш калника. biggrin.gif
Чудя им се на големите защитници на сапунерките, защо и сега не карат такива. В интернет се продават още. laugh.gif
Само някой да не ми се обиди, шегувам се! rolleyes.gif
Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385
http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 14 фев 2015 16:34

Е, аз имам добри спомени с москвича... Кубик дърва на покрива (това е над половин тон) на москвича на приятел... Да, след това скъса ухо на ресор, ама въпроса се реши с една обикновена заварка...
Центровка на двигател? Ами въртиш делкото някъде около правилния ъгъл - ще работи двигателя дори да си объркал няколко (десетки) градуса...
От Стара Загора изнасяхме имущество на колега - четирикрилен гардероб, широка спалня, шкафчета, рафтчета, дюшеци... Всичко това разглобено и натоварено на същия москвич, барабар с трима възрастни...
Спукахме гума на магистралата преди Варна... Разтоварване на багажника, и опит за вдигане на колата... Колата само се накланяше, а не искаше да отлепи гумата tooth.gif
Справихме се някакси - един много непретенциозен автомобил - също бе супер за времето си....
Да, ладата бе 'лукса' ... Но не всеки можеше да кара Лада (на времето ми бе мечта да си купя Лада 1500... И да и правя карбуратора...
Просто 'съвременните' хора не могат да си представят тези времена :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
martod
Регистриран: 15 ное 2008 17:49

Мнениеот martod » 14 фев 2015 17:34

Kiki написа:Единственото предимство на Трабанта е, че като го чукнеш, отиваш в книжарницата за картон , лепило и ножици за да ремонтираш калника. biggrin.gif
Не си много прав, шА знаЙш. smile.gif Аз съм присъствал на катастрофа между трабант и жигула, собственика на жигулата рева много после, laugh.gif а на трабанта само фаровете бяха счупени .
А най голямото му предимство е, че и да му махнеш половината кабели и свещи, продължава да върви и да работи на место без да гасне . laugh.gif Това не го могат дори и 12 цилиндровите коли, а при трабанта цилиндрите са само 2 и е единствената кола която може да работи само на един цилиндър . tooth.gif
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Мнениеот Kiki » 14 фев 2015 21:21

Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385

http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

nowyaris
Регистриран: 11 фев 2009 16:17

Мнениеот nowyaris » 14 фев 2015 21:36

slowtraveler написа:Е, аз имам добри спомени с москвича... Кубик дърва на покрива (това е над половин тон) на москвича на приятел... Да, след това скъса ухо на ресор, ама въпроса се реши с една обикновена заварка...
Центровка на двигател? Ами въртиш делкото някъде около правилния ъгъл - ще работи двигателя дори да си объркал няколко (десетки) градуса...
От Стара Загора изнасяхме имущество на колега - четирикрилен гардероб, широка спалня, шкафчета, рафтчета, дюшеци... Всичко това разглобено и натоварено на същия москвич, барабар с трима възрастни...
Спукахме гума на магистралата преди Варна... Разтоварване на багажника, и опит за вдигане на колата... Колата само се накланяше, а не искаше да отлепи гумата tooth.gif
Справихме се някакси - един много непретенциозен автомобил - също бе супер за времето си....
Да, ладата бе 'лукса' ... Но не всеки можеше да кара Лада (на времето ми бе мечта да си купя Лада 1500... И да и правя карбуратора...
Просто 'съвременните' хора не могат да си представят тези времена :whistle:

Прав си,ЛАДАта беше лукс,дори и 1990,аз тогава и сложих една таксиметрова табела още на втория ден.Заставах пред хотел "Рига",някъде десети - дванадесети и се кефех,когато баровците подминаваха всички и сядаха при мен.С 15 пълни километра на вечер за 6 месеца и избих парите.Естествено крадях бензина от АПК-то.Отделно дето лятото на 1990 и бензин нямаше-хората чакаха за 20 литра по 20 часа.Ех,верно златни времена бяха.А по немската далавера що чували с левове за Берлин закара на едни хубави хора,дето после дълги години ми бяха много,ама наистина много благодарни.Вече не стават такива щуротии,за съжаление.
ПП.Взе да става темичката като вечеринка в пенсионерски клуб.Басс-мана ще ни нахрани,усещам biggrin.gif .
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.
A най-важна била тревата - или си над нея,или под нея.

