КАТ - Данъчно, София

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Потребителски аватар
hyankov
Регистриран: 11 сеп 2006 22:05
Контакти:

КАТ - Данъчно, София

Мнениеот hyankov » 23 сеп 2015 11:57

Такаааа, купих си кола, съвсем наскоро и според новите правила КАТ регистрира колата в Данъчното. Уж не трябва вече да ходиш в данъчното след покупка и т.н.

Отива жена ми днес да плаща други данъци и тези й изтърсват - ама той трябва да отиде до '4та стая' в Данъчното, с бележките.

WTF stupid.gif

Някой друг сблъсквал ли се е с подобно малоумие? Нали уж вече не трябвало да се ходи в данъчното след КАТ?!
Subaru Impreza III Hatchback (2009) - 2.0R MT, 150 hp
Toyota Avensis (2000) - 2.0 D-4D (личен рекорд - 4.1л/100км) - SOLD
Toyota Corolla LE (2000) - 1.8, 125 hp - SOLD

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Re: КАТ - Данъчно, София

Мнениеот BOz » 23 сеп 2015 12:38

Да, не трябва.
Както за вписване на колата в данъчното, така и за отписването ѝ.
Да не би да е минал много кратък срок и просто системата на данъчното да не е минала синхронизация с тази на КАТ?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 23 сеп 2015 12:42

Преди 2 седмици бях в КАТ.

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 09 юни 2009 17:28

Мнениеот Akima » 23 сеп 2015 13:23

От началото на годината са синхронизирани. :thumbsup:
Често си "разменят" информация - досега не съм имал разминаване.
Според служителка 24-48 часа са напълно достатъчни - това важи за Варна.

Не става ясно - къде,за какво и защо са пратили теб и жена ти.
Би ли обяснил?

И още един бърз въпрос - кой ходи в НАП доброволно и то,за да плаща на гише?!
При наличие на 2-3 опции за дистанционно плащане/payment processor/ си го обяснявам по два начина:
1.Водила е децата да гледат "динозаври".
2.Хванала ви е носталгия по опашките от хепи соц-а.

:whistle:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 23 сеп 2015 13:29

Akima написа:Не става ясно - къде,за какво и защо са пратили теб и жена ти.
Би ли обяснил?

Пратих жената да плати данъка за апартамента. И покрай него, й казали че 'има и едно Субару тука за което съпругът ви трябва да дойде да го регистрира'.

Akima написа:И още един бърз въпрос - кой ходи в НАП доброволно и то,за да плаща на гише?!
При наличие на 2-3 опции за дистанционно плащане/payment processor/ си го обяснявам по два начина:
1.Водила е децата да гледат "динозаври".
2.Хванала ви е носталгия по опашките от хепи соц-а.

Повярвай ми, фен съм на online плащането и мразя да се редя на опашки. Има няколко проблема обаче:
1. Плащането на данък МПС онлайн - после трябва да отидеш пак в НАП за да си вземеш 'холограмното стикерче'. Иначе на ГТП-то могат да се заядат. #onlyInBG
2. За да си платиш данък апартамент - трябва поне един път да отидеш да го платиш на място, за да получиш 'партиден номер'.

Потребителски аватар
Akima

Мнениеот Akima » 23 сеп 2015 13:39

Като изключим офтопика и общото недолюбване на НАП пак е мистерия логиката на данъчните служители. dry.gif
Благоверната не им ли е казала,че има промяна и получават информация от КАТ директно. biggrin.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 23 сеп 2015 16:19

Акима, и аз им обяснявах, че имат връзка... Казаха, че наистина получават данни, ама не пълни, поради разликата в катаджийската и данъчната системи...
Звънях на официалния телефон да ги питам на тях ли да вярвам или на министърката (май тогава бе министърка), която в прав текст каза, че нямало нужда да се ходи в Местни данъци и такси (или да се праща с поща декларацията)...
Насреща ми споделиха тази информация - ако искате всичко да е точно и да нямате проблеми - подайте си декларацията...
В противен случай е възможно да имате сериозно разминаване ..

Лично аз реших да си я подам, защото съм ял дебелия заради такива дребни административни глупости....
Колегите компютърджии май съвсем я карат на уволнение - една тъпа програмка не могат да спретнат guns.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 23 сеп 2015 16:44

slowtraveler написа:Колегите компютърджии май съвсем я карат на уволнение - една тъпа програмка не могат да спретнат guns.gif

Мерси, колега :dark1:

А иначе ясно, и този казус принадлежи към серията: "Автоматично", ама не напълно, по-добре елате на място. "Онлайн плащане", ама не съвсем, елате за стикерче. "Онлайн плащане на електронен фиш", ама само ако имаш нервите да прочетеш и разбереш инструкции в ePay (щото сайта на клетото МВР за плащане на фишове не работи). Мога да ви кажа и за 'електронното внасяне на здрави осигуровки, към НАП, за само-осигуряващи се лица'. Е там вече цирка е пълен.

