Общи гео-политически коментари

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Hursa
Регистриран: 10 окт 2011 21:22

Мнениеот Hursa » 20 ное 2016 00:15

И на такива места сте установили "използваческо високомерие граничещо с игнориране" от руснаците? Поне у нас такова не съм наблюдавал от страна на руснаците, но не бих казал същото за българите по отношение на руснаците (всъщност не само към руснаците). В Русия също не съм наблюдавал подобно отношение и не само към българите.
Auris Е15 Hybrid

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 20 ное 2016 00:25

Хърса, ти да не си женен за рускиня? Извинявам се ако съм нарушил душевния ти мир, просто споделям мнение.

Hursa

Мнениеот Hursa » 20 ное 2016 00:28

Не, не съм. Но проблема може да не е в руснаците, а в "наблюдаващия" за подобни отношения, визирам Вас конкретно.
Auris Е15 Hybrid

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 20 ное 2016 00:32

Всяка нация си има особености и обременености... В това няма съмнение....
Признавам си понякога си правя шегички с руснаците из чужбина, използвайки техните особености...
Последно далееч на майната си по света, в комплекса ни се бяха настанили двойка руснаци... Които на вечеря бяха почнали да обсъждат нещо на висок глас, което ме подразни...
Не приличаха на съпруг и съпруга де tooth.gif
След някой друг ром минавайки покрай масата им само им казах 'Здравствуйте' tooth.gif
И отминах ...
С което ги вкарах в огромен смут - (вероятно дали съм пратен да ги следя, какво съм чул и т.н.) :) Повече не им чухме гласа (нито ги видяхме следващите вечери tooth.gif )..

Но 'облъчването' на медиите работи както при нас (антируски) така и при тях (унизително за нас - предатели и т.н.) си работи с пълна сила и рано или късно ще има ефект (негативен)...
Не винаги без основание (да, това според мен не е облъчване а 'право куме в очи')...
Така, че ако не са прави (това е облъчването ) - трябва да се обяснява... Ако са прави - трябва да си направим изводите...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa

Мнениеот Hursa » 20 ное 2016 00:38

О такива разговори и обсъждания на висок глас в друга страна съм гледал и между българи. Всъщност и аз съм го правил smile.gif .
Auris Е15 Hybrid

Scott
Регистриран: 25 ное 2004 18:44

Мнениеот Scott » 20 ное 2016 00:57

Hursa написа:...Но проблема може да не е в руснаците, а в "наблюдаващия" за подобни отношения, визирам Вас конкретно.
Може, все пак езиковата бариера си казва думата.

Потребителски аватар
krasengn
Регистриран: 19 мар 2016 00:11
Контакти:

Мнениеот krasengn » 20 ное 2016 10:13

Щом ще говорим за руснаците - те обикновено не учат чужди езици, даже и ако живеят за постоянно в чужда страна. С което се отличават и от британците. Посланиците на много страни говорят или поне разбират български (виждал съм японския, американския, френския...) Руски посланик не съм виждал такъв - не само че не говорят ами и не разбират.
Ако все пак сте виждали руснак да говори български, то поинтересувайте се дали не е белорус, украинец или друг от бившия СССР - те по рождение знаят родния си език и да научат следващ не им е голям проблем.
Всички народи в СССР малко или много мразят или се дразнят от руснаците - смятат ги за надменни.
В годините на прехода ние изпреварихме по необразованост и лошо възпитание всички страни от бившия СССР. Наистина смятам, че трябва да вложим много ум и пари в образованието на нацията, за да не изоставаме повече.
За отбрана е достатъчно да пазим по-добре границите си и да останем член на НАТО засега с минимални средства. Нетен консуматор на сигурност от НАТО.
Toyota Corolla Hatch (E12) 1.4 D-4D 90 Hp 5 doors MMT 2005

Потребителски аватар
Veni1
Регистриран: 01 май 2010 00:19
Контакти:

Мнениеот Veni1 » 20 ное 2016 10:28

slowtraveler написа:Източник..
След някой друг ром минавайки покрай масата им само им казах 'Здравствуйте' tooth.gif
И отминах ...

Мега гаден номер!!! tooth.gif
LZ1VEN
Mitsubishi Pajero 2800 LWB off-road beast
Toyota RAV 4.2 2000 LWB - city car
Driving experience - since 1976

Hursa

Мнениеот Hursa » 20 ное 2016 11:24

krasengn написа:Щом ще говорим за руснаците - ...

Някак си много лесно правите обобщени изводи за цяла нация. Например в Козлодуй, както и във Варна има цели „общности” руснаци и всички говорят български. А някой са в България от по малко от година. Но това са може би изключения. На нас като студенти, макар че бяхме учили руски в училище ни отне долу-горе толкова време да „проговорим” руския. На колко руски посланици е давано време за медийни изяви в последните години? Едно е малко или много подготвени изявления в медиите, друго е да говорите директно с човека на български.
Разбирам и че е глупаво е да бъдат идеализирани руснаците, както и всяка друга нация. Разбира се, че има „много лоши”, наред с „много добри” хора сред тях. Така се получи, че бяхме там в „пика” на „прехода” им, в най-голямата криза и обезценяване на рублата. Бяха залитнали до крайности. „Сухия” режим – когато алкохолиците се увеличиха (приемаме ги като „много пиещи”, но наред с алкохолиците процентно имат много повече „трезвеници” от колкото в България). Имаше изключително голяма престъпност. В един момент „едрите риби” в престъпността просто избиха в течение на няколко месеца „дребните” (по-изявени) и престъпността, "все едно" изчезна. Но дори в годините на най-голяма криза продължаваха да поддържат и чистят паметниците на културата (и нямам предвид паметниците на Ленин). Не намаляха представяните нови културни изяви, както и хората които ги посещаваха. Не намаляха хората четящи в библиотеките и в парковете, по спирките и прави или седнали в градския транспорт. Общо взето мисля, че са хора на „крайностите”, там крайностите се срещат много по често, според мен.
Auris Е15 Hybrid

Потребителски аватар
krasengn
Контакти:

Мнениеот krasengn » 20 ное 2016 11:57

Hursa написа:Източник
krasengn написа:Щом ще говорим за руснаците - ...

