Пази велосипедиста.... българино...

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
Toyko
Регистриран: 17 ное 2011 13:06

Мнениеот Toyko » 01 юни 2016 22:15

Колеги, реших да драсна тук, понеже освен автомобилист съм и велосипедист, та и пешеходец. Та днес реших да врътна 20-ина км с колелото и поради калта в малките пътечки се пуснах през голямата алея на Борисова надолу към стадиона. Какво се случва пред мен - на около 100 метра по-надолу на пълната с колоездачи, пешеходци и др участници в "движението" в парка алея някакво колело се движи нагоре, а зад него кола се опитва да го изпревари отляво и се засилва към мен - спирам аз отдалече като видях това синусоидално движение, оня също уж намали, ама се навря зад велосипедиста и .... го прасна! Ха така, оня добре , че не пострада, но каплата видимо крива, няма как да стане без удар според мен. Спирам аз и викам , а бе - к'во е това каране - мен ли да блъснеш или другия накрая виж какво стана? Оня вместо да се извини взе да вика , че колоездачът карал бавно ?!? Нямам думи.... колоездачът снима и се заканва да викне полицията, но след кратка разправия не знам защо реши да си тръгне , а аз останах изумен - бях готов дори да изчакам куките, понеже такова поведение трябва да се наказва. Разправяме се с оня, който вози и дете на задната и му викам, а бе утре дете ше блъснеш, виж и ти имаш?! Оня нахалник обижда и усещам, че нивото пада супер яко, другия се изпари и накрая една голяма простотия. Та му казах да си гледа работата и си тръгнах. Не знам в нормална държава първо какви щяха да са последиците и второ защо у нас не обръщаме достатъчно внимание на тия "водачи". 5 минути по-късно един се опита да мине през мен на голямото кръстовище до стадиона, да не би случайно да намали ... Особено впечатление ми прави няколко пъти кръстовището на входа на Южен парк, където някои се опитват и минават дори на червено. Да не говорим за нерегулирани такива.... А новите велоалеи, които отиват към мола от другата страна на парка към Черни връх изчезват в небитието, връх на планировка и изпълнение.

Понеже вярвам, че тук сме малко по-интелигентни, моля пазете велосипедистите, че и без това са малко в България.... За сравнение в Копенхаген оня ден откриха още 13 км велоалеи и логично там са на около 150-то място по сърдечносъдови заболявания, а ние, които с колата ходим в парка сме на около 1-во - 2-ро.....

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 01 юни 2016 22:44

За съжаление тук наистина липсва култура на движение и липса на опит за съвместно движение... С нетърпение чакам края на учебната година, че да подкарам колелото към офиса...
Ама маршрута ми е из морската градина, където няма автомобили..
А Копенхаген - да караха велосипеди, ама не забелязах чак толкова много велосипедисти.. В Кеймбридж ми направи впечатление много по-активно велосипедиране tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Toyko

Мнениеот Toyko » 01 юни 2016 23:22

Дания не точно, но Холандия е де факто страната с най-много велосипедисти в Европа, а ние сме един от най-големите производители в Европа, колкото и невероятно да звучи. Интересното е, че КПД на велосипеда е най-голямо, а за 3 месеца колоездене пулсът ти може да падне с 4-5 удара, което ефективно в дългосрочен план удължава живота с години. Разбира се, ако не те блъсне някой в пешеходна зона в България. Аз не знам, но в Германия например хората пълзят в такива зони, а тук газ, газ до ламарината. Блъснаха и няколко деца както си спомняте , да не говорим за по-старите жертви. Аз лично като видя дете или велосипед отдалеч забавям. Това не са ламарини, а хора.

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Мнениеот BOz » 02 юни 2016 09:20

Щом има и снимки и номер на кола знаете, защо просто не изчакахте полиция? Избягал от ПТП е доста солено нарушение. Нямаше да ви отнеме кой знае колко от времето, за да накарате виновния да си носи последиците.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Потребителски аватар
WoLF
Регистриран: 05 май 2016 09:21

Мнениеот WoLF » 02 юни 2016 09:30

Щом се е държал толкова нагло няма начин да не му търся отговорността до дупка, ей така от инат... Никаква солидарност за хората с липса на такава! Отделно за здравословната страна на нещата ще кажа, че докато карам колело зад всичкия този 15-20 годишен трафик въобще не ми идва да мисля за пулса си между кашлянията tooth.gif До сега не се е случвало да тръгна на две колела и да не се опита някой да ми отнеме предимство! stretcher.gif После защо мотористите и колоездачите ценели толкова културата на пътя - просто е рядкост и трябва да се отбелязва на място!!!
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Toyko

