двигателно масло над максимума

Аватар
dany.killmister
Мнения: 195
Регистриран на: 14 Май 2009 15:43
Местоположение: София

двигателно масло над максимума

Мнение от dany.killmister » 15 Дек 2013 16:33

Здравейте,долях масло 2-3 мм.над максимума на щеката,дигателя е 1.4 д4д може ли ма стане някакъв проблем?
Mercedes S 560, 2018, Toyota Auris 1.4 D4D2009,Toyota Rav 4,2.0D4D 2004

мехаННика
Мнения: 1691
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 20 пъти

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от мехаННика » 15 Дек 2013 18:21

Може, но няма да е от това.

scorpion
Мнения: 1135
Регистриран на: 03 Юни 2009 15:02
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от scorpion » 15 Дек 2013 19:08

dany.killmister написа:Здравейте,долях масло 2-3 мм.над максимума на щеката,дигателя е 1.4 д4д може ли ма стане някакъв проблем?
Аз обслужвам моя автомобил в ТМ било то София изток или запад. вече 4 обслужвания и винаги като вдигна щеката за да видя след обслужването сипали ли са масло biggrin.gif винаги е около 3 - 4 мм над горната черта. По фактура 6 литра ... гледам, че го сипват чрез отмерване с компютърна машинария. Предполагам, че малко над нивото не е проблем..... rolleyes.gif

Аватар
ss_mitko
Мнения: 448
Регистриран на: 25 Яну 2009 14:48
Местоположение: София

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от ss_mitko » 15 Дек 2013 19:32

scorpion написа:
dany.killmister написа:Здравейте,долях масло 2-3 мм.над максимума на щеката,дигателя е 1.4 д4д може ли ма стане някакъв проблем?
Аз обслужвам моя автомобил в ТМ било то София изток или запад. вече 4 обслужвания и винаги като вдигна щеката за да видя след обслужването сипали ли са масло biggrin.gif винаги е около 3 - 4 мм над горната черта. По фактура 6 литра ... гледам, че го сипват чрез отмерване с компютърна машинария. Предполагам, че малко над нивото не е проблем..... rolleyes.gif
И при мен винаги маслото е над максимума. Питах ги първите пъти в ТМ Ауто защо е така, те ми отговориха, че по книга е 4,5л и толкова ми сипват.

Аватар
Creep
Мнения: 120
Регистриран на: 17 Апр 2009 16:48
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от Creep » 15 Дек 2013 20:59

Че сипват по книга - не се съмнявам, но дали източват всичкото?...
Изображение
Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8210
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от Kiki » 15 Дек 2013 23:09

dany.killmister написа:Здравейте,долях масло 2-3 мм.над максимума на щеката,дигателя е 1.4 д4д може ли ма стане някакъв проблем?
Докато не си "глътне" малко от него, гледай да не вдигаш много високи обороти на двигателя.
Не, че има някаква голяма опасност, но да не избие някоя гарнитура.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от Оги » 15 Дек 2013 23:34

Нищо и нема с 3 или 4 мм. Това е около 100 г. повече. Карай и си свиркай.
В картера маслото се плиска и така маже стените на ризите по-добре. wink.gif
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

stankros
Мнения: 76
Регистриран на: 31 Мар 2013 17:46
Местоположение: София

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от stankros » 16 Дек 2013 08:33

Четох скоро една тема, но забравих дали беше в нашия форум или в друг. Един пич разправяше как навремето имал Ауди и в сервиз вместо объркали пробките и вместо от двигателя източили маслото от скоростната кутия. Добре, ама не се усетили и му сипали още 4 литра. Каза, че покарал известно време, тя тракала, пушела и не знам какво още. Отстрани звучи забавно, но тогава се зачудих, дали наистина е възможно да сипеш двойно повече.
Corolla Verso 2.0 D4D 2005г.

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от Оги » 16 Дек 2013 10:30

До капачката има място за поне още 2 масла. Само да си мераклия да пълниш мотора като резервоар. w00t.gif
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от JapCar » 17 Дек 2013 00:49

Принципно навсякъде из книгите пише, че не е добре да е извън границите и в двете посоки, но се чудя защо във всички БГ сервизи са склонни да препълват?
Само един път съм сменял масло в БГ сервиз. Имах такива съмнения и им казах-напълнете около средата, аз в къщи ще си долея. Да, ама не, пак беше препълнено- защо- ми толкова пишело, че се налива- ми нали ви казах до къде...- аз 15г сменям масла, не се притеснявай. И още 15г да сменя, пак ще си е същата тамбура...а аз съм склонен да вярвам не на тамбурата, а на производителя, който е сложил пръчка да се мери, а не да се налива на литри. Литрите са ориентир, да знаеш колко да си купиш.
В къщи с голяма спринцовка 50кубика и маркуче от мед. система изтеглих излишното и го оставих за доливане.
Това дето го пише по книгите е вместимост при сух двг., зареждане за първи път. При източването те бързат и не изчакват да изтече напълно, остава по магистралите, ако двг. не е съвсем загрял, то е по-гъсто и тече бавно...При пълнене пък филтъра поема малко след запалване, за това се налива по-малко, двг. работи малко, оставя се няколко мин да се стече, проверява се и се допълва малко под максимума.
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от Japanese_fever » 17 Дек 2013 00:53

