Промени в ЗДвП - Внимателно от 21.01.2017 - глоби в двоен размер

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Мнениеот slowtraveler » 03 юни 2017 19:16

Да, от друга страна какво губиш? Най-много да се наложи да доплатиш съдебни разходи...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

stst68
Регистриран: 24 яну 2011 23:00

Мнениеот stst68 » 04 юни 2017 01:55

Рошко написа:Източник Здравейте, колеги.
..........................
Въпросите за надписаната скорост и отстоянието на знак Е24 от патрулката остават! Мога ли по някакъв начин да се защитя, тъй като очевадно ме цакат и пишат скорост, по-висока от реалнта ми!

По въпросите и останалите коментари.

Това не е кръстовище. Пътищата не са едно ниво. Указателната табела под знак В26 е без съществено значение.

Определянето на това място като "хранилка" е по-скоро погрешно. Маловажните основания за ограничение на скоростта са наличие на пътен възел, съответно отклоняващи се и включващи се автомобили, както и наличието на някакви сгради отстрани /възможни търговски обекти/. Съществената причина е промяна в броя ленти за движение в една посока, както и промяна в броя платна за движение. Катастрофите на такива места са жестоки заради скоростта.

Знаците В26 и Е24 са поставени на видимо място.

Поставяне на знаците и изискванията за това, в това число разстояние, височина и т.н. са уредени НАРЕДБА № 18 oт 23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци. Цитирания източник е неточен /частично/. Разстоянието за поставяне на този вид знаци извън населени места е по-голямо. В случая разстоянието от знак Е24 до патрулката е около 50-60 метра. Изискването на наредбата е при мобилни автоматизирани технически средства и системи пътен знак Е24 да се постави непосредствено преди началото на обхвата на средствата/системите. Остава въпроса за височината на този знак, който в конкретните условия е преносим /има такъв вид/. За такъв вид знаци има изискване за височина 0.6 метра от долния му край до земята.

Скоростта на движение на автомобила, в района на патрулката и малко преди нея, по-скоро съответства на показваната от регистратора. Сещам се за две възможни причини за разликата с обозначената във фиша. Манипулиране на системата от полицаите, което е малко вероятно и трудно за доказване. Все пак не спират засичаните автомобили за да изнудват. Повреда на техническото средство. Ако е проверено в съответните срокове много трудно може да се докаже повреда.
Възможно обяснение за разликата в скоростта. Засичането е станало след подминаване на патрулката /снимат назад/. Продължението на записа от видеорегистратора може да отговори дали има съответствие на скоростите в този момент. Снимките към фиша дават отговор за за посоката на заснемане.

В съдебно производство по обжалване на ЕФ може да се изискат и видят снимките, да се изискат всички документи за проверка на техническото средство, да се изискат справки за надлъжна и вертикална сигнализация за района /както е описан във фиша/ и да се изтъкне нарушеното изискване за височина на знак Е24.

Производството по обжалване е безплатно откъм задължение за държавни такси или разноски за делото. Малко вероятно е да се възложи техническо изследване на ведеорегистратора и отделно на самия запис, ако всичко е наред с документацията на техническото средство. Ако документацията му не е наред клипа е излишен.

УСПЕХ

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 04 юни 2017 09:21

Браво колега - обстоятелствен и добре аргументиран отговор worthy.gif worthy.gif :thumbsup:

Не съм съгласен обаче с това:
stst68 написа:Източник Определянето на това място като "хранилка" е по-скоро погрешно. Маловажните основания за ограничение на скоростта са наличие на пътен възел, съответно отклоняващи се и включващи се автомобили, както и наличието на някакви сгради отстрани /възможни търговски обекти/. Съществената причина е промяна в броя ленти за движение в една посока, както и промяна в броя платна за движение. Катастрофите на такива места са жестоки заради скоростта.

Навярно си спомняш как се наричат тези ленти... Целта им бе точно да изкарат от бързия поток автомобилите които ще завиват, за да могат безопасно да забавят движението си, а другите, които ще се вливат в бързия поток имат ускорителна лента, за да могат безопасно да ускорят до скоростта на бързия поток...

Отново са ми пример финландците и норвежците... Ограничение на междуградски път? Само ако има пешеходна пътека. И то само в град... Малки населени места (като нашите вилни зони)? Няма ограничение (какво остава за подобен тип кръстовища - АБСУРД да сложат ограничение)...
Да, скоростния режим се следи стриктно и нарушенията се наказват строго... Но какво от това - дори карайки по ограниченията не се ядосваш от неравномерно движение - забиваш в темпомата 'извънградската скорост' и може 500км да не пипнеш педала... Докато тук дори на входа на отдавна затворени бензиностанции стои ограничение 60км/ч... Да не говорим за магистралата с нейните 70км/ч 'поради неравности'... guns.gif Това ако не са хранилки - здраве му кажи...

Потребителски аватар
spiridoncho
Регистриран: 16 юли 2016 12:07

Мнениеот spiridoncho » 05 юни 2017 08:12

Celica TS 2001@ Morel sound system!

Изображение Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 05 юни 2017 09:42

Когато е писана Наредба 18 не е имало такъв знак Е24 :)
Затова и е уточнено в другата наредба къде се слага конкретно този знак - преди началото на засичане/заснемане...
Друг е въпросът, че нашенските законотворци и наредботворци както обикновено, не са достатъчно компетентни за да се занимават с тази работа - мързи ги да прочетат какви са действащите към момента нормативни документи, и съответно да оценят какви въздействия би направила някаква промяна и върху другите нормативни документи...
То и затова ЗДвП се променя десетки пъти през годината - щото някой (да се надяваме - с добро намерение) решава да направи промяна, но не оценява, че тази промяна влиза в конфликт с друг нормативен документ, който също трябва да се коригира за да работят както трябва нещата..
А при конфликт - винаги ще има двусмислие и възможност за спор...

tora
Регистриран: 22 яну 2016 11:37

Мнениеот tora » 05 юни 2017 10:55

stst68 написа:Източник Това не е кръстовище.

Там където са застанали с колата, е място преди пътя пък който идва от селото, и за тях няма знак.

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Мнениеот BOz » 05 юни 2017 11:07

iovkito написа:Източник 1000 убити на година , а тези , които са трайно осакатени не се знае колко са

А като се замислиш малко не виждаш ли причината, че точно заради такива хранилки, където хората масово ги смятат за такива, жертвите са в такъв размер?
То разбира се, че ние знаем най-добре по принцип и такъв вид ограничение се поставя защото някой някъде така си решил.
Да, има много пропуски разбира се, но ако помислим, че с един такъв знак, който може да намали жертвите, та дори за цялото му съществуване да предотврати само една жертва, за мен поставянето му си струва в пълна сила. Въпросът след това е като въртиш барабана на пистолета, да не ти се падне на теб куршумът. Ама при положение, че барабана с в хиляди позиции, все ти се струва, че е безсмислено да натискаш спусъка, защото знаеш, че на теб няма да ти се падне. И така до деня Х на човек У.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

stst68
Регистриран: 24 яну 2011 23:00

Мнениеот stst68 » 05 юни 2017 11:16

С цел по-малко неясноти:
Закон за движението по пътищата
Допълнителни разпоредби

§6.По смисъла на този закон:
т.8. "Кръстовище" е място, където два или повече пътя се пресичат, разделят се или се събират на едно ниво.
Подчертаното липсва в конкретния случай.