Някак си много лесно правите обобщени изводи за цяла нация.

Точно на руските посланици се дава най-много думата - трети март и други подобни. Официално руски посланик няма да говори на български, даже и да може - мое мнение. Но те не знаят български.
Може би защото от всички чужди народи познавам най-много руския - не искам да живея в тяхната държава(по-добре в Б-я), не ми харесва представата им за тяхната и нашата история, не приемам те да ни дават съвети при положение, че тяхната държава е в пъти по-зле. Наистина са по-близо до Азия, отколкото до Европа. А ние сме по-близо до запада, отколкото до тях.
- Всички мои приятели и роднини от СССР са над средното ниво по интелект за България. :(
- Харесат България повече от Русия.

Hursa

Мнениеот Hursa » 20 ное 2016 12:20

"тяхната държава е в пъти по-зле" от България? И "ние сме по-близо до запада, отколкото до тях"? Може би само, някой от нас си го мислят? И мислите, че ако не бе сегашната геополитическа обстановка, някой щеше да се сеща за нас? Какви ресурси отиваха към руския пазар в началото на "перестройката", каква борба бе за техния пазар? Колко "марки" автомобили се произвеждат в България и колко са "марките" които нямат заводи в Русия.
И във връзка с предното ви мнение - почти на всяка стока има упътване с текст на руски от производителя, а колко са стоките с текст на български, дори произведените в европейския съюз (дори телевизионните реклами по чуждите преведени канали са на румънски). Това показва заинтересоваността на производителите от руския пазар и липсата им на интерес към българския. Дали щяха да имат този интерес, ако бяха "в пъти по-зле" от нас?
Auris Е15 Hybrid

Потребителски аватар
krasengn
Контакти:

Мнениеот krasengn » 20 ное 2016 13:05

Hursa написа:ИзточникИ мислите, че ако не бе сегашната геополитическа обстановка, някой щеше да се сеща за нас?

Каква е сегашната геополитическа обстановка?
Размера на пазара се определя от броя население, но голямото население не дава по-добър живот и по-голяма заплата.
Минималната и средната заплати в Русия са по-малки от българските.
Наистина ли мислите, че Русия е по-добро място за живеене от България? Защо? По кои показатели?
Нали в България сега идват руснаци за постоянно, а българи за Русия не знам да отиват.
Последна промяна от krasengn на 21 ное 2016 08:18, променено общо 1 път.

Hursa

Мнениеот Hursa » 20 ное 2016 13:19

И мислите, че минималната заплата определя стандарта на живот в една страна? Количеството на населението определя размера на пазара, но дали е само това - ако това население няма средства, които да харчи. Руснаци идват в България, но колко от тях идват да работят тук? Българи не отиват в Русия защото ниско квалифицирания труд и там не е добре платен - и те не "цъфтят" особено в момента. А за висококвалифицирания конкуренцията там е много по-голяма от колкото на запад и въпреки това е по ниско платен.
Auris Е15 Hybrid

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 20 ное 2016 15:15

Относно българския език - трудно е да се сложи всичко под общ знаменател...
Познавам руснаци (и най-вече рускини), които нямат желание да учат чужд език... Както и такива българи..
Познавам руснаци, които бях малко по-дълго командировани в България, и още от началото започнаха да учат и да се опитват да говорят на български (да, акцента си личи, но се разбира)...
Единия от които се интересуваше от история (любителски - професията му бе много надалеч от история), и май знаеше повече неща за старобългарската история от мен ('мътните' времена не закачаше :) )
От друга страна съм срещал доста англичани, които не искат да говорят друг език (или не знаят - няма как да го оценя) - явно защото всеки им говори на английски...
Помислете колко са българите, които говорят руски? Изключвам 'нашето' поколение... Попитайте който и да е от младежите нещо на руски и ще видите резултата tooth.gif
Така, че по света има хора разни...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Veni1
Регистриран: 01 май 2010 00:19
Контакти:

Мнениеот Veni1 » 20 ное 2016 20:48

slowtraveler написа:Източник
Помислете колко са българите, които говорят руски? Изключвам 'нашето' поколение... Попитайте който и да е от младежите нещо на руски и ще видите резултата ...

Хм, оня ден идваха при мен да водят семинар едни юнаци от Дубна.
С отличен английски, на който си говореха с болшинството от колегите - всинца младежи - уж доценти, доктори, ама младежи.

И нещо към мен се обърнаха, пък викам - ми на руски може ли?

Доста им се окръглиха очите, ама след десет минути се оказа, че трябва да съм и преводач, че то било трудно славяни да се разбират на английски.
LZ1VEN
Mitsubishi Pajero 2800 LWB off-road beast
Toyota RAV 4.2 2000 LWB - city car
Driving experience - since 1976

Върни се в “Off Topic”