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 14 фев 2015 22:00

Събора в Цвикау 2014
https://www.youtube.com/watch?v=fuxnCO12v2A

Вартбург с/у Лада на писта. Няма такъв звук като от двутактовата машина! smile.gif
https://www.youtube.com/watch?v=5kQNgZiPvAk

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 14 фев 2015 22:19

Джапи,ще ме прощаваш,ама ти истинска спортна кола с предно предаване виждал ли си ? Независимо от звука на двигателя .
Апропо,навремето в КК Албена дойдеше ли гедерейка с Трабант,никой не и обръщаше внимание - след като нямаше пари поне Вартбург да си купи,не си струваше загубата на време и енергия. Как може да сравняваш руска ЛАДА с някакви гедерейски измишльотини ? ЛАДАта си е ЛАДА,няма какво да говорим,крали ли са,купували ли са,ама си беше КОЛА.Москвича беше за селяните,Шкодата за интелектуалците.А бяла Волга с чер волан - за сватбарите biggrin.gif . Черната Волга беше за едни много лоши хора,дето все ме питаха вечер по тъмното като бях малък :"Що така направи,бе,младеж, а ,що така направи". cool.gif
Всичко,което сме направили през живота си в определен момент се връща,за да ни захапе.И доброто.И лошото.

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 14 фев 2015 22:55

nowyaris написа:ЛАДАта си е ЛАДА,няма какво да говорим,крали ли са,купували ли са,ама си беше КОЛА.Москвича беше за селяните...

nowyaris написа:...Май забравих да спомена,че ВАЗ 2104,който закупих май 1990 беше една партида от 18 еднакви автомобила , която беше отказана поръчка за Австрия и току що ги бяха разтоварили от шлепа на Русенското пристанище.Имах право да я закупя без ред понеже ми се полагаше като млад гл.инженер на АПК...
Ако АПК е това което си мисля е, не ти се връзва логиката tooth.gif tongue.gif

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 14 фев 2015 23:14

Аз пък съм чувал други работи за рали "Албена". Казват идвали германци от ГДР-то с разпилени и специално подготвени Трабанти и Ватбурзи, дето никой не можел да им стъпи на малкия пръст. Отделно двете коли не са спортни, но се вижда, че с работа и някои подобрения стават и са състезания.
Двутактовите им двигатели редовно ги слагаха в сайдкар (моторите с кош):
Изображение

Изображение

nowyaris

Мнениеот nowyaris » 14 фев 2015 23:18

Scott написа:
nowyaris написа:ЛАДАта си е ЛАДА,няма какво да говорим,крали ли са,купували ли са,ама си беше КОЛА.Москвича беше за селяните...

nowyaris написа:...Май забравих да спомена,че ВАЗ 2104,който закупих май 1990 беше една партида от 18 еднакви автомобила , която беше отказана поръчка за Австрия и току що ги бяха разтоварили от шлепа на Русенското пристанище.Имах право да я закупя без ред понеже ми се полагаше като млад гл.инженер на АПК...
Ако АПК е това което си мисля е, не ти се връзва логиката tooth.gif tongue.gif

Не можах да разбера коментара,Скоти,ама аз принципно винаги гледам да ми се вържат аритметиките,не логиките biggrin.gif .
ПП.АПК - Аграрно Промишлен Комплекс - четири ТКЗСта обединени под една фуражка . Под "Труден Район" разбирай район с прекалено напорист и всепоглъщащ "възродителен процес".Под "фуражка" разбирай образовани за времето си граждани,които командват селяните. Не всички,които работеха на времето по селата бяха селяни , и не всички които командваха бяха комунисти . Аз си бях от "постоянното присъствие" защото така и не ме взеха в Партията , тати бил Легионер преди девети . Ама като паднеше нещо по възможност , се възползвах .

Потребителски аватар
Japanese_fever

Мнениеот Japanese_fever » 14 фев 2015 23:28

Хората 90-та година си купуваха Голфове и Кадети (по-информираните - Сивици и Короли), а ти Лада 2104 - well done! tooth.gif

Върни се в “Off Topic”