Промени в ЗДвП - Внимателно от 21.01.2017 - глоби в двоен размер

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Внимателно от 21.01.2017

Мнениеот BOz » 21 яну 2017 12:04

Kiki написа:Източник BOz, знам, че си юрист, но това е самата истина. Само за уточнение - това се случи 1990 г. Ако нещата са се променили, това е друго.

Със сигурност нещата много са се променили в сравнение с началото на 90-те години. Дори бих казал, че не могат да се сравняват дори.
За това ако си прав и имаш свидетели, които биха се съгласили да свидетелстват, то влизай смело в "битка". :thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Потребителски аватар
Рошко
Регистриран: 09 ное 2008 14:41
Контакти:

Внимателно от 21.01.2017

Мнениеот Рошко » 21 яну 2017 22:30

Не знам доколко е вярно, но...
Изображение Toyota Auris HSD 2015 Facelift Powered by 豊田 佐吉 and 豊田喜一郎
Изображение

Потребителски аватар
spiridoncho
Регистриран: 16 юли 2016 12:07

Внимателно от 21.01.2017

Мнениеот spiridoncho » 22 яну 2017 00:02

Не ги мислят добре нещата. Май само отчитат дейност. Изобщо закона за движение по пътищата не трябва да се бистри от хора които не участват активно в джижението т.е. нямат шофьорски книжки и не познават закона. Това със сваляне на номерата е доста пресилено ..... Също идиотизма за пълни права на пешеходеца е най-голямата малоумна тъпотия която могат да измислят. Знам за няколко случая при които пешеходец умишлено се хвърля на капака на някоя кола с цел изнудване за пари. Е сега направо си им дават кард бланш на такива случки. И без това пешеходците изскачат като зайци на платното без да се оглеждат, че и нагли даже. Карат ти се що не си им дал предимство. Е сега направо ще става мазало. Не стига, че не познават ЗДвП, не се съобразяват със метеорологичните условия (лоша или намалена видимост) а пък им се дават пълни права. Наскоро един такъв нагъл индивид на пешеходна пътека се опита да ми се кара но се усети, че ме настъпва по мазолите и лекинко е стъпил накриво и се отказа. Вали дъжд а аз съм спрял на пешеходна пътека да преминат хората заради които спрях. Тъкмо тръгвам и един малоумник без чадър решава да претича пешеходната пътека. За част от секундата го мернах преди да се скрие зад страничната греда на колата и спрях. Направо ми скочи на капака. И се кара даже хиената. Питам се, кога пешеходците ще научат правилата за движение по пътищата. Да не изскачат като зайци на пътното платно и да не тичат по пешеходни пътеки. Същото важи и за велосипедистите - велосипеда не се кара по пешеходна пътека, а се бута. И до гуша ми е дошло от тъпи майки с колички които искат да пресекът. Пускат количката на платното а те стоят и чакат на тротоара да им светне зелено. Как да не им таковаш таковата. Що не слезнат те на пътя а количката да е на тротоара.
Май всички промени по-скоро се правят с цел да се увеличат приходите в хазната, а не за да се направи движението по безопасно. Изобщо културата на пешеходци и шофьори е много ниска и няма никаква толерантност. Докато е така каквито и глоби да измислят нищо няма да се промени.
Последна промяна от spiridoncho на 22 яну 2017 10:46, променено общо 1 път.
Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Потребителски аватар
Kiki
Регистриран: 05 фев 2008 21:24

Мнениеот Kiki » 22 яну 2017 08:50

+1 :thumbsup:
Абсолютно съгласен с мнението на колегата. Нещата се коренят дълбоко във възпитанието и културата на нацията.
Последна промяна от Akima на 22 яну 2017 23:00, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.
Професионално пастиране и полиране на автомобили и фарове. 0887 244 385
http://www.youtube.com/watch?v=OkVJapWV ... FMiV1kQ%3D

Потребителски аватар
BOz

Внимателно от 21.01.2017

Мнениеот BOz » 22 яну 2017 12:20

spiridoncho написа:Източник Не ги мислят добре нещата....

-2.

Потребителски аватар
veso_hds
Регистриран: 13 май 2012 12:06

Внимателно от 21.01.2017

Мнениеот veso_hds » 22 яну 2017 16:25

Ще стане малко offtopic.gif ,но не мога да се сдържа.И аз съм съгласен със Спиридончо и Кики.У нас законите се правят от хора,които хабер си нямат от нещата.От 34г съм учител и сега от 01.08.2016г. имаме нов закон(ЗУПО).Правен е от хора,които нямат и ЕДИН ден стаж в училище.Такава каша сътвориха,че не знам как ще се излиза от нея.Учителите станаха луди,ошашавиха и децата-най ме е жал за тях.Понякага ми идва... guns.gif
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Потребителски аватар
spiridoncho

Мнениеот spiridoncho » 22 яну 2017 17:02

Офтопик
► Виж съдържание
Последна промяна от Akima на 22 яну 2017 23:08, променено общо 1 път.
Причина: Напомням, че има и ЛС като средство за комуникация.

