Доходи за кола на лизинг

За хората дет искат да си чешат пръстите на каквато и да е тема

Модератори: zi_zi_top, Uncle Dido, Akima, slowtraveler, TATI, мехаННика, Georgimitrovich

Hursa
Регистриран: 10 окт 2011 21:22

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Hursa » 14 апр 2017 10:16

Vaniosl написа:Не съм сигурен изцяло,но при лизинга,ако стане нещо и не си плащаш взимат си колата и всичко приключва.В смисъл отговорноста е само с колата,а с потребителски кредит може да потънеш яко и с другото си имущество.Там нещата са доста по различни.Другото при лизинга е че можеш да си го направиш с по-висока остатъчна стойност и така вноските ти да са по-малки и накрая да разсрочиш и остатъчната стойност или пък да смениш колата с нова.Едно е вноска от 350лв.друго е от 600лв.Пък и лихвите на потребителския кредит са по-високи.

За съжаление не е съвсем така – договора който се сключва е за финансираната сума и в договора се говори, че дължите нея. Особено, ако по някакви причини стойността на колата не я покрива. Собствеността върху колата е тяхна, не е ипотека. Т. е. това, че автомобила е техен е гаранция само за лизингодателя и им намалява риска, за получаване на сумата с лихвите. Затова и лихвите са по-ниски. Някой, включително и аз преди да сключа договора мислех, че е обратното – намалява моите рискове. Разбира се – може аз да не съм разбрал договора когато го четох преди 5 години – просто се запознайте с него преди да решите.
За остатъчната стойност – добро е (според мен), но това ако не сте решили твърдо да придобиете колата след лизинга – иначе парите за лихви които плащате просто са по-високи – плащате лихвите на остатъчната стойност. Например можете да изтеглите потребителския кредит за 10 години и ще имате пак по-малки вноски. И на шестата година, например да погасите остатъчната главница. Просто оценете всички допълнителни или завишени плащания, неудобства и ограничения около лизинга, потърсете преференции от банките който ползвате, за много браншове предлагат големи преференции, „огледайте” се за промоции по кредити и може да се окаже лизинга с по „ниската лихва” - не изгоден.
пс Например при мен – имах 5% остатъчна стойност. Исках да върна автомобила и да взема нов. Трябва да го закарам при дилара, да ми го оценят – автомобила остава при тях, ако ме устройва оценката. Те погасяват задълженията ми към лизингодателя (плюс наказателна лихва върху цялото остатъчно задължение - ако го направя преди последния месец), привеждат им и разликата като „първа” вноска (ако има такава smile.gif ) - всичко това изисква време и съвсем не малко, доплащам ако трябва или искам по-голяма „първа” вноска, "оформяме" документите и чакам новия автомобил. Ако автомобила е мой, цялата процедура значително се съкращава по време и неудобства по „бягане” около договора, така че може би няма предимство при по-голяма остатъчна вноска (но има минус за вас - относително по-големите плащания по лихви).
slowtraveler написа:Условията по застраховките бяха едни от най-изгодните, защото лизингодателя като голям потребител ползва големи отстъпки. Да, ако имаш голям автопарк - може и ти лично да ползваш такива отстъпки, но ние със скромните 5-6 автомобила не успявахме... Застрахователя бе известен и добър...

Не винаги е така, мисля. ("Преференциите" са не винаги в полза на "потребителя" на автомобила, а се изразяват в допълнително намаляване на риска - изгодно повече за лизингодателя.) Например премията която сега ми поискаха, за шестата година от застрахователя, който ползва лизингодателя (не е най „скъпия”), бе двойно по-висока в сравнение с тази на която можех да застраховам автомобила при наш „браншов” застраховател – при практически съвпадащи покрития. Но тъй като, при прехвърлянето трябва „актива” да е застрахован – пак се наложи да се застраховам при „стария” застраховател.
slowtraveler написа:Всичките автомобили, които съм вземал на лизинг съм ги погасявал предсрочно (в рамките на 1г) - не съм дължал наказателна лихва..

