Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от Airfan » 30 Окт 2013 16:10

PESHO OT MARS написа:
Airfan написа:Газаджийските ми клапани на една друга кола от преди 10-ина години. Дано и при Тойота не е така.
Аз лично виждам един прецакан клапан и въобще не е сигурно дали е бил с правилната хлабина. Защото основния убиец на клапани е липста на каквато и грижа и регулиране.
Ами имам снимки на всички клапани, но дали са били регулирани не мога да кажа... Всички изпускателни бяха малко или много с нагар и ги подмених с нови. Преди това карах около 50 000 само на газ, започна да харчи масълце и при отварянето се видя това.

Изображение
Изображение Изображение

Аватар
Petar
Мнения: 2029
Регистриран на: 16 Юни 2007 21:20
Местоположение: Велико Търново

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от Petar » 30 Окт 2013 16:45

Нагара най-вероятно сее получил от заминали гумички на клапаните .Когато сменях моите гумички по същия начин имаше лек нагар на клапаните и гнездата им даже и по буталата имаше малко а тогава колата ми беше на бензин .

Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от Bass_Man » 30 Окт 2013 17:20

Абсолютно проблема с нагара е най-малко свързан с газта :). Хората обичат да си обясняват всички проблеми с нещо си. Предполагам че някой може да обвини газта ако му спрат чистачките :).

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от PESHO OT MARS » 30 Окт 2013 19:42

Airfan написа: Ами имам снимки на всички клапани, но дали са били регулирани не мога да кажа... Всички изпускателни бяха малко или много с нагар и ги подмених с нови. Преди това карах около 50 000 само на газ, започна да харчи масълце и при отварянето се видя това.
A на какъв мотор се случи това? Пак си мисля че не е проблема определено и само в карането на газ.
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

Аватар
saho
Мнения: 379
Регистриран на: 19 Сеп 2010 07:45
Местоположение: гр. Петрич

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от saho » 30 Окт 2013 20:32

Още повече на 8 клапана. Тези мотори са абсолютни рекорьори и непукисти с какво ги храниш drunk.gif
Toyota Corolla E12 2006 1.4 vvti 2006 FOBOS
Toyota Avensis T25 1.8 vvti 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от Airfan » 30 Окт 2013 20:49

PESHO OT MARS написа:
Airfan написа: Ами имам снимки на всички клапани, но дали са били регулирани не мога да кажа... Всички изпускателни бяха малко или много с нагар и ги подмених с нови. Преди това карах около 50 000 само на газ, започна да харчи масълце и при отварянето се видя това.
A на какъв мотор се случи това? Пак си мисля че не е проблема определено и само в карането на газ.
1.7 бензин, карбуратор на Рено.

Да, може и от друго да е, но аз така или иначе приключих с газта малко след това. Живи и здрави де, реших да ви покажа все пак.
Изображение Изображение

Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от Bass_Man » 31 Окт 2013 00:28

Ако искаш и аз да ти покажа :

https://www.google.bg/search?q=burned+v ... 80&bih=930

Нито един от тия не е от каране на газ :) .

Hursa
Мнения: 4925
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от Hursa » 31 Окт 2013 22:02

Bass_Man написа: Сега така и така съм влязъл да внеса малко яснота. Първото и много важно нещо е че октановото число и скоростта на горене не са твърдо свързани и не са аналогични параметри от които лесно може да се каже кое как точно става. Пример бензините за спортни автомобили хем горят по-бързо хем имат по-голямо октаново число.
Относно скоростта на горене на пропан-бутана спрямо бензина. Практиката показва че на ниски обороти газта иска повече аванс от бензина, а на високи по-малко! Което идва да ни каже че газта по-скоро гори с еднаква скорост или кривата на предварението е по-скоро права сравнено с бензина :).

Че няма проблем с клапаните е абсолютен факт и не знам защо хората се опитват да го доказват непрекъснато при положение че няма никакви факти този проблем да съществува масово.
Темата ми е интересна, затова искам да си изясня нещата. Октановото число и скоростта на горене, за бензините които се продават по бензиностанциите, до колкото знам са свързани, макар и не пропорционално (източниците ми не са много надеждни). Т. е. по високо октановия 98/100 гори малко по бавно от 95. При по високата компресия в двигателите пригодени за високо октанов бензин 98/100 изгарят относително по бързо от 95 в двигател за 95 бензин. Разликата в скоростта на горене м/у 95 и 98 не се цели, а е страничен ефект в бензините за общо ползване (може и да не е вярно). Сравнението с горивата за спортни автомобили, може би не е коректно. Там до колкото знам е доста широк микс от съставки. Има и кислород съдържащи горивни съставки, има и окислители. А и най вече при спортните автомобили компресията е висока.
За изпреварването при работа на газ – не разбрах. На ниски обороти аванса на газ трябва да е по голям в сравнение с бензина. А на високи – обратно - аванса при работа на бензин трябва да е по голям в сравнение с аванса при работа на газ? Ако е така с какво се обяснява?
На всякъде се твърди, че газта гори по бавно от бензина. Т. е. не е вярно ли? Не че е пряко свързано с октановото и число, а въпрос на различни скорости на хим. реакции (поне аз така си го обяснявам).
За клапаните – ако все пак е вярно, че газта гори по бавно – то при изгарянето и в двигател пригоден за работа с 95 бензин просто температурата на изгорелите газове е по висока при отварянето на изпускателни клапани (по висока в сравнение с изгорелите газове при работа на бензин). При равни други условия – температура на двигателя, обороти и др. Т. е. като средно при работа на газ изпускателни клапани са по температурно натоварени при работа на газ в сравнение с работата на двигателя на бензин. Така аз си го обяснявам. Затова на автомобилите подготвени от завода за работа и на бензин и на газ споменават, че клапаните са оптимизирани за работа на газ – вероятно по термоустойчиви.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от PESHO OT MARS » 31 Окт 2013 22:27