JapCar написа:Принципно навсякъде из книгите пише, че не е добре да е извън границите и в двете посоки, но се чудя защо във всички БГ сервизи са склонни да препълват?
Navsqkude e taka! I v USA, kudeto sa mi smenqli masloto (na 10 razli4ni mesta, priemrno) vse go prepulvat ot 3-5 mm.
Daje nqkolko puti kato sum si go smenql az pak beshe malko nad max, a si bqh otdelil v edna tuba tochno tolkova kolkoto mi trqbva - izmereno do ml.
Rabotata e tam, che qvno ne go chakat da se izcedi dokrai, a i to realno ne moje da se izcedi dokraj, kogato kolata e horizntlano.
I ot moq opit i mislene sum stignal do izvoda, che po-visokoto nivo se dulji na tova ne, che si nalql poveche, a ne si chakal dostatychno dulgo da se izcedi staroto.

Inache nqkolko mililitra, da rechem do 0.3-0.5L ne e fatalno. Karal sum mnogo puti taka, prosto gledam da ne kachvam visoki oboroti, dokato ne go izgori malko.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
JapCar
Мнения: 961
Регистриран на: 02 Май 2010 01:53
Местоположение: Bristol,UK и Плевен, БГ
Автомобил: Yaris 2010г., двг 1.33/1NR-FЕ
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от JapCar » 17 Дек 2013 01:17

Каквито и доводи да има , няма да се съглася, че е редно да е над MAX, независимо колко...Никакъв проблем не е да се направи в средата MIN/MAX...И пак питам, защо трябва да се налива на литри, а не до ниво, като проверката се извършва по ниво, не по литри, въпреки, че двете са пряко свързани?
Искам да кажа, че за двг. е важно коло масло има , а не колко е налято и не мисля, че првилото "колкото повече, толкова повече", е приложимо.
Живей широко и художествено!
Yaris, 1,33, 2010

Аватар
Japanese_fever
Мнения: 9475
Регистриран на: 02 Мар 2005 05:48
Местоположение: Touge, Japan
Автомобил: 2014 Toyota Zelas
Получена  благодарност: 1 път

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от Japanese_fever » 17 Дек 2013 05:22

Никой не е казал, че е редно да е над МАХ. Просто в сервизите няма кой да го чака да се изтича, пък да пали колата, пък да долива и т.н. НО основно както казахме по-горе - не го чакат да се доизтече. Те го проверяват, но ако е малко над МАХ. не изсмукват. Аз съм спорил със сервизи и съм им казвал да ми измучат дпълнителното. Отделно два пъти пред нас съм точил всичкото масло и после съм го наливал пак до мярката. Но пак казвам няколко милилитра не са фатални. Какво значи не са фатални - няма нужда да точиш , изсмукваш и т.н.
2014 Toyota Zelas, 2.5L VVT-i (2AR-FE), 6-speed

България ще се оправи тогава, когато всички, които са свалили катализаторите си - ги сложат обратно!

Аватар
max-2
Мнения: 1789
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от max-2 » 17 Дек 2013 07:39

Най-точно става като се налее половин литър по-малко от това, което пише в данните за автомобила, след това на щеката нивото е на макс. или между средата и макс. Масларите ако започнат да наливат само по щека нищо няма да направят и ще умрат от глад, защото трябва да чакат по 5-10 мин. на доливка и ако не дочакат пак ще препълнят.
Carina E 4AFE LB 1992

Оги
Мнения: 1093
Регистриран на: 09 Юли 2012 14:32
Местоположение: Пазарджик
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Re: двигателно масло над максимума

Мнение от Оги » 17 Дек 2013 10:53

Вкарвате се в излишни филми.
Слагат 1/2 л. повече заради филтъра, а той събира 200 г. Ето 300 г. нивото нагоре. Освен че се предполага намаляване на нивото при работа. Заради разход на масло.
И дали всеки знае колко събира всяка кола с космическа точност. Ако няма каталози- поглежда картера и преценява колко ще събере. Не всеки пита, защото това да се пита клиента, което той може и да не знае- не прави чест на майстора.
Никой няма да ви налее по-малко от максимума масло освен ако не му кажете предварително и точно колко да бъде. Клиента плаща количество, което ще бъде налято. Ако остане- трябва да има в какво да се налее и даде. И ако тубата се окаже мазна я слагаме в чистия багажник, където оставяме на детето дрехите, нал-тъй...
Погледнете и от другата страна. От 200-300 г. пък и 1/2 л. над нивото нищо не може да стане на мотора.
Toyota Corolla E11 1,3; Yaris SCP90 1,3 VVTI; Auris E15 1.33 VVTI;

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google [Bot] и 165 госта