Изображение Изображение

Потребителски аватар
centil
Регистриран: 20 авг 2016 11:13

Внимателно от 21.01.2017

Мнениеот centil » 22 яну 2017 22:39

Чл. 177.. (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:
...
3. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) собственик, длъжностно лице или водач, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление, употребило е алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози;

Чл. 188. (1) Собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

Може ли някой да тълкува горните два члена от ЗДвП?
Хипотетична ситуация: аз съм собственик на автомобил. Тъй като се прибирам в България веднъж годишно за няколко седмици, то през останалото време съм предоставил този автомобил за управлявление на роднини и приятели. Ако някой от тях използва автомобила след употреба на алкохол и аз не бъда уведомен за това и не мога да изпълня вменените ми задължения от Чл. 188, то ще бъда ли глобен с от 100 до 300 лв., съгласно Чл. 177 ?
По принцип всички неща, които се получават на адресната ми регистрация в България, се проверяват ежедневно и ако имам поща от държавни органи бивам информиран своевременно. По нещастно стечение на обстоятелтвата, човекът който прави това е от 40дни в болница.
Ако ми бъде наложено наказание по Чл. 177 и не изпълня задълженията ми в
Чл. 190. (1) След влизането в сила на наказателно постановление, с което се налага наказание на водач или собственик на моторно превозно средство, препис от него се предоставя на съответното структурно звено на Министерството на вътрешните работи, където се водят на отчет водачът и моторното превозно средство. Иззетите в този случай свидетелства за управление се изпращат на съответната служба на Министерството на вътрешните работи за съхранение и отчет.
(3) (Нова - в сила от 21.01.2017 г.) Наложеното наказание "глоба" се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване.

Тогава може като се върна в България да попадна под възмездието на
Чл. 171. За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
2. временно спиране от движение на пътно превозно средство:
к) (нова - в сила от 21.01.2017 г.) на собственик, който управлява моторно превозно средство с наложено наказание глоба, незаплатена в срока за доброволно заплащане - до заплащане на дължимата глоба;

Възможно ли е, като се прибера през септември и (ако) ме спрат за рутинна проверка, да ми свалят номерата на колата съгласно Чл. 171, ал.2, т.к, защото дължа глоба, незаплатена в срока за доброволно заплащане, за която аз нямам никаква представа?
Изображение
Yaris 1.5L 1NZ-FXE

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 09 юни 2009 17:28

Мнениеот Akima » 22 яну 2017 23:06

Колеги,
интересни коментари, но като цяло ви съветвам да наблегнете на латинския:
"Dura lex, sed lex."

centil написа:Източник След влизането в сила на наказателно постановление

Хайде сега да се замислим как влиза в сила наказателното постановление... :whistle:

От мен толкова по темата. cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Потребителски аватар
spiridoncho

Мнениеот spiridoncho » 22 яну 2017 23:33

Ако решат да се заядат е възможно, но може и да минеш метър. Така са написани нещата, че интерпретации всякакви. В твоята ситуация първо проверяваш имаш ли глоби и ако нямаш, чак тогава караш. Ако имаш първо плащаш и тогава караш.
Има още доста такива недоразумения които ще вкарат накой в затвора заради чужди прегрешения. Затова и по-нагоре написах, че не ги мислят нещата. Иначе съм съгласен с по-високите глоби и строги санкции, но не съм съгласен с начина по който са написани промените. Създават се предпоставки за злоупотреби и различна интерпретация на ситуациите. Да не споменавам измами и използване на лъжесвидетели. Всичко това имам чувството, че ще стимулира корупцията а джигитите с пари ще правят каквото си искат.

Akima написа:Източник Хайде сега да се замислим как влиза в сила наказателното постановление... :whistle:

Общ принцип - в Закона за административните нарушения и наказания:
Чл. 58. (1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение.
(2) Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.

И като вземем предвид горното, след изтичането на 7 дни от деня на отбелязването, следва ЗДвП..... :whistle:

Изображение Изображение

Потребителски аватар
BOz

Мнениеот BOz » 23 яну 2017 10:24

spiridoncho написа:Източник
Офтопик
► Виж съдържание

Просто изказвам мнение, че не съм съгласен с твоето. Не мисля да навлизам в подробности, защото сме на две коренно различни мнения, като освен да спорим друго няма какво да направим. tooth.gif
centil написа:Източник Хипотетична ситуация: аз съм собственик на автомобил. Тъй като се прибирам в България веднъж годишно за няколко седмици, то през останалото време съм предоставил този автомобил за управлявление на роднини и приятели. Ако някой от тях използва автомобила след употреба на алкохол и аз не бъда уведомен за това и не мога да изпълня вменените ми задължения от Чл. 188, то ще бъда ли глобен с от 100 до 300 лв., съгласно Чл. 177 ?

Не. Според закона ти трябва със съзнание да си направил деянието, за да бъдеш отговорен. В тази хипотетична ситуация ти не си виновен.
centil написа:Източник Възможно ли е, като се прибера през септември и (ако) ме спрат за рутинна проверка, да ми свалят номерата на колата съгласно Чл. 171, ал.2, т.к, защото дължа глоба, незаплатена в срока за доброволно заплащане, за която аз нямам никаква представа?