Мнениеот Toyko » 02 юни 2016 10:40

Ама вие не разбрахте, избяга блъснатия, а аз останах да се карам с тоя , е гати абсурда?!? Аз кво да направя, не съм страна в спора, а ако бяхме нормална държава поне 3ма щяха да се обадят да го наковат по телефона. Резултат в България обаче няма, ако решиш да се обадиш на куките за нещо - да речем - телефонна измама - ела пиши две кофи мастило, а виновни няма, щото не се води престъпление. Одрал ти някой колата - ела пиши в районното, ама , ако закъснееш с рапорта застрахователя не ти плаща и т.н. Последната "услуга" която ми направиха ченгетата, за да не пишат документи ми коства сигурно 1000 лв при застрахователя после...Затова вече всичко се пише, звъни, документира и прочее. В случая аз бях готов да свидетелствам за назидание, не че имаше някой повреден слава Богу.
А по повод кашлицата на Wolf - по-добре кашляй и карай , освен , ако кашлицата не е от цигари - щото и такива познати имам :) Съберем се на баскетбол - 1 час спорт, 2 часа бира. Съберем се на колело - 1 час колело - 1,5 ч кафета и цигари....е гати математиката.

Потребителски аватар
iovkito
Регистриран: 24 авг 2008 22:05

Мнениеот iovkito » 02 юни 2016 10:48

Преди няколко дена реших да покарам колело. Бях обгазен на 3-4 светофара от стари дизели , не ми се мисли с какво съм се надишал. Трябва да се излиза рано сутрин или късно вечер , когато движението е по-малко. Докато стигна до градската градина , където е уж чистият въздух , белите ми дробове ще станат на черни . Хубаво направиха в Германия , че ги забраниха тези боклуци .
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Потребителски аватар
Енев
Регистриран: 05 апр 2016 16:59

Мнениеот Енев » 02 юни 2016 13:57

Преди 3-4 години карах редовно колело, но основно по алеята на Борис/Тотлебен и от Руски паметник към метрото на Опълченска. Най-нетолерантни бяха пешеходците и шофьорите на градския транспорт. В България хората рядко си търсят правата, защото много са пробвали, много са писали бомащини, губили са си времето и накрая много малко са печелили от това, така се обезверяват и повече не се занимават, затова и все по-често има и саморазправа bash.gif
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Auris Hybrid Touring Sports 2016

Потребителски аватар
WoLF

Мнениеот WoLF » 02 юни 2016 14:03

iovkito ме е разбрал добре ;) Нито пуша, нито пия без повод, без мярка и удоволствие, но да ползвам двете колела или двата крака си е полезно удоволствие, за разлика от гореспоменатите пороци angel.gif Аз като прочетох новината, че в Лондон и Берлин искат да забраняват колите в центъра изпаднах в невъобразима еуфория и след това ме удари депресията, че има да цъкам години наред като Тодор Колев(лека му пръст!) и да се питам заветният въпрос със стигането :censored:

П.п. Няма такива говеда от градският транспорт(да ме извинява някой колега, трудоустроен там)! Ще ти отнеме предимство без да му мигне окото по най-наглият начин и с много съмнителни ползи... На следващото кръстовище пак си чакаме заедно и се гледаме мръсно cool.gif
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 02 юни 2016 14:12

► Виж съдържание

Потребителски аватар
WoLF

Мнениеот WoLF » 02 юни 2016 17:05

До някъде си прав, но само за релсовият транспорт. Само той има винаги предимство пред всички участници в движението, което е породено от чести инциденти в първите десетилетия на 20ти век. Автобусите не ползват такива "облекчения", но или не знаят или си ги изискват. Не ме разбирай погрешно! Аз винаги правя път на обществен транспорт при възможност, било то при потегляне или друго включване в движението. Говоря именно за наглите избутвачи, които по собствени подбуди или описаните от теб отнемат предимство и създават много рискови ситуации. thumbdown.gif
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Toyko

Мнениеот Toyko » 02 юни 2016 17:18

Пробвай в Лондон да си запазиш предимството като ти се килне някой дабъл-декър огромен.... (автобус с два етажа сиреч) За там нямам много добри думи - вземат безобразно много за зона (не паркиране, а влизане), такситата са ужасно скъпи и не знаят адресите, трафикът е ок уж, ама може да те прасне някой изнервен (мен ме подпря един само защото не минах на червено десен завой - там е ок и САЩ не знаех тогава) и т.н. Като сложим , че движението е обратно и не трябва да се разсейваш на излизане от кръчмата да не те блъсне някой гледайки по навик в другата посока.... Но ми хареса на Топгиър как кметът кара колело до работа :)
Смело мога да кажа обаче, че в България имаме най-лошата организация на трафика в Европа според мен и мои познати.

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 03 юни 2016 14:25

WoLF написа:Източник Автобусите не ползват такива "облекчения", но или не знаят или си ги изискват.

Не си прав - ето какво пише в ЗДВП:
Чл. 67. Водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост и да спре, за да позволи на пътните превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници да извършат необходимите маневри, свързани с потеглянето им от обозначените спирки. Това не освобождава водачите на пътните превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници да вземат необходимите мерки за безопасност.

Потребителски аватар
WoLF

Мнениеот WoLF » 03 юни 2016 16:14

Да, за тръгване от спирките знам ;)
ИзображениеИзображение

Върни се в “Off Topic”