Hursa написа:
За изпреварването при работа на газ – не разбрах. На ниски обороти аванса на газ трябва да е по голям в сравнение с бензина. А на високи – обратно - аванса при работа на бензин трябва да е по голям в сравнение с аванса при работа на газ? Ако е така с какво се обяснява?
На всякъде се твърди, че газта гори по бавно от бензина. Т. е. не е вярно ли? Не че е пряко свързано с октановото и число, а въпрос на различни скорости на хим. реакции (поне аз така си го обяснявам).
За клапаните – ако все пак е вярно, че газта гори по бавно – то при изгарянето и в двигател пригоден за работа с 95 бензин просто температурата на изгорелите газове е по висока при отварянето на изпускателни клапани (по висока в сравнение с изгорелите газове при работа на бензин). При равни други условия – температура на двигателя, обороти и др. Т. е. като средно при работа на газ изпускателни клапани са по температурно натоварени при работа на газ в сравнение с работата на двигателя на бензин. Така аз си го обяснявам. Затова на автомобилите подготвени от завода за работа и на бензин и на газ споменават, че клапаните са оптимизирани за работа на газ – вероятно по термоустойчиви.
Правилно си разбрал. Оптималното е двигател преправян да работи на газ в ниските да има по-голямо изпреварване по сравнение с бензиновото а на високите с по-малко изпреварване.

И да под специално пригодени клапани всъщност разбирай връщане към качествата и типа материали използвани в двигателите до средата края на 90-те години, а не както им се струва на хората че нещо кой знае каквоп са измислили. Затова и няма проблем една читава уредба да навърти на "стар и здрав" мотор като 4А или 3S едни 500+ хил.км без никакви проблеми.
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

Hursa
Мнения: 4925
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от Hursa » 31 Окт 2013 22:44

PESHO OT MARS написа: Правилно си разбрал. Оптималното е двигател преправян да работи на газ в ниските да има по-голямо изпреварване по сравнение с бензиновото а на високите с по-малко изпреварване.
Kaк се обяснява това. Защо е така?
А за клапаните - смятам, че ако се шофира по щадящо при работа на газ, може да се окаже, че изпускателни клапани се нагряват по слабо отколкото, ако се шофира по динамично на бензин. Така че запаса им по устойчивост на клапаните вероятно е напълно достатъчен и едва ли си заслужава да се отказва човек от газта за да си пази клапаните.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от PESHO OT MARS » 04 Дек 2013 13:58

Нов ъпдейт на темата.

Днес карах "малкия данък-големия вървеж" tooth.gif (разбирайте Хонда Сивик 1.4 75 коня)на дино стенд за да тестваме едни разработки за иконимия на гориво и т.н. това не е интересно.
Та какво показа диното:
- след простата интервенция с разпробиването на гарнитурата под дросела (това си е запазен патент на Хонда и само за 1.4 мотора D14A3 който просто е скопен с тази гарнитура) колата сваля на пътя на бензин едни 85 коня и около 108 Нм. Което означава на маховика около 92-94 коня и може би около 120-124 Нм което си е заводското постижение на не скопената версия D14A4 (която е 90 коня и 120 Нм). Интересното е че колата е в изцяло сток състояние с въздушен филтър на поне 7 хил.км. със свещи Бриск които са за газ (а не примерно някакви шукарни Денсо-та) и и за капак на всичкото на тази кола пише на километража почти 260 хил.км ама един господ знае дали са толкова, а си ги извади тези коне като стой та гледай bow.gif .
- минах я на газ, уредбата е Фобос4 с бавна блекбоди рейка и Аляска мисля че беше редуктора. На режим спортен изкара 81.2 к.с. и 104 Нм. Интересното е че на режим икономичен който се усеща като по-слаб в колата изкара 82 к.с. и пак някъде около 104 Нм.

Довечера ще поясня защо са интересни нещата от второто тире......
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

PESHO OT MARS
Мнения: 863
Регистриран на: 09 Яну 2008 16:31
Местоположение: София

Re: Що е то газова уредба и има ли почва при TOYOTA

Мнение от PESHO OT MARS » 04 Дек 2013 21:18

Сега ще поясня защо казвам че второто тире е важно.

То потвърждава едно твърдение на мой колега което първоначално имаше логика като го чух но после доби и практически вид. Газов инжекцион работещ с газова фаза не може да достигне мощноста на двигателя на бензин по никакъв начин. Причината е че газта започва да измества количеството въздух от цилиндрите или иначе казано влошава пълненето. Това не се усеща на ниски и средни обороти но във високите нещата стават осезаеми. Това е и причината най-добрата практически съставена крива на предварението на запалването при работа на газ да включва предварение в ниските обороти в средните изравняване а във високите трябва да има закъснение спрямо бензиновата. Причината за закъснението е че ако имаме предварение количеството гориво в цилиндъра е малко и то изгаря преди да има съвсем нужда от това, измества се оптимума спрямо наличната горивна смес.

Колкото и да вдигнеш подаването на газта от ГИ-то резултата си е все един и същ. Това казвам и повтарям че е в сила само и единствено за работата на ГИ с газова фаза, при тези с течна фаза условията са на страната на газта.
ex Toyota Carina E 2.0/16V AUTOMATIC
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V EFI
ex Toyota Corolla E11 G6 1.3/16V
ex Toyota Corolla E90 1.3/12V
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 4-door
ex Toyota Starlet EP8 1.3/12V EFI 2-door
ex Toyota Carina E 1.6/16V

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 64 госта