НАРЕДБА № 18 oт 23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци.
Чл. 1. С наредбата се определят видовете пътни знаци и другите средства за сигнализиране на пътищата, както и условията, редът и правилата за тяхното използване за организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване.
............................
Общи изисквания за поставяне на знаци от група "Е"
Чл. 125. (1) Пътните знаци от група "Е" се поставят на отклонението към обектите, които сигнализират.
(2) За предварително сигнализиране пътните знаци от група "Е" се поставят, както следва:
1. (изм. – ДВ, бр. 35 от 2015 г.) извън границите на населени
места и селищни образувания, преди обекта или отклонението към него:
а) на автомагистрали - на разстояние от 1000 до 2000 m;
б) на останалите пътища - на разстояние от 200 до 300 m;
2. (изм. – ДВ, бр. 35 от 2015 г.) в населено място и селищно образувание - на разстояние от 100 до 150 m преди обекта или отклонението към него, както и на самото отклонение.
(3) Посоката и разстоянието от пътния знак за предварително сигнализиране до обекта се указват в долната част на знака или с допълнителна табела.
............................
Специални изисквания за поставяне на знак "Е24"
Чл. 133а. (Нов – ДВ, бр. 35 от 2015 г.) (1) Пътен знак Е24 "Контрол с автоматизирани технически средства или системи" се използва за сигнализиране на местата на пътя, на които се осъществява контрол по спазването на правилата за движение с автоматизирани технически средства и системи.
(2) Когато автоматизираните технически средства и системи (АТСС) по ал. 1 са стационарни, пътен знак Е24 се поставя:
1. на 100 – 150 m пред мястото на АТСС, при пътища и улици с допустима максимална скорост до 50 km/h;
2. на 150 – 250 m пред мястото на АТСС, при пътища и улици с допустима максимална скорост от 50 до 90 km/h;
3. на 250 – 350 m пред мястото на АТСС, при пътища и улици с допустима максимална скорост от 90 до 140 km/h.
(3) При осъществяване на контрола с мобилни автоматизирани технически средства и системи пътен знак Е24 се поставя непосредствено преди началото на обхвата на АТСС.
(4) При осъществяване на контрола с мобилни АТСС във време на движение по определен участък пътен знак Е24 се поставя в началото на контролирания пътен участък. Дължината на пътния участък се сигнализира с допълнителна табела Т2, поставена под знак Е24.
(5) Когато контролът по ал. 1 се осъществява в двете посоки на движение по пътя, за всяка посока се поставя отделен пътен знак Е24.
(6) В случаите на контрол по ал. 3 и 4 пътният знак е на преносима стойка.

При наличие на общи и специални изисквания са важни последните.

tora
Регистриран: 22 яну 2016 11:37

Мнениеот tora » 05 юни 2017 11:26

Ягода, Стара Загора

https://goo.gl/maps/9c2LxL2toEt

Т.е. това не се тълкува като кръстовище?

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 05 юни 2017 11:40

stst68, браво :thumbsup:
Гледал съм старата наредба (в сайта на МВР boxed.gif - ние искаме от тях реални бързи действия, пък те в сайта си не могат да актуализират нещата с години guns.gif )...

Да - явно са актуализирали наредбата - някой се е сетил... Вземам си думите назад worthy.gif
Относно кръстовището - та нали точно в този участък два пътя се разделят и събират на едно ниво... Т.е. си е кръстовище... А дали в друг участък се разминават на различни нива едва ли има значение - в другите участъци не е кръстовище...

Потребителски аватар
centil
Регистриран: 20 авг 2016 11:13

Мнениеот centil » 05 юни 2017 15:34

tora написа:Източник Т.е. това не се тълкува като кръстовище?
Разбира се, че е кръстовище. Много точно и ясно е описано в закона.
stst68 написа:С цел по-малко неясноти:
Закон за движението по пътищата
Допълнителни разпоредби

§6.По смисъла на този закон:
т.8. "Кръстовище" е място, където два или повече пътя се пресичат, разделят се или се събират на едно ниво.
Подчертаното липсва в конкретния случай.

И разделянето (изход от път Е85 в посока път 5007), и събирането (вход в път Е85 от път 5007) на едно ниво са налични в показаната ситуация.

Факт е, че Рошко е нарушил ЗДвП и ще трябва да си понесе последствията. Може да му се размине, ако евентуално обжалва и се окаже, че радара не е бил калибриран или с изтекъл сертификат, или пък никой от страна на държавата не се яви на делото, или ..., или ... .