За съжаление „сожелиз” не е от тези лизингодатели – включена е наказателна лихва при предсрочно погасяване и при тях не е изгодно такова.
Auris Е15 Hybrid

dimkaraganchev
Регистриран: 03 юни 2010 18:23

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот dimkaraganchev » 14 апр 2017 11:07

Някой може ли да каже колко излиза придобиването на един автомобил за около 40 000 лв при лизинг от 5 г.?

Потребителски аватар
JulianoG
Регистриран: 04 фев 2012 04:39

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот JulianoG » 14 апр 2017 11:19

Hursa, твърденията ти се основават на договор от преди 5+ години, което е доста дълъг период. В моя договор например си пише: без такса за предсрочно погасяване.
dimkaraganchev написа:Източник Някой може ли да каже колко излиза придобиването на един автомобил за около 40 000 лв при лизинг от 5 г.?

Грубо казано, лизингът оскъпява с до 10% цената на колата. Ако разбира се имаш Каско при другите варианти.
Toyota AYGOИзображение
Lexus GS 450h Изображение
Toyota C-HR Cult HSD Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Регистриран: 28 май 2006 21:44

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот slowtraveler » 14 апр 2017 12:02

Hursa написа:Източник За съжаление „сожелиз” не е от тези лизингодатели – включена е наказателна лихва при предсрочно погасяване и при тях не е изгодно такова.

Добре де, ако толкова искаш - не можеш ли да си избереш лизингодателя? Едва ли за финансов лизинг си вързан към конкретен лизингодател (макар и дилъра да се опитва да представи нещата така)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Hursa » 14 апр 2017 12:45

JulianoG написа:Hursa, твърденията ти се основават на договор от преди 5+ години, което е доста дълъг период.

Tака е, за това предложих на питащия да се запознае с договора, който предлагат, а не снимах моя smile.gif . Че вече е без наказателна лихва сегашния не го знаех. Но пък мога да сравня колко е нараснало това което наричат ГПР и колко пъти са го изменили за изтеклите 5 години. За съжаление и вие не може да кажете с колко ще се променят плащанията през годините, ако не е фиксирано в новите договори.
slowtraveler написа:Добре де, ако толкова искаш - не можеш ли да си избереш лизингодателя?

Може, но за съжаление обикновено марката (по точно - дилъра на марката) е обвързана с конкретен лизингодател и при него лихвата е действително ниска. Например лизингодателя обвързан с пежо финансира при по ниски лихви - но ако взема пежо. Ако взема тойота с негов лизинг лихвите скачат буквално в пъти.
Auris Е15 Hybrid

Потребителски аватар
Vaniosl
Регистриран: 19 ное 2016 13:33

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Vaniosl » 14 апр 2017 14:08

dimkaraganchev написа:Източник Някой може ли да каже колко излиза придобиването на един автомобил за около 40 000 лв при лизинг от 5 г.?

Toyota Corolla 1.6 Sol CVT - 41523лв.

първоначална вноска 30% - 12457лв.
вноски - 60х490лв.
остатъчна стойност 5% - 2077лв.

dimkaraganchev

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот dimkaraganchev » 14 апр 2017 14:42

Малко повече излиза, но е приемливо:
12457лв+60х490лв=41857лв+2077=43934лв.
А колко е била цената на същата Корола, при плащане кеш?

Hursa

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Hursa » 14 апр 2017 16:59

Преди няколко месеца исках долната схема за да сравня стария лизинг с новия:
Аурис хибрид (шик го наричаха тогава преди да сложат тази нова система) – струваше 44078
Първоначална вноска 10% - 4407,80
Финансирана сума - 39670,20
Такса управление (1,5% от финансираната сума) - 595,05
Общо 60 вноски + 5% остатъчна стойност - 42690,51 (вноските варират от 666,50 до 683,51)
На лизинговата компания се плаща сумарно - 43285,56 (при дадени 39670,20)
Т. е. сумарно е надплатено - 3615,36 малко над 9%.
Auris Е15 Hybrid

dimkaraganchev

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот dimkaraganchev » 14 апр 2017 17:28

Общо взето, това са си доста пари на месец, хвърлени на вятъра. Докато не променят законите, просто не виждам смисъл от нова кола.

