Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Аватар
valioval
Мнения: 74
Регистриран на: 04 Май 2007 20:32
Обратна връзка:

Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от valioval » 03 Юни 2013 13:41

Привет колеги, за мой късмет отдавна не ми се беше налагало да пиша тук относно някои проблем,но ето че светна чека за диагностика на Ярисчето. Закарах го на диагностика (БОШ сервиза в дружба) ,грешкаа беше "богата горивна смес" която е индикирана при загрял мотор на празен ход ( колата я кара жена ми предимно градско) . Нулираха ми я , и диагностика ми разви теорията, че е именно от градското каране (маслените пари влизали в картера и оттам набива тази грешка,което ми се струва меко казано тъпо). Трябвало да се изкара извън града и да се покара в обороти (4000+)за да се изчисти. Направих го но пак светна чека...Ще вметна че показанията на лампда сондите бяха ОК.
Въпросът ми е някои сблъсквал ли се е подобен проблем,и от какво може да е породен той?
Благодаря предварително :)

Аватар
biro
Мнения: 2642
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 67 пъти

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от biro » 03 Юни 2013 15:38

Смени ли въздушния филтър?
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

whitefang
Мнения: 146
Регистриран на: 21 Сеп 2010 10:22
Местоположение: Пловдив

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от whitefang » 03 Юни 2013 18:31

Запушен/Неефективен катализатор :)
Май при тая генерация няма отделна грешка за това , въпреки че ефективността се определя пак на база разликата
в съдържанието на кислород от 1-та ламбда сонда(преди катализатора) и втората след катализатора.Сместа компа ти я коригира (или поне се опитва да я коригира)
според показанията на ламбдата преди катализатора.
Провери все пак въздушен филтър/ MAF сензор.Може найстина да се задушава :) или MAF-a да показва повече от преминалия обем атмосферен въздух.
Изображение
Corolla EU12 CDE120 D4D 2003

Аватар
valioval
Мнения: 74
Регистриран на: 04 Май 2007 20:32
Обратна връзка:

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от valioval » 03 Юни 2013 23:03

Въздушният филтър е сменен преди има няма 1000 км, а за да проверя катализатора май ще трябва да ходя до ТМ да тестват газовете ermm.gif

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от alalexll » 04 Юни 2013 20:44

valioval написа:Въздушният филтър е сменен преди има няма 1000 км, а за да проверя катализатора май ще трябва да ходя до ТМ да тестват газовете ermm.gif
Тази кола има ли топлинен датчик,намирисва ми че е заспал на студено и дава инфо на компютъра че антифриза е студен и от там се вкарва повече гориво защото е студена, а всъщност не е.Не е задължително да дава грешка ,че този датчик е заминал.При теб е отчетено богата смес.Аз залагам на този датчик успех.

Аватар
valioval
Мнения: 74
Регистриран на: 04 Май 2007 20:32
Обратна връзка:

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от valioval » 05 Юни 2013 10:07

Едва ли е топлиният датчик понеже чека е светнал при 90 градуса ,поне така показа дагностиката, по пътя на логиката трябва да работи...

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от alalexll » 05 Юни 2013 10:46

valioval написа:Едва ли е топлиният датчик понеже чека е светнал при 90 градуса ,поне така показа дагностиката, по пътя на логиката трябва да работи...
Да де това казвам и аз,двигатела загрял а има богата смес.Датчика дава информация на компа че е студен двигатела демек грешна информация.Оттам компютара блъска гориво заради грешната информация.Всички датчици си имат параметри от едиколкоси до едиколкоси ,ако тези данни не излезнат от зададените компютъра не отчита грешка.В този случай този датчик има широко температурно поле на действие и зада отчете компютара грешка този датчик трябва да е разкачен или дал на късо.Аз лично съм имал взимане даване с този датчик на два мои автомобила с коренно различни симптоми и в двата случая той беше виновен.Единия случай богата горивна смес та чак се давеше от бензин.другия симптон беше прекъсване в движение и угасване на двигатела,загаснеше ли няма палене.Пали когато си иска.Дано излезе нещо елементарно и евтино,в тмауто този датчик струва към 140лв.

Аватар
valioval
Мнения: 74
Регистриран на: 04 Май 2007 20:32
Обратна връзка:

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от valioval » 05 Юни 2013 13:08

Добре де,ако този датчик казва на компютъра че колата е студена, тогава защо компа показва 90 градуса в момента на индикиране на грешката,нали именно от него взима инфо или аз бъркам нещо?

alalexll
Мнения: 183
Регистриран на: 03 Дек 2008 20:58
Местоположение: sofia

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от alalexll » 07 Юни 2013 15:46

valioval написа:Добре де,ако този датчик казва на компютъра че колата е студена, тогава защо компа показва 90 градуса в момента на индикиране на грешката,нали именно от него взима инфо или аз бъркам нещо?
Какво стана с колата намери ли се проблема?

Аватар
valioval
Мнения: 74
Регистриран на: 04 Май 2007 20:32
Обратна връзка:

Re: Богата горивна смес Ярис 1.0 -99г.

Мнение от valioval » 13 Май 2014 18:14

Първо се извинявам за късният отговор, а сега по темата:
Чека огасна след още няколко извънградски разходки на пълна газ ;) Явно наистина доста се е била позадръстила колицата от това градско каране (няколко години не беше излизала от Сф.), а и жена ми я кара до 2000 об. :)
Явно е имало резон в думите на диагностика от БОШ сервиза...
Извода колеги е, че колите не трябва да се "занемаряват" с галене, а си трябва яко настъпване ;)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта