Доходи за кола на лизинг

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: Georgimitrovich, zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Airfan » 12 апр 2017 19:41

JulianoG написа:Ако обслужването го правиш веднъж годишно, не си за нова кола. Километрите на година са твърде малко и останалите разходи стават огромни на километър, може дори с такси да ти е по-евтино. При мен и пробег от 25-30 000км. на година, разходите са:
    Цена на автомобила: 54 000 BGN
    Първоначална вноска: 10%, Остатъчна стойност: 30%
    60 вноски: 608 BGN/мес.
    Каско (без гражданската): 220 BGN/мес.
    Гориво: 200 BGN/мес. при 4,50 l/100km и 2 BGN/l
    Гуми: по около 60-80 BGN/мес. (2 комплекта веднъж на всеки 2 години)
    2 обслужвания годишно, ГО, данък и винетка: 80 BGN/мес. (с малкия данък съм за под 100к.с.)
Средно разходи: 1 180 BGN/месец

Така като ги гледам, при цена от 40 000 BGN разходите няма да намалеят драстично и човек трябва да е предвидил поне една хилядарка. Иначе лизинговата компания ще ти сметне само месечната вноска.

Истината и правилното е въпрос на гледна точка. Аз автомобила не го взимам, за да изкарвам пари с него и да правя сметка колко ми гори или струва, а го взимам, за да ми доставя удоволствие като се придвижвам с него, да съм независим от таксита и да си пътувам където и когато искам и това мога да си го позволя.
Изображение

Потребителски аватар
Vaniosl
Регистриран: 19 ное 2016 13:33

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Vaniosl » 12 апр 2017 20:06

Истината може би е някъде дали си мераклия да си вземеш нова кола.Аз лично живея в малък град до Пловдив.Доходите ни са достатъчни да живеем нормално.Жилището си го завършвам тази година и имам мерак и аз да си взема веднъж хубава кола,за която да не мисля постоянно,че нещо ще и стане или е време за поредния от хилядите ремонти.Може би проблема с ремонтите при мен е,че досега и не съм давал повече от 5000лв за кола,но все си мисля,че ако се реша за една нова кола и след 10 години ще бъде много по-добре отколкото сега да взема кола на 4 5 години,но без лизинг.Просто при мен тази кола ще се използва най-вече за пътувания до по-големия град през седмицата средно около 100км.на седмица,а през почивните дни за разни семейни пътувания и развлечения да ги сложим тях айде 400км. и то не всяка седмица.Сигурно годишния ми пробег ще бъде в рамките на 10к.Просто за работа ще си търкалям старата кола.Явно всичко опира по-скоро до мотивация и мерак.Просто трябва да се абстрахирам от мненията на хората около мен,които казват,че 40000лв. за кола не си заслужават.

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 12 апр 2017 20:11

zi_zi_top написа:Източник Аз не съм си купувал автомобил на лизинг до сега и не бих го направил и в бъдеще. По принцип си купувам нещата, за които имам налични пари.

Купувал съм автомобили на лизинг поради други съображения... И автомобили в брой.. Тези на лизинг обикновено съм ги прекратявал преди приключване на годината...
Единствената разлика виждам в допълнителните ограничения от лизингодателя при автомобил на лизинг - нуждата от пълномощни като излизаш зад граница и т.н.... Също така предполагам, че не бих могъл да направя по-миналогодишната обиколка на Европа с автомобил на лизинг - навярно лизингодателя нямаше да разреши...

Vaniosl, като вземеш новата кола, постепенно ще измести старата - и на работа ще ходиш с новата :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Потребителски аватар
Vaniosl

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Vaniosl » 12 апр 2017 21:08

Лично мое мнение е че в сметките за една нова кола не трябва да се включват обслужване,гуми,гражданска отговорност и винетка.Все пак аз тези неща и на 15 годишна кола ги правя.Не можеш без гражданска и винетка,гумите са въпрос на личната ти отговорност към себе си,както и към останалите хора които качваш в колата и не трябва,а и аз не правя компромис с тях.За обслужване дали ще се дадат едни 100лв.повече в годината за да се направи в официалния сервиз не мисля,че би било фактор.За мен единственото оскъпяване и голям разход към лизинга си е автокаското.

slowtraveler ,какви ограничения да очаквам от лизингодателя освен,че ми трябва разрешение за пътуване зад граница и ограничението да не минавам над 15000км.годишно?

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот zi_zi_top » 12 апр 2017 21:27

Добре казваш, че обслужването на новата и на старата го правиш, НО новата кола я обслужваш гаранционно и цените са доста по-високи. Имам 2 дизелови Короли - 2003 г и 2013 г. За обслужване на старата давам около 200 лв, а за новата около 580 лв. на старата не плащам Каско, а на новата е 1200 лв. Като е чисто нова са към 2000 лв. Как да не ги броиш такива разходи? sad.gif
Лизингодателят ти смята пробега, когато решиш да връщаш автомобила, ако надхвърля 15000 км на година, плащаш по 10 ст. на килиметър надвишения пробег и нямаш проблеми. В случай, че задържиш автомобила и го изплатиш напълно, няма доплащане за пробега.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: 28 сеп 2013 01:31
Контакти:

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Airfan » 12 апр 2017 21:31

Пробегът може да се договаря и зависи до някъде от договорената остатъчна стойност.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 13 апр 2017 01:26

Vaniosl написа:Източник slowtraveler ,какви ограничения да очаквам от лизингодателя освен,че ми трябва разрешение за пътуване зад граница и ограничението да не минавам над 15000км.годишно?

Лизингодателя може да откаже разрешение да посетиш страна, в която застраховката не важи, или поне не важи изцяло...
Иначе за пробега - всичко е според договорката... Особено ако е оперативен лизинг. На мен по мой избор ми бяха направили оферта за пробег 10, 20 и 30х.км годишно (за оперативния лизинг)...
За финансовият лизинг никой не ми е поставял условия за пробега, но първоначалната ми вноска бе доста голяма - възможно е това да е било причината за липса на ограничение...
При много ниска първоначална вноска е възможно да има някакви подобни условия, с цел да се поддържа моментната остатъчна стойност под пазарната такава..

Потребителски аватар
Енев
Регистриран: 05 апр 2016 16:59

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Енев » 13 апр 2017 02:45

Vaniosl написа:Източник Просто за работа ще си търкалям старата кола.Явно всичко опира по-скоро до мотивация и мерак.Просто трябва да се абстрахирам от мненията на хората около мен,които казват,че 40000лв. за кола не си заслужават.

Не знам на колко години и каква ти е старата, но ако не се доближава на 90% като оборудване, комфорт и кеф на новата, бързо ще забравиш за нея tooth.gif
Хора има всякакви, купуват се дрехи втора употреба, техника втора употреба, за които новите неща са безсмислени...Особено се абстрахирай от хора, за които гроздето е кисело :thumbsup:
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Auris Hybrid Touring Sports 2016

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот BOz » 13 апр 2017 10:29

slowtraveler написа:Източник Не виждам къде е проблема...

Реален проблем няма. Просто не бих закупил един автомобил два пъти. Въпреки, че ще го познавам и ще се чувствам на далавера, че няма такъв познат автомобил на пазара за такава цена. Вътрешно ще се чувствам излъган от такава "схема". За това когато ходих до Тойота за оферта на Приус, исках офертата без остатъчна стойност. Където ми отговориха, че няма такъв вариант и минимума е 5%. tooth.gif
Vaniosl написа:Източник но все си мисля,че ако се реша за една нова кола и след 10 години ще бъде много по-добре отколкото сега да взема кола на 4 5 години,но без лизинг.

Според мен не е така.
Ако сега вземеш една кола на 4 години да кажем на 50% остатъчна стойност, разходите по нея ще са много по-ниски от чисто нова такава. Само от разликата на каското ще може да обслужваш без проблеми. Когато новата кола стане на 10 години, а втората употреба на 14 да кажем, тогава за останалите 50% които си спестил през това време ще може да си вземеш отново кола на 4 години. И реално на 10-тата година ще имаш "нов" автомобил на 10 години или втора употреба на 4 години, което реално ти дава много по-малко проблеми от гледна точка на поддръжка, по-нов като години и концепция автомобил и т.н.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 13 апр 2017 12:39

BOz написа:Източник Просто не бих закупил един автомобил два пъти.

Хм... Странно мислене :whistle: В края на краищата не си го купил нито веднъж до момента, в който не го изплатиш :)
Да, хубаво е да караш чисто нов автомобил на цената от 10% от стойността му, но това не значи, че си го купил :)

Потребителски аватар
BOz
Регистриран: 24 сеп 2013 18:06

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот BOz » 13 апр 2017 18:11

slowtraveler написа:Източник В края на краищата не си го купил нито веднъж до момента, в който не го изплатиш

Спор няма. Но някак си да го плащам сума ти години и накрая да ми кажат я дай една торба с пари, за да си го вземеш, хайде няма нужда.
Това съм го повдигал като въпрос вече скоро, ако си спомняш.
Лично аз, ако имам да дам 10+30=40% на куп, може би никога няма да взема автомобил на изплащане с чист финансов лизинг за частно лице. Лично мнение.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Потребителски аватар
JulianoG
Регистриран: 04 фев 2012 04:39

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот JulianoG » 13 апр 2017 19:42

Зависи.
10% ги даваш сега, за останалите 30% решаваш на края на лизинга. Вариантите са общо взето 3:
    1. Плащаш останалите 30% и купуваш 5-годишна кола, която сам преценяваш дали да продължиш да караш или я продаваш на свободния пазар.
    2. Връщаш колата и който откъдето е. Карал си 5 години нова кола за 70% от цената й
    3. Договаряш се да разсрочваш тези 30% за още няколко години, след което става твоя
Напомням ви, че по всяко време можете да я продадете и след погасяване на остатъка, лизинговата компания я прехвърля на купувача. Нещо, което с пълна сила важи и при достигане на срока за плащане на остатъчната стойност.