Потребителски аватар
memorex
Регистриран: 07 апр 2012 22:09

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот memorex » 14 апр 2017 17:35

Аз каското дето е задългително и се плаща от ЛП .А кой определя ЗК и сключва сделката?
RAV 4, 2.2 D-4D, 136 hp, none DPF

Потребителски аватар
JulianoG
Регистриран: 04 фев 2012 04:39

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот JulianoG » 14 апр 2017 20:24

Hursa написа:Източник Т. е. сумарно е надплатено - 3615,36 малко над 9%.
9% като ги разделиш на 5 години идва доста прилична лихва и ГПР. Преди години задължиха лизинговите компании да включват Каското в ГПР, с което в договора ми пише 9.9% ГПР. Без Каско ГПР е около 2.5%.

dimkaraganchev написа:ИзточникДокато не променят законите, просто не виждам смисъл от нова кола.
Колега, ти наистина ли не си купуваш нова кола заряди годишния данък? Само винетката ми е двойно повече от данъка, да не сравнявам с Гражданска и Каско.

memorex написа:Източник Аз каското дето е задългително и се плаща от ЛП. А кой определя ЗК и сключва сделката?
За Каско Сожелиз работят през Инчкейп - застрахователен брокер на ТМ Ауто, който предлага различни застрахователи и си избираш според офертите. Нещо, което немалко купувачи правят и без лизинг.
Toyota AYGOИзображение
Lexus GS 450h Изображение
Toyota C-HR Cult HSD Изображение

Потребителски аватар
memorex
Регистриран: 07 апр 2012 22:09

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот memorex » 14 апр 2017 22:01

Не малко купувачи без лизинг не си правят каско ,което си е спестяване на крупна сума.А и дори и да направят си идва спестяване на не малка сума поради по-изгодните условия.
RAV 4, 2.2 D-4D, 136 hp, none DPF

Потребителски аватар
peterhr
Регистриран: 31 яну 2007 12:24
Контакти:

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот peterhr » 14 апр 2017 22:27

Сериозно ли мислиш, че една купчина ламарини на улицата за 30-40-50 хиляди е добре да седи без застраховка? Да живеехме в нормална държава - да, ама в бананова република - НЕ.

На една гаранционна кола е достатъчно да спра в предната кола и да се отвори някой еърбег, да пукна броня и фарове и вече съм над вноските са каско. И това е без да броим надиранията по паркингите.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Потребителски аватар
zi_zi_top
Регистриран: 09 май 2008 22:57

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот zi_zi_top » 14 апр 2017 23:04

Стана много дълга тема! Всеки си има аргументи "за" и "против", но това е много личен избор.
Миналата година бях решил да си купя чисто нов автомобил - Авенсис седан или Аурис комби. Получих много добри оферти за промоционални бройки и почти се бях решил за един Аурис комби 1,2 турбо, тогава върнаха от лизинг Королата, която купих - на 3 години и 54 000 км, бяла перла. Харесах я в момента, в който я видях и с радост спестих 10 000 лв., а да не говорим, че в сравнение с Авенсиса икономията беше 16 000 и то само от цената, без да броя съпътстващите по-големи разходи. До ден днешен не съжалявам за избора си.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Потребителски аватар
Енев
Регистриран: 05 апр 2016 16:59

Доходи за кола на лизинг

Мнениеот Енев » 14 апр 2017 23:09

Лихвата за Аурис хибрид беше фиксирана за целия период - 3,5%. Оскъпяването ми излиза към около 3к, ако ги разхвърлиш за 72 месца е към 50лв/месец. Данък МПС е 53лв.(за София) Разрешение за каране в чужбина е 30лв. и се издава за целия период. За каско и ГО имаше 2 варианта - Алианц и Булстрад.
Офтопик
Който иска да пести от каско, ГО, гуми, винетка, обслужване, данък и лихви, да пътува с автобуса и колелото.
Тази тема пак се оспами с мнеиния "колко си тъп, че да си купиш нова кола". Отворете си тема и обсъждайте там. Ако нямате да споделите собствен опит или разсъждения по темата за закупуване на нова кола, поне не пишете излишно! Има хора, които се интересуват от темата, няма нужда да разглеждат 5345 страници, за да видят нещо полезно thumbdown.gif
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Auris Hybrid Touring Sports 2016

Върни се в “Off Topic”