П.П.: Ще добавя още един цитат, който обяснява много добре ситуацията:
BOz написа:ИзточникМое мнение е, че масово хората като четат даден текст реално не вникват в значението му. Не обръщат местата на запетаите, на съюзите и т.н. И за това съм на мнение, че законите са горе-долу наред. Въпроса е в прилагането им да няма компромис. В този момент, в който ще се прилагат без компромис, тогава ще станат нещата доста по-добре.
Изображение
Yaris 1.5L 1NZ-FXE

Потребителски аватар
Рошко
Регистриран: 09 ное 2008 14:41
Контакти:

Мнениеот Рошко » 05 юни 2017 17:54

BOz, дали виждам причина или не, е без значение. Както се вижда от записа, стрмя се да карам разумно и с нормална скорост! Движа се със скорост 77 до 85 км/ч в участък, за който съм смятал, че ограничението е 90. Дразнещото в случая е, че господата с буркана не се стремят да предотвратят нарушенията и активно да накарат водачите да намалят скоростта в опасния участък, а като мишки се скатават с идеята да издебнат някой, дето се е заблял и е пропуснал ограничението от 60 км/ч! Не се захващат с джигитите, които "летят" като изоглавени, а са се покрили като мишки и се заяждат с някой, който неволно и с малко е превишил... А най-дразнещото е това завишаване на скоростта до 95 км/ч и то при свалени 3 км/ч допуск, при положение, че не съм карал с повече от 85! Досега винаги съм си плащал глобите без да се разправям - като съм сгрешил, сгрешил съм! Нямам проблем да си го призная! Ама да ме "клатят" така, че да вляза в 30+ и да отида на 300 лв, само и само да закърпят пробития си бюджет... guns.gif Ебати държавата нещастна! ОК, сбъркал съм - проспуснал съм ограничението, нека ме глобят! Ама да го направят за реалното нарушение, което съм извършил, а не да ме шият, защото знаят, че и да обжалвам, няма да се размина с по-малко от 300, щото не съм от Ст. Загора и като се отложи делото няколко пъти, а аз бия път до там, даже ще отида на повече, дори и да падне фиша!
Изображение Toyota Auris HSD 2015 Facelift Powered by 豊田 佐吉 and 豊田喜一郎
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 05 юни 2017 18:13

Затова на първо място бих поискал:
1. Снимката - ще видиш мястото, в което е засечена скоростта. Дали пред или след знака. И дали що годе съвпада с информацията от GPS... (Не отговори колко често опреснява GPS)... Между другото преди време така 'изгорях' на един варненски нощен булевард... Последно видях скоростта 57км/ч, а ме спряха със 74км/ч като по усещания почти не бях ускорявал.. Обаче GPS ме опроверга (при мен опреснява на 250мс)...
2. Документи за апарата, с който е засечена скоростта към съответната дата - дали е преминал сертификация и т.н....

И ако на двата въпроса отговора е коректен (т.е. ти самият не виждаш за какво да се заядеш) - не бих се занимавал. Освен ако продължаваш да имаш съмнения за измерената стойност. В такъв случай бих върнал писмен сигнал - - да си направят вътрешна проверка и евентуално - тест на апарата...

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Мнениеот BOz » 05 юни 2017 18:20

Аз не съм писал нищо срещу теб в тази тема.
Пиша мнение, че тази хранилка най-вероятно не е никаква хранилка а е просто ограничение, което е сложено там с някаква цел.
Допълнително - по принцип на ГПС-ите вярвам относително. Но в случая аз лично бих приел показанието на радара за по-достоверно вместо на това, което е показвало ГПС-а ти точно в този момент.
Лично аз не вярвам някой да манипулира умишлено радара, за да "кърпи" някакви дупки в някакъв бюджет.
Рошко написа:Източник Дразнещото в случая е, че господата с буркана не се стремят да предотвратят нарушенията и активно да накарат водачите да намалят скоростта в опасния участък

Може ли да дадеш идея как активно някой ще може да те накара да намалиш скоростта точно в описаната от теб ситуация? Просто ми е интересно твоята гледна точка в случая.
Лично за мен си знам и си го казвам - спазвам до колкото мога знаците, защото не искам да давам повод да ме глобяват, съответно да им давам пари. Така мен активно са ме накарали да ги спазвам.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Мнениеот slowtraveler » 05 юни 2017 18:30

Да, безусловно технически GPS е по-неточен от радара... Но това не значи, че радара не може да се модифицира (преди време имаше скандал точно с модификация на показанията на радара)...
Затова и попитах за скоростта на опресняване - от координатите на точките и от тенденцията на скоростта може да се съди доколко в момента GPS е бил точен... А колкото повече точки - толкова по-голяма точност на преценката може да се направи...

Върни се в “Off Topic”