Между другото, лизинговите компании са доста гъвкави - можете да си направите лизинг на употребяван автомобил, лизинг с обратно изкупуване ако сте се изсилили с "новата" кола кеш или дори на обикновен оперативен лизинг, което си е автомобил под наем.
Не е за подценяване и лихвата - моята е 3%, а имам жилищен кредит на 3.50%.
Toyota AYGOИзображение
Lexus GS 450h Изображение
Toyota C-HR Cult HSD Изображение

Hursa
Регистриран: 10 окт 2011 21:22

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Hursa » 13 апр 2017 23:46

Не мисля, че са толкова гъвкави някой от лизинговите компании, конкретно „сожелиз”. Трябва да се оценят допълнителните плащания около лизинга. Например „такса управление” – процент от финансираната сума – вече някой банки не вземат такава, може би и лизингови компании има такива. Обвързан си да сключваш застраховки с конкретни компании – при доста неизгодни условия. Запазват си правото да променят условията по време на лизинга – при някой банки условията са „твърди” за целия срок на заема. След лизинга прехвърлянето на колата – ако желаеш да я придобиеш – си струва доста, ако се спазват законовите изисквания – при прехвърлянето общината взема доста голям процент от застрахователната оценка и в София щяха да ми я вземат. Не стига, че си плащаш колата с лихвите - с години, плащаш и поддръжката, застраховки и данъци тези години, а накрая дължиш на общината една крупна сума върху застрахователната и стойност при прехвърлянето. Плащаш суми при пререгистрацията – вярно малки – но си загубих половин ден за процедурата, допълнително си губиш времето за прехвърляне на застраховките („прехвърлянето” на собствеността става бързо, но пак си е разкарване – особено, ако лизингодателя няма представител наблизо). При предварително погасяване дължиш наказателна лихва – при потребителските заеми това го няма. За да платя по голяма първоначална вноска (и съответно по малко лихви), трябва например да продам старата. При заем – вземам новата кола и в последствие продавам старата, погасявайки главницата по заема и не оставам без кола. Периодично получавам сравнително големи суми – при заем мога да погася част от главницата намалявайки срока на заема и лихвата, при лизинга не е изгодно. Голямата остатъчна стойност си е добро решение, поне според мен, но не трябва да се забравя, че върху тази остатъчна стойност си плащаш лихви през целия срок – така, че ако целта е накрая да се придобие автомобила – може да не е съвсем изгодно. Може би колегата трябва да оцени всички плащания по лизинг и да ги сравни с потребителски заем (за тях предлагат различни "преференции" и "промоции") – след всички "сметки" може да се окаже, че лизинга няма особено големи предимства.
Auris Е15 Hybrid

Потребителски аватар
Vaniosl

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Vaniosl » 14 апр 2017 01:25

Не съм сигурен изцяло,но при лизинга,ако стане нещо и не си плащаш взимат си колата и всичко приключва.В смисъл отговорноста е само с колата,а с потребителски кредит може да потънеш яко и с другото си имущество.Там нещата са доста по различни.Другото при лизинга е че можеш да си го направиш с по-висока остатъчна стойност и така вноските ти да са по-малки и накрая да разсрочиш и остатъчната стойност или пък да смениш колата с нова.Едно е вноска от 350лв.друго е от 600лв.Пък и лихвите на потребителския кредит са по-високи.

Потребителски аватар
slowtraveler

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 14 апр 2017 08:10

Hursa написа:Източник Обвързан си да сключваш застраховки с конкретни компании – при доста неизгодни условия.

Условията по застраховките бяха едни от най-изгодните, защото лизингодателя като голям потребител ползва големи отстъпки. Да, ако имаш голям автопарк - може и ти лично да ползваш такива отстъпки, но ние със скромните 5-6 автомобила не успявахме... Застрахователя бе известен и добър...
Hursa написа:Източник След лизинга прехвърлянето на колата – ако желаеш да я придобиеш – си струва доста, ако се спазват законовите изисквания – при прехвърлянето общината взема доста голям процент от застрахователната оценка и в София щяха да ми я вземат. Не стига, че си плащаш колата с лихвите - с години, плащаш и поддръжката, застраховки и данъци тези години, а накрая дължиш на общината една крупна сума върху застрахователната и стойност при прехвърлянето.

Да, плащаш... При мен за прехвърлянето на автомобила направиха специален 'добавък' само за продажбата с коригирана застрахователна стойност.
Hursa написа:Източник При предварително погасяване дължиш наказателна лихва – при потребителските заеми това го няма....

Всичките автомобили, които съм вземал на лизинг съм ги погасявал предсрочно (в рамките на 1г) - не съм дължал наказателна лихва... (то и затова с джипката се бях объркал - при поредното плащане бях платил и някакъв процент бъдеща лихва, а при преизчисленията се оказа, че тъй-като нямам лихва, съм платил голяма част от остатъчната стойност, та с добавяне на 2-3х.лв директно приключихме с лизинга)...

Върни се в “Off Topic”