Скърцане в окачването след измиване !

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от scorpion » 01 Авг 2013 10:50

Здравейте колеги,
първо да кажа, че прегледах форума, където сме дискутирали донякъде темата във връзка с други оплаквания като тропане в окачването.
И все пак, ако някой е имал подобен проблем да сподели как го е решил. Отварям скоба, че колата има до май догодина удължена гаранция и вероятно ще я карам в сервиза.

И така: от известно време след измиване на автомобила и най-вече при сериозно измиване с водоструйка на гумите, апаратите, окачването и въобще цялата "карантия" в подкалника след, при преминаване плавно през неравности, легнали полицаи и дори и при леко потегляне със навит волан се чува ясно изразено скърцане в дясното окачване (предно и задно). Сега в момента след последното измиване скърца основно задното окаване в дясно. След известно време, скърцането изчезва до последващо измиване.
Ясно е, че е свързано с намокряне на окачването, защото съм правил опит да мия колата без да мокря "карантията" в подкалника и всико си е ОК.

Мисля да я запиша за преглед в сервиза, като преди това ще я измия :). Иначе може да "изчезне" проблема. Според мен или има някакво износване (шокиращо за 50К !) или нещо свързано с "материала". Така или иначе това ме дразни !

Ясно, че със силиконов спрей и залягане може да се отстрани скърцането но според мен има някакво износване вероятно !
Мнения ?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4901
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от slowtraveler » 01 Авг 2013 11:08

Имал съм такова скърцане от гумените тампони на реактивната щанга....
Но може да е и от някой маншон по амортисьори и т.н.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от TATI » 01 Авг 2013 11:14

При мен го има същото, но няма значение сухо или мокро и се оказаха подложките на пружините, че точно в края са скъсани, там където пружината ляга. Та погледни си и твоите.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4202
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от zi_zi_top » 01 Авг 2013 18:31

TATI написа:При мен го има същото, но няма значение сухо или мокро и се оказаха подложките на пружините, че точно в края са скъсани, там където пружината ляга. Та погледни си и твоите.
+1

П.С. Време е да ми я продадеш! ;-)
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от TATI » 01 Авг 2013 19:39

Хахахах, Скорпионе, продай му я де, не се опъвай :)
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от scorpion » 02 Авг 2013 09:07

Т.е., колеги да я закарам ли все пак на ТМ и да настоявам в допълнителната гаранция да сменят тампони, подложки или каквото там скърцоти или да се въоръжа с един силиконов спрей и да пръскам наволя :-) Шегувам се. Имам определена техн.грамотност но стриктно спазвам гаранцията.

Колкото до продажбата: ако не бяхме правили пролетта едно мексиканско приключение досега да съм се метнал на новата РАВКА, ама то не може всякакви хубости ... отделно не знам вече дали си струва да си сменям колицата точно сега...

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от scorpion » 01 Окт 2013 15:22

zi_zi_top написа:
TATI написа:При мен го има същото, но няма значение сухо или мокро и се оказаха подложките на пружините, че точно в края са скъсани, там където пружината ляга. Та погледни си и твоите.
+1
П.С. Време е да ми я продадеш! ;-)
Зи ЗИ събирай парите biggrin.gif

Освен това диагнозата ти се оказа вярна, което въщност бе и причината да дигна темата. Преди седмица я закарах в ТМ Изток да я погледнат, защото това скърцане ме нерви... Резултат - Всичко по окачването бетон, вкл. тампони обаче има прокъсване на подложките на пружините (на 53К е колата), което си било съвсем нормално !!!!!! Все пак ако искам да се направи смяна на тези подложки, то за съжаление те НЕ влизали в допълнителната гаранция защото били гумени изделия, следователно ще трябва да си платя около 3 часа труд т.е. над двеста лева плюс самите подложки, които всъщност не са скъпи. ОБАЧЕ техния съвет бил да не пипам колата ... намазали са я с някаква грес (дано да не е така защото греста съсъипва гумата), който ефект трая седмица и вчера пак проскърца...

Та въпросът е ... да направя ли тази смяна (не ме притесняват парите) или ако не е наистина наложително да напръскам ли обилно със силиконов спрей и какъв (някъде имаше тема но не можах да я намеря) ? Предполагам, че ЗИ ЗИ преди да я купи (някога) ще е за смяната biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4202
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от zi_zi_top » 01 Окт 2013 15:29

Това да е кусурът! cool.gif
Купи си вазелин на шпрей /Мотип/ и като се разскърца при крайно навит волан последователно в двете посоки напръскваш подложките. Аз поне така го лекувам скърцането. :thumbsup:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от scorpion » 02 Окт 2013 19:40

zi_zi_top написа:Това да е кусурът! cool.gif
Купи си вазелин на шпрей /Мотип/ и като се разскърца при крайно навит волан последователно в двете посоки напръскваш подложките. Аз поне така го лекувам скърцането. :thumbsup:

така и ще направя.мерси :thumbsup:

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4202
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от zi_zi_top » 02 Окт 2013 22:53

Да ти кажа и мен ме смути факта, че на 84 000 км тези подложки бяха скъсани и си мислех какви ли не лоши неща, но после видях, че и на по-нови Тойоти са скъсани и спрях да се кахъря и си купих вазелин. :whistle:
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

todor87
Мнения: 188
Регистриран на: 04 Яну 2010 21:39
Местоположение: Пловдив

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от todor87 » 03 Окт 2013 14:08

Само да вметна,че и при мен си скърца.Не знам от кога,но поне от 2 години със сигурност.Това трябва да се причисли към графата фабрични дефекти заедно с чукащия волан по неравности и паваж.
Auris 2.0 d-4d SOL 1AD-FTV 2009 - бивша
Skoda Superb Combi 2.0 TSI DSG 2016 - настояща
Nissan Pulsar 1.6 DIG-T 2016 - настояща

Аватар
kickata
Мнения: 346
Регистриран на: 11 Юни 2009 10:50
Местоположение: София

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от kickata » 04 Окт 2013 12:00

zi_zi_top написа:Това да е кусурът! cool.gif
Купи си вазелин на шпрей /Мотип/ и като се разскърца при крайно навит волан последователно в двете посоки напръскваш подложките. Аз поне така го лекувам скърцането. :thumbsup:
И колко време изкарва преди отново да се разкърца?
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4202
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от zi_zi_top » 04 Окт 2013 19:40

Различно. Докато се отмие вазелина. Обикновено след 2-3 измивания на автомивка или продължително дъждовно време.
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Аватар
kickata
Мнения: 346
Регистриран на: 11 Юни 2009 10:50
Местоположение: София

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от kickata » 07 Ное 2013 15:47

zi_zi_top написа:Различно. Докато се отмие вазелина. Обикновено след 2-3 измивания на автомивка или продължително дъждовно време.
Ако можеш да напишеш къде го продават?
Мерси.
Toyota Corolla E12 1.4 VVT-i 2006
Suzuki Samurai SJ413 1.3i 2000

Аватар
zi_zi_top
Мнения: 4202
Регистриран на: 09 Май 2008 22:57
Местоположение: София
Автомобил: CorollaCcross MyT 2023
Получена  благодарност: 11 пъти

Re: Скърцане в окачването след измиване !

Мнение от zi_zi_top » 07 Ное 2013 15:56

Мосю Бриколяжжжж! smile.gif
Известната мъдрост учи да се избягва даването храна на троловете и да се устоява на изкушението да им се отговаря.
Войнстващата простащина е последната защитна линия на всяко неаргументирано становище, но тя не го прави по-аргументирано!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Semrush [Bot] и 64 госта