И да, и не. Първо за "не"-то. Номера няма да ти бъде свален от колата, защото при спирането ѝ от движение номерата не се свалят. Но, да, могат да ти спрат колата от движение, защото си бил глобен и не си си платил глобата.

Iliyа Damyanov
Регистриран: 05 апр 2016 15:10

Мнениеот Iliyа Damyanov » 23 яну 2017 11:09

Аз също съм по чужбините и съм предоставил автомобил на роднини за ползване но с пълномощно в което е вписано , че глоби и административни нарушения са отговорност и за сметка на ползвателя. Реално не съм се замислял колко съм се предпазил. Моля BOz или някой който е наясно да коментира.

Потребителски аватар
BOz

Мнениеот BOz » 23 яну 2017 11:24

Реално така се прави, както ти си направил, за да може да се защитиш при евентуални проблеми. Но това няма да помогне в хипотетичната ситуация на колегата, защото (примерно) твоите роднини са снимани с камера накъде си. Изпращат ти честитката на твоя адрес. Никой не прави нищо. Роднините ти най-вероятно няма и да разберат за нарушението. Глобата е върху собственика на колата. Минават там всички времена и отиваш под ударите на чл. 171. Прибираш се, неподозиращ нищо. Качваш се в колата. Спират те, проверяват те и ти спират колата от движение. До тук всичко е очаквано.
От тук натам ти вече може да се възползваш от документите, с които си се подсигурил. Ама голяма работа, при положение, че ще си загубиш сума ти време и разправии, особено ако роднините ти се пробват да се измъкнат от ситуацията.
Иначе задължително трябва да се изкара такъв документ, защото хипотетична ситуация - роднината ти блъска и убива човек, и бяга. От тук натам става сложно и вероятността роднината ти гордо да се изправи и да каже "Аз бях", намалява рязко...
За това мислете преди да си предоставяте колата за каране на други лица, било то и роднини.

Iliyа Damyanov
Регистриран: 05 апр 2016 15:10

Мнениеот Iliyа Damyanov » 23 яну 2017 11:36

Благодаря за изчерпателния отговор! В предвид , че и като се прибера не я ползвам то на следващото прибиране ще я прехвърля за да няма драми.

Потребителски аватар
spiridoncho

Мнениеот spiridoncho » 23 яну 2017 14:04

BOz написа:Източник Просто изказвам мнение, че не съм съгласен с твоето. Не мисля да навлизам в подробности, защото сме на две коренно различни мнения, като освен да спорим друго няма какво да направим. tooth.gif

Не мисля, че има за какво да спорим. Но е редно все пак да имаш аргумент, примерно такъв, какъвто си дал в последващият си коментар. Нормално е да има хора които не са на моето мнение. Все пак разни хора разни идеали. И все пак дано виждаш нещата от по-правилната гледна точка.
Според мен по-скоро проблема е в това, че закона може да се тълкува разнозначно и оттам идват проблемите. И аз не съм конкретизирал на 100% с какво точно не съм съгласен, но определено съм уточнил възможността за измами. Да, разбирам че си по в час със законите защото до колкото разбрах, си в този бранш. Но на улицата правилата са съвсем други и не се гледат от юристическа гледна точка, докато не попаднат в съда. И там вече печели този на който адвоката му пръв извърти нещата в негова полза. И това се случва защото закона не е еднозначен. Разбира се това е мое мнение на база "патило" и не твърдя да съм прав, защото силата ми е в съвсем друга област.
Преди няколко години мой приятел бе осъден да плаща глоба на клошар който уж е блъснал. Клошара с "Кошаревски" свидетели го осъди, и адвоката на моя човек нищо не можа да направи точно защото в България законите не са еднозначни, и за разлика от на "вън" където си невинен до доказване на противното, тук си виновен до доказване на противното. Ако моя човек се беше сетил да вземе телефонните номера на един-двама от свидетелите на спирката и беше викнал полиция, нямаше да е осъден. Но понеже не се усети навреме за евентуални последици, с едно медицинско и няколко лъжесвидетеля му разказаха игрицата.
Иначе нека са строги правилата и по-солени глобите. Тъкмо ще намалеят джигитите по пътя и може би всичко ще стане по-безопасно за децата ни. Но как ще се справят законите с арогантните пешеходци, които не се съобразават с правилата за движение и постоянно създават предпоставки за ПТП. Кой ще глобява тях, защото аз не виждам да има санкции. Пресичат се големи булеварди без пешеходни пътеки. Пресичат без да се огледат, и то на място далеч от пешеходната пътека. Не използват подлезите, че много се ходело и все такива оправдания. Масово се претичва на червено, че улицата била малка. Добре, че понамаляха случаите на пресичащите вечер "Цариградско", че щели видиш ли да си изпуснат автобуса. Съжалявам, но аз съм толерантен и като водач и като пешеходец, и очаквам насреща същото. И най-големия проблем е, че си оставам с очакването. Дано само детето ми мисли и действа разумно така, както го уча.

П.С. Това бяха моите последни 5ст по темата.

Изображение Изображение

Върни се в “Off Topic”