Опитваме се, ама няма да станат нещата тук скоро ...

А иначе и нещо положително - фиша на Столичния Инспекторат, с който искаха да ме рекетират 20лв че съм бил паркирал на 'зелени площи' в квартала, явно не е стигнал до КАТ, въпреки заплахите им. Или поне кокошките в НАП нищо не са споменали за такъв :thumbsup:

В този ред на мисли... ако човек има неплатени глоби към КАТ, в НАП обикновено те карат да ги платиш заедно с данъка нали така? Но никой не може да те спре да си платиш данъка МПС онлайн (въпреки че системата им е много кирлива) и после да ходиш да си просиш стикерчето, ако много ти трябва. Освен пък тогава да се заядат - 'стикерче, ако си платиш глобата само', лол.

Потребителски аватар
Akima

Мнениеот Akima » 23 сеп 2015 16:45

Странно.
А при мен схемата сработи преди 6 месеца още.

Може би проблемът е
въвеждането на нова система за регистрация на автомобилите.

Източник:
http://www.front.bg/bulgaria/society/si ... t-pak-zabi
Изображение

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 23 сеп 2015 19:25

Сега говорих с жената, най-накрая успя да ми обясни какво точно са й казали в данъчното. А то е - че ми висяло Субаруто с неплатен данък за 2015г. Хаха, каква пародия на администрация.

Потребителски аватар
Akima

Мнениеот Akima » 23 сеп 2015 19:46

hyankov написа:Сега говорих с жената, най-накрая успя да ми обясни какво точно са й казали в данъчното. А то е - че ми висяло Субаруто с неплатен данък за 2015г. Хаха, каква пародия на администрация.

Видя ли сега. tongue.gif
Затова те питам.
Жената като всяка представителка на нежния пол е готова да даде парите - явно вид shopping терапия. :whistle:

Кога го купи - преди 06.2015 ли беше?

Продавал съм кола без платен данък за текущата година,позовавайки се на ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ:

Чл. 60. (1) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение, в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително месеца на придобиването, съответно на регистрацията им за движение.

Нищо, поне обменихме опит. laugh.gif :whistle:
Изображение

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 23 сеп 2015 20:17

Купих го преди месец, в КАТ го регистрирах преди 2 седмици. Жената не им е дала пари, тя знае че е платено angel.gif

Абе преди беше така - отиваш в КАТ и после отиваш да си регистрираш колата и в данъчното, на свое име. Явно някакво инфо е стигнало от КАТ до данъчното, т.е. регистрирали са я на мое име там, наистина 'автоматично'.

И тук идва тънкия момент! Не съм сигурен нотариуса или КАТ трябва да кажат на данъчното че данъка е платен. И дали някой от тях изобщо трябва да го прави. А може и системата им да е толкова скапана че тези малоумници от НАП да не могат да видят че годишния данък МПС, за даденото МПС е вече платен! Може би ги затруднява това че регистрационния номер е сменен.

Явно няма отърване, ще трябва да се ходи до '4та стая'. bash.gif

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 23 сеп 2015 21:04

Имаше някаква хватка.... Принципно си задължен да платиш данъка от датата на придобиване, но май бе само ако автомобила сменя регистрация (данъка не е от дадената община)...
Но не ми се рови за подробности..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 23 сеп 2015 21:26

slowtraveler написа:Имаше някаква хватка.... Принципно си задължен да платиш данъка от датата на придобиване, но май бе само ако автомобила сменя регистрация (данъка не е от дадената община)...
Но не ми се рови за подробности..

Може и да се окажеш прав. Хронологията е следната:

Май/2015 - колата е с регистрация СВ и предишния собственик плаща данъка за 2015
Юли/2015 - собственика си сменя регистрацията със СО, за да му е по-евтина застраховката и т.н.
Август/2015 - аз я купувам, от СО я смених на СВ

Ще ме извиняват, ако си мислят че ще вземат втори път данък, за същата година stupid.gif

Потребителски аватар
hyankov
Контакти:

Мнениеот hyankov » 28 сеп 2015 12:28

Ами ходих в '4та стая'. Там са някакви инспекторки. Леко си направиха устата за 2 неща:
1) Не ми било оригинално листчето с платения данък за 2015та (ксеро-копие е, да). Опитаха се да ме накарат да ходя да съм го взимал от предишния собственик, защото 'това можело да е фалшификат'. Аве ей. Нали сме в сградата на Данъчното?! Не ми казвайте че не можете да проверите дали данъка е платен или не.
2) Леко се опитаха да ми намекнат втори път да съм платил данък МПС 2015та, щото предния собственик го платил в друга община. Само вдигнах вежди.

В крайна сметка се размина всичко с едно копие на новия ми голям талон и тва е. Пълни заспи и патки, само това мога да кажа.

Върни се в “Off Topic”